Zakończył się XX zjazd Komunistycznej Partii Chin. Jej lider Xi Jinping zerwał z tradycją i pozostał na stanowisku sekretarza generalnego. Będzie też stał na czele Centralnej Komisji Wojskowej, której podlega chińska armia. Na konferencji zaprezentowano skład ścisłego kierownictwa partii.
W ostatnich dekadach w chińskiej partii panowała niepisana zasada, że dygnitarze w wieku 68 lat i starsi odchodzili na emeryturę, ustępując miejsca młodszemu pokoleniu. Xi, który ma 69 lat, pozostał jednak na czele Komitetu Centralnego.
Xi, uznawany za najpotężniejszego chińskiego przywódcę od czasu Mao Zedonga, sięgnie prawdopodobnie w marcu przyszłego roku również po bezprecedensową trzecią kadencję na stanowisku przewodniczącego ChRL.
Najważniejsi ludzie w partii
W niedzielę - po trwających w ostatnich dniach obradach - w Wielkiej Hali Ludowej za Xi na scenę weszło też pozostałych sześciu członków Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego. To najważniejszy organ decyzyjny w partii i de facto w całym kraju.
Zgodnie z przewidywaniami ekspertów sekretarz generalny Xi Jinping otoczył się swoimi lojalnymi stronnikami. Oprócz Xi, członkami Stałego Komitetu Biura Politycznego Komitetu Centralnego są w kolejności rangi: Li Qiang, Zhao Leji, Wang Huning, Cai Qi, Ding Xuexiang i Li Xi.
Pozycja numer dwa przypadła dotychczasowemu sekretarzowi partii w Szanghaju Li Qiangowi, który najpewniej zastąpi Li Keqianga na pozycji premiera ChRL i pokieruje polityką gospodarczą. Li Qiang określany jest jako zaufany stronnik Xi Jinpinga. W Szanghaju zasłynął z promocji nowoczesnych technologii, ale na jego reputacji ciąży dwumiesięczny lockdown w tym mieście wiosną 2022 roku.
Na trzecim miejscu w Stałym Komitecie znalazł się Zhao Leji, dotychczasowy szef naczelnego organu antykorupcyjnego KPCh, Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny. Na tym stanowisku Zhao pomagał Xi eliminować skorumpowanych urzędników, a w opinii obserwatorów również odstawiać na boczne tory potencjalnych rywali politycznych. Po zjeździe Zhao może zostać szefem parlamentu.
Na pozycji numer cztery pozostał teoretyk KPCh, 67-letni Wang Huning, nazywany przez niektóre media „chińskim Kissingerem”. Wang znany jest z poglądów antyliberalnych i centralistycznych. Mówi się o nim, że stał za oficjalnymi ideologiami trzech chińskich przywódców.
Urzędnikiem numer pięć został Cai Qi, dotychczasowy sekretarz partii w Pekinie, uważany za bliskiego współpracownika Xi. Pozycję numer sześć zajął Ding Xuexiang, kolejny zaufany "człowiek przewodniczącego", który przez ostatnie lata zarządzał Biurem Prezydialnym Komitetu Centralnego.
Listę członków najpotężniejszego organu KPCh zamyka Li Xi, dotychczasowy sekretarz partii w bogatej prowincji Guangdong na południu Chin. Li zastąpił Zhao na stanowisku szefa Centralnej Komisji Inspekcji Dyscypliny i będzie odpowiedzialny za dalszą kampanię walki z korupcją.
Xi na czele sił zbrojnych
Przywódca ChRL Xi Jinping pozostał też przewodniczącym Centralnej Komisji Wojskowej (CKW) i naczelnym dowódcą sił zbrojnych.
Pierwszym wiceprzewodniczącym CKW pozostał blisko związany z Xi generał Zhang Youxia, dotychczasowy drugi wiceprzewodniczący. 72-letni Zhang pozostał w komisji mimo przekroczenia nieformalnego wieku emerytalnego. Drugim wiceprzewodniczącym CKW został były dowódca wschodniego teatru działań Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, generał He Weidong. W komisji znaleźli się też Li Shangfu, Liu Zhenli, Miao Hua i Zhang Shengmin – wynika z opublikowanego przez agencję Xinhua komunikatu.
W Chinach armia podlega partii, a nie rządowi, a Xi wielokrotnie podkreślał konieczność utrzymania absolutnej lojalności sił zbrojnych wobec KPCh.
W niedzielę ogłoszono również nowy skład członków Biura Politycznego, którego liczebność zmniejszono niespodziewanie z 25 do 24. W Biurze Politycznym nie znalazł się Hu Chunhua, uznawany za protegowanego byłego przywódcy ChRL, Hu Jintao.
Na ogłoszonej w niedzielę liście członków 24-osobowego Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh) nie ma ani jednej kobiety, po raz pierwszy od 25 lat – zwracają uwagę komentatorzy.
W najwyższym organie kierowniczym partii, obecnie siedmioosobowym Stałym Komitecie Biura Politycznego zawsze zasiadali sami mężczyźni. W Biurze Politycznym, które ma teraz 24 członków, dotychczas obecna była jedna kobieta, wicepremier Sun Chunlan.
Źródło: PAP