Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 542 dni. Szef resortu obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16, które potrwa co najmniej przez sześć miesięcy. - Szkolenie już się rozpoczęło - powiedział w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 24. Kanał. Oprócz pilotów szkolić ma się też pewna liczba inżynierów i techników. "Ten okres przygotowań w formie ćwiczeń będzie poświęcony na to, żeby kontynuować projekt i zrozumieć, kiedy bezpośrednio otrzymamy samoloty. A co najważniejsze - ile" ich otrzymamy - powiedział szef resortu obrony Ukrainy. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 11:26
W trzech obwodach Rosji doszło w niedzielę do ataku dronów, w wyniku czego rannych zostało pięć osób - przekazała strona rosyjska, która twierdzi, że bezzałogowce należały do Ukraińców.
Do ataków doszło w obwodach kurskim i rostowskim przy granicy z Ukrainą. W Kursku, którego władze twierdzą, że dron uderzył w stację kolejową, rannych miało zostać pięć osób. Gubernator obwodu opublikował zdjęcia, na których widać skutki ataku.
W obwodzie rostowskim nikt nie ucierpiał
Dron miał pojawić się także nad obwodem moskiewskim. Rosyjskie ministerstwo obrony utrzymuje, że maszyna została zestrzelona i spadła na niezamieszkany obszar. W związku z incydentem na krótko wstrzymany został ruch na lotniskach Wnukowo i Domodiedowo.
Zniszczenia na stacji kolejowej w Kursku
- 10:34
Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony, uderzenia w głąb Rosji mają strategiczne znaczenie, ponieważ prezydent Władimir Putin prawie na pewno dokonał inwazji na Ukrainę, zakładając, że będzie to miało niewielki bezpośredni wpływ na Rosjan.
Tymczasem bezzałogowe statki powietrzne regularnie atakują Moskwę. Ponadto pojawia się coraz więcej doniesień o pociskach SA-5 (określanych w kodzie NATO jako Gammon) uderzających w Rosję. Ta 7,5-tonowa, 11-metrowa broń z czasów Związku Sowieckiego została wycofana z ukraińskiej obrony powietrznej. Jednak obecnie jest najwyraźniej wykorzystywana jako rakieta balistyczna do ataków naziemnych.
Oceniono, że presja prawdopodobnie spada w szczególności na szefa sztabu WKS, generała pułkownika Wiktora Afzałowa; gdyż głównodowodzący WKS generał Siergiej Surowikin pozostaje nieobecny, podejrzewa się, że został zatrzymany w związku z buntem Grupy Wagnera w czerwcu 2023 roku.
- 9:36
W okupowanym Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy doszło do strzelaniny między żołnierzami rosyjskiej armii: kadyrowcami i Rosjanami - informuje Petro Andriuszczenko, doradca lojalnego wobec Kijowa mera tego miasta.
"Kadyrowcy w Mariupolu napadają na Rosjan. Dokładnie teraz" - napisał w sobotę wieczorem Andriuszczenko.
Jak przekazał, na jednym z osiedli zebrali się w samochodach kadyrowcy - czyli formacja przywódcy Czeczenii Ramzana Kadyrowa - i Rosjanie. Wszyscy z nich byli wojskowymi. "Panuje hałas, wystrzały" - dodał. Później przybyło kolejnych 20 pojazdów.
- 8:25
Władimir Putin w sobotę udał się do Rostowa nad Donem na południu Rosji, by przedstawić siebie jako tego, który kontroluje swój reżim i armię - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Putin spotkał się w sztabie Południowego Okręgu Wojskowego m.in. z szefem sztabu rosyjskiej armii gen. Walerijem Gierasimowem i wysokiej rangi przedstawicielami armii.
Jak zaznacza ISW, najprawdopodobniej była to pierwsza wizyta Putina w tym mieście, od kiedy w dniach 23-24 czerwca kontrolę nad sztabem Południowego Okręgu Wojskowego przejęła Grupa Wagnera podczas buntu Jewgienija Prigożyna.
ISW podkreśla, że Putin rzadko odwiedza miejsca związane z wojną na Ukrainie. Analitycy przypominają, że w kwietniu był na okupowanym terytorium ukraińskiego obwodu chersońskiego i ługańskiego, a w marcu w Mariupolu.
Według ISW składając wizytę w sztabie w Rostowie, Putin chciał pokazać, że popiera Gierasimowa i jego dowódców pomimo tego, że nie udało się im powstrzymać buntu Prigożyna ani osiągnąć na wojnie celów wyznaczonych przez Kreml.
- 7:26
Po sobotnim rosyjskim ataku na Czernihów na północnym wschodzie Ukrainy pomoc medyczną udzielono 148 osobom, 15 z nich zostało operowanych - poinformował w niedzielę szef władz obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus.
"Wróg wczoraj zabił siedem osób, a 148 osób zwróciło się o pomoc medyczną albo zostało przewiezionych do szpitala. Według stanu z 6.20 w szpitalach Czernihowa pozostaje 41 osób" - powiedział Czaus, cytowany przez agencję Interfax-Ukrina.
Uszkodzonych zostało ponad 500 mieszkań w ok. 60 budynkach - przekazał.
Siły rosyjskie ostrzelały Czernihów w sobotę przed południem; pocisk rakietowy uderzył w teatr w centrum miasta. Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko poinformował, że ofiary ataku to w większości ludzie, którzy wracali z cerkwi, gdzie obchodzono w sobotę święto Przemienienia Pańskiego.
Zniszczenia po ataku na Czernihów
- 1:26
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w nocy z soboty na niedzielę w przemówieniu wideo, że ukraińskie wojsko rozpoczyna testy szwedzkich samolotów bojowych Gripen, a Kijów negocjuje ze Sztokholmem, aby te samoloty "pojawiły się" na ukraińskim niebie.
- 0:57
Dowódca sił powietrznych Ukrainy Mykoła Ołeszczuk poinformował w sobotę w telewizji, że Ukrainę odwiedził amerykański myśliwiec F-16, który lądował na tamtejszych lotniskach. Wcześniej w sobotę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16, które potrwa co najmniej przez sześć miesięcy.
- 22:19
Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba nie zgadza się z tymi, którzy mówią, że ukraińska kontrofensywa może zakończyć się niepowodzeniem Analitycy powinni być ostrożniejsi w swych prognozach i przewidywaniach - powiedział minister w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Bild". - Zwycięstwo daje ciężka praca - dodał.
O pojawiających się opiniach, że kontrofensywa może zakończyć się niepowodzeniem Kułeba powiedział: - Przyjmujemy takie stwierdzenia ze spokojem.
Według urzędników, generałów i analityków "Ukraina miała przestać istnieć w ciągu trzech do dziesięciu dni w lutym 2022 roku", czyli na samym początku rosyjskiej inwazji - przypomniał szef resortu spraw zagranicznych. - Teraz zakładają, że Ukraina nie będzie w stanie tak szybko odzyskać całego swojego terytorium - dodał.
Na początku wojny Rosji przeciwko Ukrainie zarówno zachodnie służby wywiadowcze, jak i siły zbrojne nie spodziewały się, że Ukraińcy będą w stanie się obronić - przypomina "Bild". W tym czasie wielokrotnie powtarzano, że Kijów upadnie. W piątek dziennik "Washington Post" poinformował, że amerykański wywiad nie wierzy już w powodzenie kontrofensywy.
- Chcę powiedzieć, że analitycy powinni być bardziej ostrożni w swoich prognozach i długoterminowych przewidywaniach - stwierdził Kułeba. W końcu "nie musimy niczego udowadniać - nasz sukces nagrodzi optymistów i zrujnuje reputację wątpiących. (...). Zwycięstwo daje ciężka praca" - powiedział "Bildowi" szef ukraińskiego MSZ.
- 21:53
Król Szwecji Karol XVI Gustaw przyjął prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wyjątkowo w swojej letniej rezydencji w pałacu w Stenhammar pod Sztokholmem. Monarcha zapewnił szefa ukraińskiego państwa o wsparciu dla narodu ukraińskiego.
Jak zauważają szwedzkie media, zazwyczaj oficjalne audiencje mają miejsce w stołecznym Pałacu Królewskim, a król pełniący funkcje reprezentacyjne rzadko komentuje bieżące wydarzenia.
Według komunikatu dworu królewskiego Karol XVI Gustaw rozmawiał z Zełenskim przez godzinę, zapewniając o wsparciu dla narodu ukraińskiego. Towarzysząca prezydentowi małżonka Ołena na spotkaniu z królową Szwecji Sylwią poruszyła temat trudnej sytuacji dzieci w atakowanej przez Rosję Ukrainie.
- 21:20
Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow powiadomił, że ukraińscy piloci rozpoczęli szkolenie na myśliwcach F-16, które potrwa co najmniej przez sześć miesięcy.
- Szkolenie już się rozpoczęło - powiedział Reznikow w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji 24. Kanał. Według ministra oprócz pilotów szkoli się też pewna liczba inżynierów i techników.
Myśliwiec F-16
Reznikow wyjaśnił, że o zakończeniu ćwiczeń powiadomią instruktorzy, kiedy zobaczą, że ukraińscy piloci, inżynierowie i technicy opanowali nowe nawyki i współdziałają między sobą.
"Ten okres przygotowań w formie ćwiczeń będzie poświęcony na to, żeby kontynuować projekt i zrozumieć, kiedy bezpośrednio otrzymamy samoloty. A co najważniejsze - ile" ich otrzymamy - powiedział szef resortu obrony Ukrainy.
- 20:49
"Jestem przekonany, że włodarze w Kijowie doskonale rozumieją, że jak najlepsze relacje z Polską są też gwarancją tego, że te dostawy będą realizowane, ale do tego jest potrzebny jak najbardziej intensywny i dobry dialog pomiędzy Kijowem i Warszawą w szeregu spraw, które mamy. Dzisiaj bezpieczeństwo jest najważniejszym tematem. Ale to nie jest tak, że nie ma innych tematów w relacjach polsko-ukraińskich, jeśli chcemy - a chcemy - być dobrymi sąsiadami, dobrymi partnerami" - powiedział Przydacz.
Dalej stwierdził, że "jeśli chcemy być dobrymi sojusznikami, musimy wzajemnie ze sobą współpracować i wzajemnie realizować swoje potrzeby"."Kiedy Ukraina prosi Polskę o pewne działania, w wielu aspektach przez ostatnie miesiące Polska odpowiadała bardzo pozytywnie na te prośby. Jeśli chodzi o nasze z kolei prośby, oczekiwania - one ciągle są tematem dyskusji. Liczymy na to, że także i przy wsparciu społeczeństwa ukraińskiego uda uda się pewne rzeczy rozwiązać - tak aby ta atmosfera pomiędzy Kijowem a Warszawą była jak najlepsza" - dodał.
- 20:48
Potrzebny jest jak najbardziej intensywny i dobry dialog pomiędzy Kijowem i Warszawą dotyczący nie tylko spraw bezpieczeństwa, ale też kwestii gospodarczych i historycznych - powiedział w ukraińskim radiu Suspilne szef Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta RP Marcin Przydacz.
W opublikowanym w sobotę obszernym wywiadzie minister mówił m.in. o dostawach broni dla Ukrainy, odpierającej rosyjską inwazję. Podkreślił, że są one cały czas realizowane z Polski i przez terytorium Polski, bo - jak wskazał - "Polska odgrywa tutaj ważną rolę jeśli chodzi o geografię, to przez terytorium Polski, przez przez naszą infrastrukturę ten sprzęt dochodzi".
"To, co mogliśmy przekazać w dużej mierze przekazaliśmy, dzisiaj kolej na innych naszych partnerów, aby wykazać się podobną determinacją jak Polska w tych najtrudniejszych momentach, w najtrudniejszym czasie" - ocenił.
- 19:38
"Jesteśmy wstrząśnięci informacją o ataku na historyczne centrum Czernihowa" - napisała na Twitterze, amerykańska ambasador w Kijowie Bridget Brink. Jak dodała, "niewinni mężczyźni, kobiety i dzieci cieszący się piękną sobotą - świętem na Ukrainie - nie powinni byli zostać zabici ani ranni".
Brink stwierdziła, że "ataki rosyjskich rakiet i dronów na ukraińskie miasta, porty i ludność wskazują jak nisko upadła Rosja. Muszą zostać powstrzymane. Razem z narodem ukraińskim opłakujemy tę tragedię". - 18:22
Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska zamieściła na Twitterze fotografie z wizyty w Sztokholmie. Odwiedziła tam centrum rehabilitacji, gdzie leczą się ukraińscy wojskowi i cywile.
- 18:02
Świadkowie ataku w Czernihowie relacjonowali to, co wydarzyło się w centrum miasta. - Mieszkam od strony podwórza, moje mieszkanie jest całe, ale sąsiadom od strony teatru powybijało wszystkie okna. Na dole mamy minimarket. Wszystkie dziewczyny, które tam pracowały, trafiły do szpitala z ranami po odłamkach – powiedziała PAP mieszkanka kamienicy obok teatru.
Inny mężczyzna o imieniu Dima usuwał zniszczone szyby swojego samochodu. - Mam szczęście, że przeżyliśmy, bo atak nastąpił po kilku minutach od chwili, gdy zaparkowałem tu auto. Zdążyłem wziąć z samochodu dziecko, posadzić je do wózka i dojść z żoną do parku. Mam trzyletnią córeczkę. Pięć minut później byłoby już po nas - powiedział.
- 17:58
Również ukraińskie MSZ informuje o tragedii w Czernihowie i ofiarach śmiertelnych oraz rannych.
- 17:07
"To będzie się powtarzać raz za razem. Nie tylko na Ukrainie, ale gdziekolwiek, dopóki nie powstrzymamy tego zła, dopóki wszyscy zbrodniarze wojenni nie zostaną ukarani" – napisał MON Ukrainy na Twitterze, odnosząc się do ataku w Czernihowie.
Do wpisu dodano nagranie, które przedstawia młodą kobietę pozującą przed obiektywem, gdy nagle w budynku niedaleko za nią dochodzi do wybuchu.
- 16:49
Szef państwa ukraińskiego rozmawiał w Szwecji również z przewodniczącym tamtejszego parlamentu Andreasem Norlenem, szefami zasiadających w parlamencie partii oraz z naczelnym dowódcą Sił Zbrojnych Szwecji generałem Micaelem Bydenem.
Prezydent Zełenski i jego małżonka Ołena zostaną jeszcze przyjęci przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa oraz królową Sylwię w znajdującym się niedaleko Harpsund pałacu Stenhammar.
- 16:40
Wołodymyr Zełenski i Ulf Kristersson
- 16:37
Czernihów. Teatr w centrum miasta ucierpiał w ataku
- 16:25
- Jestem bardzo zaniepokojona wiadomością o kolejnym rosyjskim ostrzale – oświadczyła natomiast Denise Brown, koordynatorka ONZ ds. pomocy humanitarnej w Ukrainie, odnosząc się do ataku w Czernihowie.
- Nieludzkie jest atakowanie głównego placu dużego miasta o poranku, kiedy ludzie idą na spacer, niektórzy idą do kościoła – dodała. Brown potępiła "powtarzający się wzór rosyjskich nalotów" na zamieszkałe obszary Ukrainy, które powodują "śmierć, masowe zniszczenia i gwałtowny wzrost potrzeb humanitarnych".
- Ataki skierowane przeciwko cywilom lub obiektom cywilnym są surowo zabronione na mocy międzynarodowego prawa humanitarnego – powiedziała. Oświadczyła, iż "to musi się skończyć".
- 15:37
BBC informuje – powołując się na mera Czernihowa – że w ataku zginęło 7 osób, w tym sześcioletnia dziewczynka. Rannych zostało 117 osób, w tym dzieci. 25 poszkodowanych trafiło do szpitala.
- 15:31
Rosja: Ukraina zaatakowała dronem lotnisko wojskowe w obwodzie nowogrodzkim, spłonął samolot bojowy. Kijów nie komentuje
- 15:25
Zełenski i Kristersson omówili również możliwość wykorzystania przez Ukrainę szwedzkich myśliwców Gripen. Rząd Szwecji już wiosną wydał zgodę na testowe loty ukraińskich pilotów, ale nie podjął decyzji o przekazaniu samolotów.
- Rozmawiałem o tym z premierem Kristerssonem. Nie mamy przewagi w powietrzu, nie posiadamy nowoczesnych myśliwców - mówił prezydent Ukrainy, odpowiadając na pytania dziennikarzy.
- 15:24
Uzgodniliśmy produkcję szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90 na Ukrainie - ogłosił w sobotę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem w jego letniej rezydencji w Harpsund, 120 km od Sztokholmu.
- Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby pierwsze CV90 zostały wyprodukowane na Ukrainie tak szybko, jak to możliwe - podkreślił Zełenski. 50 takich pojazdów zostało wcześniej przekazanych przez Szwecję Ukrainie. - Nasi żołnierze są za nie wdzięczni, prowadzą nas do przodu i ratują życie - zaznaczył.
W Harpsund przywódcy Ukrainy i Szwecji podpisali porozumienie o "zacieśnieniu współpracy w zakresie produkcji sprzętu wojskowego i szkolenia żołnierzy". - Tego rodzaju umowa jest jedynym sposobem na długoterminowe trzymanie Rosji z dala od ukraińskiego terytorium - ocenił Zełenski.
- 15:07
Liczb ofiar śmiertelnych ataku w Czernihowie wzrosła do 7.
- 15:06
Wydarzenie poświęcone technologiom wojskowym, które odbywało się w sobotę w centrum Czernihowa, gdy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na to miasto, było uzgodnione z miejscowymi władzami - zapewniła przedstawicielka organizatora Maria Berlinska.
Berlinska oświadczyła, że komentuje sprawę "w celu uniknięcia manipulacji", odnosząc się do wpisów "niektórych blogerów". Agencja Ukrinform wskazuje, iż niektórzy z nich oceniają, że ostrzał rakietowy miał związek z "wystawą dronów", którą wcześniej publicznie zapowiedziano.
- 14:57
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował na Twitterze o rozpoczęciu rozmów z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
"Mamy szeroką agendę, ale współpraca w dziedzinie obronności jest jednym z głównych priorytetów. W tym potężne szwedzkie (wozy piechoty bojowej) CV-90. Nasi wojownicy już dobrze je wykorzystują na polu bitwy. Zamierzamy je również produkować w Ukrainie" - napisał.
- 14:32
Papież Franciszek zaapelował o złożenie broni na świecie i zmniejszenie wydatków na cele militarne, by przeznaczyć je na cele humanitarne. Apel ten zamieścił Watykan na papieskim profilu na Twitterze w obchodzony w sobotę Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej.
- 13:59
Generał Ben Hodges, były dowódca wojsk lądowych USA w Europie, oskarżył Niemcy i USA o brak determinacji we wspieraniu Ukrainy. "Czy Zachód chce zwycięstwa Ukrainy? Moja wiara słabnie" - mówił w wywiadzie dla dziennika "Tagesspiegel". Jeśli ukraińska kontrofensywa zakończy się niepowodzeniem, to "należy obarczyć odpowiedzialnością rządy USA i Niemiec" - ocenił Hodges.
- 13:07
Do 6 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych ataku w Czernihowie. Jedno z rannych dzieci - sześcioletnia dziewczynka - zmarło w szpitalu.
Jej matka jest w szpitalu w stanie ciężkim - powiedział szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko w programie na żywo telewizji Suspilne.
W pierwszych komunikatach MSW Ukrainy informowało o pięciu zabitych i 37 rannych, w tym 11 dzieciach.
- 12:35
Pięć osób zginęło w ostrzale rosyjskim, którego celem było centrum Czernihowa, miasta na północ od Kijowa - podało w sobotę MSW Ukrainy. Wśród 37 rannych jest aż 11 dzieci. Pocisk uderzył w budynek teatru dramatycznego. O stratach poinformował na serwisie Telegram szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko.
- 11:57
Wojska rosyjskie ostrzelały centrum Czernihowa, są ofiary śmiertelne - poinformowały w sobotę władze Ukrainy. Krótko przed doniesieniami o ofiarach pojawiły się ostrzeżenia przed atakiem rakietowym.
Najpierw o ofiarach śmiertelnych poinformowali z miejsca zdarzenia korespondenci telewizji Suspilne. O rannych, a następnie o zabitych poinformował dziennikarzy Ołeksandr Łomako, pełniący obowiązki mera Czerhnihowa.
Doniesienia te potwierdził prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Rakieta rosyjska uderzyła prosto w centrum Czernihowa, są zabici i ranni" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych. Zapewnił, że jego kraj uczyni wszystko, by zjednoczyć świat przeciwko rosyjskim aktom terroru.Również w sobotę w Hulajpolu, obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy zginęła kobieta - poinformował portal Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej, Jurija Małaszkę. 65-letnia mieszkanka Hulajpola została zabita w rosyjskim ostrzale artyleryjskim.
Czernihów, leżący 140 km od Kijowa, otwierający drogę do stolicy Ukrainy od północy, był od początku inwazji rosyjskiej jednym z najbardziej ostrzeliwanych głównych miast Ukrainy. Rosjanie od pierwszych dni próbowali go okrążyć i zająć, ale zostali powstrzymani wczesną wiosną 2022 r. na północno-wschodnich obrzeżach miasta. - 11:52
Dwa ataki na zbudowany przez Rosję most na okupowany Krym były dziełem wyłącznie służb ukraińskich, nie uczestniczyła w nich żadna z zagranicznych służb specjalnych - powiedział szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Maluk w wywiadzie dla portalu NV.UA
W rozmowie, opublikowanej w sobotę, szef SBU opowiedział o dwóch operacjach, których celem był most: z 17 lipca br. i 8 października 2022 roku. Już wcześniej Maluk ujawnił, że drugi atak przeprowadzono z użyciem dronów morskich skonstruowanych przez SBU. NV.UA opisuje drony jako "wykonane z unikalnego materiału, niewykrywalnego przez radary wroga". Mechanizm ich działania przewidywał samozniszczenie w razie konieczności.Most Krymski
- 10:50
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w sobotę niezapowiedzianą wizytę w Szwecji. W podróży towarzyszy mu małżonka Ołena Zełenska. Ukraiński przywódca ma spotkać się z premierem Ulfem Kristerssonem, rodziną królewską i innymi urzędnikami, aby - jak zapowiedział - podziękować im za wsparcie Ukrainy podczas rosyjskiej inwazji.
"Naszym podstawowym zadaniem jest wzmocnienie ukraińskich żołnierzy na lądzie i w powietrzu, rozwój współpracy dwustronnej, w szczególności w przemyśle obronnym, integracja europejska Ukrainy i wspólne bezpieczeństwo w przestrzeni euroatlantyckiej" – napisał Zełenski na Telegramie.
15 sierpnia rząd Szwecji zapowiedział trzynasty pakiet pomocy dla Ukrainy, który zawiera przede wszystkim amunicję i części zamienne do sprzętu wojskowego z poprzednich pakietów pomocy. Całkowita wartość najnowszego wsparcia wynosi 3,4 mld koron (290 mln euro).
- 10:43
W ciągu ostatniego tygodnia większość linii frontu rosyjsko-ukraińskiego pozostała statyczna, a obie strony mają ograniczone niezaangażowane w walkę siły, które mogłyby doprowadzić do przełamania - oceniło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.
W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że na południu siły ukraińskie kontynuowały natarcie wzdłuż biegu rzeki Mokri Jały, zabezpieczając wioskę Urożajne w obliczu silnego oporu Rosjan, z kolei na północy siły rosyjskie kontynuowały ataki rozpoznawcze w rejonie Kupiańska, ale nie osiągnęły znaczących postępów."Na całym froncie obie strony stoją przed podobnym wyzwaniem: próbą pokonania dobrze okopanych sił, mając do otwarcia nowych ataków ograniczone siły niezaangażowane w walkę"
- 9:23
ISW prognozuje, że kontrofensywa ukraińska będzie rozciągniętą w czasie serią operacji, które nastąpią etapami i będą miały różne tempo.
"Kontrofensywa ukraińska nie jest wyraźnym zestawem planowych operacji. Obecne operacje kontrofensywne raczej tworzą korzystne warunki do większych ważnych operacji" - tłumaczą analitycy.
Wyrażają przekonanie, że obecne działania armii ukraińskiej "znacząco osłabiają broniące się siły rosyjskie, a ogólne osłabienie rosyjskich linii obrony sprzyja temu, by jakikolwiek przełamanie przez Ukraińców linii frontu mogło się stać znaczące pod względem operacyjnym".
Jest więc zbyt wcześnie, "by oceniać ogólny sukces kontrofensywy, która przebiega wzdłuż kilku linii natarcia i w kierunku różnych celów" - konkludują eksperci ISW. - 9:22
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną krytycznie ocenia publikację "Washington Post" na temat niemożności odbicia przez Ukraińców Melitopola. Zdaniem analityków nie należy zakładać, że odbicie miasta to jedyny sposób na przerwanie korytarza lądowego z okupowanym Krymem.
Think tank komentuje w ten sposób publikację, w której "WP" podał, iż zdaniem wywiadu amerykańskiego Ukraińcy nie zdołają odbić Melitopola i osiągnąć tym samym głównego celu trwającej kontrofensywy. Jeżeli Ukraińcy nie zdobędą tego miasta, leżącego w obwodzie zaporoskim w pobliżu wybrzeża Morza Azowskiego, to nie uda im się przerwać rosyjskiego korytarza lądowego łączącego Rosję z okupowanym od 2014 roku Krymem, co jest głównym celem trwającej od czerwca kontrofensywy - relacjonowała gazeta.
Natomiast zdaniem ISW nie jest jasne, czemu uznano, iż zajęcie Melitopola jest jedynym sposobem na przerwanie połączenia lądowego z Krymem. "Ukraina, w ocenie ISW, ma wiele innych wariantów odcięcia kluczowych rosyjskich linii zaopatrzenia wzdłuż północnego wybrzeża Morza Azowskiego, a zajęcie Melitopola jest tylko jednym z nich" - uważają analitycy. - 8:37
Rosja zakazała wjazdu 54 obywatelom brytyjskim, w tym minister kultury, sportu i mediów Lucy Frazer, wiceminister obrony Annabel Goldie i 14 dziennikarzom BBC i dzienników "Guardian" i "Telegraph" - poinformowała rosyjska redakcja BBC w piątek wieczorem. Wśród objętych sankcjami jest również prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan.
Według oświadczenia MSZ w Moskwie sankcje mają być odwetem za działania władz brytyjskich. Rosyjski resort oznajmił, że minister Frazer lobbowała objęcie sankcjami sportowców rosyjskich. Brytyjską wiceminister obrony Annabel Goldie rosyjski resort opisał jako "odpowiedzialną za dostawy broni dla Ukrainy".
BBC oświadczyła, że "nadal będzie informować w sposób niezależny i uczciwy", mimo sankcji wobec jej dziennikarzy. - 8:35
Według doniesień ukraińskiego sztabu, w ciągu ostatniej doby armia rosyjska straciła w Ukrainie 500 żołnierzy, 8 czołgów, 14 pojazdów opancerzonych, 19 systemów artyleryjskich i 6 dronów. Od początku inwazji zbrojnej 24 lutego 2022 roku stratysił rosyjskich sięgnęły 257 010 żołnierzy.
- 8:33
Słabnący rosyjski rubel utrudni Władimirowi Putinowi dalsze prowadzenie wojny - ocenia brytyjski tygodnik "The Economist". Czasopismo przypomina, że 14 sierpnia za jednego dolara trzeba było zapłacić już ponad sto rubli i był to najniższy kurs rosyjskiej waluty od początku napaści na Ukrainę.
Brytyjski tygodnik podkreśla, że rosyjska waluta jest jedną z tych, które w tym roku najbardziej tracą na wartości, a podwyżka stóp procentowych tylko przejściowo zatrzymała spadek i rubel nadal jest znacznie poniżej poziomu sprzed roku, gdy kurs wynosił ok. 60 za dolara. Dodano, że same podwyżki stóp procentowych prawdopodobnie szybko nie powstrzymają spadku wartości waluty, co może mieć konsekwencje dla zdolności Putina do prowadzenia wojny.
"The Economist" zauważa, że często załamania kursów walut są wywoływane przez nerwowość zagranicznych inwestorów lub uciekający krajowy kapitał, ale handel rublem, zwłaszcza w stosunku do dolara, pozostaje niewielki, bo sankcje i kontrole przepływu kapitału odizolowały Rosję od międzynarodowego systemu finansowego. Zatem zachowanie rubla odzwierciedla podręcznikowy model ekonomiczny, działając jako barometr względnego przepływu eksportu z kraju (co daje obcą walutę) w stosunku do importu (który musi być opłacony tymi dochodami). - 7:57
Rosja zaatakowała w nocy terytorium Ukrainy odpalając 17 dronów typu Shahed. Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła 15 maszyn - poinformowały w komunikacie w sobotę rano ukraińskie Siły Powietrzne.
Okupanci "zaatakowali z kierunku północnego dronami Shahed 136/131. Ogółem odpalili z rejonu Kurska 17 dronów. Siły Powietrzne we współpracy z obroną przeciwlotniczą innych elementów Sił Obrony Ukrainy zniszczyły 15 aparatów bezzałogowych wroga" - głosi komunikat lotnictwa ukraińskiego. Dodano w nim, że obrona przeciwlotnicza działała w centralnych i zachodnich obwodach Ukrainy.
Ponadto w komunikacie poinformowano, że ukraińskie lotnictwo przeprowadziło w ciągu minionej doby dziesięć uderzeń na rejony, gdzie Rosjanie gromadzili siły i sprzęt.Повітряні Сили ЗС України / Air Force of the Armed Forces of Ukraine
⚡️ЗНИЩЕНО П’ЯТНАДЦЯТЬ "ШАХЕДІВ" ➖➖➖➖➖➖➖➖➖ У ніч на 19 серпня 2023 року рашисти атакували з північного напрямку ударними БпЛА «Shahed-136/131». Усього було випущено 17 ударних дронів з району Курська. У північних та центральних, а також і західних областях працювала протиповітряна оборона. 💥 Силами та засобами Повітряних Сил у взаємодії з ППО інших складових Сил оборони України знищено 15 ворожих безпілотників. За минулу добу 18 серпня 2023 року протиповітряній обороні вдалось знищити шість безпілотних літальних апаратів оперативно-тактичного рівня різних типів та один ударний типу «Ланцет». ✈️ Авіація Повітряних Сил за минулу добу завдала більше 10 групових ударів по об’єктах, районах зосередження особового складу, озброєння та військової техніки противника. ✊ Тримаймо небо! 🇺🇦 Разом – до перемоги!
- 7:03
W swoim przmówieniu po trójstronnym szczycie z przywódcami Japonii i Korei Południowej w piątek w Camp David prezydent USA Joe Biden nazwał argumenty Władimira Putina za inwazją na Ukrainę "śmiesznymi" i powiedział, że Rosja już przegrała wojnę, ponieważ nie jest w stanie osiągnąć swojego pierwotnego celu.
Biden chwalił swoich azjatyckich partnerów za ich postawę wobec wojny Rosji przeciwko Ukrainie, podkreślając, że jest to sprawa, która dotyczy całego świata i że nie musiał o tym przekonywać japońskiego premiera.
- Mieliśmy sytuację, w której (...) jeden kraj najechał drugi bez żadnego powodu, poza - jeśli przeczytamy przemówienie Putina po inwazji - tym, że Kijów jest matką (Rusi). Myślę, że mówił też coś o byciu Piotrem Wielkim. Wyobraźcie sobie, gdybyśmy nie zrobili nic. To, panie premierze zostało natychmiast dostrzeżone przez pana, że jesteśmy w sytuacji, gdzie to może stać się gdziekolwiek indziej. Powiedział pan: jaki wysłałoby to sygnał do Chin w sprawie Tajwanu? - mówił Biden.Yoon Suk Yeol, Joe Biden, Fumio Kishida
- 5:29
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Przygotowujemy nowe, potężne decyzje dla Ukrainy. Takie, które wzmocnią nasz kraj i naszych wojowników. To jest główne zadanie na dziś i na ten tydzień. Broń dla naszych wojowników. Nowe zdolności obronne. Nowa pomoc w zakresie bezpieczeństwa od naszych partnerów.
- Robimy wszystko, by w przedzień Dnia Niepodległości można było powiedzieć, że zrobiliśmy kolejny krok w stronę kręgu najsilniejszych państw świata - powiedział Zełenski.
- 4:54
ISW przekazał również, że "Kreml zintensyfikował swoje wysiłki w celu zwiększenia długoterminowej kontroli nad rosyjską przestrzenią informacyjną, zagrażając wiarygodności rosyjskich źródeł, które dostarczają szerszych relacji z pola bitwy w Ukrainie".
- 4:51
Amerykański Instytut Studiów nad Wojną przekazał w codziennej aktualizacji wywiadowczej, że siły ukraińskie kontynuowały działania ofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu.
- 3:50
Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z wysokimi rangą dowódcami wojskowymi w sztabie wojennym w mieście Rostów nad Donem na południu Rosji - podał Reuters za rosyjskimi mediami państwowymi.
Agencja informacyjna RIA, powołując się na oświadczenie Kremla, nie podała powodu spotkania.
W Rostowie nad Donem znajduje się kwatera główna dowództwa wojsk rosyjskich prowadzących napastniczą wojnę przeciwko Ukrainie.
- 2:12
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że dostarczając broń Ukrainie "USA i ich sojusznicy z NATO ryzykują bezpośrednią konfrontacją mocarstw nuklearnych" - przekazał Reuters, który zacytował wywiad, jakiego szef MSZ Rosji udzielił magazynowi "The International Affairs". Publikacja ukazała się w sobotę na stronie rosyjskiego resortu.
Ławrow oświadczył też, że "posiadanie broni nuklearnej jest jedyną możliwą odpowiedzią na zewnętrzne zagrożenia bezpieczeństwa naszego kraju".
"Uważamy, że takiemu rozwojowi sytuacji należy zapobiegać. Dlatego właśnie musimy przypominać o wysokim ryzyku militarnym i politycznym oraz wysyłać naszym oponentom wstrzemięźliwe sygnały" - zacytował słowa Ławrowa Reuters.
Agencja przypomniała, że prezydent USA Joe Biden ocenił niedawno, że groźba użycia przez Rosję taktycznej broni nuklearnej w związku z konfliktem z Ukrainą "jest realna". Natomiast sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oświadczył w tym tygodniu, że Sojusz nie wykrył żadnych zmian w rosyjskich siłach nuklearnych.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Richard Whitcombe / Shutterstock
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu