Świat

"To były dobre rozmowy". Morawiecki spotkał się z Macronem

Świat

Aktualizacja:
Morawiecki podkreślił, że będzie przekonywał Macrona do złagodzenia ustaleń w sprawie pracowników delegowanych
Morawiecki podkreślił, że będzie przekonywał Macrona do złagodzenia ustaleń w sprawie pracowników delegowanychtvn24
wideo 2/3

W piątek, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu Unii Europejskiej w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Szef polskiego rządu powiedział dziennikarzom, że były to "dobre rozmowy". Poinformował też, zaprosił Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.

Polski premier poinformował, że jego rozmowa z prezydentem Francji dotyczyła między innymi zmian klimatycznych i dyrektywy o pracownikach delegowanych. Spotkanie odbyło się na marginesie unijnego szczytu w Brukseli w gronie delegacji obu państw. Następnie Morawiecki i Macron odbyli kilkunastominutową rozmowę w cztery oczy. - To były dobre rozmowy – mówił szef polskiego rządu. Premier poinformował również, że zaprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Jak podkreślił, w 1918 roku Francja była ważnym sojusznikiem Polski.

Spotkanie "w swobodnej atmosferze"

Według źródeł dyplomatycznych Macron podczas piątkowego spotkania z polskim premierem nawiązał do prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności wobec Polski

Emmanuel Macron miał pytać w tym kontekście o kontakty między polskimi władzami a Komisją Europejską. Przypominał, że bardzo ważny jest dialog prowadzony z wiceszefem Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem. Morawiecki miał odpowiedzieć, że chce Polska chce współpracować z Komisja Europejską w tej sprawie.

Rozmowa - według relacji dyplomatów zarówno z Polski jak i z Francji - mimo że dotyczyła również trudnych tematów i spornych kwestii, odbyła się w bardzo dobrej atmosferze.

Obaj przywódcy znają się bowiem jeszcze z poprzednich funkcji rządowych. Macron był ministrem gospodarki w rządzie Manuela Vallsa, a Morawiecki ministrem rozwoju i finansów.

W cytowanym przez Polską Agencję Prasową oświadczeniu Pałacu Elizejskiego napisano, że spotkanie przywódców odbyło się "w swobodnej atmosferze" i stanowi "dobrą podstawę" dla przyszłych "relacji współpracy".

Jak dodano, rozmowy dotyczyły przede wszystkim zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości i przyjmowania migrantów. W kwestii planowanych przez polski rząd reform wymiaru sprawiedliwości Morawiecki zapewnił Macrona o swoich zamiarach "dialogu" z Brukselą - napisano w komunikacie,

Spotkania w Brukseli

Swoją pierwszą wizytę zagraniczną premier Morawiecki rozpoczął w czwartek od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem.

W trakcie pierwszego dnia szczytu Morawiecki wziął także udział w inauguracji strategicznej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności UE (PESCO) i rozmawiał z przywódcami państw unijnych na temat migracji, przedłużenia sankcji wobec Rosji oraz przeniesienia przez USA ambasady w Izraelu do Jerozolimy.

Na marginesie szczytu szef polskiego rządu rozmawiał również z premier Wielką Brytanii Theresą May. Jak poinformowała kancelaria premiera wśród tematów rozmów znalazły się negocjacje ws. brexitu oraz potwierdzenie strategicznych relacji i partnerstwa. May pogratulowała również Morawieckiemu objęcia funkcji szefa rządu.

Po spotkaniu z Macronem premier weźmie udział w rozmowach szefów państw i rządów 27 krajów unijnych, którzy mają zdecydować, czy dać zielone światło kolejnej fazie rozmów dotyczących wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Autor: tas\mtom,kg / Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@PremierRP

Tagi:
Raporty: