Austriacy zdecydowali. Możliwe "pyrrusowe zwycięstwo"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Zbliżają się wybory w Austrii. Skrajna, prorosyjska prawica prowadzi w sondażach
Zbliżają się wybory w Austrii. Skrajna, prorosyjska prawica prowadzi w sondażachJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS
wideo 2/3
Zbliżają się wybory w Austrii. Skrajna, prorosyjska prawica prowadzi w sondażachJakub Loska/Fakty o Świecie TVN24 BiS

W Austrii odbyły się w niedzielę wybory parlamentarne, wybierano przedstawicieli do izby niższej parlamentu (Rady Narodowej). Wstępne sondażowe wyniki wskazują na możliwe zwycięstwo opozycyjnej, populistyczno-nacjonalistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe). Do parlamentu wejdzie prawdopodobnie pięć ugrupowań.

W niedzielnym głosowaniu wybierano 183 nowych deputowanych do austriackiej Rady Narodowej.

Głos mógł oddać każdy obywatel, który ukończył 16 lat. Pierwsze lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 6, ostatnie zamknęły się o 17.

Pierwsze sondażowe wyniki: triumfuje antyunijne ugrupowanie

Według wstępnych sondażowych wyników, prezentowanych po zamknięciu lokali wyborczych i podawanych przez tamtejsze media, Austriacka Partii Wolności (FPOe) zdobyła 29,1 procent głosów, rządząca Austriacka Partia Ludowa (OeVP) - 26,2 procent, a Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) - 20,4 procent.

Kolejne miejsca zajęły: Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) – 8,8 procent i Zieloni – 8,6 procent. Czteroprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły: Komunistyczna Partia Austrii (KPOe) – 2,9 procent ani Partia Piwa (Bierpartei) – 2,9 procent.

"Jeśli te wyniki się potwierdzą, zwycięstwo partii (Herberta - red.) Kickla może okazać się pyrrusowe, ponieważ 55-latek jest postacią polaryzującą, a inni partyjni liderzy mogą nie chcieć z nim współpracować. Jak dotąd nie dał żadnych sygnałów, że mógłby ustąpić, aby mieć pewność, że jego partia będzie kierować rządem" - analizuje Reuters.

Herbert KicklPAP/EPA/FILIP SINGER

Austriackia Partia Wolności prowadziła w sondażach od początku kampanii wyborczej. W swoim programie skupiła się na hasłach nacjonalistycznych i antyimigranckich. Z kolei rządząca obecnie chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) przekonywała, że wraz z kanclerzem Karlem Nehammerem była w stanie stawić czoło licznym kryzysom, a także rosnącej inflacji, i obiecywała kontynuowanie dotychczasowej polityki.

Karl NehammerPAP/EPA/FILIP SINGER

Opozycyjna Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPOe) kładła nacisk na kwestie społeczne, takie jak walka z drożyzną, zabezpieczenie potrzeb mieszkaniowych oraz równouprawnienie kobiet i mniejszości seksualnych. Nowa Austria i Forum Liberalne (NEOS) podkreślała swoje przywiązanie do idei integracji europejskiej i federalnego modelu UE.

Wchodzący w skład ustępującego rządu Zieloni skupili się na tematach związanych z klimatem i ochroną środowiska. Do parlamentu może również dostać się satyryczne ugrupowanie Partia Piwa (Bierpartei), które chce reformy ochrony zdrowia, reformy emerytalnej oraz nasilenia walki z przestępczością..

Autorka/Autor:pp/ft,kg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA