Maryja Kalesnikawa w szpitalu. Jedna z liderek białoruskiej opozycji przeszła operację

Autor:
pp/kab
Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Maryja Kalesnikawa, jedna z liderek białoruskiej opozycji przebywająca w więzieniu, została przewieziona na oddział intensywnej terapii szpitala w mieście Homel - poinformowało we wtorek konto w Telegramie uwięzionego polityka opozycji Wiktora Babaryki. Według współpracowników opozycjonistki Kalesnikawa przeszła operację. Do tych doniesień odniosła się w mediach społecznościowych Swiatłana Cichanouska.

Na koncie uwięzionego Wiktora Babaryki (niedoszłego kandydata w wyborach prezydenckich w 2020 roku) w Telegramie podano, że Maryja Kalesnikawa została zabrana do szpitala w poniedziałek z nieznanych powodów. To samo źródło podało kilka dni wcześniej, że w kolonii karnej kobieta trafiła do karceru. Reuters nie był w stanie natychmiast zweryfikować miejsca jej pobytu.

W kolejnym wpisie na koncie Babaryki napisano, że "Masza została przywieziona do szpitala z problemem chirurgicznym i zoperowana w poniedziałek". Dodano, że "teraz jej stan jest stabilnie ciężki, poprawia się, jutro powinna zostać przeniesiona na oddział chirurgii".

Niezależny portal Zierkało podał, powołując się na źródła, że kobieta trafiła do szpitala z powodu problemów z żołądkiem. Oficjalnie nie udało się tej informacji potwierdzić.

Cichanouska: musimy upewnić się, że otrzyma odpowiednią pomoc

Na doniesienia o złym stanie zdrowia Kalesnikawej zareagowała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. "To niezwykle niepokojąca informacja. Maryja Kalesnikawa z nieznanych powodów trafiła do szpitala na intensywną terapię. Jej adwokatowi nie pozwolono się z nią zobaczyć. Ostatnio umieszczono ją w celi karnej. Potrzebujemy informacji na temat jej stanu i musimy upewnić się, że otrzyma ona odpowiednią pomoc" - napisała.

Władze Białorusi nie przekazały żadnej informacji dotyczącej sytuacji Kalesnikawej.

Maryja Kalesnikawa - kim jest?

40-letnia Kalesnikawa była pracowniczką sztabu Wiktara Babaryki, którego nie dopuszczono do startu w wyborach w 2020 roku, a później skazano na 14 lat więzienia za rzekome malwersacje finansowe. Po aresztowaniu Babaryki w czerwcu 2020 roku Kalesnikawa dołączyła do ekipy kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej, która po wyborach została zmuszona do emigracji.

Maryja KalesnikawaGetty Images

Kalesnikawa została zatrzymana 7 września 2020 roku. Podczas próby wywiezienia za granicę przez funkcjonariuszy struktur siłowych Kalesnikawa miała zniszczyć swój paszport.

Od chwili zatrzymania nie wyszła na wolność. W 2021 roku została skazana na 11 lat więzienia za "wezwania do działań na szkodę bezpieczeństwa narodowego, zmowę w celu przejęcia władzy w kraju, utworzenie organizacji ekstremistycznej". Jest więźniarką polityczną.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp/kab

Źródło: Reuters, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości