Rosyjskie straty pod Bachmutem. "Osiągają 80 procent. Ranni najemnicy są pozostawiani sami sobie, żeby umierali"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Reuters, PAP

Czwartek jest 316. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Straty osobowe rosyjskich grup szturmowych pod Bachmutem wynoszą około 80 procent. Dowódcy wroga nie przejmują się nawet swoimi rannymi żołnierzami, pozostawiając ich na polu walki na pewną śmierć - przekazał oficer ukraińskiej Gwardii Narodowej Wołodymyr Nazarenko, cytowany przez portal TSN. Tymczasem ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował, że w zakładach Krymski Tytan w Armiańsku na zaanektowanym Krymie rosyjscy okupanci rozmieścili sprzęt i pododdziały wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej. Centrum podało, że powody rozlokowania wojsk w zajętym ukraińskim przedsiębiorstwie są "nieznane". W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:19

  "Z satysfakcją przyjąłem decyzję rządu Niemiec o przekazaniu Ukrainie systemu obrony powietrznej Patriot zgodną z polską sugestią sformułowaną pod koniec listopada ubiegłego roku. Ukraina, która broni się przed rosyjską agresją potrzebuje naszego wsparcia" - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.

 • 2:29

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zadeklarował podczas wirtualnej konferencji prasowej relacjonowanej przez media Ameryki Łacińskiej, że jednym z priorytetów jego kraju będzie w tym roku zacieśnianie więzi z tym regionem świata i "przywrócenie dialogu ukraińsko-brazylijskiego".

 • 1:52

  Wojna na Ukrainie, wywołana rosyjską agresją na ten kraj, znalazła się w punkcie krytycznym - powiedział prezydent Joe Biden podczas posiedzenia swego gabinetu i zapewnił, że "USA i ich sojusznicy nadal będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy".

  Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, zaś Niemcy wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

 • 0:31

  Ogłoszenie przez Rosję zawieszenia broni na Ukrainie z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia "nie zwiększy szans na pokój" – oświadczył brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

  "Rosja musi trwale wycofać swoje siły, zrzec się nielegalnej kontroli nad terytorium Ukrainy i zakończyć barbarzyńskie ataki na niewinnych cywilów" – podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

 • 23:55

  Ukraiński czołg w Bachmucie

 • 22:26

  Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował w czwartek o zakończeniu umowy najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) dotyczącej najważniejszej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soboru Zaśnięcia Bogurodzicy.

 • 21:59

  "Dziękuję kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi za decyzję o dostarczeniu Ukrainie baterii systemu obrony powietrznej Patriot" - napisał w czwartek na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

  Podziękował także za przekazane wcześniej systemy IRIS-T i Gepard. "Niemcy wnoszą ważny wkład w to, by wszystkie rosyjskie pociski rakietowe były zestrzeliwane" - dodał.

  Komunikat w mediach społecznościowych został opublikowany w językach ukraińskim i niemieckim.

 • 21:18

  Wśród rosyjskich więźniów, którzy po półrocznych walkach w Ukrainie powracają do kraju i zostają ułaskawieni, są osoby skazane za najcięższe zbrodnie, w tym morderstwa - poinformowała w czwartek rosyjskojęzyczna redakcja BBC. Mieszkańcy rodzinnych miejscowości skazańców obawiają się konsekwencji wypuszczenia ich na wolność.

  Prokremlowski biznesmen Jewgienij Prigożyn, właściciel prywatnej firmy wojskowej znanej jako grupa Wagnera, oznajmił, że z wojny powróciła pierwsza grupa więźniów, licząca około 20 osób. Ludzie zmobilizowani w zakładach karnych zostali oczyszczeni z wszelkich zarzutów i nagrodzeni medalami "za odwagę" - czytamy na łamach portalu BBC.

 • 20:34

  Stany Zjednoczone i Niemcy dostarczą Ukrainie dodatkowy sprzęt wojskowy - poinformowały w czwartek oba kraje we wspólnym oświadczeniu po rozmowie telefonicznej Joe Bidena z Olafem Scholzem. USA przekażą wozy bojowe Bradley, natomiast Niemcy - baterię Patriot i wozy Marder.

  Ukraina - Rosja. Dostawy uzbrojenia do Ukrainy. USA dostarczą wozy Bradley, Niemcy - baterię Patriot i wozy Marder

 • 19:33

  Myślę, że Putin stara się nabrać tlenu - powiedział w czwartek prezydent USA Joe Biden, komentując ogłoszenie przez Rosję rozejmu na czas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia. Jak dodał, rosyjski prezydent nie miał skrupułów, by bombardować szpitale w Nowy Rok.

 • 19:07

  Z Lublina wyjechał w czwartek transport dziesięciu agregatów prądotwórczych wartych 135 tys. złotych. Sprzęt trafi m.in. do Sum i Odessy. Od początku wojny miasto przekazało już około 100 transportów z pomocą humanitarną do miast ukraińskich.

 • 18:50

  Rosyjscy dowódcy wiedzą o przypadkach przemocy seksualnej, których dopuszczają się ich podwładni w Ukrainie, a niekiedy nawet zachęcają swoich żołnierzy do takich zachowań wobec ludności cywilnej - poinformował w czwartek amerykański dziennik "New York Times", cytując ustalenia ukraińskiej prokuratury.

  Po przeanalizowaniu 30 przypadków przemocy seksualnej zauważyłem oznaki przyzwolenia ze strony rosyjskich dowódców na takie postępowanie - powiedział w rozmowie z "NYT" Wayne Jordash, brytyjski prawnik doradzający ukraińskim prokuratorom badającym zbrodnie wojenne agresora.

 • 18:08

  Dyżur bojowy rosyjskiej fregaty Admirał Gorszkow na Atlantyku, ogłoszony osobiście przez Władimira Putina, to ruch propagandowy, służący odwróceniu uwagi od porażek Kremla podczas wojny z Ukrainą - oceniła w czwartek ukraińska marynarka wojenna.

  Rosyjska fregata Admirał Gorszkow na Atlantyku

  W środę Putin wziął zdalnie udział w uroczystym rozpoczęciu rejsu należącej do Floty Czarnomorskiej fregaty Admirał Gorszkow wyposażonej w hipersoniczne pociski przeciwokrętowe Cyrkon. Zapowiadana obecność okrętu na Morzu Śródziemnym, a także Oceanach Atlantyckim i Indyjskim została przedstawiona przez Kreml jako odpowiedź na rzekome "wyzwania" ze strony państw NATO.

  "Flota Czarnomorska nie ma żadnych osiągnięć, dlatego na szczeblu państwowym (w Rosji) podjęto decyzję o wypłynięciu fregaty Admirał Gorszkow w daleki rejs, z dala od Morza Czarnego. (...) Planowane są ćwiczenia z użyciem pocisków hipersonicznych Cyrkon" - czytamy w komunikacie ukraińskiej marynarki wojennej opublikowanym w czwartek na Facebooku.

  Dowództwo sił morskich podkreśliło, że działania Kremla są podejmowane "w związku z ciągłymi niepowodzeniami podczas wojny". "Przypomnijmy, że do tej pory armia Ukrainy zniszczyła 16 okrętów i łodzi Floty Czarnomorskiej. Ponadto kilka (rosyjskich) jednostek (morskich) zostało uszkodzonych" - zauważyli przedstawiciele ukraińskiej marynarki wojennej.

 • 17:47

  Reżimy autorytarne zacieśniły współpracę. Kilka tygodni przed inwazją Rosji na Ukrainę prezydent Putin i prezydent Xi spotkali się w Pekinie i ogłosili strategiczne partnerstwo. Rosja i Chiny prowadzą wspólnie coraz więcej szkoleń i działań militarnych - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

  Jak dodał, Rosja i Chiny pogłębiają też współpracę gospodarczą.

 • 17:34

  Również Zełenski przekazał na Twitterze, że rozmawiał z tureckim przywódcą. "Omówiliśmy współpracę w zakresie bezpieczeństwa, w szczególności Zaporoskiej Elektrowni Atomowej" – napisał, dodając, że "nie powinno tam być najeźdźców".

  Dodał, że rozmowy dotyczyły także wymiany jeńców wojennych i rozwoju porozumienia zbożowego. Miło słyszeć, że Turcja jest gotowa do udziału w realizacji naszej formuły pokojowej - dodał.

 • 17:31

  Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział ukraińskiemu przywódcy Wołodymyrowi Zełenskiemu w rozmowie telefonicznej, że Ankara gotowa jest podjąć się roli mediatora w ramach negocjacji pokojowych z Rosją - podały w czwartek służby prasowe tureckiego prezydenta.

  Erdogan, który wcześniej w czwartek rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, oznajmił, że Turcja chce podjąć się roli pośrednika w rozmowach z Moskwą, aby zapewnić trwały pokój między Rosją a Ukrainą.

  Turecki prezydent zaoferował też Zełenskiemu wsparcie dyplomatyczne dotyczące okupowanej przez siły rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

 • 17:05

  W Mińsku zatrzymano duchownego prawosławnego, który modlił się za obrońców Ukrainy - podało w czwartek Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Duchowny Dyjanisij Karastalow został zatrzymany przez funkcjonariuszy z jednostki MSW ds. walki z przestępczością zorganizowaną i korupcją.

  Jak podaje Centrum Wiasna na serwisie Telegram, przedstawiciele służb siłowych twierdzą, że duchowny "ma tatuaże nacjonalistyczne" i rozpowszechnia "symbole biało-czerwono-białe". Chodzi o barwy nawiązujące do historycznych symboli narodowych Białorusi, będące symbolem protestów prodemokratycznych w 2020 roku.

  Karastalow w znajdującej się w Mińsku cerkwi pw. Ikony Matki Bożej "Wszystkich Strapionych Radość" modlił się "za żołnierzy i obrońców Ukrainy" - informuje Centrum Wiasna.

 • 16:44

  Oficer ukraińskiej Gwardii Narodowej Wołodymyr Nazarenko, cytowany przez portal TSN, mówił o rosyjskich stratach pod Bachmutem.

  - Mowa o stratach nawet nie oddziałów, nie formacji bojowych wagnerowców, ale po prostu bezładnych grup liczących po osiem, dziesięć czy dwadzieścia osób, którymi (rosyjskie wojska) próbują atakować (pod Bachmutem). Te straty osiągają 80 proc. Ranni najemnicy są pozostawiani sami sobie, żeby gnili, marzli i umierali w wyniku doznanych obrażeń i na skutek trudnych warunków pogodowych - relacjonował Nazarenko.

  Jak podkreślił, przeciwnik nie osiąga na kierunku bachmuckim żadnych sukcesów, a ukraińskie siły utrzymują pozycje obronne w pobliżu miasta. - Od 1 stycznia linia (frontu) nie przesunęła się - oznajmił rozmówca portalu TSN.

  *****

  Wojska agresora próbują zająć Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najkrwawsze działania zbrojne w wojnie Rosji z Ukrainą. W ocenie lojalnych wobec Kijowa władz obwodu ługańskiego, w pobliżu Bachmutu, zrujnowanego w wyniku ostrzałów wroga, mogło w listopadzie walczyć nawet do 2 tys. więźniów zmobilizowanych na wojnę w rosyjskich zakładach karnych.

  W drugiej połowie grudnia ukraińskie władze i media, a także rosyjskie propagandowe kanały na Telegramie i obserwatorzy z krajów zachodnich potwierdzali, że siły najeźdźcy zostały wyparte z południowych i wschodnich przedmieść Bachmutu. Jak donoszono, agresorzy nie kontrolują tam obecnie ani jednej dzielnicy mieszkaniowej.

  Przed rosyjską inwazją Bachmut liczył ponad 70 tys. mieszkańców. Według szacunków władz w Kijowie może tam obecnie przebywać około 10 tys. osób.

 • 16:36

  Rosja stale ostrzeliwuje ukraińskie miasta, w których żyją cywile. W ostatnim czasie agresor nasilił ataki. Do ostrzału doszło między innymi w sylwestra, a na przełomie listopada i grudnia około 80 procent Kijowa było bez prądu.

  Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  Tymczasem w czwartek Agencja Reutera podała – powołując się na stanowisko Kremla – że prezydent Rosji Władimir Putin polecił rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu wstrzymanie ognia w Ukrainie na czas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia.

  Wojska rosyjskie miałyby wstrzymywać ogień na 36 godzin - od 12.00 w dniu 6 stycznia do godziny 24 w dniu 7 stycznia.

  W Rosji i w Ukrainie mieszka wielu prawosławnych chrześcijan, którzy obchodzą święta właśnie 6-7 stycznia.

  W komunikacie Kremla znalazło się też stwierdzenie, iż strona rosyjska "wzywa stronę ukraińską do ogłoszenia rozejmu", by dać wyznawcom prawosławia możliwość "udziału w nabożeństwach w Wigilię i w dzień Bożego Narodzenia".

  Wojna w Ukrainie. Władimir Putin polecił ogłoszenie rozejmu na czas świąt. Ukraińcy o "cynicznej pułapce"

 • 16:03

  Rosja. Pierwsza grupa więźniów, najemników Grupy Wagnera, wróciła z Ukrainy do Rosji

 • 15:12

  Białoruś przygotowuje się do wspólnych ćwiczeń sił powietrznych z Rosją - podała w czwartek Agencja Reutera, powołując się na oświadczenie resortu obrony w Mińsku. Ministerstwo nie podało daty ani szczegółów ćwiczeń.

  "Na Białoruś nadal przybywać będzie personel sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej, uzbrojenie, sprzęt wojskowy i specjalny" - głosi komunikat resortu.

  Doniesienia o wspólnych ćwiczeniach sił powietrznych napływają w czasie, gdy władze ukraińskie i eksperci zachodni nadal uznają za realny scenariusz ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi. Ocenia się przy tym, że atak taki nie nastąpi raczej w najbliższych miesiącach. Białoruś wspiera Rosję w wojnie, udostępniając jej swoje terytorium i lotniska. Qedług mediów niezależnych przekazuje też Rosji amunicję i sprzęt wojskowy.

 • 15:02

  12-letni chłopiec i jego rodzice zginęli w ostrzale rosyjskim w Berysławiu w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Kyryło Tymoszenko.

  "Dziś w mieście tragiczne nowiny - ostrzał okupantów. W wyniku uderzenia pocisku w dom mieszkalny zginęła rodzina" - napisał Tymoszenko na serwisie Telegram.

  Berysław został wyzwolony spod okupacji rosyjskiej na początku listopada.

 • 14:20

  Ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu poinformował, że w zakładach Krymski Tytan w Armiańsku na zaanektowanym Krymie rosyjscy okupanci rozmieścili sprzęt i pododdziały wojsk obrony radiologicznej, chemicznej i biologicznej.

  Centrum podało, że powody rozlokowania wojsk w zajętym ukraińskim przedsiębiorstwie są "nieznane" i przypomniało, że "obecność wojskowych w obiektach przemysłu chemicznego jest naruszeniem norm międzynarodowego humanitarnego prawa".

 • 13:56

  Dowodzona i finansowana przez prokremlowskiego biznesmena Jewgienija Prigożyna prywatna firma wojskowa, znana jako Grupa Wagnera rekrutuje w Czeczenii więźniów politycznych - poinformował ukraiński wywiad wojskowy.

  Więźniowie werbowani są w koloniach karnych w Argunie i Czernokozowie. Z obu kolonii "zmobilizowano" już ponad 50 więźniów. Pracownicy kolonii za ujawnienie tych informacji już otrzymują pogróżki - podał ukraiński wywiad.

  Prigożyn w otoczeniu byłych więźniów, walczących w szeregach Grupy Wagnera

 • 13:33

  Rosyjska Cerkiew Prawosławna nie jest autorytetem dla prawosławia na świecie i działa jak propagandzista wojny, a tym samym oświadczenie patriarchy Cyryla o rzekomym świątecznym rozejmie to cyniczna pułapka i element propagandy - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak we wpisie wpisie na Twitterze.

  "Rosyjska Cerkiew Prawosławna wzywała do ludobójstwa Ukraińców, podżegała do masowych mordów i nawołuje do jeszcze większej militaryzacji Federacji Rosyjskiej" - podkreślił Podolak.

 • 12:46

  Wicepremier i minister gospodarki Ukrainy Julia Swyrydenko poinformowała, że ukraiński PKB spadł w 2022 roku o 30,4 procent. Według agencji Reutera to największy spadek od ponad 30 lat i wywołany został przez rosyjską inwazję.

  Swyrydenko oświadczyła, że gospodarka poniosła największe straty od czasu uzyskania niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku, jednak spadek był mniejszy niż początkowo oczekiwano. Podtrzymanie gospodarki - jak wyjaśniła - było możliwe m.in. dzięki wsparciu finansowemu od międzynarodowych darczyńców.

 • 12:42

  Ukraińscy żołnierze biorą udział w ćwiczeniach wojskowych przy granicy z Białorusią - poinformowała brytyjska telewizja Sky News.

  Ukraina obawia się, że Białoruś może bezpośrednio zaangażować się w trwającą od 24 lutego 2022 roku rosyjską inwazję.

  Wcześniej Franak Wiaczorka, doradca liderki białoruskiej demokratycznej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, poinformował o ogłoszonym w Borysowie komunikacie wzywającym mężczyzn w wieku poborowym do udania się do komisji wojskowych w celu "wyjaśnienia danych".

  We wrześniu 2022 roku, gdy w Rosji ogłoszono mobilizację na wojnę z Ukrainą, władze w Mińsku zapewniały, że nie ogłoszą mobilizacji na Białorusi. Zapowiedziały jednak, że będą sprawdzać aktualność wykazów osób podlegających obowiązkowi służby wojskowej.

 • 12:02

  Patriarcha rosyjskiego Kościoła Prawosławnego Cyryl, który we wrześniu pobłogosławił mobilizację ogłoszoną przez prezydenta Władimira Putina, wezwał do "bożonarodzeniowego rozejmu". Apel patriarchy opublikowano na stronie cerkwi.

  Ukraińskie media przypomniały, że wcześniej Cyryl twierdził, że Rosjanie w Ukrainie bronią Rosji i "kierują się wewnętrznym poczuciem moralnym opartym na wierze prawosławnej". Patriarcha mówił również, że "ofiara, poniesiona w czasie pełnienia służby wojskowej, zmywa wszystkie grzechy".

  Do czego rosyjskiej Cerkwi wojna w Ukrainie?

 • 11:28

  Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg powiedział, że niebezpieczne byłoby niedocenianie Rosji i ambicji Władimira Putina dotyczących wojny w Ukrainie.

  - Pokazali oni wielką gotowość do tolerowania strat i cierpienia - stwierdził Stoltenberg w czasie konferencji biznesowej w Norwegii. - Nie mamy żadnych oznak, że prezydent Putin zmienił swoje plany i cele w Ukrainie - dodał.

  Noworoczne spotkanie Putina z żołnierzami

 • 10:10

  Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie 10 tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej.

  W opublikowanym komunikacie resort podkreślił, że przekazana amunicja może być użyta w samobieżnych haubicach M109, które Ukraina wcześniej otrzymała od Norwegii.

  "To ważne dla bezpieczeństwa Europy i Norwegii, żeby Ukraina zwyciężyła w starciu z rosyjskim atakiem. Norwegia przekazała na ten cel w 2022 roku wiele i będzie kontynuować wsparcie udzielane Ukrainie w roku 2023" - podano w oświadczeniu.

 • 8:40

  Po grudniowych atakach na bazę lotniczą Engels Rosjanie najprawdopodobniej postanowili przenieść samoloty głównie na lotniska położone w większej odległości od Ukrainy - przekazało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  Zdaniem resortu, lotnictwo dalekiego zasięgu nadal będzie mogło atakować Ukrainę przy pomocy pocisków manewrujących, ponieważ ta broń ma zasięg 5 tysięcy kilometrów, do czego należy dodać zasięg lotu bombowców. "Jednak podejmowanie działań z rozproszonych lokalizacji spowoduje dodatkowy stres przy obsłudze technicznej i jeszcze bardziej wyczerpie pozostałe godziny lotów tych starzejących się samolotów" - dodano w raporcie.

 • 7:43

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 810 rosyjskich żołnierzy - poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Straty rosyjskiej armii wśród wojskowych od początku inwazji zbrojnej na Ukrainę sięgnęły 109 720.

 • 7:33

  Miasto Bachmut w obwodzie donieckim zostało zniszczone w 60 procentach - przekazał szef donieckiej obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.

  W ciągu ubiegłej doby w wyniku ostrzału Bachmutu zginęło dwóch cywilów.

  Pozostali w zniszczonym Bachmucie. "My nie żyjemy, a próbujemy przetrwać"

 • 7:01

  Analitycy z Instytutu Badań nad Wojną (ISW) szacują, że rosyjska armia wykorzysta 1750 irańskich dronów do maja 2023 roku, jeśli będzie używać bezzałogowców z taką intensywnością, jak między wrześniem a grudniem ubiegłego roku.

  Rosja prawdopodobnie będzie dążyć do dalszej współpracy dwustronnej z Iranem w celu zapewnienia większej liczby precyzyjnych systemów uzbrojenia używanych do ataków na Ukrainie. Źródło w irańskich mediach państwowych poinformowało 28 grudnia, że Iran wkrótce otrzyma od Rosji 24 myśliwce Su-35, prawdopodobnie w zamian za irańskie drony, a także rakiety balistyczne - napisał w sprawozdaniu ISW.

 • 4:27

  Ukraina zestrzeliła w tym tygodniu 80 irańskich dronów - poinformował Politico. Według ukraińskich wojskowych w dużej mierze jest to zasługa niemieckiego systemu Gepard - pojazdu, który może wysyłać podwójne strumienie pocisków. W ciągu ostatniego roku Berlin wysłał na Ukrainę 30 pojazdów Gepard, a w tym roku w drodze jest jeszcze siedem.

  Według rzecznika ukraińskich sił powietrznych Jurija Ihnata od września ukraińska obrona powietrzna zniszczyła 540 irańskich dronów kamikadze. Gepard "jest skuteczny przeciwko nim, jak również przeciwko pociskom manewrującym" - dodał, "ale ta broń, która jest przeznaczona do obrony powietrznej wojsk lądowych, nie wystarczy" - zastrzegł.

 • 4:27

  Instytut Badań nad Wojną: przestrzeń informacyjna rosyjskich blogerów, w celu krytyki powszechnych problemów w rosyjskim wojsku, nadal wykorzystuje oficjalne wyjaśnienia Kremla na temat ukraińskiego ataku na bazę w Makiejewce.

 • 4:26

  Zniszczenia w miejscowości Basztanka

  Zniszczenia w miejscowości Basztanka

  Zniszczenia w miejscowości Basztanka w obwodzie mikołajowskim

 • 4:26

  Trzeba w tym roku położyć kres rosyjskiej agresji, nie odkładając żadnej okazji, które mogą przyspieszyć pokonanie terrorystycznego państwa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo opublikowanym przez jego kancelarię.

 • 4:25

  Tichon Dziadko, redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej telewizji Dożd , której na początku grudnia władze Łotwy odebrały licencję na nadawanie poinformował, że stacja zebrała 120 tys. euro na zakup generatorów dla Ukrainy, za pośrednictwem fundacji Breath.

 • 4:25

  Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że rozważa przekazanie Ukrainie wozów bojowych Bradley. Potwierdził w ten sposób wcześniejsze doniesienia mediów.

  Amerykański bojowy wóz piechoty Bradley na poligonie koło Drawska Pomorskiego

 • 4:24

  Zniszczono kwaterę żołnierzy rosyjskim w mieście Tokmak położonym w obwodzie zaporoskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w środę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Dodano, że w ataku zginęło bądź zostało rannych około 80 rosyjskich najeźdźców.

  We wtorkowym uderzeniu zlikwidowano też część z używanego w obwodzie zaporoskim sprzętu wojska rosyjskiego - uzupełniono w komunikacie Sztabu ogłoszonym w mediach społecznościowych.

 • 4:24

  Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby odniósł się - podczas wirtualnej konferencji prasowej - do retoryki Kremla i jego mediów na temat ataku sił ukraińskich na Makiejewkę z użyciem amerykańskiego systemu HIMARS. Ministerstwo obrony w Moskwie potwierdziło śmierć 89 rosyjskich żołnierzy, armia ukraińska informowała o zabiciu około 400 Rosjan.

  John Kirby

 • 4:23

  Rząd Estonii uzgodnił rozpoczęcie prac nad możliwością legalnego wykorzystania zamrożonych aktywów rosyjskich. Zajmująca się tym Komisja Europejska nie osiągnęła dotychczas konsensusu, my natomiast chcemy być przykładem dla innych państw członkowskich - powiedział dziś minister spraw zagranicznych Estonii Urmas Reinsalu.

Autorka/Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, Reuters, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wołodymyr Zełenski/Telegram

Tagi:
Raporty: