Mińsk i Moskwa szykują się do wspólnych ćwiczeń sił lotniczych na Białorusi. "Napływ żołnierzy i sprzętu"

Autor:
tas
/ prpb
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Białoruś i Rosja wzmacniają wspólne zgrupowanie wojsk na Białorusi i przygotowują się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych - podała w czwartek Agencja Reutera, powołując się na komunikat resortu obrony w Mińsku.

Według komunikatu białoruskiego ministerstwa obrony, celem "narastania regionalnego zgrupowania wojsk jest zapewnienie bezpieczeństwa militarnego Państwa Związkowego". "Dziś, biorąc pod uwagę obecną sytuację, proces ten odbywa się etapami. Żołnierze, uzbrojenie, sprzęt wojskowy i specjalny będą nadal napływać na Białoruś" - podał resort w Mińsku.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Zgodnie z planem wspólne ćwiczenia lotnictwa taktycznego mają "podnieść poziom wyszkolenia bojowego jednostek lotniczych obydwu państw".

Agencja Reutera podkreśliła, że strona białoruska nie podała terminu najbliższych ćwiczeń i innych szczegółów dotyczących tych manewrów.

Obawy przez białoruską inwazją

Wcześniej w czwartek brytyjska telewizja Sky News poinformowała, że ukraińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych przy granicy z Białorusią. Powodem są obawy Kijowa, że Białoruś może bezpośrednio zaangażować się w trwającą od 24 lutego 2022 roku rosyjską inwazję.

W środę Franak Wiaczorka, doradca liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, poinformował o ogłoszonym w Borysowie komunikacie wzywającym mężczyzn w wieku poborowym do udania się do komisji wojskowych w celu "wyjaśnienia danych".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas / prpb

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości