Świat

Chamenei zaprasza młodych do studiowania "Koranu i życia proroka Mahometa"

Świat

sajed.irAjatollah Ali Chamenei zaprasza

Najwyższy Przywódca Iranu Ali Chamenei zaapelował do młodych ludzi w Europie i USA, aby studiowali islam, by przeciwdziałać "kampanii uprzedzeń i dezinformacji" po atakach dżihadystycznych we Francji.

"Niedawne wypadki we Francji i w innych krajach zachodnich skłoniły mnie do napisania do was tego posłania" - napisał Chamenei w liście otwartym, opublikowanym po angielsku m.in. na Twitterze. Pismo to, adresowane do "młodych w Europie i Ameryce Północnej", jest pierwszą oficjalną reakcją ajatollaha po zamachach w Paryżu, w których w dniach 7-9 stycznia zginęło 17 osób.

"Od dwóch dekad zrobiono wszystko, aby przedstawić tę religię jako wroga, którego należy się obawiać" - pisze Chamenei potępiając "masowe demonizowanie" islamu. Ajatollah apeluje, aby nie pozwolić, by terroryści byli uważani za przedstawicieli islamu. Zaprasza młodych ludzi do studiowania "Koranu i życia proroka Mahometa", by mogli negować przedstawianie tej religii "przez pryzmat mało szczytnych celów politycznych". W swym liście Chamenei wyraża także nadzieję, że "przyszłe pokolenia będą postrzegały obecne stosunki między Zachodem a islamem bardziej spokojnie niż obecnie".

Tehran potępił

Władze Iranu potępiły zarówno zamach na francuski magazyn satyryczny "Charlie Hebdo", jak i "obraźliwą okładkę" pierwszego po zamachach terrorystycznych w Paryżu wydania tygodnika. Rysunek ten "uderza w uczucia religijne muzułmanów" i "może uruchomić błędne koło terroryzmu" - powiedziała 14 stycznia rzeczniczka irańskiego MSZ.

Autor: mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sajed.ir

Pozostałe wiadomości