Atomowe porozumienie Węgier i Rosji. 10 mld euro kredytu z Moskwy

Rosja i Węgry podpisały porozumienie międzyrządowe o budowie dwóch nowych reaktorów w jedynej węgierskiej elektrowni atomowej w Paks. Porozumienie podpisano po rozmowach prezydenta Rosji Władimira Putina z premierem Węgier Viktorem Orbanem.

Na budowę dwóch nowych reaktorów Rosja ma udzielić Węgrom kredytu w wysokości do 10 mld euro (13,7 mld dol.) - poinformował szef rosyjskiej agencji atomowej Rosatom Siergiej Kirijenko. Zaznaczył przy tym, że finalizowane jest porozumienie między ministerstwami finansów obu państw o warunkach kredytu.Szef kancelarii premiera Węgier Janos Lazar poinformował, że rosyjska pożyczka jest rozłożona na 30 lat. Z kolei szef Rosatomu oświadczył, że dokładna wartość projektu zostanie określona po przeprowadzeniu prac przez ekspertów ds. technicznych, którzy właśnie przystąpili do działania.

Szef Rosatomu powiedział, że wstępne porozumienie o budowie zakłada trzy kierunki: budowa jako taka, dostawy i przeróbka paliwa jądrowego oraz obsługa serwisowa.

Elektrownia jądrowa w Paks, leżącym 100 km na południe od Budapesztu, została zbudowana przez ZSRR w latach 80 ubiegłego wieku. Jej cztery pracujące reaktory zapewniają Węgrom 40 proc. niezbędnej energii elektrycznej.Według rosyjskiej strony internetowej gazieta.ru wybór Rosji na dostawcę nowych reaktorów jest podyktowany względami "ciągłości technologicznej i politycznej".

"Nie są antagonistami w polityce"

Orban i Putin "nie są antagonistami w polityce, mimo że Węgry są członkiem Unii Europejskiej" - podkreśla gazieta.ru. "Orban to taki węgierski Putin" - mówił ekspert cytowany przez gazieta.ru, która swój wtorkowy materiał - opublikowany przed spotkaniem Putin-Orban - zatytułowała "Atomowy eurosojusznik Putina".

Putin podkreślił we wtorek, że stosunki rosyjsko-węgierskie rozwijają się we wszystkich dziedzinach. Z kolei Orban podkreślił, że Rosja jest ważnym partnerem Węgier, a współdziałanie gospodarcze ma charakter strategiczny. Dodał, że poza Unią Europejską Rosja jest najważniejszym partnerem gospodarczym Budapesztu.Agencje przypominają, że Węgry zaspokajają dzięki dostawom z Rosji 80 proc. zapotrzebowania na ropę naftową i 75 proc. - na gaz.

Partia Orbana zmieniła konstytucję. Opozycja bojkotuje, Bruksela zaniepokojona

Partia Orbana zmieniła konstytucję. Opozycja bojkotuje, Bruksela zaniepokojona

Autor: mtom/kwoj / Źródło: PAP

Czytaj także: