Łukaszenka po rozmowie z Putinem. "Przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc"

TVN24 | Świat

Autor:
tas/ks
Źródło:
PAP, BiełTA
Łukaszenka rozmawiał z Putinem. Kreml: Problemy Białorusi zastaną wkrótce rozwiązane TVN24
wideo 2/18
TVN24Łukaszenka rozmawiał z Putinem. Kreml: Problemy Białorusi zastaną wkrótce rozwiązane

Rosja "przy pierwszej naszej prośbie" udzieli Białorusi wszechstronnej pomocy w zagwarantowaniu bezpieczeństwa - oświadczył prezydent Alaksandr Łukaszenka. Zapewnienie padło w czasie narady, odbywającej się w ministerstwie obrony. Wcześniej Łukaszenka rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem o sytuacji na Białorusi.

Alaksandr Łukaszenka, cytowany przez białoruską państwową agencję BiełTA, przekazał w sobotę, że "przeprowadził długą rozmowę z Władimirem Putinem".

Oglądaj TVN24 w internecie na TVN24 GO >>>

- I z nim (Putinem) uzgodniliśmy: przy pierwszej naszej prośbie będzie udzielona wszechstronna pomoc w kwestii zagwarantowania bezpieczeństwa Republiki Białorusi w przypadku zewnętrznych zagrożeń militarnych - oświadczył Łukaszenka. 

W czerwcu Alaksandr Łukaszenka złożył wizytę w Moskwie kremlin.ru

- Jeśli chodzi o komponent wojskowy, mamy porozumienie z Federacją Rosyjską w ramach Państwa Związkowego i ODKB (Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym, tworzona przez niektóre kraje WNP i nazywana potocznie antyNATO - red.). To są momenty, które pasują do tego porozumienia. Dlatego dzisiaj odbyłem długą, szczegółową rozmowę z prezydentem Rosji na temat sytuacji - stwierdził.

"Szkolenia natowskich wojsk" w Polsce i na Litwie

Łukaszenka mówił o pomocy Rosji w czasie sobotniej narady, która odbyła się w Centrum Zarządzania Strategicznego w ministerstwie obrony. Stwierdził również, że "jest zaniepokojony z powodu eskalacji i rozbudowywania zbrojnego komponentu w Polsce i na Litwie". - Tam, jak wiadomo, odbywają się szkolenia natowskich wojsk. To jeszcze nie byłoby nic takiego, ale trwa eskalacja i rozbudowywanie zbrojnego komponentu na tych terytoriach - powiedział.

- Oczywiście nie możemy tego nie widzieć i spokojnie to obserwować - dodał. Zaznaczył, że podczas porannego spotkania z szefem sztabu generalnego zauważył, że wojskowych "także niepokoi ten problem".

Łukaszenka wizytuje oddzielną brygadę powietrzno-desantową w Witebsku president.gov.by

Prezydent wskazał, że temat ten był omawiany w minionym roku i "opracowano wtedy określony algorytm reagowania na podobne wydarzenia" - podała BiełTA.

Reuters pisze, że Łukaszenka także poinformował w sobotę w telewizji państwowej, że na zachodnią granicę Białorusi będzie przeniesiona brygada wojsk powietrznodesantowych.

Narada w Centrum Zarządzania Strategicznego z udziałem Łukaszenki president.gov.by

Tysiące zatrzymanych

W wyborach prezydenckich na Białorusi ubiegający się o piątą reelekcję prezydent Alaksandr Łukaszenka, według wstępnych oficjalnych wyników, otrzymał ponad 80 procent głosów. Jego rywalka, kandydatka opozycji Swiatłana Cichanouska, uzyskała 10 procent poparcia. Po ogłoszeniu niedzielnych sondaży na ulice wielu białoruskich miast wyszły tysiące osób, przeciwnych dalszym rządom Łukaszenki. W czasie protestów, które trwają do dziś, dochodziło do starć manifestujących z milicją. Tysiące osób zostało zatrzymanych.  

Autor:tas/ks

Źródło: PAP, BiełTA

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.by

Tagi:
Raporty: