Cameron wytłumaczy się z rozmów z Tuskiem. "Kiedy zobaczył poranną prasę, mógł zadławić się kawą"

Maciej Woroch zrobił przegląd brytyjskiej prasy
Cameron będzie się tłumaczył z rozmów z Tuskiem
Źródło: TVN24 BiS

Brytyjski premier David Cameron ma zająć dziś w Izbie Gmin stanowisko w sprawie projektu porozumienia dotyczącego warunków członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. Eksperci z Wielkiej Brytanii ostrożnie tymczasem oceniają projekt przedstawiony przez szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. Korespondent "Faktów" TVN przyjrzał się z kolei temu, co pisze o sprawie brytyjska prasa.

- Założę się, że kiedy David Cameron zobaczył dzisiejszą poranną prasę, już nawet wystarczyło, że pierwsze strony, to istnieje bardzo poważne ryzyko, że mógł zadławić się kawą - relacjonował z Londynu Maciej Woroch, korespondent "Faktów" TVN.

Niektóre brytyjskie tytuły nie pozostawiają w środę suchej nitki na Davidzie Cameronie i jego porozumieniu z Brukselą. Szczególnie uszczypliwa może być karykatura zamieszczona w dzienniku "The Times", którą zaprezentował Woroch. Widać na niej nagiego premiera z lontem między pośladkami i odpaloną zapalniczką.

Inne dzienniki chwalą, że plan Tuska jest dla Londynu dobry.

Brytyjskie porozumienie z Brukselą

Projekt porozumienia z Londynem, który przywódcy państw unijnych dostali od Tuska we wtorek, zakłada m.in., że kraje UE mogłyby w wyjątkowej sytuacji ograniczyć maksymalnie na cztery lata świadczenia socjalne dla nowych migrantów z innych państw Unii.

Jak ocenia w rozmowie z PAP były poseł Partii Pracy Roger Casale, zaproponowane zmiany w dostępie do zasiłków "utwierdzałyby ludzi w przekonaniu dotyczącym szkodliwych mitów o nadużywaniu świadczeń socjalnych przez imigrantów".

- Nie ma żadnego dowodu na to, że imigranci z innych państw członkowskich stanowią obciążenie dla budżetu. Nawet jeśli motywacją dla tej reformy było zniechęcenie kolejnych osób do przyjazdu do Wielkiej Brytanii, nie spodziewałbym się sukcesu: większość z nich przyjeżdża tu wyłącznie do ciężkiej pracy i nie interesują ich świadczenia socjalne - dodał Casale, który jest prezesem brytyjskiej organizacji New Europeans, reprezentującej interesy imigrantów z tzw. nowych państw członkowskich UE.Casale krytycznie ocenił proponowane zmiany dotyczące zasiłków dla dzieci mieszkających w innych krajach UE, które miałyby być dostosowywane do stawek w tych krajach. - Wprowadzenie takiego mechanizmu jest przejawem dyskryminacji: dlaczego w podobny sposób nie przelicza się zasiłków dla dzieci mieszkających w biedniejszych częściach Wielkiej Brytanii? Co więcej, jest to przeciwskuteczne: w efekcie wielu rodziców będzie próbowało ściągnąć dzieci do siebie, co spowoduje konieczność stworzenia nowych miejsc w szkołach - powiedział.- Liczę na stanowczą opozycję środkowoeuropejskich rządów wobec proponowanych ograniczeń swobodnego przepływu osób - przyznaje Casale.

System socjalny najważniejszy

Nie ma żadnego dowodu na to, że imigranci z innych państw członkowskich stanowią obciążenie dla budżetu. Nawet jeśli motywacją dla tej reformy było zniechęcenie kolejnych osób do przyjazdu do Wielkiej Brytanii, nie spodziewałbym się sukcesu: większość z nich przyjeżdża tu wyłącznie do ciężkiej pracy i nie interesują ich świadczenia socjalne Roger Casale

Nie zgadza się z nim Paweł Świdlicki z think tanku Open Europe, którego raport stanowił podstawę dla strategii negocjacyjnej rządu Camerona. - Brytyjski system świadczeń socjalnych jest dość wyjątkowy - zezwala na pobór świadczeń bez wcześniejszej wpłaty do budżetu - powiedział PAP Świdlicki, oceniając, że "nowe rozwiązanie będzie sprawiedliwsze".- To jest kreatywny kompromis: tzw. hamulec bezpieczeństwa nie blokuje na stałe imigracji do W. Brytanii, a nawet w okresie objętym ograniczeniami migranci będą z upływem czasu uzyskiwali dostęp do kolejnych świadczeń - powiedział.Przyznał jednak, że nie należy się spodziewać, by miało to decydujący wpływ na rozmiar imigracji na Wyspy. - Relatywnie wysokie płace (...) i elastyczny rynek pracy wciąż będą sprawiały, że Wielka Brytania będzie atrakcyjnym miejscem dla migrantów zarobkowych w ramach UE - powiedział.Świdlicki nie oczekuje stanowczego sprzeciwu polskiego rządu wobec propozycji. - Nowa polska administracja ma w długiej perspektywie wiele wspólnych interesów z brytyjskim rządem, m.in. dotyczących kwestii obronności i polityki wobec Rosji, i spodziewałbym się, że tam będzie chciała przesunąć swoje wysiłki negocjacyjne - uważa ekspert.

To wystarczy?

Dla byłego ministra ds. europejskich w rządzie Tony'ego Blaira, Denisa McShane'a, uderzające jest, że "Cameron wiele oczekuje, niewiele oferując w zamian". McShane dodał, że polski rząd powinien w zamian za ustępstwa w kwestiach socjalnych domagać się od Londynu bardziej stanowczej polityki wobec Rosji.- Każda strona rozmów może powiedzieć, że coś udało się jej osiągnąć, ale żadna z tych zmian nie ma fundamentalnego znaczenia dla pozycji Wielkiej Brytanii w UE - powiedział, oceniając, że w związku z tym ryzyko tzw. Brexitu wciąż pozostaje wysokie.

Teraz Polska

- Sposób, w jaki zaprojektowane zostały proponowane rozwiązania, pozostawia sporo przestrzeni na ewentualne zmiany w toku konsultacji z pozostałymi 27 państwami członkowskimi - tłumaczyła PAP Agata Gostyńska-Jakubowska z Center for European Reform (CER) w Londynie.- Spodziewam się, że polski rząd będzie próbował jeszcze walczyć o możliwie najkrótszy okres działania tzw. hamulca bezpieczeństwa oraz precyzyjne zapisy dotyczące uzyskiwania praw do świadczeń socjalnych z upływem czasu - podkreśliła, dodając jednak, że przyjęte rozwiązania nie powinny dotknąć 850 tys. Polaków, którzy już mieszkają w Wielkiej Brytanii. - To powinno znacznie ułatwić przekonanie polskiej opinii publicznej, że ta reforma nie zagraża interesom polskich obywateli - powiedziała.Zwróciła jednak uwagę, że Cameronowi udało się osiągnąć pewne ustępstwa w każdym z czterech głównych obszarów negocjacji. - Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z UE krytykują przedstawione propozycje, ale można bezpiecznie założyć, że robiliby to niezależnie od ich treści - oceniła.- Kluczowe będzie to, na ile Cameron będzie w stanie przekonać zwykłych Brytyjczyków, że te reformy znacząco zmieniają dotychczasowe relacje z Brukselą - uznała Gostyńska-Jakubowska.W zgodnej opinii ekspertów przedstawiony we wtorek projekt zostanie przyjęty podczas szczytu unijnego, który odbędzie się 18-19 lutego, co otworzyłoby drogę do organizacji brytyjskiego referendum ws. członkostwa w UE w ciągu kilku miesięcy. Według nich najbardziej prawdopodobną datą głosowania jest czwartek, 23 czerwca.

Co z brexitem?

UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
Źródło: tvn24
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
UE27 zgodziła się, że zaakceptuje wniosek o przedłużenie brexitu do 31 stycznia 2020 roku
Teraz oglądasz
Brak rozstrzygnięcia w Izbie Gmin. Komentarz korespondenta TVN24
Brak rozstrzygnięcia w Izbie Gmin. Komentarz korespondenta TVN24
Teraz oglądasz
Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad umową z UE
 Izba Gmin nie będzie w poniedziałek głosować nad umową z UE
Teraz oglądasz
Goście "Faktów po Faktach" o brexicie
Goście "Faktów po Faktach" o brexicie
Teraz oglądasz
"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"
"Unijni przywódcy mają już dosyć Brytyjczyków"
Teraz oglądasz
Izba Gmin przyjęła poprawkę o przesunięciu głosowania nad umową
Izba Gmin przyjęła poprawkę o przesunięciu głosowania nad umową
Teraz oglądasz
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)
Wielka Brytania poza Unią. Relacja reportera z Londynu (luty 2020)
Teraz oglądasz
May do Polaków: możecie zostać, chcemy, żebyście zostali
May do Polaków: możecie zostać, chcemy, żebyście zostali
Teraz oglądasz
Brytyjski wiceminister o negocjacjach w sprawie brexitu
Brytyjski wiceminister o negocjacjach w sprawie brexitu
Teraz oglądasz
Rifkind: nie opuszczamy Europy, tylko Unię Europejską
Rifkind: nie opuszczamy Europy, tylko Unię Europejską
Teraz oglądasz
Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie
Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie
Teraz oglądasz
Donald Tusk o brexicie
Donald Tusk o brexicie
Teraz oglądasz
Jak będzie wyglądał wjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie?
Jak będzie wyglądał wjazd do Wielkiej Brytanii po brexicie?
Teraz oglądasz
Ekspert o tym, jak będzie po brexicie - cała rozmowa
Ekspert o tym, jak będzie po brexicie - cała rozmowa
Teraz oglądasz
Kamil Rosiak o twardym brexicie
Kamil Rosiak o twardym brexicie
Teraz oglądasz
Eksperci o tym, czy zabraknie żywności po brexicie
Eksperci o tym, czy zabraknie żywności po brexicie
Teraz oglądasz
Po brexicie może nadejść kryzys żywnościowy na Wyspach
Po brexicie może nadejść kryzys żywnościowy na Wyspach
Teraz oglądasz
Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem
Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosem
Teraz oglądasz
Brexit. Rząd poparł wstępny tekst umowy
Brexit. Rząd poparł wstępny tekst umowy
Teraz oglądasz
Kosztowny brexit. Polska mocno ucierpi
Kosztowny brexit. Polska mocno ucierpi
Teraz oglądasz
Maciej Woroch o wystąpieniu brytyjskiej premier
Maciej Woroch o wystąpieniu brytyjskiej premier
Teraz oglądasz
Rosiak: rząd brytyjski nie zafunduje sobie dużego zamieszania
Rosiak: rząd brytyjski nie zafunduje sobie dużego zamieszania
Teraz oglądasz
Minister do spraw brexitu David Davis zrezygnował ze stanowiska
Minister do spraw brexitu David Davis zrezygnował ze stanowiska
Teraz oglądasz
Jak zostać w Wielkiej Brytanii po brexicie?
Jak zostać w Wielkiej Brytanii po brexicie?
Teraz oglądasz
Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
Teraz oglądasz
Początek Brexitu. Sprawdź, jak wygląda procedura
Początek Brexitu. Sprawdź, jak wygląda procedura
Teraz oglądasz
Kuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za Brexit
Kuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za Brexit
Teraz oglądasz
Bochenek: wkrótce stanowisko rządu w sprawie Brexitu
Bochenek: wkrótce stanowisko rządu w sprawie Brexitu
Teraz oglądasz
Rachunek za Brexit. Ile Wielka Brytania jest winna Unii Europejskiej?
Rachunek za Brexit. Ile Wielka Brytania jest winna Unii Europejskiej?
Teraz oglądasz
Olechowski: Anglia, opuszczając Unię, opuściła ważne miejsce (materiał z 2020 roku)
Olechowski: Anglia, opuszczając Unię, opuściła ważne miejsce (materiał z 2020 roku)
Teraz oglądasz
Spotkanie Morawiecki-May. Komentarz Jacka Stawiskiego cz. 2
Spotkanie Morawiecki-May. Komentarz Jacka Stawiskiego cz. 2
Teraz oglądasz
Spotkanie Morawiecki-May. Komentarz Jacka Stawiskiego cz. 1
Spotkanie Morawiecki-May. Komentarz Jacka Stawiskiego cz. 1
Teraz oglądasz
Morawiecki: cieszę się, że Polacy na wyspach brytyjskich mogą czuć się tam spokojnie
Morawiecki: cieszę się, że Polacy na wyspach brytyjskich mogą czuć się tam spokojnie
Teraz oglądasz
Premier: umowa, która została wypracowana jest najlepszym z możliwych rozwiązań
Premier: umowa, która została wypracowana jest najlepszym z możliwych rozwiązań
Teraz oglądasz
May do Polaków: możecie zostać, chcemy, żebyście zostali
May do Polaków: możecie zostać, chcemy, żebyście zostali
Teraz oglądasz
Premier Mateusz Morawiecki o Brexicie
Premier Mateusz Morawiecki o Brexicie
Teraz oglądasz
Morawiecki na szcycie ws. brexitu
Morawiecki na szcycie ws. brexitu
Teraz oglądasz
Tusk: sytuacja jest raczej przygnębiająca
Tusk: sytuacja jest raczej przygnębiająca
Teraz oglądasz
Morawiecki: to był przełomowy dzień, w kluczowej sprawie
Morawiecki: to był przełomowy dzień, w kluczowej sprawie
Teraz oglądasz
Junker: Polacy muszą czuć się sfrustrowani
Junker: Polacy muszą czuć się sfrustrowani
Teraz oglądasz

Co z brexitem?

Autor: mtom / Źródło: PAP

Czytaj także: