TVN24 | Świat

Trump w rozmowie z Putinem "potwierdził, że USA pragną efektywnej kontroli zbrojeń"

TVN24 | Świat

Autor:
ft
Źródło:
PAP, CNN
Rosyjskie S-400 w Ankarze
Rosyjskie S-400 w AnkarzeReuters Archive
wideo 2/35
Reuters ArchiveRosyjskie S-400 w Ankarze

W rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem Donald Trump potwierdził wolę USA, by wdrożyć nowy program kontroli zbrojeń. W powstawaniu wspólnego planu miałaby wziąć udział także Chiny - podał w czwartek Biały Dom. Przywódcy dyskutowali także na temat pandemii COVID-19. 

Waszyngton zagroził opuszczeniem układu New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych), podpisanego w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. W ubiegłym roku Donald Trump zaproponował, aby USA, Rosja i Chiny rozpoczęły negocjacje o nowym pakcie, który zastąpi układ New START.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Prezydent potwierdził, że USA pragną efektywnej kontroli zbrojeń"

W czwartek Donald Trump w rozmowie telefonicznej z Władimirem Putinem potwierdził wolę USA do zawarcia nowego programu kontroli zbrojeń - podał Biały Dom. Trump podkreślił, że USA chcą, aby umowy dotyczące kontroli zbrojeń obejmowały również Chiny.

"Prezydent potwierdził, że USA pragną efektywnej kontroli zbrojeń, która dotyczy nie tylko Rosji, ale też Chin, aby uniknąć kosztownego wyścigu zbrojeń" - ogłosił w komunikacie Biały Dom.

USA chcą nowego programu kontroli zbrojeń

Układ New START wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada on znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. Układ wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.

W ubiegłym roku USA oficjalnie wystąpiły także z traktatu o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (INF). Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku. Układ INF podpisali w 1987 roku w Waszyngtonie przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow. Przewidywał on likwidację arsenałów rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabraniał ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

Pandemia COVID-19 wśród tematów rozmowy

Jak przekazał Kreml, przywódcy rozmawiali także o pandemii COVID-19, którą najbardziej dotknięte są Stany Zjednoczone. W ostatnich dniach mocno wzrasta także liczba zakażonych w Rosji. Jest ich już tam ponad 177 tysięcy.

Prezydent Donald Trump zaoferował Władimirowi Putinowi wysłanie pomocy medycznej do Moskwy. "W dyskusji na temat pandemii pozytywnie oceniona została dwustronna współpraca. Prezydenci zgodzili się także, by zwiększać wysiłki w tym kierunku" - przekazał Kreml. Strona rosyjska poinformowała, że obaj prezydenci rozmawiali także o globalnym rynku ropy, przypominając, że obaj poparli umowę o wydobyciu tego surowca w ubiegłym miesiącu między producentami z OPEC i spoza OPEC, co według nich pomogło ustabilizować ceny ropy.

Autor:ft

Źródło: PAP, CNN