Bolsonaro odchodzi z partii, chce stworzyć własną

Świat

Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Fabio Rodrigues PozzebomPrezydent Brazylii przebywał w ostatnich dniach z wizytą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro zapowiedział we wtorek odejście z Partii Socjalliberalnej (PSL) - poinformowały władze tego ugrupowania. W przyszłym roku zamierza założyć własną partię, a rozmowy na ten temat mają rozpocząć się jeszcze w tym miesiącu.

Jair Bolsonaro pod koniec 2018 roku wygrał wybory prezydenckie w Brazylii z poparciem Partii Socjalliberalnej. Wszedł jednak w konflikt z jej założycielem i szefem Luciano Bivarem, który nie chce przekazać władzy w ugrupowaniu prezydentowi i jego synom.

Rozmowy o nowej partii jeszcze w listopadzie

Bolsonaro zamierza powołać do życia własną formację polityczną w 2020 roku. Pierwsze rozmowy na ten temat mają odbyć się 21 listopada bieżącego roku. Partia prezydenta ma nosić nazwę Movimento pelo Brasil (Ruch dla Brazylii). Aby założyć partię w Brazylii, trzeba zebrać 500 tysięcy podpisów. Zwolennicy prezydenta są przekonani, że uda mu się to osiągnąć dzięki mediom społecznościowym, które bardzo pomogły mu w ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej.

Wybory prezydenckie w BrazyliiPAP

Autor: akr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia (CC BY SA 2.0)/Fabio Rodrigues Pozzebom