Koniec konfliktu Tajlandia - Kambodża? "Jesteśmy gotowi"

Kambodża użyła artylerii i rakiet przeciw Tajlandii
Konflikt Tajlandia - Kambodża. Kolejny dzień starć
Źródło: Reuters/Thai Army
Od dwóch dni trwają starcia między wojskami Tajlandii i Kambodży. - Jesteśmy gotowi, jeżeli Kambodża chce rozwiązać ten konflikt poprzez kanały dyplomatyczne - oznajmił w piątek rzecznik tajlandzkiego resortu dyplomacji. Dodał, że może odbyć się to przez "dwustronne negocjacje" lub z udziałem innych krajów.

Ministerstwo spraw zagranicznych Tajlandii oznajmiło, że kraj jest gotowy do mediacji z Kambodżą, także przy udziale krajów trzecich. Wcześniej taką propozycję złożyły USA, Chiny i Malezja.

- Jesteśmy gotowi, jeżeli Kambodża chce rozwiązać ten konflikt poprzez kanały dyplomatyczne, dwustronne negocjacje, czy nawet poprzez pośrednictwo Malezji (sprawującej obecnie prezydencję w organizacji ASEAN, skupiającej kraje Azji Południowo-Wschodniej - przyp. red.). Jednak na razie nie otrzymaliśmy w tej sprawie odpowiedzi - przekazał rzecznik tajlandzkiego resortu dyplomacji w rozmowie z agencją AFP.

Wcześniej w piątek Bangkok odrzucał propozycje mediacji, zaznaczając, że woli dwustronne negocjacje, a warunkiem ich rozpoczęcia jest to, aby Kambodża zaprzestała aktów przemocy.

Zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ

Na godzinę 15 (godz. 21 w Polsce) w piątek zwołano spotkanie Rady Bezpieczeństwa ONZ w trybie nadzwyczajnym, aby omówić eskalację wzdłuż granicy. O organizację spotkania zaapelował premier Kambodży Hun Manet, oskarżając Bangkok o "niezwykle poważną agresję, która zagroziła pokojowi i stabilności w regionie". Z kolei strona tajlandzka oskarża Phnom Penh o "głód wojny" i zaatakowanie Tajlandii.

Ludzie opuścili swoje domy w obawie o eskalację na granicy Tajlandii z Kambodżą
Ludzie opuścili swoje domy w obawie o eskalację na granicy Tajlandii z Kambodżą
Źródło: PAP/EPA/KITH SEREY
Ludzie budują też bunkry
Ludzie budują też bunkry
Źródło: PAP/EPA/KAIKUNGWON DUANJUMROON

"Ciężki ostrzał" na granicy w piątek

W piątek rano doszło do kolejnych starć między wojskami Tajlandii i Kambodży. "Siły kambodżańskie przeprowadziły ostrzał z użyciem ciężkiej broni, artylerii polowej i systemów rakietowych BM-21" - poinformowało w oświadczeniu tajlandzkie wojsko. "Siły tajlandzkie odpowiedziały z właściwą siłą, zgodnie z sytuacją taktyczną" - dodali wojskowi.

W wyniku wymiany ognia zginął co najmniej jeden kambodżański cywil, a pięciu zostało rannych – poinformował w piątek przedstawiciel kambodżańskich władz.

Kambodża użyła artylerii i rakiet przeciw Tajlandii
Kambodża użyła artylerii i rakiet przeciw Tajlandii
Źródło: KITH SEREY/PAP/EPA

Walki między krajami Azji Południowo-Wschodniej trwają już drugi dzień. Około 1500 kambodżańskich rodzin z dystryktu Banteay Ampil w prowincji Oddar Meanchey, w pobliżu strefy konfliktu, zostało ewakuowanych w bezpieczne miejsce – poinformował na Facebooku Meth Meas Pheakdey, rzecznik administracji kabodżańskiej prowincji.

Tajlandzie wojsko przeniosło do tymczasowych schronisk już około 130 tys. mieszkańców z terenów położonych blisko granicy w prowincjach Buri Ram, Surin, Si Sa Ket i Ubon Ratchathani.

Wymiana ognia na granicy Tajlandii i Kambodży

W czwartek rano w co najmniej sześciu miejscach na spornej granicy między Tajlandią i Kambodżą rozpoczęła się wymiana ognia, a wszystkie przejścia graniczne pomiędzy tymi krajami zostały zamknięte.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konflikt Tajlnadii z Kambodżą. Przyczyny sporu

Obie strony oskarżają się o oddanie pierwszego strzału.

Do walk na granicy prowincji Surin w Tajlandii i Uddar Meanchey w Kambodży doszło w przynajmniej sześciu lokalizacjach
Walki na granicy Tajlandii i Kambodży
Źródło: PAP/REUTERS

Pełniący obowiązki premiera Tajlandii Phumtham Wechayachai zapewnił, że żadna ze stron nie wypowiedziała drugiemu krajowi wojny, a konflikt nie rozprzestrzenił się na nowe obszary. Obecnie, jak powiadomił, do starć dochodzi wyłącznie w prowincjach granicznych - Surin w Tajlandii i Uddar Meanchey w Kambodży.

Tajlandzkie ministerstwo zdrowia powiadomiło, że od czwartku konflikt spowodował 14 ofiar śmiertelnych, w tym 13 cywilów oraz skutkował obrażeniami u 46 osób, w tym 15 żołnierzy. Kambodża poinformowała o jednym zabitym cywilu i pięciu rannych do tej pory.

Długi spór graniczny

Spór graniczny między Tajlandią i Kambodżą trwa od ponad wieku i wielokrotnie prowadził do potyczek zbrojnych, w których zginęły dziesiątki osób. Jego źródłem było porozumienie zawarte na początku XX wieku jeszcze między Syjamem (dawna nazwa Tajlandii) - wówczas jedynym państwem w Azji Południowo-Wschodniej, które nie było skolonizowane – a kolonialną Francją. Wyznaczono wówczas linie graniczne, które w późniejszych latach były kontestowane przez Tajlandię.

Trwająca obecnie eskalacja konfliktu rozpoczęła się w maju, gdy kambodżański żołnierz zginął w starciu z siłami tajlandzkimi. Następnie Tajlandia ograniczyła dostępność przejść granicznych i wycofała swojego ambasadora z Kambodży. Dodatkowo, w proteście przeciwko detonacji miny lądowej, która raniła pięciu tajlandzkich żołnierzy, władze w Bangkoku zwróciły się do szefa kambodżańskiej misji dyplomatycznej w Tajlandii o opuszczenie terytorium państwa.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: