Szkockie władze chcą drugiego referendum. Johnson: nie widzę powodu, by do tego wracać

Świat


W związku z zapowiedziami Szkockiej Partii Narodowej o próbie przeprowadzenia kolejnego referendum w sprawie niepodległości Szkocji premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że nie zgodzi się na taki krok. By doprowadzić do głosowania, władze w Edynburgu potrzebują zgody Londynu.

- Nie sądzę, aby ludzie w tym kraju uważali, że referenda są bardzo dobre dla harmonii. W 2014 roku mieliśmy jedno. W 2014 roku Brytyjczykom, mieszkańcom Szkocji, powiedziano, że to jednorazowe wydarzenie - mówił Johnson w rozmowie ze stacją Sky News.

Zapytany, czy jeśli do niego jako premiera wpłynie wniosek o zgodę na przeprowadzenie kolejnego plebiscytu w Szkocji, wyrazi na to zgodę, odparł, że "nie chce jeszcze jednego”. - Nie widzę żadnego powodu, by wobec takich zapewnień (że to jednorazowe wydarzenie - red.) do tego wracać - dodał.

Sturgeon: nie pozwolimy Johnsonowi narzucam nam przyszłości

Szefowa autonomicznego rządu szkockiego i liderka SNP Nicola Sturgeon zapowiedziała w tym tygodniu, że w ciągu kilku dni po zaplanowanych na 12 grudnia wyborach do brytyjskiej Izby Gmin złoży na ręce rządu w Londynie formalny wniosek o zgodę na przeprowadzenie w nowego referendum niepodległościowego w Szkocji. SNP chce, by odbyło się ono w drugiej połowie 2020 r.

Odnosząc się do słów Johnsona, Sturgeon oceniła, że stanowisko brytyjskiego premiera jest "nie do uzasadnienia i z pewnością nie jest demokratyczne".

- Wszyscy w Szkocji wiedzą, że odbędzie się kolejne referendum w sprawie niepodległości i jeśli SNP wygra te wybory, będzie to jasny sygnał, że chcemy wziąć naszą przyszłość we własne ręce, a nie pozwalać Borisowi Johnsonowi nadal narzucać nam przyszłość - powiedziała.

Niepodległa Szkocja? PAP/Adam Ziemienowicz

Laburzyści nie będę blokować referendum

Opozycyjna Partia Pracy oświadczyła, że chce, by Szkocja pozostała w składzie Wielkiej Brytanii, ale nie będzie blokować referendum, jeśli szkocki rząd będzie je forsował po wyborach do szkockiego parlamentu w 2021 r.

- Ostatecznie, jeśli po następnych szkockich wyborach rząd szkocki stwierdzi, że chce przeprowadzić kolejne referendum i przeprowadzi proces legislacyjny, aby to umożliwić, to jako rząd nie stanęlibyśmy na przeszkodzie - powiedziała należąca do laburzystowskiego gabinetu cieni Rebecca Long-Bailey.

Zgodnie z obowiązującym prawem, aby legalnie przeprowadzić referendum w sprawie niepodległości, rząd Szkocji musi uzyskać zgodę władz w Londynie.

W 2014 r. za pozostaniem Szkocji w składzie Zjednoczonego Królestwa opowiedziało się 55 proc. głosujących. Według większości ostatnich sondaży przewagę nadal mają przeciwnicy secesji, choć jest ona mniejsza niż była w referendum.

Szkocja przeciw niepodległości PAP

Autor: ft//kg / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: