Świat

Cieplej na linii Pekin-Watykan

Świat

Aktualizacja:
aptnCieplej w stosunkach Chin z Watykanem

Watykan zgodził się na konsekrację nowego arcybiskupa Pekinu. To kolejny krok do ocieplenia relacji Stolicy Apostolskiej z Chinami, które 56 lat temu zerwały stosunki dyplomatyczne z Watykanem.

Uroczysty ingres 43-letniego Josepha Li Shana odbył się w pekińskiej katedrze Niepokalanego Poczęcia. We mszy św. uczestniczyły setki księży i zakonnic zaproszonych przez pekińskie władze.

Nowy pekiński arcybiskup to już drugi mianowany ostatnio duchowny. Zaledwie dziesięć dni temu Watykan powołał też nowego biskupa pomocniczego diecezji Guizhou (Chiny południowe). Obie nominacje kojarzone są z ogłoszonym w czerwcu tego roku listem Benedykta XVI do Chińczyków. Papież prosił pekińskie władze o zagwarantowanie chińskim katolikom "prawdziwej wolności religijnej". Apelował o "jedność" i "pojednanie" chińskich katolików pod jego duchowym przywództwem.

Chiny zerwały stosunki dyplomatyczne z Watykanem, który uznaje państwowość Tajwanu, w 1951 roku. Wszelkie kontakty zostały definitywnie przerwane 6 lat później wraz z utworzeniem Kościoła oficjalnego kontrolowanego przez reżim komunistyczny.

Jak podaje rzymska agencja katolicka AsiaNews, nowy biskup uważany jest "przez wszystkich za prawdziwego pasterza i człowieka wiary". Jego poprzednik, zmarły w kwietniu tego roku arcybiskup Michael Fu Tieshan, uważany był za przeciwnika pojednania ze Stolicą Apostolską. Przewodniczył nawet Stowarzyszeniu Patriotycznemu - "nadbudowie" oficjalnego - Kościoła katolickiego w Chinach.

Według danych Watykanu, w Chinach jest 12 milionów katolików.

Źródło: APTN

Źródło zdjęcia głównego: aptn