BRICS powiększa się o kolejne państwo

Przywódcy udają się na szczyt BRICS pod przewodnictwem Putina
Spotkanie Erdogana z Putinem w czasie szczytu BRICS w Kazaniu
Źródło: Reuters

Brazylijskie władze w poniedziałkowym komunikacie przekazały, że Indonezja oficjalnie dołączyła do grupy BRICS jako pełnoprawny członek. Brazylia przewodzi blokowi państw w ramach prezydencji w 2025 roku.

Indonezja, czwarte pod względem liczby ludności państwo na świecie, już wcześniej wyrażała chęć dołączenia do grupy. Państwo znajdujące się w południowo-wschodniej Azji otrzymało zgodę na przyłączenie dwa lata temu, lecz jego władze wstrzymały się z decyzją do końca wyborów, które odbyły się w zeszłym roku. Prezydent Prabowo Subianto objął urząd w Indonezji w październiku 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent zabrał nowy rząd na wojskowy wyjazd integracyjny. "Celem jest dyscyplina"

Dołączenie Indonezji do bloku BRICS wpisuje się w ideę rozszerzania grupy zapoczątkowanej na szczycie w Johannesburgu w 2023 roku. Do ugrupowania dołączyły między innymi Egipt, Etiopia, Iran i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Wśród państw rozważających możliwość przystąpienia jest Arabia Saudyjska.

Indonezja dołącza do BRICS

"Indonezja, razem z innymi członkami grupy, popiera pomysł reformy światowych instytucji międzynarodowych i przyczynia się do pogłębiania współpracy w państwach Globalnego Południa" - przekazały brazylijskie władze w komunikacie. Brazylia przewodzi blokowi w ramach prezydencji do końca 2025 roku.

BRICS, składający się pierwotnie z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, zdecydowanie dąży do zmiany porządku struktury gospodarczej świata, a próbująca grać w nim pierwszoplanową rolę Rosja - do przeciwstawienia bloku Stanom Zjednoczonym i, szerzej, Zachodowi. W tym celu przeciąga na swoją stronę kolejne kraje rozwijające się, przede wszystkim z Afryki, ponieważ tam jest ich najwięcej. Blok jest niespójny pod każdym względem - obok potężnej gospodarki Chin jest Etiopia, gdzie na 126 mln ludzi niemal 30 mln żyje w skrajnym ubóstwie.

Określenie BRICS powstało od pierwszych liter nazw w języku angielskim Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki. Ostatni szczyt bloku odbył się w październiku 2024 roku w rosyjskim Kazaniu.

Szczyt BRICS w Kazaniu pod przewodnictwem Putina
Szczyt BRICS w Kazaniu pod przewodnictwem Putina
Źródło: PAP/EPA

CZYTAJ TEŻ: Turcja czeka na zaproszenie do BRICS, jest "proces przejściowy"

Kraje BRICS. Stan na październik 2024 roku
Kraje BRICS. Stan na październik 2024 roku
Źródło: PAP/Adam Ziemienowicz, Maciej Zieliński
Oglądaj TVN24 na żywo
Dowiedz się więcej:

Oglądaj TVN24 na żywo

Czytaj także: