Bundestag za Niemcami bez atomu


Niemiecki Bundestag uchwalił w czwartek pakiet ustaw, które zakładają stopniową rezygnację z wykorzystania energii atomowej do końca 2022 r. oraz szybszy rozwój energii opartej na źródłach odnawialnych.

- To bardzo dobry dzień dla naszego kraju. Rozpoczynamy wspólny narodowy projekt - przekonywał podczas debaty minister środowiska Norbert Roetgen.

Stopniowe wygaszanie

Najważniejsza z nowych ustaw zakłada, że siedem najstarszych niemieckich elektrowni atomowych sprzed 1980 r., które wyłączono przejściowo w marcu, oraz trapiona awariami elektrownia Kruemmel w Szlezwiku-Holsztynie nie zostaną ponownie uruchomione.

Reaktory pozostałych dziewięciu elektrowni będą stopniowo wygaszane w latach 2015-2022.

Koniec wieloletniego konfliktu

Decyzja ta ma zakończyć jeden z najgłębszych konfliktów politycznych i społecznych minionych dziesięcioleci w Niemczech, dlatego komentatorzy uznali czwartkowe głosowanie Bundestagu za historyczne. Ustawę poparli zarówno posłowie chadecko-liberalnej koalicji rządzącej, jak również większość opozycji.

Po marcowej katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima chadecko-liberalny rząd Niemiec zrewidował dotychczasową politykę energetyczną i wycofał się z planów wydłużenia okresu eksploatacji elektrowni jądrowych o średnio 12 lat.

Źródło: PAP