Pentagon ma przedstawić pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 milionów dolarów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 433 dni. Komisja Europejska przedstawi w środę projekt przepisów pozwalających na przyspieszenie produkcji amunicji w Unii Europejskiej - zapowiedziała w Pradze przewodnicząca komisji Ursula von der Leyen. Reuters poinformował zaś, że Pentagon ogłosi w środę nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 milionów dolarów. Po raz pierwszy mają znaleźć się w nim rakiety powietrze-ziemia Hydra 70. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:20

    Zapraszamy do relacji:

  • 3:55

    Koncentracja Szojgu na produkcji pocisków precyzyjnych jest zgodna ze zmianą retoryki rosyjskiego ministerstwa obrony na temat użycia przez Rosję precyzyjnych pocisków rakietowych do atakowania celów infrastruktury wojskowej na ukraińskich tyłach – przekazał Instytut Studiów nad Wojną.

    Amerykański think tank podkreślił, że wypowiedzi Szojgu są prawdopodobnie próbami wykazania aktywności i demonstrowania w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej pozytywnych działań pośród rosnących obaw przed ukraińską kontrofensywą.

  • 2:16

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:30

    - Uważam, że racjonalni ludzie w Rosji dojdą do wniosku, że koszty wojny przewyższają korzyści i zasiądą do negocjacji - powiedział w wywiadzie z "Foreign Affairs" najwyższy rangą dowódca wojskowy USA gen. Mark Milley. Dodał jednocześnie, że wątpi, by którakolwiek ze stron osiągnęła swoje cele w tym roku.

    Pytany o spodziewaną ukraińską kontrofensywę, Milley stwierdził, że nie wie, czy Kijów zdecyduje się na działania ofensywne, ale niezależnie od tego, USA wraz z państwami NATO wyszkoliła i wyposażyła dziewięć brygad, które są w stanie zarówno atakować, jak i się bronić.

    - Powiedziałbym, że Ukraińcy mają w tej chwili zdolności do ataku, (...) i mają też zdolności do obrony, znacznie zwiększone w porównaniu do tego, gdzie byli rok temu, jeśli chodzi o konwencjonalne operacje - ocenił dowódca.

  • 1:01

  • 23:55

    Pentagon ogłosi w środę nowy pakiet wsparcia dla Ukrainy wart 300 mln dolarów - podały agencja AP i inne media, powołując się na przedstawicieli resortu obrony. W pakiecie po raz pierwszy mają znaleźć się rakiety powietrze-ziemia Hydra 70.

    Rakiety Hydra 70 to produkowane przez General Dynamics niekierowane pociski o zasięgu do 10,5 km, wystrzeliwane z 19-prowadnicowych wyrzutni, zarówno z samolotów, jak i śmigłowców. Jest to już kolejny rodzaj pocisków lotniczych, jakie przekazały USA Ukrainie, obok m.in. rakiet antyradarowych HARM.

    W poniedziałek rychłe przyjęcie kolejnej transzy pomocy dla Ukrainy zapowiadał rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zaznaczył jednocześnie, że USA dostarczyły już Ukrainie "niemal wszystko, o co prosiła" i że ukraińskie wojsko będzie gotowe do podjęcia ofensywy.

  • 21:33

    Komisja Europejska przedstawi w środę projekt przepisów pozwalających na przyspieszenie produkcji amunicji w Unii Europejskiej - zapowiedziała w Pradze przewodnicząca komisji Ursula von der Leyen po spotkaniu z prezydentem Czech Petrem Pavlem.

  • 19:54

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Kijów obserwuje, w jaki sposób Moskwa próbuje omijać sankcje. Zapowiedział wdrożenie nowego obszernego pakietu sankcyjnego przeciwko Rosji.

  • 19:54

    Dania przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy i wsparcie finansowe o wartości 1,7 mld koron duńskich (250 mln dolarów) - poinformował minister obrony tego kraju Troels Lund Poulsen.

  • 18:47

    Komisja Europejska podała, że we wtorek przyjęła tymczasowe środki zapobiegawcze, dotyczące przywozu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku i słonecznika.

  • 17:58

    Władimir Putin zdalnie uczestniczył w inauguracji ruchu tramwajów w okupowanym przez wojska rosyjskie Mariupolu, gdzie na tory wyjechały zakupione przez władze ukraińskie i skradzione przez Rosjan tramwaje – poinformowała lojalna wobec Ukrainy rada miejska Mariupola.

