Portugalski pisarz, autor "Miasta ślepców" i laureat literackiej nagrody Nobla Jose Saramago nie żyje. O śmierci twórcy poinformował jego wydawca. Saramago miał 87 lat.
Samarago, komunista i ateista, został doceniony dopiero. gdy miał już ponad 50 lat. Jednak jego dzieła na zawsze weszły do kanonu literatury światowej.
Najbardziej znane to "Miasto ślepców" (1995 r.), opisujące miasto, którego mieszkańcy zaczynają tracić wzrok. To genialna współczesna antyutopia obrazująca, do jakiego poziomu może zniżyć się człowiek, jeśli nie musi liczyć się z konsekwencjami swoich czynów i zarazem podkreślająca wartość dobrowolnego wyrzeczenia.
Inne znane książki Portugalczyka to "Baltazar i Blimunda", "Historia oblężenia Lizbony", "Wszystkie imiona" czy kontrowersyjna "Ewangelia według Jezusa Chrystusa", którą rząd portugalii uznał za obrazoburczą względem chrześcijan.
"Czekam na następny pomysł"
W wywiadzie dla BBC w zeszłym roku Saramago powiedział: "Mam przed sobą trzy, cztery lata życia, może mniej. Za każdym razem gdy kończę książkę, czekam na następny pomysł, który może nie przyjść tym razem. Zobaczymy".
W 1998 roku został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. W uzasadnieniu napisano, że nagrodzono człowieka, "który przypowieściami, podtrzymywanymi przez wyobraźnię, współczucie i ironię, stale umożliwia nam pojmowanie iluzorycznej rzeczywistości".
Książki Saramago charakteryzuje m.in. niekonwencjonalna interpunkcja (stosowanie tylko kropki i przecinka) i nie odróżnianie dialogów od pozostałej części tekstu. Niezykły jest też język: potoczny, gawędziarski, wywodzący się z ludowej opowieści ustnej i często nie liczący się z zasadami języka pisanego.
Źródło: BBC
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org