Cios dla Obamy. Wpływowy demokrata przeciwny porozumieniu z Iranem


Wpływowy członek Partii Demokratycznej, senator Chuck Schumer oświadczył, że wbrew stanowisku prezydenta Baracka Obamy zamierza głosować we wrześniu przeciw porozumieniu nuklearnemu z Iranem, wynegocjowanemu przez sześć państw, w tym USA.

Nowojorski senator przekazał w komunikacie, że "po wnikliwych badaniach oraz ostrożnym i głębokim namyśle" postanowił głosować przeciw umowie, wbrew stanowisku Partii Demokratycznej. "Zbyt wielkie jest realne zagrożenie, że Iran nie przyjmie umiarkowanego stanowiska, lecz wykorzysta porozumienie do swoich nikczemnych celów" - ocenił.

"Niektórzy sądzą, że mogę zmusić swoich kolegów do głosowania po mojej myśli. (...) Z mojego doświadczenia wynika (jednak), że w sprawach dotyczących sumienia i tak ważnych jak ta, każdy członek (Kongresu) ostatecznie podejmuje decyzję sam" - powiedział.

Stanowisko Schumera skomentował Biały Dom, określając je jako "nie zaskakujące, ale rozczarowujące". Jednocześnie 12 kongresmenów wyraziło otwarcie poparcie dla porozumienia z Iranem, co według rzecznika Białego Domu jest "świadectwem, że argumentacja Baracka Obamy jest przekonująca".

Naciski proizraelskiego lobby

Schumer oficjalnie wystąpił przeciw porozumieniu jako pierwszy demokratyczny senator. Polityk, uznawany za jednego z najbardziej wpływowych demokratów żydowskiego pochodzenia w Kongresie, jest typowany do objęcia przywództwa wśród Demokratów w Senacie w 2017 roku. Schumer dołącza tym samym do grupy przeciwnych umowie demokratycznych członków Izby Reprezentantów żydowskiego pochodzenia. Rząd Izraela twierdzi, że układanie się z Iranem grozi umocnieniem terroryzmu i zagraża istnieniu państwa żydowskiego. Proizraelskie grupy nacisku wywierają na członków Kongresu ogromną presję - pisze BBC.

Zdaniem komentatorów decyzja Schumera to cios dla prezydenta Obamy, który wraz z doradcami przekonuje Kongres do poparcia umowy. Porozumienie w sprawie irańskiego programu atomowego mogłoby stać się najważniejszym dokonaniem jego prezydentury.

Historyczne porozumienie w Kongresie

Obie izby Kongresu, Izba Reprezentantów i Senat, 8 września rozpoczną debatę nad rezolucją odrzucającą porozumienie atomowe. Oczekuje się, że zostanie uchwalona. Administracja Obamy potrzebuje głosów Demokratów, by utrzymać zapowiedziane już weto prezydenta wobec tej rezolucji.

Porozumienie zawarte 14 lipca w Wiedniu przewiduje ograniczenie irańskiego programu nuklearnego i rezygnację Iranu z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Porozumienie wprowadza ponadto embargo na dostawy broni konwencjonalnej do Iranu przez najbliższe pięć lat oraz zakaz eksportu do tego kraju pocisków zdolnych do przenoszenia głowic nuklearnych. Strona irańska przystała na wiele technicznych ograniczeń, zachowując prawo do pokojowego programu nuklearnego.

[object Object]
Iran rozwija program rakiet balistycznychTasnim News Agency,CC BY-SA 4.0,Hossein Velayati/Wikipedia(CC BY SA 3.0)
wideo 2/17

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości