TVN24 | Świat

"Trudno uwierzyć, że reżim w Mińsku mógł zrobić coś takiego bez jakiejkolwiek koordynacji z Rosją"

TVN24 | Świat

Autor:
asty
Źródło:
PAP

Sekretarz generalny NATO uważa, że prawdopodobnie Rosja była zamieszana w zmuszenie pasażerskiego samolotu linii Ryanair do lądowania w Mińsku, na którego pokładzie znajdował się opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega.

- Wiemy o bardzo bliskich stosunkach między Rosją a Białorusią i dlatego trudno uwierzyć, że reżim w Mińsku mógł zrobić coś takiego bez jakiejkolwiek koordynacji z Rosją - powiedział szef NATO Jens Stoltenberg stacji Sky News, podczas wizyty na pokładzie nowego brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth. Jednostka w zeszłym tygodniu wypłynęła w swoją pierwszą misję na morzu, w ramach której bierze udział także w największych w tym roku ćwiczeniach NATO.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

W ostatnią niedzielę samolot linii Ryanair lecący z Aten do Wilna został zmuszony do lądowania w Mińsku wskutek nieprawdziwej informacji o ładunku wybuchowym na pokładzie. Na lotnisku białoruskie władze zatrzymały opozycyjnego aktywistę, dziennikarza i blogera Ramana Pratasiewicza, który był na pokładzie, a także towarzyszącą mu jego partnerkę Rosjankę Sofię Sapiegę.

Działania Białorusi potępiło wiele państw, w tym Polska, zarzucając jej władzom złamanie prawa międzynarodowego, piractwo, "terroryzm państwowy" i "porwanie samolotu". Również Stoltenberg już wcześniej co najmniej dwa razy potępił postępowanie reżimu Alaksandra Łukaszenki, żądając natychmiastowego uwolnienia Pratasiewicza, Sapiegi i wszystkich innych więźniów politycznych na Białorusi.

Autor:asty

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: