Były prezydent nie wystartuje w wyborach. Po słowach ajatollaha

Ahmadinejad.ir / InstagramAhmadineżad ogłosił swoją decyzję po słowach ajatollaha Chamenei

Były prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad poinformował we wtorek, że nie będzie startować w wyborach prezydenckich w 2017 r. Wcześniej przywódca duchowo-polityczny Iranu ajatollah Ali Chamenei ostrzegł, że kandydatura Ahmadineżada doprowadzi do większych podziałów w kraju.

"Realizując intencje przywódcy rewolucji, nie planuję udziału w przyszłorocznych wyborach prezydenckich" - napisał były prezydent w liście do ajatollaha, który opublikował na swej stronie internetowej. Ahmadineżad, twardogłowy polityk rządzący silną ręką Iranem w latach 2005-2013, utrzymywał kraj w międzynarodowej izolacji, odmawiając negocjacji na temat programu nuklearnego. Przez dwie kadencje wywoływał poważne napięcia w relacjach Iranu z USA oraz zwalczał opozycję w kraju. Oficjalnie nie ogłaszał planów startu po raz trzeci w wyborach, lecz jego wystąpienia w ostatnich miesiącach wywoływały spekulacje co do jego powrotu na urząd prezydenta.

"Pozostaje skromnym żołnierzem rewolucji i służy ludziom"

Ajatollah Chamenei, który ma ostateczne słowo we wszystkich kwestiach polityczno-społecznych w Iranie, powiedział w poniedziałek, że kandydatura Ahmadineżada może spolaryzować społeczeństwo i "stworzyć podziały w kraju", co jego zdaniem jest szkodliwe. Sam Ahmadineżad podkreślił, że "pozostaje skromnym żołnierzem rewolucji i służy ludziom". Wybory prezydenckie w Iranie odbędą się 19 maja 2017 roku. O drugą kadencję będzie mógł ubiegać się obecny prezydent, umiarkowany duchowny szyicki Hasan Rowhani, uchodzący za pragmatyka. Jego popularność zwiększyła się po zawarciu w lipcu 2015 roku historycznego porozumienia sześciu mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju. Umowa przypieczętowała koniec izolacji Iranu na arenie międzynarodowej oraz doprowadziła do zniesienia w styczniu większości sankcji finansowych.

Autor: tmw/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ahmadinejad.ir / Instagram

Pozostałe wiadomości