Myśliwce z Indii i Pakistanu stoczyły jedną z największych i najdłuższych bitew powietrznych w najnowszej historii lotnictwa - poinformowała amerykańska stacja telewizyjna CNN, powołując się na źródła w pakistańskich służbach bezpieczeństwa.
- 125 myśliwców walczyło przez ponad godzinę.
- Żadna ze stron nie opuściła własnej przestrzeni powietrznej.
- "Żadna ze stron nie chciała upokorzenia" - mówił rozmówca CNN.
W bitwie wzięło udział łącznie 125 myśliwców, maszyny walczyły przez ponad godzinę, żadna ze stron nie opuszczała własnej przestrzeni powietrznej - podała CNN. Przekazała, że wymiana ognia toczyła się na odległość sięgającą 160 kilometrów.
Źródło CNN w pakistańskiej armii podało, że była to "jedna z największych i najdłuższych bitew powietrznych w najnowszej historii lotnictwa".
Rozmówca CNN z pakistańskich służb bezpieczeństwa powiedział, że żadna ze stron nie była przygotowana na to, by wkroczyć w przestrzeń powietrzną przeciwnika. W tym kontekście amerykańska telewizja przypomniała zdarzenie z 2019 roku, kiedy indyjski samolot został zestrzelony na terytorium Pakistanu. Pilot tego samolotu został pojmany i pokazywany w pakistańskiej telewizji. "Tym razem żadna ze stron nie chciała upokorzenia" - stwierdził rozmówca CNN.
Atak Indii na Pakistan
We wtorek rzecznik pakistańskich sił zbrojnych Ahmed Sharif oznajmił, że Pakistan zestrzelił w indyjskiej przestrzeni powietrznej pięć samolotów wroga po tym, jak dokonały ataków na terytorium Pakistanu.
W nocy z wtorku na środę Indie przeprowadziły atak na cele w Pakistanie i w pakistańskiej części spornego regionu, Kaszmiru, pod nazwą Operacja Sindoor. Indyjska armia podała, że zaatakowano dziewięć miejsc w Pakistanie, gdzie znajdowała się "infrastruktura terrorystyczna", w tym "obozy terrorystów", ośrodki rekrutacyjne i wyrzutnie rakietowe. Według rządu indyjskiego "nie zaatakowano żadnego pakistańskiego obiektu wojskowego", co świadczy o "znacznej powściągliwości".
Autorka/Autor: tas/ads
Źródło: CNN, PAP
Źródło zdjęcia głównego: BoeingMan777 / Shutterstock