  • 17:58

    Rada Najwyższa (parlament) Ukrainy przedłużyła obowiązywanie w kraju stanu wojennego i powszechnej mobilizacji w związku z rosyjską agresją. Uznała też "raszyzm" za rosyjski system polityczny, potępiła go i wezwała inne państwa, by zrobiły to samo.

  • 15:04

    W 21 przyfrontowych miejscowościach obwodu donieckiego Ukrainy prowadzona jest przymusowa ewakuacja dzieci – powiadomiła dziś wicepremier Iryna Wereszczuk, cytowana przez portal Suspilne.

    - Obecnie przymusowa ewakuacja jest prowadzona w obwodzie donieckim. Chodzi o 21 miejscowości. Według stanu na rano we wtorek przebywało tam 48 dzieci, które należy ewakuować – powiedziała Wereszczuk.

    Jak zaznaczyła, jeden chłopiec przebywa w Awdijiwce (na linii frontu), dziecko jest ukrywane przez rodziców, którzy nie zgadzają się na ewakuację.

    Władze, jak dodała Wereszczuk, rozważają także zarządzenie przymusowej ewakuacji z terenów obwodu charkowskiego, które są regularnie ostrzeliwane przez rosyjską armię.

  • 14:54

  • 14:15

    Rosja próbuje nowych metod szpiegowskich po wydaleniu przez rząd w Kopenhadze rosyjskich dyplomatów podejrzanych o działalność wywiadowczą. Wojna w Ukrainie zwiększyła zapotrzebowanie Rosjan na informacje o technologiach wojskowych - oceniły w raporcie duńskie służby specjalne PET.

    W dokumencie zatytułowanym "Ocena zagrożenia szpiegowskiego wobec Danii, Wysp Owczych oraz Grenlandii" podkreślono, że wydalenie w kwietniu ubiegłego roku 15 rosyjskich dyplomatów było poważnym ciosem dla Rosji.

    "Jednocześnie Rosjanie nadal potrzebują informacji. Pytanie nie brzmi, czy Rosja nas szpieguje, ale w jaki sposób to robi, skoro oficerowie wywiadu zostali wyrzuceni z ambasady" - zauważa w komentarzu szef kontrwywiadu PET Andreas Henriksen.

    Raport zwraca uwagę na rolę rosyjskich służb wywiadowczych w próbach Moskwy obejścia międzynarodowych sankcji oraz kontroli eksportowych w celu pozyskania duńskich produktów oraz technologii koniecznych do utrzymania i rozwijania zdolności wojskowych. "Rosjanie, aby ukryć prawdziwego końcowego użytkownika, wykorzystują skomplikowane sieci, które obejmują firmy - przykrywki, zmieniających się agentów sprzedaży i dystrybutorów, a także kraje tranzytu" - podkreślono.

  • 13:35

    Przypomnijmy: w sobotę w Sewastopolu, siedzibie stacjonującej na Krymie rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, wskutek wybuchu zniszczonych zostało około 10 zbiorników z produktami naftowymi o łącznej pojemności około 40 tysięcy ton.

    CZYTAJ WIĘCEJ:

  • 13:34

    Rosja musi zostać odcięta od Krymu, by nie mogła wykorzystywać go dla swoich celów wojennych - oświadczył przedstawiciel wywiadu wojskowego Ukrainy (HUR) Andrij Czerniak.

    - Rosję bez wątpienia należy odciąć od Krymu. Zrobić tak, by Rosja nie mogła wykorzystywać tymczasowo okupowanego półwyspu w celach wojennych i w końcu wykonała "krymski gest dobrej woli" – powiedział Czerniak przypominając, jak wiosną 2022 roku Rosja wycofywała swoje wojska z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego przekonując, że jej działania są gestem "dobrej woli".

    Przedstawiciel HUR odniósł się do jednego z wywiadów generała Bena Hodgesa, byłego dowódcy wojsk lądowych USA w Europie, w którym mówił on, że Krym jest decydujący w wojnie, jaką Rosja prowadzi przeciwko Ukrainie.

    - Póki Rosja okupuje Półwysep Krymski Ukraina nie będzie bezpieczna. Jeśli spojrzycie na mapę, to Krym z wojskami rosyjskimi przypomina kindżał, wymierzony w podbrzusze Ukrainy – powiedział Hodges.

    Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego zgodził się z tym twierdzeniem i oświadczył, że HUR "usilnie zaleca" Rosjanom opuszczenie Krymu, a Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania na krymskim odcinku.

    - Kilometrowe korki na bezprawnie zbudowanym moście z Kerczu do Rosji to prawidłowa reakcja. HUR Ministerstwa Obrony Ukrainy usilnie zaleca opuszczenie okupowanego Krymu póki jeszcze istnieje taka opcja – powiedział Czerniak.

  • 13:03

    Orichiw w obwodzie zaporoskim jest codziennie ostrzeliwany przez armię rosyjską – powiadomiła przedstawicielka miejscowych władz Switłana Mandrycz.

    - Z miasta Orichiw wywieziono wszystkie dzieci. We wsi Nowopaliwka przebywa jeszcze sześcioro dzieci, to są dwie rodziny. Obecnie trwają z nimi rozmowy o konieczności ewakuacji – powiedziała urzędniczka.

    Ogółem w Orichowie i jeszcze trzech wsiach gminy (hromady), znajdujących się pod kontrolą władz ukraińskich, przebywa około 1700 osób.

    Urzędniczka powiedziała, że obecnie największe zagrożenie dla mieszkańców stanowią kierowane bomby lotnicze, którymi Rosjanie codziennie ostrzeliwują miejscowości w pobliżu linii frontu.

    - To bardzo duże bomby o wadze 500 kg lub 1,5 tysiąca kg, mające ogromną siłę burzącą. W mieście zniszczone jest ok. 80 proc. budynków i domów prywatnych - powiedziała Mandrycz.

  • 12:27

    Osiem brygad Armii Szturmowej jest już w pełni sformowanych. Przejdą one pod dowództwo Sił Obrony po otrzymaniu zadań bojowych – powiedział ukraiński minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla agencji Interfax-Ukraina.

    "Brygady są już w pełni sformowane. Jest ich osiem. Mamy plany utworzenia dodatkowych brygad, ponieważ jest na nie zapotrzebowanie, a my mamy (odpowiednie) możliwości" – oznajmił Kłymenko. Jak dodał, powstałe brygady przejdą przeszkolenie trwające ok. 2-3 tygodni. W tym samym czasie będą tworzone nowe jednostki.

    Zadaniem tych wojsk, które powstawały w ostatnich tygodniach jako bataliony ochotnicze MSW, będzie udział we wspólnych działaniach z Siłami Obrony najpewniej w trakcie oczekiwanej kontrofensywy.

    Brygady Armii Szturmowej MSW trafią pod dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy po otrzymaniu zadań bojowych - dodał Kłymenko.

  • 11:12

    Na Ukrainie od 2 maja uruchomiony został Jednolity Rejestr Osób Zaginionych, do którego wprowadzane będą dane takich osób – poinformowało we wtorek ministerstwo ds. reintegracji terenów czasowo okupowanych.

    Rejestr zaginionych stworzyły wspólnie MSW Ukrainy i biuro pełnomocnika ds. osób zaginionych przy ministerstwie reintegracji oraz inne resorty.

    „Będą w nim gromadzone i scentralizowane dane o osobach zaginionych: imię i nazwisko, miejsce i data urodzenia, stan cywilny, miejsce zamieszkania, terytorium, na którym dana osoba zaginęła, okoliczności i czas tego zdarzenia, cechy charakterystyczne” – powiadomiło na Telegramie ministerstwo ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych. W rejestrze będzie również odnotowana informacja o ewentualnym orzeczeniu sądu o uznaniu za osobę zaginioną lub zmarłą oraz inne dane, wykorzystywane w ewidencji.


    "Istnienie scentralizowanego rejestru informacji o osobach zaginionych umożliwi prowadzenie efektywnych poszukiwań. Tylko przez współpracę z innymi strukturami będziemy w stanie jak najszybciej odnaleźć zaginioną osobę."


    Jak dodano w komunikacie resortu, po upływie miesiąca od wniesienia do rejestru krewni będą mogli otrzymać stosowne zaświadczenie o statusie zaginionego.

  • 9:00

    Wiceminister obrony Federacji Rosyjskiej generał pułkownik Michaił Mizincew został prawdopodobnie zdymisjonowany - poinformowała brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na doniesienia kanałów w mediach społecznościowych, powiązanych z rosyjskim wojskiem. Mizincew objął stanowisko wiceszefa resortu osiem miesięcy temu. Jego zwolnienie nie zostało dotąd oficjalnie potwierdzone przez Kreml - zaznaczają brytyjskie władze.

  • 8:00

    Władze Ukrainy nie mają wiedzy o misji pokojowej Watykanu, o której bez szczegółów poinformował papież Franciszek – podała amerykańska telewizja CNN, powołując się na anonimowego urzędnika z otoczenia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

    "Prezydent Zełenski nie dawał zgody na takie rozmowy w imieniu Ukrainy. Jeśli mają miejsce, to odbywa się to bez naszej wiedzy i błogosławieństwa" - powiedział anonimowy rozmówca CNN z otoczenia przywódcy Ukrainy.

    Papież Franciszek powiedział w niedzielę dziennikarzom podczas lotu z Budapesztu do Rzymu, że trwa misja w sprawie pokoju na Ukrainie, która nie jest jeszcze publicznie ogłoszona. Zapewnił, że zostanie upubliczniona, kiedy będzie to możliwe.

  • 6:57

    Liczebność rosyjskich wojsk na Białorusi zmniejszyła się – powiadomił rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany we wtorek przez agencję Interfax-Ukraina.

    - Obecnie jest to około 2,8 tysiąca – oświadczył Demczenko w poniedziałek na antenie ukraińskiej telewizji. Jeszcze kilka miesięcy temu, jak wskazał, liczba ta wahała się w granicach 10-11 tys.

    Rzecznik Państwowej Służby Granicznej Ukrainy powiedział, że rosyjscy żołnierze przechodzą szkolenie na białoruskich poligonach, a następnie są wysyłani z powrotem do Rosji.

    Fakt szkolenia na Białorusi rosyjskich rezerwistów potwierdzały wcześniej niejednokrotnie władze w Mińsku i w Moskwie. Na terytorium Białorusi, która jest najbliższym sojusznikiem Rosji i współtworzy z nią Państwo Związkowe, zgromadzono też pewną ilość rosyjskiego uzbrojenia.

  • 6:17

    Przewodniczący Izby Reprezentantów USA Kevin McCarthy ostro odpowiedział rosyjskiemu dziennikarzowi, który podczas konferencji prasowej stwierdził, że McCarthy nie popiera "nieograniczonych i niekontrolowanych dostaw broni i pomocy dla Ukrainy" i zapytał, czy polityka USA dotycząca wysyłania pomocy do Kijowa zmieni się w najbliższej przyszłości.

    - Czy ja się przesłyszałem, czy on powiedział, że nie popieram pomocy dla Ukrainy? To nieprawda. Popieram pomoc dla Ukrainy. Nie popieram tego, co wasz kraj zrobił Ukrainie. Nie popieram też zabijania dzieci – odparł McCarthy.

  • 4:56

    ISW odnotował też "kolejny atak rakietowy na dużą skalę", który został przeprowadzony przez Rosjan w nocy z 30 kwietnia na 1 maja.

  • 4:33

    Aktualna sytuacja na froncie w Bachmucie według Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).

  • 3:31

    Premier Mateusz Morawiecki 2 maja złoży wizytę w stolicy Litwy, gdzie spotka się z premier Ingridą Simonyte i prezydentem Gitanasem Nausedą.

    Podczas spotkania politycy omówią między innymi aktualną sytuacja na terenie Ukrainy oraz sankcje wobec Rosji i Białorusi - podano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

  • 1:15

    Nadal popieramy politykę otwartych drzwi NATO, ale kwestia członkostwa Ukrainy leży w gestii całego Sojuszu - oświadczył zastępca rzecznika Departamentu Stanu Vedant Patel, pytany o tę kwestię przez PAP.

    W niedzielę dziennik "Le Monde" podał, że USA są najbardziej przeciwne akcesji Ukrainy do NATO.

  • 0:29

    Współpracujemy z partnerami, by nasza obrona przeciwlotnicza była jeszcze bardziej niezawodna - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na nagraniu opublikowanym w poniedziałek wieczorem w mediach społecznościowych.

    Szef państwa poinformował, że rano w poniedziałek przeprowadził naradę "ze wszystkimi szczeblami zarządzania państwa i obroną". Omówiono m.in. skutki rosyjskich ataków. Jak podkreślił, tylko od północy do siódmej rano ukraińskie siły strąciły 15 rosyjskich rakiet.

    - Ale, niestety, nie wszystkie. Na razie nie wszystkie. Maksymalnie aktywnie pracujemy z partnerami, by obrona naszego nieba stała się jeszcze bardziej niezawodna - zaznaczył.

    Na naradzie omówiono też możliwe działania przeciwnika w najbliższym czasie oraz skoordynowano kroki obronne. Rozmawiano również o broni i amunicji dla wojsk oraz sytuacji na "na razie okupowanym terytorium i przeciwdziałaniu Rosji".

    - Żadnych szans dla okupanta na naszej ziemi! Dla wroga - tylko zniszczenie - oświadczył Zełenski.

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/Maria Senovilla

Tagi:
Raporty: