Świat

Barroso: jestem rozczarowany postawą Polski

Świat

TVN24Barroso: jestem rozczarowany sprzeciwem Polski wobec Dnia przeciw Karze Śmierci

- Oczywiście, że jestem rozczarowany. Jesteśmy w Europie przeciw karze śmierci - mówi TVN24 Jose Manuel Barroso. Polska zablokowała Europejski Dzień przeciw Karze Śmierci.

- Sprzeciw wobec kary śmierci to bardzo ważna wartość w naszej europejskiej cywilizacji. Wszystkie kraje, w tym Polska, akceptują moratorium ONZ przeciw karze śmierci - wyjaśnił Barroso. - Ale fakt, że UE ma Dzień Przeciw Karze Śmierci, powinien być bardzo dobrą drogą do pokazania, że Europejczycy jako społeczeństwo respektują te podstawowe wolności, wartości i prawa naszej cywilizacji - dodał.

Barroso zaznaczył, że mimo zaskoczenia postawą Polski rozumie, że nie jest to poparcie dla kary śmierci. Jednak, jak dodaje: - Szczerze byłem zdziwiony, szczególnie że to wyszło od Polski, która ma tradycje popierania tych wartości życia i godności ludzkiej. Godność ludzka jest ponad wszystkim innym w życiu - uważa Barroso.

10 października nie będzie obchodzony w tym roku jako Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci z powodu sprzeciwu Polski. Według Komisji Europejskiej i inicjatora pomysłu, Włoch, Europejski Dzień ma pokazać krajom, które utrzymują karę śmierci, jak mocny jest sprzeciw wobec jej stosowania. Warszawa na wczorajszym spotkaniu europejskich ministrów sprawiedliwości podtrzymała swoje stanowisko i jako jedyny kraj z "27" nie zgodziła się na ustanowienia Dnia.

Według oświadczenia MSZ, nie ma potrzeby ustanawiania takiego dnia, bo jest już Dzień przeciw Karze Śmierci, ustanowiony przez ONZ. Ponadto "w sytuacji, gdy w Europie nie orzeka się i nie wykonuje kary śmierci, nie ma powodu formalnego ustanawiania przez UE i Radę Europy odrębnego, europejskiego dnia poświęconego temu problemowi" - argumentuje MSZ.

Z kolei wiceminister sprawiedliwości Andrzej Duda sugerował, że Polska wolałaby raczej dzień ochrony życia, który uwzględniałby zarówno sprzeciw wobec kary śmierci, jak i eutanazji oraz aborcji. - Uważamy, że dyskusja na temat kary śmierci z pominięciem pozostałych zinstytucjonalizowanych, legalnych w niektórych systemach prawnych przejawów zagrożenia dla życia, jest hipokryzją - tłumaczył Duda.

Europejski Dzień miałby być obchodzony 10 października, podobnie jak Międzynarodowy Dzień przeciwko Karze Śmierci. KE wraz z Portugalią planowała, że deklaracja zostanie uroczyście podpisana 9 października w Lizbonie. Miała ona być przyjęta jako wspólny dokument Unii Europejskiej i Rady Europy. Zniesienie kary śmierci jest warunkiem sine qua non przystąpienia do tych organizacji.

Kary śmierci zabrania także Karta Praw Podstawowych UE.

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24