Świat

"Bohater Noworosji" rezygnuje. Striełkow już nie jest szefem obrony Donbasu

Świat

Aktualizacja:

Igor Striełkow, najbardziej znany dowódca prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy, zrezygnował z posady "ministra obrony Donieckiej Republiki Ludowej". Zostanie "szefem sztabu" wojsk Donbasu. Niewiele wcześniej do dymisji z powodu odniesionych ran podał się Walerij Bołotow, "prezydent" samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej.

KTO JEST KIM W "NOWOROSJI"

O rezygnacji Striełkowa poinformował Aleksander Borodaj, który do niedawna był "premierem Donieckiej Republiki Ludowej", a teraz jest "wicepremierem". Były "minister obrony" ma teraz zostać "szefem sztabu", czyli naczelnym dowódcą sił separatystów w Doniecku. Jego miejsce zajmie bliżej nieznany Władimir Kononow.

Striełkow jest obywatelem Rosji. Według władz Ukraińskich jego prawdziwe nazwisko to Girkin i jest oficerem rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU.

Przetasowania na szczycie

Kilka godzin przed Striełkowem do dymisji podał się "prezydent Ługańskiej Republiki Ludowej" Walerij Bołotow. Poinformował o tym portal Wiesti.ua, powołując się na źródło w radzie miejskiej Ługańska. Jak informuje agencja RIA Nowosti, Bołotow został ranny i rezygnuje "tymczasowo", do czasu zagojenia się ran.

- Podjąłem decyzję o tymczasowym zawieszeniu sprawowania urzędu przywódcy Ługańskiej Republiki Ludowej. Zostałem ranny i skutki tego zdarzenia nie pozwalają mi na pełnowartościowe sprawowanie władzy na rzecz dobrobytu mieszkańców ługańska w ten trudny wojenny czas - powiedział Bołotow w oświadczeniu opublikowanym przez rosyjską telewizję federalną Rossija-24.

- Jestem pewien, że nasza walka zakończy się zwycięstwem - dodał Bołotow. Jego miejsce ma zająć dotychczasowy "minister obrony" ŁRL Igor Płotnicki.

Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz//gak,mtom/kwoj / Źródło: vesti.ua, lenta.ru

Tagi:
Raporty: