Komunistyczna Partia Chin wprowadzi zmiany w swej konstytucji. Taka możliwość jest raz na pięć lat

Źródło:
Xinhua, Reuters, PAP
Plenum Komitetu Centralnego w Pekinie
Plenum Komitetu Centralnego w Pekinie Reuters
wideo 2/3
Plenum Komitetu Centralnego w Pekinie Reuters

Komunistyczna Partia Chin w październiku dokona zmian w swojej konstytucji podczas XX krajowego zjazdu w Pekinie - poinformowała w piątek chińska agencja informacyjna Xinhua. Agencja nie przekazała, na czym polegać mają te zmiany. Najprawdopodobniej będą one jednak służyć dalszemu umocnieniu pozycji rządzącego Chinami Xi Jinpinga.

Chińska agencja informacyjna Xinhua w piątek poinformowała, że Biuro Polityczne Komunistycznej Partii Chin omówiło wraz z Xi Jinpingiem projekt zmian partyjnej konstytucji. W krótkiej informacji nie ujawniono żadnych szczegółów na temat charakteru planowanych zmian.

Powszechnie spodziewa się jednak, że rządzący Chinami Xi Jinping podczas zbliżającego się zjazdu partii umocni swoją pozycję najsilniejszego chińskiego przywódcy od czasów Mao Zedonga. W tym celu dokonał on już raz zmiany w partyjnej konstytucji w 2017 roku. Wprowadził wówczas do niej swoje nazwisko zapisem o "Myśli Xi Jinpinga na temat Socjalizmu o Chińskiej Charakterystyce"

Zmiana konstytucji

Teraz według cytowanych przez Agencję Reutera obserwatorów spodziewa się, że kolejna zmiana do konstytucji może polegać na skróceniu tego zapisu do "Myśli Xi Jinpinga". Choć zmiana taka wydawać się może niewiele znacząca, w niedemokratycznych Chinach tego typu symbole mają bardzo duże znaczenie. Skrócenie zapisu stanowiłoby wzmocnienie przywódczej pozycji Xi, ponieważ zrównałoby go z konstytucyjnym zapisem dotyczącym twórcy współczesnych Chin i brzmiącym "Myśli Mao Zedonga".

Inną rozważaną zmianą w konstytucji może być także wprowadzenie do niej dość nowej koncepcji "Dwóch Postanowień" (ang. Two Establishes) oznaczającej ustanowienie Xi Jinpinga jako postaci centralnej dla państwa, a jego myśli jako zasad przewodnich.

Mniej prawdopodobne wydaje się natomiast jeszcze bardziej zdecydowane wzmocnienie pozycji obecnego przywódcy poprzez przywrócenie nadrzędnej pozycji przewodniczącego partii. Funkcję taką sprawował w Chinach jedynie Mao Zedong i została ona zlikwidowana w 1982 roku.

Konstytucja Komunistycznej Partii Chin może być zmieniana jedynie podczas krajowych zjazdów, które organizowane są raz na pięć lat. Oprócz konstytucji partyjnej w Chinach funkcjonuje również druga konstytucja, państwowa, ustanowiona w 1982 roku.

ZOBACZ TEŻ: Dwoje Chińczyków chciało stworzyć minipaństwo na wyspie na Pacyfiku, mieli przekupić posłów. Są zarzuty

10 lat rządów Xi Jinpinga

XX krajowy zjazd Komunistycznej Partii Chin (KPCh) rozpocznie się w Pekinie 16 października. Krajowe zjazdy KPCh organizowane są raz na pięć lat, trwają zwykle około tygodnia i uczestniczy w nich około 2,3 tys. delegatów z całego kraju. Większość rozmów odbywa się za zamkniętymi drzwiami w Wielkiej Hali Ludowej, siedzibie chińskiego parlamentu, przy placu Tiananmen w Pekinie.

Xi Jinping w czasie swoich blisko 10-letnich rządów w Chinach skonsolidował władzę nad krajem i partią. Spodziewa się, że w październiku zostanie mianowany na kolejną pięcioletnią kadencję. Będzie to oznaczało zerwanie z obowiązującym od kilku dekad konwenansem, zgodnie z którym po 10 latach przywódcy Chin przekazują władzę kolejnemu pokoleniu.

ZOBACZ TEŻ: Dwa lata po krwawych starciach przy granicy. Wojska Indii i Chin wycofują się ze spornych obszarów

Autorka/Autor:mm

Źródło: Xinhua, Reuters, PAP