Pentagon: rosyjskie wojska około 25 kilometrów od Kijowa. Zdjęcia 3D pokazują konwój

Autor:
mjz\mtom
Źródło:
Reuters, PAP

Zdjęcia satelitarne 3D amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują rosyjskie wojska znajdujące się nieopodal Kijowa. Wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu przekazał, że rosyjska kolumna pod Kijowem wciąż stoi w miejscu 25 km od miasta. Dodał, że od rozpoczęcia inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie posiada kontroli nad przestrzenią powietrzną.

Trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Wojska rosyjskie wciąż próbują dostać się do Kijowa. Rosjanie weszli na Ukrainę zarówno od północy - także z terytorium Białorusi - jak i z południa, z Krymu. Najcięższe starcia toczą się o Charków oraz o stolicę - Kijów. Ukraińcy stawiają twardy opór.

>>> Czytaj dalej: Atak Rosji na Ukrainę - relacja

Firma Maxar Technologies, która regularnie publikuje zdjęcia satelitarne pokazujące rozmieszczenie rosyjskich wojsk, opublikowała w piątek zdjęcia 3D przedstawiające rosyjski konwój wojskowy na północ od Kijowa opracowane na zdjęciach pochodzących z 28 lutego. Według Agencji Reutera konwój na tych zdjęciach znajduje się około 64 kilometrów na północy zachód od stolicy Ukrainy.

Według Pentagonu kilkudziesięciokilometrowa kolumna wojsk rosyjskich wciąż stoi około 25 kilmetrów na północ od Kijowa i została spowolniona przez ukraińskie ataki oraz wysadzenie jednego z mostów.

Pentagon: na Ukrainę wkroczyło już 92 procent z ponad 150 tysięcy rosyjskich żołnierzy

W piątek przedstawiciel Pentgonu przekazał, że od początku rozpoczęcia inwazji Rosja wystrzeliła już ponad 500 rakiet, choć wciąż nie ma kontroli nad przestrzenią powietrzną Ukrainy. Pentagon uważa też, że Ukraina wciąż posiada większość swoich systemów obrony powietrznej i lotnictwa.

Jak powiedział przedstawiciel Pentagonu, na Ukrainę wkroczyło już 92 procent z ponad 150 tysięcy żołnierzy, których Rosja zgromadziła wokół granic przed inwazją. Nadal nie ma informacji, by w napaści uczestniczyły siły białoruskie.

Odnosząc się do rosyjskiego szturmu na Zaporoską Elektrownię Atomową, przedstawiciel resortu potępił czyn jako nieodpowiedzialny i stwierdził, że "nie może zaprzeczyć" doniesieniom, że elektrownia znajduje się pod kontrolą Rosjan. Zaznaczył jednak, że nie ma wskazań o wycieku paliwa ani o podwyższonym promieniowaniu.

Pentagon: kolumna wojsk rosyjskich stoi około 25 km na północ od Kijowa

Rosyjskie wojska znajdują się też pod Czernihowem i Charkowem na północy kraju, ale kontynuują postępy na południu kraju. Oficjel zaznaczył jednak, że Mariupol nad Morzem Azowskim wciąż pozostaje pod kontrolą Ukrainy. Dodał, że choć Rosja może przeprowadzić atak na Odessę z lądu i morza, na razie nie ma wskazań o takim ruchu.

Według przedstawiciela Pentagonu, USA wciąż dostarczają broń Ukrainie i dostarczono dotąd około 70 procent z ostatniego pakietu pomocy wartej 350 mln dolarów. Zaznaczył też, że podobną pomoc dostarczyło 14 krajów, a Ukraińcy robią z niej dobry użytek. Oświadczył też, że nie ma wskazań o rosyjskich próbach zakłócania transportu.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mjz\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości