Żołnierze kurdyjscy, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, przechodzą rehabilitację w szpitalu wojskowym w Budapeszcie – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Centrum Zdrowotnego Wojska Węgierskiego płk Robert Tamas.
Tamas powiadomił, że 12 maja do szpitala wojskowego w Budapeszcie zostało przewiezionych czterech żołnierzy kurdyjskich, którzy doznali obrażeń podczas walk, ale ich życiu nie zagraża już niebezpieczeństwo. Będą jednak potrzebowali opieki medycznej jeszcze przez 4-5 tygodni - dodał. Jak poinformował, w maju 2015 r. do węgierskiego MSZ zwróciło się biuro ds. zagranicznych legionu peszmergów, czyli kurdyjskich bojowników, prosząc o włączenie się w leczenie rannych Kurdów. Węgierski resort udzielił pozytywnej odpowiedzi. Ranni poddawani obecnie rehabilitacji to już druga grupa kurdyjskich żołnierzy leczonych w budapeszteńskim szpitalu wojskowym. Pierwsza – również czteroosobowa – przybyła na Węgry w lutym tego roku i już opuściła kraj. Obu grupom towarzyszyli tłumacze. Prawicowy dziennik "Magyar Idok" podał w środę, powołując się na historyka wojskowości Tamasa Dezsoe, za którego pośrednictwem prowadzono pierwsze rozmowy o zapewnieniu bojownikom opieki w Budapeszcie w 2014 roku, że w wojskowym szpitalu w Budapeszcie są leczeni kurdyjscy bojownicy ranni w walkach z tzw. Państwem Islamskim.
Ofensywa dżihadystów
W 2014 roku tzw. Państwu Islamskiemu udało się zająć m.in. znaczną część Mosulu oraz w bardziej ograniczonym stopniu Kirkuk czy Sindżar. Dzięki wsparciu międzynarodowemu powstrzymano tę ofensywę. Peszmergowie zdołali już oswobodzić ponad 95 proc. kurdyjskich terenów w Iraku zajętych przez IS. Jednocześnie armia iracka odbiła m.in. znaczną część Ramadi i prowincji Dijala. Peszmergom pomaga misja węgierska w Kurdystanie, która szkoli ich m.in. w udzielaniu pomocy medycznej na polu walki, rozminowywaniu i uczestniczy w ochronie obiektów. O wysłaniu do Irbilu w północnym Iraku kontyngentu liczącego nie więcej niż 150 żołnierzy węgierski parlament zdecydował w kwietniu ubiegłego roku. Mandat misji kończy się 31 grudnia 2017 roku, ale parlament może go przedłużyć. Węgierska misja jest częścią koalicji międzynarodowej przeciw IS, w której uczestniczy ponad 60 państw.
Autor: mtom / Źródło: PAP