TVN24 | Świat

Białoruś. Sąd Najwyższy zlikwidował niezależne stowarzyszenie dziennikarzy

TVN24 | Świat

Źródło:
PAP

Niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) zostało zlikwidowane. Decyzję podjął Sąd Najwyższy w Mińsku. Argumenty organizacji, zajmującej się monitorowaniem sytuacji mediów w kraju i obroną praw dziennikarzy, zostały uznane za bezzasadne.

"Sąd Najwyższy przychylił się do wniosku ministerstwa sprawiedliwości w sprawie likwidacji Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy" – poinformowała w piątek niezależna organizacja w swoim kanale w Telegramie.

Argumenty stowarzyszenia uznano za bezzasadne, zaś przedstawicielowi organizacji zarzucono, że "nieprawidłowo rozumie prawo".

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Argumenty ministerstwa i odpowiedź dziennikarzy

W lipcu tego roku resort sprawiedliwości poinformował, że skierował do Sądu Najwyższego wniosek o likwidację Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) w związku z "niepodjęciem działań na rzecz usunięcia naruszeń ze strony organizacji i powtórnym (po pisemnym ostrzeżeniu) naruszeniu prawa".

Ministerstwo twierdziło, że BAŻ nie dostarczyło w odpowiednim czasie potrzebnych dokumentów dotyczących formalnych aspektów działania organizacji.

Rewizja w biurze Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy. Zdjęcie z 21 czerwca TUT.by/Twitter

BAŻ odpowiedziało, że nie ma dostępu do potrzebnych dokumentów, ponieważ biuro stowarzyszenia zostało opieczętowane po rewizji, a dokumenty znajdują się w środku. "Fizycznie nie jesteśmy w stanie tego zrobić, bo dzień przed otrzymaniem ostrzeżenia do biura organizacji włamano się i przeprowadzono tam rewizję, a następnie - opieczętowano. Poinformowaliśmy o tym ministerstwo" – napisał na Facebooku wiceszef BAŻ Barys Harecki.

Ocenił, że "jest oczywiste, iż władze chcą brutalnie wykończyć najaktywniejszą organizację dziennikarską w kraju", która jest członkiem Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) i Europejskiej Federacji Dziennikarzy (EFJ).

Wcześniej BAŻ informowało, że jego rachunki bankowe zostały zablokowane. 14 lipca w biurze organizacji przeprowadzona została rewizja.

BAŻ chce kontynuować działalność

Wcześniej władze Białorusi przeprowadziły kilkadziesiąt rewizji w mediach niepaństwowych i organizacjach społecznych, a także dokonały zatrzymań niektórych działaczy. Potem przedstawiciele organów ścigania wyjaśnili, że chodzi o "finansowanie antyrządowych protestów" poprzez "niejawne przepływy finansowe".

BAŻ zapowiedziało, że nawet w przypadku likwidacji będzie kontynuować swoją działalność. Organizacja działa od 1995 roku i zrzesza ponad 1300 pracowników mediów.

tas, karol

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TUT.by/Twitter