Kijów: rosyjski system S-400 na Krymie zniszczyła nowa ukraińska rakieta. "Sprawdziła się absolutnie bez zarzutu"

Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 549 dni. Rosyjski system rakietowy S-400 Triumf znajdujący się na Krymie został zniszczony przy użyciu nowej ukraińskiej rakiety – poinformował w sobotę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow w radiu ukraińskim. Do ataku doszło w środę. - To nasz nowy wyrób, który sprawdził się absolutnie bez zarzutu – oznajmił. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:43

    W niedzielę wczesnym rankiem ukraińskie systemy obrony powietrznej odparły rosyjski atak na przedmieścia Kijowa – poinformowała na Telegramie administracja wojskowa Kijowa. Agencja Reutera, powołując się na świadków, poinformowała o odgłosach wybuchów.

  • 4:25

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie znajdują się w zasięgu uderzenia kolejnej serii przygotowanych rosyjskich pozycji obronnych, które mogą być słabsze niż poprzednie, ale nadal stanowią poważne wyzwanie.

  • 3:02

    "Sankcje już od roku ograniczają możliwości polityczne i gospodarcze Moskwy, powodując napięcia finansowe, odcinając kraj od kluczowych rynków, zwiększając koszty handlu i znacząco osłabiając potencjał przemysłowy Rosji" - napisał na swoim blogu szef dyplomacji Unii Europejskiej Josep Borrell.

    Podkreślił, że od początku inwazji na Ukrainę Unia Europejska wprowadziła już 11 pakietów sankcji wobec Rosji. Ponadto UE nałożyła zakaz podróżowania i zamroziła aktywa ponad 1500 osób i prawie 250 organizacji z Rosji. "Aby zatrzymać wojnę, musimy utrzymać kurs" – zaznaczył.

  • 2:31

    Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie poczyniły dalsze znaczące taktycznie zdobycze w zachodnim obwodzie zaporoskim. Kilka źródeł ukraińskich i rosyjskich podało, że siły ukraińskie posuwają się naprzód przez rosyjskie pozycje obronne.

  • 1:04

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 23:01

    Rosjanie w Moskwie oddają hołd Prigożynowi

    Rosjanie w Moskwie oddają hołd Prigożynowi

    Rosjanie w Moskwie oddają hołd Prigożynowi

  • 21:35

    - W tym roku Ukraina ma wykonać całą niezbędną pracę, by na naszym niebie zjawiły się F-16. Będzie to nowy poziom ukraińskiego lotnictwa wojskowego. I przybliży to powrót cywilnego lotnictwa na ukraińskie niebo, bo przybliży zwycięstwo i da Ukrainie większe bezpieczeństwo - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, zamieszczonym w sieciach społecznościowych..

    Prezydent podkreślił, że naprawdę silne są tylko te państwa, które potrafią bronić własnego nieba i szanują swoje lotnictwo.

    Zełenski nawiązał też do piątkowego zderzenia się w locie w obwodzie żytomierskim dwóch samolotów szkolno-treningowych, w wyniku czego zginęło trzech pilotów. Przekazując kondolencje krewnym i bliskim pilotów, zapewnił: "Ukraina nigdy nie zapomni każdego, kto bronił wolnego nieba Ukrainy".

  • 20:46

    Rosyjski system rakietowy S-400 Triumf (w kodzie NATO - SA-21 Growler) został zniszczony nową ukraińską rakietą – poinformował w sobotę sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w radiu ukraińskim.

    - To nasz nowy wyrób, który sprawdził się absolutnie bez zarzutu – oznajmił Daniłow.

    Według niego nowa rakieta jest "całkowicie nowoczesna" i została wyprodukowana w ramach programu przemysłu obronnego, zapoczątkowanego w 2020 roku.

    System rakietowy dalekiego i średniego zasięgu S-400 Triumf został zniszczony przez siły ukraińskie w pobliżu wsi Ołeniwka na Krymie 23 sierpnia. Według ukraińskiego wywiadu wojskowego całkowicie zniszczony został pojazd z pojemnikami startowymi, znajdujące się na nim rakiety oraz personel.

    Rosyjskie systemy S-400 Triumf

  • 19:00

    Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych i Ukrainy od tygodni prowadzą intensywny zakulisowy spór o strategię i taktykę powolnej ukraińskiej kontrofensywy – pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal".

    Amerykańscy wojskowi naciskają na Ukraińców, by skoncentrowali swoje wysiłki i spróbowali przedrzeć się przez rosyjską obronę w kierunku Morza Azowskiego.

    "Kijów w ostatnich tygodniach wprowadził pewne korekty, ale obie strony nadal się spierają o to, jak odwrócić sytuację na niekorzyść Rosjan w ograniczonym czasie, jaki pozostał do nadejścia zimy" – czytamy.

    Dowódca ukraińskiej armii generał Wałerij Załużny powiedział podczas jednej z rozmów – cytowany przez amerykańskiego urzędnika – że Amerykanie nie rozumieją istoty tego konfliktu. - To nie jest tłumienie rewolty. To jest Kursk – miał stwierdzić Załużny, odnosząc się do bitwy pancernej między Niemcami i ZSRR podczas II wojny światowej.

    Amerykańskie stanowisko zasadza się na szacunkach, że amerykański sprzęt przekazany Ukrainie – w sumie broń warta ponad 43 mld dolarów – wystarczy do kontrofensywy, a zbliżenie się do tego poziomu amerykańskich dostaw w przyszłym roku jest mało prawdopodobne. "Przekazaliśmy na tę kontrofensywę górę stali. Nie możemy tego zrobić ponownie. Bo już jej nie ma" – cytuje byłego amerykańskiego urzędnika waszyngtoński dziennik.

  • 16:37

    Za "kategorycznie nie do przyjęcia" uznało w sobotę ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych utrzymanie zakazu importu ukraińskiej produkcji rolnej do niektórych krajów UE. Była to reakcja na słowa ministra rolnictwa Polski Roberta Telusa, który opowiedział się za przedłużeniem takiego zakazu.


    "Dalsze handlowe ograniczenia na import produkcji rolnej Ukrainy po upłynięciu 15 września terminu zakazu wprowadzonego przez Komisję Europejską uważamy za kategorycznie nie do przyjęcia"


    Resort zaznaczył, że takie "jednostronne ograniczenia" nie odpowiadają duchowi i literze umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą i Unią Europejską oraz zasadom wspólnego rynku UE.


    "Apelujemy do kierownictwa Unii Europejskiej i odnośnych krajów, z których niektóre otrzymały wzmocnienie finansowania odpowiednich sektorów z budżetu unijnego, o znalezienie wyważonego rozwiązania na podstawie ustawodawstwa UE i umowy o stowarzyszeniu"


    Minister Telus powiedział w piątek po spotkaniu szefów resortów rolnictwa pięciu państw przyfrontowych - Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii i Słowacji - że wypracowały one stanowisko w sprawie produktów rolnych z Ukrainy. Jednym z jego punktów jest przedłużenie do końca roku zakazu wwożenia zboża do tych krajów.

  • 15:37

    Trzech pilotów ukraińskich zginęło na skutek zderzenia się w locie dwóch samolotów szkolno-treningowych L-39 w obwodzie żytomierskim na zachodzie Ukrainy – poinformowały w sobotę siły powietrzne Ukrainy oraz Państwowe Biuro Śledcze (HBR). Do zdarzenia doszło w piątek.

    HBR prowadzi śledztwo w tej sprawie. Wstępnie zakwalifikowano jej przyczyny jako "złamanie zasad lotów lub przygotowań do nich".

  • 15:36

    Dwa drony ukraińskie zostały zestrzelone w sobotę w pobliżu Moskwy oraz w regionie przygranicznym Rosji – poinformowały w sobotę zachodnie agencje, m.in. Reuters i AFP, powołując się na władze rosyjskie.

    Według mediów rosyjskich ataki ukraińskich dronów wymusiły zamknięcie na ponad godzinę wszystkich trzech najważniejszych lotnisk w Moskwie: Szeremietiewa, Domodiedowa i Wnukowa.

    "Tej nocy siły obrony przeciwlotniczej zniszczyły dron zbliżający się do Moskwy, w rejonie istrińskim", około 50 km na zachód od Placu Czerwonego – oznajmił mer Moskwy Siergiej Sobianin na Telegramie, dodając, że nie było ofiar ani szkód.

  • 14:28

    Stacja Nexta donosi o eksplozjach, które miały być słyszane w okupowanym przez Rosjan Mariupolu. Według władz ukraińskich zadziałała obrona powietrzna okupanta. Nexta podaje również, że w rejonie szabłykiński w obwodzie biełgorodzkim na zachodzie Rosji widać było ukraińskiego drona. Rosyjskie wojsko twierdzi, że zestrzeliło masznę.

  • 12:47

    Z Odessy wypłynął dziś masowiec Primus. Jest to drugi statek wykorzystujący utworzony w sierpniu przez Ukrainę korytarz humanitarny przez Morze Czarne - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina. Primus pod banderą Liberii zmierza w kierunku Warny w Bułgarii.

    Pierwszym statkiem poruszającym się korytarzem humanitarnym był kontenerowiec Joseph Schulte. Jednostka wypłynęła z Odessy 16 sierpnia i 18 sierpnia przybyła do Turcji z ładunkiem ponad 30 tysięcy ton.

    Marynarka Wojenna Ukrainy poinformowała w połowie sierpnia, że uruchamia tymczasowy korytarz, który ma umożliwić wypłynięcie z Odessy, Czarnomorska i Piwdennego statków handlowych, pozostających w tych portach w wyniku rosyjskiej blokady eksportu ukraińskiego przez Morze Czarne.

  • 12:37

    Przebywający z wizytą na Ukrainie minister spraw zagranicznych Turcji Hakan Fidan spotkał się w piątek z przedstawicielami Tatarów Krymskich, w tym z liderem tej społeczności Mustafą Dżemilewem - poinformowała agencja Ukrinform za komunikatem tureckiego MSZ.

    "Popieramy wszelkie inicjatywy służące poszerzeniu (zakresu) praw i wzmocnieniu statusu Tatarów Krymskich" - oświadczył Fidan.

  • 12:20

    Na dzisiejszym Campusie Polska Przyszłości w Olsztynie gościem będzie między innymi Witalij Kliczko.

    Mer Kijowa będzie później gościem "Faktów po Faktach" w TVN24.

  • 12:03

    W sobotę w godzinach porannych rosyjskie wojska ostrzelały kawiarnię w Podołach na północnym wschodzie Ukrainy, dwie osoby zginęły - oznajmił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wcześniej gubernator regionu chersońskiego na południu kraju powiadomił o jednej ofierze śmiertelnej nocnego ataku na miejscowość Olhiwka.

    W Podołach na przedmieściach Kupiańska wróg uderzył w obiekt cywilny, w którym w ciągu dnia gromadzili się lokalni mieszkańcy. Dokładne informacje dotyczące liczby poszkodowanych wciąż są ustalane - przekazał Syniehubow.

    W nocy z piątku na sobotę rosyjscy okupanci ostrzelali budynki mieszkalne w położonej nad Dnieprem Olhiwce. Ciężko ranna 83-letnia kobieta została przewieziona do szpitala, jednak lekarzom nie udało się uratować jej życia - relacjonował gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

    Poprzedniej doby, w piątek, najeźdźcy zaatakowali 26 miejscowości w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy. Zginął 58-letni mieszkaniec Małej Tokmaczki - powiadomił szef regionalnych władz Jurij Małaszko.

  • 11:48

    W ostatnich miesiącach wzrasta liczba rosyjskich żołnierzy, którzy trafili do niewoli na froncie bądź dobrowolnie poddali się stronie ukraińskiej – poinformował rzecznik projektu "Chcę Żyć" Witalij Matwijenko.

    Projekt ten prowadzi Główny Zarząd Wywiadu (HUR) Ukrainy; adresowany jest on do rosyjskich żołnierzy, którzy chcą dobrowolnie poddać się ukraińskiej armii.

    "W ostatnich miesiącach widzimy wzrost liczby rosyjskich żołnierzy, którzy zostali wzięci do niewoli albo sami oddali się w nasze ręce" – powiedział Matwijenko. W jego ocenie jest to wynikiem porażek Rosjan w wojnie, którą prowadzi ona przeciw Ukrainie, a także niskiego morale rosyjskiej armii.

    "Jest to przede wszystkim wynik działań Sił Zbrojnych Ukrainy na froncie, ale również i bardzo niskiego morale oraz bardzo złego stanu psychicznego w armii okupanta. Znaczenie mają również ogromne straty wojenne. Czas życia rosyjskiego żołnierza na linii walk jest bardzo krótki" – podkreślił Matwijenko.

  • 10:41

    Żołnierze ukraińscy walczący pod miejscowością Robotyne w obwodzie zaporoskim są przekonani, że przedarli się przez najtrudniejszą linię obrony Rosjan na południu Ukrainy i teraz pójdą naprzód szybciej - relacjonuje Reuters w reportażu o walkach w tym rejonie.

    "Nie zatrzymujemy się tutaj. Mamy przed sobą Berdiańsk i dalszą drogę. Od razu wyjaśniłem to moim żołnierzom: naszym celem nie jest Robotyne, a Morze Azowskie" - powiedział Reutersowi dowódca o pseudonimie "Kombat". Podlega mu część oddziałów, która weszła do Robotynego w minioną środę.

    Z Robotynego do Berdiańska, miasta na wybrzeżu Morza Azowskiego jest 100 kilometrów, a 85 kilometrów dzieli je od strategicznie ważnego Melitopola. Oba te miasta są okupowane przez Rosjan. Kontrofensywa ukraińska ma na celu rozdzielenie wojsk rosyjskich na południu Ukrainy, ale - jak oceniał w zeszłym tygodniu przedstawiciel USA - nie wydaje się, by Ukraińcy byli w stanie dotrzeć do Melitopola i go odbić.

    "Kombat" powiedział Reutersowi, że jego oddziały przedarły się przez główne drogi, które były zaminowane. "Idziemy do tych linii, gdzie możemy poruszać się dalej. Jestem pewien, że stąd pójdziemy szybciej" - powiedział dowódca. Ocenił, że oddziały ukraińskie wkroczyły na tereny, gdzie Rosjanie mieli głównie "grupy logistyczne", dlatego obrona rosyjska będzie teraz łatwiejsza do przełamania.

    "Kombat" wyjaśnił, że jego oddziały walczą wciąż o dwa domy w Robotynem, gdzie jeszcze są Rosjanie.

  • 9:36

    Rosjanin Aleksiej Moskalow, skazany za antywojenny rysunek swej córki, został osadzony po raz trzeci z rzędu w karcerze - podał wczoraj wieczorem portal Mediazona. Moskalow przebywa w karcerze przy w kolonii karnej w obwodzie tulskim.

    Po raz pierwszy administracja więzienna ukarała go karcerem na sześć dni 4 sierpnia za opóźnienie podczas pobudki. 10 sierpnia karę przedłużono na 13 dni twierdząc, że Moskalow nieprawidłowo przedstawił się funkcjonariuszowi więziennemu. 23 sierpnia Moskalow znów został ukarany karcerem, aż na 15 dni, ponieważ - jak określono rzekome naruszenie - "nie trzymał rąk za plecami".

    Moskalow przebywa w karcerze kolonii karnej nr 6 w Nowomoskowsku w obwodzie tulskim. Mężczyzna został skazany w marcu br. na dwa lata więzienia za rzekomą "dyskredytację armii" rosyjskiej. Sprawę karną wszczęto, gdy jego córka Masza narysowała w szkole plakat o wymowie antywojennej, a dyrektorka szkoły zwróciła się na policję.

    Moskalow zdołał uciec z Rosji przed wyrokiem, ale został zatrzymany na Białorusi i wydany Rosji. W kwietniu przewieziono go do aresztu w obwodzie tulskim. 3 lipca przegrał apelację od wyroku. W wystąpieniu w sądzie mówił, że nie załamał się tylko ze względu na córkę, która w listach prosi go, by się nie poddawał.

  • 8:58

    Sektor Kupiańsk-Łyman w północno-wschodniej części Ukrainy jest obszarem, gdzie rosyjskie wojska kontynuują ataki na niewielką skalę, lecz te działania agresora mogą zostać zintensyfikowane - przekazało dziś brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że ukraińska kontrofensywa wywarła presję na siły rosyjskie w Bachmucie i na południu Ukrainy, lecz mimo to rosyjska Zachodnia Grupa Wojsk kontynuowała ataki na niewielką skalę na północnym wschodzie, w sektorze Kupiańsk-Łyman, i poczyniła tam pewne ograniczone lokalne postępy.

    Jak dodano, w miarę jak ukraińska armia stopniowo wyzwala okupowane tereny na południu, założenia doktryny wojskowej Rosji każą przypuszczać, że najeźdźcy będą próbowali odzyskać inicjatywę poprzez powrót do ofensywy na poziomie operacyjnym, a sektor Kupiańsk-Łyman jest jednym z potencjalnych obszarów, gdzie może to nastąpić.

    "Istnieje realna możliwość, że Rosja zwiększy intensywność swoich działań ofensywnych na osi Kupiańsk-Łyman w ciągu najbliższych dwóch miesięcy, prawdopodobnie w celu przejścia na zachód do rzeki Oskił i utworzenia strefy buforowej wokół obwodu ługańskiego" - podkreślono w raporcie ministerstwa.

  • 8:28

    Dziś w koszalińskim amfiteatrze z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy odbędzie się koncert charytatywny "Sercem z Ukrainą". Zebrane pieniądze - z biletów, licytacji i loterii - organizatorzy chcą przeznaczyć na zakup śpiworów, stacji zasilania i części do łodzi.

    Koncert, który odbędzie się w sobotę o godzinie 17 w amfiteatrze w Koszalinie (Zachodniopomorskie), organizują Stowarzyszenie "Majsternia" oraz Związek Ukraińców w Polsce.

    "Na scenie wystąpią: Teatr Tańca 'Majsternia poczuttiw' z Ukrainy, grupa wokalna 'Vyshyvanka' ze Słupska, chór ukraiński 'Majsternia Pisni' z Koszalina, zespół 'ZaŻywe' oraz zespoły dziecięce z Koszalina. Przygotowaliśmy także fotościankę z modlitwą za Ukrainę, jarmark rękodzieła ukraińskiego oraz loterię i licytację. Fantami będą unikatowe przedmioty przywiezione z ukraińskiego frontu" – poinformowała Antoszko.

    Dodała, że biletem wstępu na koncert będzie cegiełka za minimum 50 zł. Dla dzieci w wieku do 16 lat wstęp na wydarzenie jest wolny.

  • 8:08

    Dowódca ukraińskich wojsk lądowych generał Ołeksandr Syrski złożył wizytę na froncie na kierunku Kupiańska i Łymanu, gdzie - jak zaznaczył - siły wroga wzmacniają oddziały, przerzucając z Rosji niedawno sformowane brygady.

    Informację o wizycie dowódcy podała ukraińska telewizja Espreso w piątek wieczorem.

    Syrski oświadczył, że Rosjanie w ciągu miesiąca ponosili straty w ciężkich walkach w tym rejonie. Teraz "przeciwnik prowadzi przegrupowanie sił i środków, przerzucając jednocześnie z terytorium Federacji Rosyjskiej świeżo sformowane brygady i dywizje" - oznajmił generał.

    Celem Rosjan jest "podwyższenie stopnia potencjału bojowego i wznowienie aktywnych działań ofensywnych" - podkreślił.

    Jak oceniali w sierpniu przedstawiciele armii ukraińskiej, Rosjanie chcą opanować Kupiańsk i nacierają pod Łymanem z dwóch powodów. Kluczowym celem wroga jest rozciągnięcie linii frontu i zmuszenie Ukraińców do przerzucenia części sił z obwodów zaporoskiego i donieckiego, gdzie trwa kontrofensywa przeciwko Rosjanom. Przeciwnik chce też wziąć rewanż za dotkliwą porażkę w obwodzie charkowskim, w tym utratę Kupiańska, we wrześniu ubiegłego roku.

  • 7:36

    Ukraińcy kontynuują kontrofensywę pod Robotynem w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy i idą naprzód; niektóre źródła rosyjskie skarżą się, że wojska agresora nie są tam wzmacniane i nie przechodzą rotacji - poinformował w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

    Think tank przypomniał, że według ukraińskiego sztabu generalnego armia Ukrainy odniosła sukcesy na kierunkach Nowodanyliwka-Nowoprokopiwka i Mała Tokmaczka-Oczeretuwate. Miejscowości te leżą na południowy zachód od Zaporoża.

    Jak relacjonował ISW, według komentarza jednego ze znanych prokremlowskich blogerów wojskowych siły rosyjskie mogą mieć problemy z odpieraniem ewentualnych nowych ataków ukraińskich koło Robotynego. Bloger ten ocenił, że wielu wojskowych walczących w tym rejonie pozostaje tam od początku kontrofensywy ukraińskiej, a dodatkowe oddziały w celu ich wzmocnienia nie są przysyłane. Doniesienia te pokrywają się z wcześniejszymi ocenami ISW, że w zachodniej części obwodu zaporoskiego wojska rosyjskie nie mają wsparcia w postaci rotacji i znaczących wzmocnień.

    Jak podała w piątek amerykańska telewizja CNN, mnożą się oznaki, że siły ukraińskie przeniknęły przez pierwszą linię rosyjskiej obrony na południowym froncie w obwodzie zaporoskim i powiększają klin w kierunku strategicznie ważnego miasta Tokmak.

    Ukraiński żołnierz pod Bachmutem

  • 7:21

    Atak Rosji na Ukrainę [2023]

  • 7:01

    W miejscowości Osypenko w pobliżu Berdiańska w obwodzie zaporoskim, na okupowanych terenach południa Ukrainy, 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy narodowości buriackiej zakwaterowano w budynkach, w których mieszkają ukraińscy cywile - powiadomił w porannym raporcie sztab generalny ukraińskiej armii.

    Do tego zdarzenia doszło w minioną środę. Wojskowych wroga rozmieszczono także na terenie lokalnej placówki medycznej. Najeźdźcy po raz kolejny cynicznie łamią normy międzynarodowego prawa humanitarnego i wykorzystują ukraińskich cywilów jako żywe tarcze - poinformował sztab.

    Podobne doniesienia napływają z okupowanych terenów Ukrainy od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji. Żołnierze agresora są kwaterowani m.in. na terenie szpitali, szkół i przedszkoli, a także rozmieszczają swoje uzbrojenie i sprzęt wojskowy w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów cywilnych, w tym domów mieszkalnych.

  • 6:11

    Nowa Zelandia ogłosila w sobotę, że zaoferuje uchodźcom z Ukrainy uproszczony tryb przyznawania statusu stałego rezydenta. Będzie on przysługiwał osobom, które uzyskają przed 15 marca przyszłego roku specjalną tymczasową wizę - oświadczył nowozelandzki minister ds. imigracji Andrew Little.

    "Wiele osób, które szukały schronienia w Nowej Zelandii nigdy nie myślało o przebywaniu tu przez długi czas, ale wobec przedłużania się wojny mamy humanitarny obowiązek dostarczyć im pewną dozę pewności" - powiedział minister.

    "Dlatego maksymalnie uprościmy procedurę uzyskiwania statusu kandydata do rezydentury" - podkreślił.

    Aby uzyskać taki status kandydaci nie będą musieli zdawać egzaminu z języka, ani posiadać odpowiednich funduszy czy sponsora.

    Jak informuje AFP od czasu utworzenia tej specjalnej kategorii wiz w 2022 roku przyznano ich ukraińskim uchodźcom ponad 1500.

  • 4:39

    Służby poinformowały o czasowym zamknięciu przestrzeni powietrznej nad moskiewskimi lotniskami Wnukowo, Szeremietiewo i Domodiedowo. Wstrzymano wszystkie starty i lądowania samolotów.

    Agencja Reutera zaznacza, że jest to już kolejny atak dronów na Moskwę i rejon moskiewski w tym tygodniu. Strona rosyjska oskarża o te ataki Ukrainę, ale Kijów zazwyczaj tego nie potwierdza.

  • 4:23

    Rosja poinformowała o nowym ataku dronów na Moskwę, do którego doszło w sobotę we wczesnych godzinach porannych – przekazała agencja Reutera. Mer Moskwy Siergiej Sobianin powiedział, że systemy obrony powietrznej zestrzeliły drona nad rejonem Istrinskim w obwodzie moskiewskim.

  • 4:14

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:47

    Rosyjskie służby prowadzą systematyczne i długoterminowe operacje przemycania swojej propagandy do zachodnich mediów - podały amerykańskie media, cytując odtajnioną analizę amerykańskich służb wywiadowczych. Według dokumentu, strategia Rosjan opiera się na budowaniu relacji z wpływowymi postaciami w USA i Europie.

    Jak podaje CNN, powołując się na przedstawicieli amerykańskiego wywiadu, celem nastawionych długofalowo operacji wpływu Rosjan jest przemycanie tez rosyjskiej propagandy do mediów za pomocą często nieświadomych tego faktu postaci.

    Główną rolę odgrywać ma w tym rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), która za pomocą kontrolowanych przez siebie potajemnie organizacji i podmiotów buduje relacje z wpływowymi i dobrze zapowiadającymi się osobami ze świata mediów, polityki czy nauki.

    "Te operacje są budowane głównie na osobistych relacjach (...) oni budują z nimi zaufanie i potem wykorzystują to, by potajemnie promować agendę FSB" - powiedział oficjel cytowany przez CNN.

  • 2:38

    Ukraina rozpoczęła negocjacje z Kanadą w sprawie zawarcia dwustronnej umowy dotyczącej gwarancji bezpieczeństwa - przekazał na kanale Telegram szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

    Według Jermaka Kanada stała się trzecim po USA i Wielkiej Brytanii krajem G7, z którym Ukraina rozpoczęła odpowiednie negocjacje w tej sprawie.

    "Dwustronne gwarancje bezpieczeństwa, które Ukraina powinna już teraz otrzymać, zwiększą ochronę naszego kraju przed członkostwem w NATO" - napisał Jermak.

  • 2:28

    W Mariupolu rosyjscy okupanci zburzyli 465 budynków, w których znajdowało się około 33 500 mieszkań - przekazał w rozmowie z telewizją Kanał 24 Petro Andriuszczenko, doradca mera tego miasta.

    - Wszystko, co zbudowali rosyjscy okupanci, to około 4600 mieszkań, czyli nieco ponad 10 procent tego, co zniszczyli - dodał rozmówca ukraińskiej stacji.

  • 2:17

    Po miesiącu zaciętych walk i poniesieniu znaczących strat na kierunkach kupiańskim i łymańskim wróg przegrupowuje swoje siły i sprzęt - poinformował szef ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski.

    Generał przekazał, że jednocześnie okupanci przerzucają na ukraiński front nowo utworzone brygady i dywizje z terytorium Rosji.

  • 2:06

    Jedna osoba zginęła w wyniku ostrzelania przez siły rosyjskie miasta Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim – poinformował szef władz obwodowych Serhij Łysak.

    Ofiarą rosyjskiego ataku jest 59-letni mężczyzna. Uszkodzone zostały dwa prywatne budynki i samochód, a także linia wysokiego napięcia i gazociąg.

    Obwód dniepropietrowski sąsiaduje od południa z obwodem zaporoskim, gdzie przebiega południowa linia frontu, stąd częste ostrzały tego terenu.

    Ostrzelany budynek w mieście Nikopol

    Ostzrelany dom w Nikopolu

    Ostrzelany budynek w mieście Nikopol

  • 1:02

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przyjął w piątek w Kijowie szefa MSZ Turcji Hakana Fidana, z którym omówił kwestię wznowienia umowy zbożowej, umożliwiającej eksport ukraińskich produktów rolnych przez Morze Czarne - poinformowała turecka agencja Anatolia.

    "Jestem wdzięczny Turcji za jej nieprzerwane wspieranie Ukrainy" - napisał na Telegramie prezydent Zełenski.

    - Nie ma alternatywy wobec inicjatywy zbożowej. Wszystkie inne opcje niosą zbyt duże ryzyko - powiedział Fidan podczas wspólnej konferencji prasowej z Dmytrem Kułebą, ministrem spraw zagranicznych Ukrainy.

  • 0:36

    Komitet Śledczy Rosji poinformował o znalezieniu czarnych skrzynek w miejscu, gdzie doszło do katastrofy lotniczej samolotu, na pokładzie którego - według rosyjskiej agencji transportu lotniczego, Rosawiacji, znajdował szef najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn.

    Komitet Śledczy Rosji: odnaleziono czarne skrzynki w miejscu katastrofy samolotu Jewgienija Prigożyna

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: