Rada powołana przez Cichanouską na celowniku prokuratury. "Wszczęto sprawę karną"

TVN24 | Świat

Autor:
tas
Źródło:
PAP

Na Białorusi zostało wszczęte postępowanie karne w związku z utworzeniem przez opozycję Rady Koordynacyjnej. Białoruski prokurator generalny Alaksandr Kaniuk poinformował, że założenie Rady "ma na celu przejęcie władzy i szkodzenie bezpieczeństwu narodowemu".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO>>>

- Utworzenie i działalność Rady Koordynacyjnej ma na celu przejęcie władzy państwowej oraz zaszkodzenie narodowemu bezpieczeństwu Republiki Białorusi. W związku z tym wszczęto sprawę karną z artykułu 361 kodeksu karnego - powiedział w czwartek dziennikarzom prokurator Alaksandr Kaniuk.

Jego wypowiedź cytuje portal TUT.by. Serwis zaznacza, że dany artykuł kodeksu karnego przewiduje karę do pięciu lat pozbawienia wolności.

Cel: pokojowy transfer władzy

Rada Koordynacyjna została powołana z inicjatywy kandydatki na prezydenta w niedawnych wyborach na Białorusi Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została przez władze nakłoniona do opuszczenia kraju.

W środę Rada mianowała prezydium, do którego weszło siedem osób. Są to między innymi noblistka Swiatłana Aleksijewicz i były minister kultury Paweł Łatuszka.

Rada stawia sobie za cel doprowadzenie do pokojowego transferu władzy. Zdaniem jej członków oraz wielu Białorusinów, którzy od 9 sierpnia uczestniczą w masowych protestach, wybory prezydenckie zostały sfałszowane. Według Centralnej Komisji Wyborczej urzędujący prezydent Alaksandr Łukaszenka zdobył 80,1 procent głosów.

Według Łukaszenki Rada to projekt mający na celu przejęcie władzy na Białorusi. 

Autor:tas

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: