TVN24 | Świat

"Jedna z najbardziej obszernych i znaczących" spraw. Mąż Cichanouskiej ciągle w areszcie

TVN24 | Świat

Autor:
tas\mtom
Źródło:
TUT.by, tvn24.pl
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"
Cichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"Wyborcza.pl
wideo 2/3
Wyborcza.plCichanouska o przyszłości protestów na Białorusi podczas spotkania Klubu Wyborczej. "Kocioł kipi. W końcu przykrywkę wysadzi"

Dochodzenie w sprawie Siarhieja Cichanouskiego dobiega końca i wkrótce zostanie przekazane prokuratorowi w celu dalszego skierowania do sądu - oświadczył szef białoruskiego Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. Popularny bloger i aktywista, mąż opozycjonistki Swiatłany Cichanouskiej, przebywa w areszcie od ponad 9 miesięcy.

Siarhiej Cichanouski, znany antyrządowy bloger, jest twórcą kanału na YouTube "Strana dla żizni" (Kraj do życia). Publikował nagrania, związane z tematyką społeczną w kraju, przeprowadzał wywiady z przedsiębiorcami i politykami opozycji, relacjonował wiece opozycji.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Został zatrzymany 29 maja zeszłego roku w Grodnie w czasie zbierania podpisów poparcia pod kandydaturą swojej żony, która ubiegała się o urząd prezydencki. Sam nie mógł startować w wyborach, ponieważ Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego kandydaturę.  

Siarhiej CichanouskiTUT.by

Władze postawiły blogerowi szereg zarzutów, w tym dotyczących organizacji działań naruszających porządek publiczny i opór wobec funkcjonariusza milicji..

Sprawa karna przeciwko Cichanouskiemu i jego wspólnikom jest jedną z najbardziej obszernych i znaczących z tych, które są obecnie prowadzone w centrali Komitetu Śledczego - oświadczył szef białoruskiego Komitetu Śledczego Iwan Naskiewicz. Oznajmił, że dochodzenie dobiega końca, a pod adresem Cichanouskiego i jego wspólników sformułowano oskarżenia.

Swiatłana CichanouskaDAINA LE LARDIC/UE

"Miażdżąca przewaga" Łukaszenki

W wyborach prezydenckich, które odbyły się 9 sierpnia zeszłego roku, według Centralnej Komisji Wyborczej, Łukaszenka otrzymał 80 proc. poparcia, Cichanouską miało poprzeć zaledwie 10 procent wyborców.

Według wielu Białorusinów to Cichanouska była zwyciężczynią głosowania. Od wyborów w kraju trwają protesty przeciwko wynikom głosowania. Cichanouska opuściła kraj i przebywa obecnie na Litwie, skąd prowadzi działalność opozycyjną.

Autor:tas\mtom

Źródło: TUT.by, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TUT.by

Tagi:
Raporty: