Atomowe porozumienie Węgier i Rosji. 10 mld euro kredytu z Moskwy

Świat

Aktualizacja:

Rosja i Węgry podpisały porozumienie międzyrządowe o budowie dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Porozumienie podpisano po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.) - poinformował szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko. Zaznaczył przy tym, że finalizowane jest porozumienie między ministerstwami finansów obu państw o warunkach kredytu. Szef kancelarii premiera Węgier Janos Lazar poinformował, że rosyjska pożyczka jest rozłożona na 30 lat. Z kolei szef Rosatomu oświadczył, że dokładna wartość projektu zostanie określona po przeprowadzeniu prac przez ekspertów ds. technicznych, którzy właśnie przystąpili do działania.

Szef Rosatomu powiedział, że wstępne porozumienie o budowie zakłada trzy kierunki: budowa jako taka, dostawy i przeróbka paliwa jądrowego oraz obsługa serwisowa.

Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana przez ZSRR w latach 80 ubiegłego wieku. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają Węgrom 40 proc. niezbędnej energii elektrycznej. Według rosyjskiej strony internetowej gazieta.ru wybór Rosji na dostawcę nowych reaktorów jest podyktowany względami "ciągłości technologicznej i politycznej".

"Nie są antagonistami w polityce"

Orban i Putin "nie są antagonistami w polityce, mimo że Węgry są członkiem Unii Europejskiej" - podkreśla gazieta.ru. "Orban to taki węgierski Putin" - mówił ekspert cytowany przez gazieta.ru, która swój wtorkowy materiał - opublikowany przed spotkaniem Putin-Orban - zatytułowała "Atomowy eurosojusznik Putina".

Putin podkreślił we wtorek, że stosunki rosyjsko-węgierskie rozwijają się we wszystkich dziedzinach. Z kolei Orban podkreślił, że Rosja jest ważnym partnerem Węgier, a współdziałanie gospodarcze ma charakter strategiczny. Dodał, że poza Unią Europejską Rosja jest najważniejszym partnerem gospodarczym Budapesztu. Agencje przypominają, że Węgry zaspokajają dzięki dostawom z Rosji 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 75 proc. - na gaz.

Partia Orbana zmieniła konstytucję. Opozycja bojkotuje, Bruksela zaniepokojonatvn24

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP