Palestyńczycy i izraelscy policjanci starli się w niedzielę na dziedzińcu meczetu Al-Aksa, który znajduje się na Wzgórzu Światynnym w Jerozolimie. Zamieszki wybuchły, gdy grupa żydów próbowała dostać się na Wzgórze. Policjanci, którzy przybyli na miejsce, nie weszli w głąb tego jednego z najświętszych meczetów islamu, lecz zapędzili demonstrantów do środka.
Jak podała arabska telewizja Al Jazeera, zamieszki wybuchły w niedzielę rano, gdy setki żydów próbowały wejść na Wzgórze Świątynne, by celebrować żydowskie święto Tisza be-Aw upamiętniające zburzenie dwóch Świątyń Jerozolimskich. Doszło wtedy do starć między palestyńskimi muzułmanami a izraelskimi żydami. Krótko po tym, do akcji wkroczyła izraelska policja.
Bitwa na Wzgórzu Świątynnym
Jak podała policja, przed bitwą Palestyńczycy ogrodzili teren improwizowanym barykadami, a gdy funkcjonariusze przybyli je rozmontować, muzułmanie zaczęli w nich ciskać kamieniami, kawałkami metalu oraz świecami dymnymi.
Policja użyła grantów ogłuszających, by zapędzić protestujących do środka meczetu. Gdy zostało to wykonane, policjanci wkroczyli do przedsionka świątyni, aby zamknąć główne drzwi do środka kompleksu. Zgodnie z przyjętymi zasadami nie wkraczali jednak w głąb meczetu.
Nie ma informacji o tym, by ktokolwiek został poważnie ranny w wyniku starcia. Poprzednim razem izraelska policja wkroczyła na Wzgórze w listopadzie ubiegłego roku, gdy wybuchły podobne zamieszki.
Po opanowaniu sytuacji, Wzgórze odwiedzili członkowie izraelskiego rządu, by uczcić święto Tisza be-Aw.
Święto Świątyni
Zostało ono ustanowione w celu upamiętnienia zniszczenia Pierwszej i Drugiej Świątyni. Wyznawcy judaizmu wierzą, że mogą zbudować świątynię dla swojej wiary jedynie na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie, gdzie w czasach starożytnych została ona trzy razy zbudowana i zniszczona.
Od czasu, kiedy Druga Świątynia, rozebrana i wybudowana na nowo przez Heroda Wielkiego (stąd czasem określana Trzecią Świątynią) została zniszczona przez Rzymian w 70 roku, żydzi nie mieli swojej świątyni (synagogi to nie są - w myśl judaizmu - świątynie, lecz jedynie miejsca modlitw). Potem Wzgórze Świątynne zostało zagospodarowane przez muzułmanów, którzy wybudowali tam meczety Al-Aksa oraz Kopułę na Skalę.
Zgodnie z traktatem izraelsko-jordańskim, obecnie Wzgórze Świątynne znajduje się pod opieką Jordanii, choć Izrael uznaje go za część swojego terytorium (pomimo faktu, że Wzgórze jest we wschodniej części Jerozolimy, której ONZ nie przyznał Izraelowi). Żydzi mogą odwiedzać Wzgórze, ale muzułmanie zabronili im się tam modlić.
W reakcji na niedzielne zamieszki, palestyńskie władze potępiły rząd Izraela za to, że pozwalają na "prowokacyjną" obecność ortodoksyjnych żydów na Wzgórzu.
Autor: fil\mtom / Źródło: Reuters, Al Jazeera, Yahoo News, tvn24.pl