Chiny przekażą broń Rosji? Amerykański senator: pomaganie Putinowi to jak kupowanie biletu na Titanica

Źródło:
PAP
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnały
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnałyTVN24
wideo 2/2
Chiny przekażą Rosji broń? Dębski: widocznie Amerykanie mają jakieś sygnałyTVN24

Będziecie skończonymi głupcami, jeśli teraz wskoczycie do tego pociągu Putina, przekazując Rosji broń - zaapelował do władz w Pekinie amerykański senator Lindsey Graham. W jego ocenie "byłoby to najbardziej katastrofalną rzeczą dla relacji USA z Chinami, jaka może się wydarzyć". W opinii Grahama Waszyngton powinien jak najszybciej oficjalnie uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział w wywiadzie dla amerykańskiej stacji CBS News, że Chiny rozważają przekazanie Rosji broni, która może być wykorzystana przeciwko Ukrainie. Ostrzegł, że taki ruch Pekinu spotkałby się z "poważnymi konsekwencjami". Główny dyplomata Komunistycznej Partii Chin Wang Yi zaprzeczył tym doniesieniom, podkreślając, że Chiny "ani nie stały bezczynnie, ani nie dolewały oliwy do ognia" w związku z wojną na Ukrainie.

Amerykański senator: będzie skończonymi głupcami, jeśli wskoczycie do pociągu Putina

Amerykański republikański senator Lindsey Graham w rozmowie z ABC porównał ewentualne przekazanie Rosji broni do kupienia biletu na Titanica po obejrzeniu filmu o katastrofie statku.

- Będziecie skończonymi głupcami, jeśli teraz wskoczycie do tego pociągu Putina. (...) Nie róbcie tego. Dostarczenie Rosjanom broni i wsparcie w ten sposób zbrodni przeciwko ludzkości byłoby najbardziej katastrofalną rzeczą dla relacji USA z Chinami, jaka może się wydarzyć. To zmieniłoby wszystko i to na zawsze - podkreślił polityk w rozmowie na antenie amerykańskiej telewizji ABC.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rozmowie z senatorami USA Lindseyem Grahamem (P) i Richardem Blumenthalem (L) president.gov.ua

W opinii Grahama Waszyngton powinien jak najszybciej oficjalnie uznać Rosję za państwo sponsorujące terroryzm. Taka decyzja mogłaby skłonić Pekin do wycofania się z pogłębionej współpracy z Moskwą w obawie o rozszerzenie antyrosyjskich sankcji Zachodu także na Chiny.

Senator wezwał administrację prezydenta Joe Bidena do przekazania Ukrainie bardziej zaawansowanych rodzajów uzbrojenia, w tym samolotów wielozadaniowych F-16.

Republikański senator Lindsey Graham o stosunkach polsko-amerykańskich
Republikański senator Lindsey Graham o stosunkach polsko-amerykańskichtvn24

Senator Graham: uczynić Rosję państwowym sponsorem terroryzmu

- Jak można nazywać wojnę Rosji zbrodnią przeciwko ludzkości i nie dać ofierze tych zbrodni broni, której potrzebuje, aby powstrzymać inwazję? Musimy szybko zrobić dwie rzeczy: uczynić Rosję państwowym sponsorem terroryzmu zgodnie z prawem USA, co utrudniłoby Chinom przekazywanie uzbrojenia Kremlowi, a poza tym już teraz rozpocząć szkolenia ukraińskich pilotów na F-16 - zaapelował senator.

Według Grahama zwycięstwo Kijowa w wojnie z Moskwą oznaczałoby przywrócenie kontroli nad wszystkimi terytoriami zajętymi przez wroga, włącznie z Półwyspem Krymskim, a także utworzenie międzynarodowego trybunału w celu osądzenia rosyjskich zbrodni.

Autorka/Autor:ads//now

Źródło: PAP