Awangardowy zespół muzyczny zaproszony do Korei Północnej

Zespół Laibach istnieje od 1980 rokuWikipedia Commons CC BY SA 3.0 | LAIBACH

Kultowy w kręgach muzyki alternatywnej słoweński zespół "Laibach" wystąpi 29 i 30 sierpnia w Korei Północnej. Grupa została zaproszona na obchody 70. rocznicy wyzwolenia Półwyspu Koreanskiego spod okupacji japońskiej - poinformowali artyści.

Zaproszenie zagranicznego zespołu muzycznego na oficjalne uroczystości państwowe jest rzadkim wydarzeniem w najbardziej odizolowanym państwie świata.

"Laibach" powstał w 1980 w byłej Jugosławii. Członkowie grupy, grającej muzykę industrialną i eksperymentalną, mieli wówczas status dysydentów. Ponieważ czasami członkowie zespołu występowali w mundurach wzorowanych na hitlerowskich, byli też podejrzewani o propagowanie faszyzmu.

Kontrowersyjny zespół w kontrowersyjnym kraju

Członkowie "Laibachu" enigmatycznie odpowiadają na oskarżenia o propagowanie skrajnej prawicy czy nazizmu, twierdząc, że są "tak faszystami, jak Hitler był malarzem".

Brytyjski dziennikarz i muzyk Richard Wolfson określił grupę następująco: "Laibach" absorbuje estetykę wroga, przyswajając sobie wszystkie pociągające w niej elementy i symbole władzy państwowej, a następnie przesadza z nią, obracając rzecz w parodię".

Cel to "wymiana kulturalna"

Nie wiadomo, dlaczego reżim Kim Dzong Una zaprasza akurat taki zespół.

- Celem jest - jak zawsze - wymiana kulturalna i wzajemne zrozumienie, nie w sensie pustych sloganów, ale w najprawdziwszym i najbardziej praktycznym wymiarze - powiedział dla serwisu "NK News" rzecznik grupy Morten Traavik.

Jak podał Traavik, występ "Laibachu" w Korei Północnej obejrzą najpewniej uczniowie, studenci, przedstawiciele organizacji kulturalnych i dyplomaci. Nie wiadomo, czy koncert zaszczyci swą obecnością sam przywódca.

From NORTH AMERICA TO NORTH KOREA It is now finally confirmed: Laibach is going to North Korea!!! In August 2015,...

Posted by Laibach on 11 czerwca 2015

Autor: fil / Źródło: NK News, The Guardian, mute.com

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia Commons CC BY SA 3.0 | LAIBACH