Kanadyjczyk zatrzymany w Chinach "podejrzany o szkodzenie bezpieczeństwu"


Wobec Kanadyjczyka, z którym władze w Ottawie straciły w środę kontakt, toczy się postępowanie w sprawie podejrzeń o działalność na szkodę chińskiego bezpieczeństwa narodowego - podał portal lokalnych władz w Chinach. Jest to kolejny przypadek zatrzymania obywatela Kanady w tym kraju.

Biuro bezpieczeństwa państwowego w mieście Dandong na północnym wschodzie Chin prowadzi dochodzenie przeciwko kanadyjskiemu biznesmenowi Michaelowi Spavorowi od 10 grudnia - napisano na oficjalnym portalu informacyjnym prowadzonym przez rząd prowincji Liaoning. Nie podano więcej szczegółów.

Władze w Ottawie straciły kontakt ze Spavorem, który wcześniej zawiadomił je, iż był przesłuchiwany - informowało w środę kanadyjskie MSZ. Według rzecznika tego resortu Spavor prowadzi w Dandongu działalność polegającą m.in. na ułatwianiu wymiany kulturalnej z Koreą Północną.

Kolejny zatrzymany Kanadyjczyk

W tym tygodniu w Chinach aresztowano również byłego kanadyjskiego dyplomatę Michaela Kovriga, który zdaniem chińskiego MSZ mógł naruszyć przepisy o zagranicznych organizacjach pozarządowych. Kovrig pracuje obecnie jako ekspert w dziedzinie Azji Północno-Wschodniej w think tanku International Crisis Group z siedzibą w Brukseli.

Według obserwatorów działania przeciwko obywatelom północnoamerykańskiego kraju to odpowiedź chińskiego rządu na aresztowanie wiceprezes i dyrektor finansowej firmy Huawei w Kanadzie. Meng Wanzhou została zatrzymana 1 grudnia na lotnisku w Vancouver na wniosek władz USA i obecnie - zwolniona z aresztu za kaucją - oczekuje na wynik postępowania w sprawie ekstradycji do Stanów Zjednoczonych. Waszyngton podejrzewa ją o łamanie sankcji amerykańskich przeciwko Iranowi, za co grozi jej wieloletnie więzienie.

Po aresztowaniu dyrektor finansowej Huawei chińskie MSZ złożyło oficjalne protesty na ręce ambasadorów USA i Kanady w Pekinie. Chińskie władze groziły Kanadzie "poważnymi konsekwencjami", jeśli Meng nie zostanie natychmiast zwolniona.

Rzecznik chińskiego MSZ Lu Kang nie odpowiedział w środę na pytanie, czy sprawy Kovriga i Meng są ze sobą powiązane. Państwowe chińskie media podawały, że były dyplomata również podejrzewany jest o szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu Chin.

Spór handlowy z Chinami

Władze chińskie oświadczyły, że Meng nie popełniła żadnego przestępstwa i domagają się jej niezwłocznego uwolnienia.

USA i Chiny toczą obecnie spór handlowy, w ramach którego zastosowały dodatkowe wysokie cła wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Tego dnia, w którym aresztowano Meng, prezydenci USA i Chin Donald Trump i Xi Jinping uzgodnili 90-dniowe "zawieszenie broni" w wojnie celnej, w czasie którego mają być prowadzone dalsze negocjacje.

Autor: ft\mtom\kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutteerstock

Pozostałe wiadomości