Bangladesz i Birma powołają "grupę roboczą" do spraw uchodźców


Bangladesz i Birma zgodziły się w poniedziałek na powołanie "wspólnej grupy roboczej" do spraw repatriacji członków mniejszości muzułmańskiej Rohindżów, którzy uciekli przed przemocą z Birmy do Bangladeszu - powiedział szef banglijskiego MSZ Abul Hasan Mahmud Ali.

- Oczekujemy pokojowego rozwiązania kryzysu - powiedział Ali dziennikarzom po rozmowach z przedstawicielem birmańskiego rządu Kyaw Tint Swe, nie ujawniając jednak więcej szczegółów.

Konflikty z Rohindżinami

Pod koniec sierpnia birmańskie wojsko rozpoczęło w stanie Rakhine na zachodzie kraju działania zbrojne na dużą skalę. Były one odpowiedzią na skoordynowane ataki muzułmańskich rebeliantów na żołnierzy i policjantów z 25 sierpnia. Od tego czasu z kraju uciekło przed przemocą już ponad pół miliona Rohindżów. Uchodźcy twierdzą, że wojsko i buddyjscy członkowie samozwańczych straży obywatelskich atakują Rohindżów i podpalają ich domy. Jednak władze zamieszkanej głównie przez buddystów Birmy odrzucają oskarżenia o czystki etniczne i zbrodnie przeciw ludzkości wysuwane między innymi przez ONZ. Rada Praw Człowieka ONZ zaapelowała do birmańskiego rządu o wpuszczenie na teren konfliktu misji badawczej, ale prośba ta została odrzucona.

Autor: mart/adso / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: