Azyl polityczny w Wenezueli byłby najlepszym wyjściem dla Edwarda Snowdena - powiedział szef komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy Aleksiej Puszkow. Gotowość przyjęcia Amerykanina ogłosił prezydent Wenezueli Nicolas Maduro.
Rzecznik prezydenta Władimira Putina odmówił komentarza w sprawie oferty azylu dla Snowdena tłumacząc, że to "nie jest sprawa Kremla".
"Wenezuela to najlepsza opcja"
Zdaniem szefa komisji spraw międzynarodowych rosyjskiej Dumy, najlepszą opcją dla Amerykanina jest udanie się do Ameryki Południowej.
- Azyl dla Snowdena w Wenezueli byłby najlepszym rozwiązaniem. Ten kraj jest w ostrym konflikcie ze Stanami Zjednoczonymi - powiedział deputowany Aleksiej Puszkow.
Zastrzegł, że nie jest w jakikolwiek sposób związany ze sprawą ucieczki Amerykanina. Jego zdaniem "sprawa Snowdena dowodzi, że próby USA przejęcia kontroli elektronicznej, wojskowej czy politycznej są skazane na fiasko".
Prośba do 21 państw
Od 23 czerwca Snowden przebywa w strefie tranzytowej lotniska Szeremietiewo w Moskwie, dokąd przyleciał z Hongkongu. Jego paszport został unieważniony przez władze USA, które naciskają na poszczególne państwa, by nie pozwoliły Snowdenowi na dalszą podróż.
Amerykanin poprosił o azyl w 21 państwach, są to: Indie, Chiny, Austria, Boliwia, Brazylia, Kuba, Finlandia, Francja, Niemcy, Włochy, Irlandia, Holandia, Nikaragua, Norwegia, Rosja, Hiszpania, Szwajcaria, Wenezuela, Ekwador, Islandia i Polska.
Rosjanie wspierają już jednego wroga USA, Juliana Assange. Zarządzane przez Australijczyka WikiLeaks ujawniło dwie duże porcje tajnych dokumentów dyplomatycznych i dotyczących wojny w Iraku oraz Afganistanie. Obecnie Assange ukrywa się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie, broniąc się przed ekstradycją do Szwecji, gdzie jest oskarżony o przestępstwa seksualne. On sam twierdzi, że to manipulacja mająca na celu wydalenie go do USA.
Autor: rf//gak / Źródło: reuters, pap