Być jak Harry Potter. Niewidzialnym

 
Optyczny kamuflaż na uniwersytecie w TokioTachi Laboratory, University of Tokyo

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia "peleryny niewidki". Już są zdolni oszukać fale elektromagnetyczne. A matematycy właśnie ogłosili, że niebawem powstanie niewidzialny materiał. Na jakiej podstawie? Obliczyli.

Opublikowany w marcu w "SIAM Review" raport, pt.: "Cloaking Devices, Electromagnetic Wormholes, and Transformation Optics" (peleryny, elektromagnetyczne tunele i optyka transformacyjna) omawia teoretyczne podstawy niewidzialności właśnie z perspektywy matematycznej.

Jak Harry P.

Jedna z wymienionych w artykule metod stworzenia materiału niewidocznego dla ludzkiego oka polega na wygięciu fal świetlnych wokół obiektu w taki sposób, aby miejsce, w którym znajduje się maskowany przedmiot zostało pominięte przez fale, które przeszłyby przez elektromagnetyczny tunel (ang. warmhole).

Do tego potrzebne są jednak metamateriały - nie występujące w przyrodzie.

Uważam, że niebawem takie odkrycie (niewidzialny materiał) zostanie zaprezentowane. David Smith, Duke Univeristy

Już niedaleko

Tymczasem na początku 2009 roku naukowcy z uniwersytetów Duke (USA) i Nanjing (Chiny) ogłosili, że stworzyli materiał pozwalający ukryć obiekt przed detektorami mikrofalowymi.

- Już niewiele przeszkód stoi nam na drodze - powiedział David Smith z Duke Univeristy spytany o stworzenie materiału niewidzialnego w widocznej fali swiatła. - Uważam, że niebawem takie odkrycie zostanie zaprezentowane.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tachi Laboratory, University of Tokyo