Udana akcja ukraińskich spadochroniarzy. Skład amunicji poszedł z dymem

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic Bachmutu
Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic BachmutuReuters/Sirko Team
wideo 2/25
Rosyjski czołg eksploduje na minach. Nagranie z drona z okolic BachmutuReuters/Sirko Team

Poniedziałek jest 495. dniem inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Spadochroniarze 77. Brygady Powietrznodesantowej zniszczyli skład rosyjskiej amunicji w pobliżu Bachmutu - podała ukraińska armia. I pokazała nagranie. Przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, holenderski admirał Rob Bauer powiedział, że siły ukraińskie postępują słusznie, zachowując ostrożność podczas kontrofensywy. Podkreślił, że napotykają one na silne umocnienia obronne. - Kontrofensywa jest trudna – przyznał wprost. Okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Jądrowa na południu Ukrainy odzyskała połączenie z jedyną dostępną zapasową linią energetyczną. Zasilanie z tego źródła przywrócono po czterech miesiącach - powiadomiła w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 3:34

  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba odnotował w wywiadzie telewizyjnym opóźnienie realizacji harmonogramu szkolenia ukraińskich pilotów na myśliwcach F-16, przez co prawdopodobnie przesunięty zostanie również termin przekazania myśliwców Ukrainie - informuje Ukrinform.

  - Założyłem, że szkolenie pilotów na F-16 rozpocznie się w czerwcu, tak jak nam to pierwotnie obiecano. Jednak nie rozpoczęło się. Oznacza to, że zaczyna się opóźniać cały harmonogram szkolenia. Pracujemy teraz ze wszystkimi zainteresowanymi stronami, ze wszystkimi krajami zaangażowanymi w koalicję lotniczą, aby maksymalnie przyspieszyć ten proces - dodał Kułeba.

 • 2:51

  Rosyjskie ministerstwo obrony po raz kolejny zdecydowało się skrytykować większość blogerów prowojennych w związku z ich wypowiedziami na temat rosyjskich wysiłków, których celem było odparcie ukraińskich ataków w pobliżu Mostu Antoniwskiego – poinformowała analityczka Instytutu Studiów nad Wojną Kateryny Stepanenko.

 • 1:49

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 0:56

  Niezależny kanał Biełaruski Hajun poinformował o opublikowaniu w Telegramie zdjęcia z rzekomego obozu polowego grupy Wagnera. Z informacji źródła wynika, że zdjęcia zostały wykonane przez okolicznych mieszkańców. Na nich widać namioty, a wewnątrz nich drewniane prycze i pomosty.

 • 23:05

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

  Ukraińskie wojsko pod Donieckiem

 • 21:31

  Żołnierze oddziałów przeciwlotniczych sił powietrznych Ukrainy zestrzelili już ponad trzy tysiące rosyjskich celów, co uratowało życie tysiącom Ukraińców - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski z okazji przypadającego w poniedziałek Dnia Wojsk Rakietowych ukraińskich Sił Powietrznych.

  - Przede wszystkim gratuluję naszym wojskom przeciwlotniczym – żołnierzom rakietowych sił przeciwlotniczych Sił Powietrznych Ukrainy, którzy dzisiaj obchodzą swój dzień. Dziękuję wam za każdy trafiony cel, wojownicy! Zestrzelono już ponad trzy tysiące takich celów: ponad 180 samolotów, ponad 130 helikopterów, prawie 40 pocisków balistycznych i ponad tysiąc rosyjskich pocisków manewrujących, ponad 1600 dronów różnego typu... To tysiące uratowanych przez was istnień ludzkich, setki uratowanych przez was obiektów infrastruktury krytycznej – mówił Zełenski.

  Podkreślił, że podczas tej wojny osiem brygad przeciwlotniczych otrzymało honorowy medal "Za odwagę". Ponadto, według ukraińskiego prezydenta, ponad 1100 żołnierzy oddziałów przeciwlotniczych otrzymało odznaczenia państwowe, a ośmiu z nich - najwyższy tytuł - Bohatera Ukrainy.

 • 20:52

  Evan Gershkovich. Ambasador USA odwiedziła więzionego w Rosji dziennikarza

 • 20:11

  Dwie osoby zginęły, a 19 zostało rannych w poniedziałek w mieście Sumy na północnym wschodzie Ukrainy. Rosyjskie wojska zaatakowały tam pięciokondygnacyjny blok mieszkalny przy użyciu irańskich dronów kamikadze Shahed - powiadomiły na Telegramie władze obwodu sumskiego.

  W szpitalach wciąż przebywa czworo poszkodowanych. Stan zdrowia dwojga spośród nich jest oceniany jako ciężki. Wśród cywilów, którzy doznali niegroźnych obrażeń jest dziecko w wieku pięciu lat - czytamy w komunikacie regionalnej administracji.

  Wcześniej w poniedziałek szef biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Andrij Jermak poinformował, że w wyniku ostrzału budynku mieszkalnego w Sumach zginęła jedna osoba.

  Сумська обласна військова адміністрація

  ‼️Ситуація в м. Суми станом на 18.00 ‼️Внаслідок атаки шахедів по м. Суми 2 особи загинули і 19 поранених. ⚫ У закладах охорони здоров'я залишаються 4 постраждалих, із них 2 - важкі в реанімації, 2- середнього ступеня важкості. ✅15 постраждалим була надана медична допомога і вони були відпущені додому, серед постраждалих 1 дитина 5 років.

 • 19:31

  "W tej chwili Rosja zabija obywatela Ukrainy Mychaiło Saakaszwilego rękami gruzińskich władz. Wielokrotnie wzywaliśmy oficjalnie Tbilisi do zaprzestania tych nadużyć i wyrażenia zgody na powrót Saakaszwilego na Ukrainę" - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy opublikował zdjęcie byłego prezydenta Gruzji, wychudzonego, z zapadniętymi oczami i ukraińską flagą w tle.

  "Dziś poleciłem Ministerstwu Spraw Zagranicznych wezwanie ambasadora Gruzji, wyrażenie naszego stanowczego sprzeciwu i poproszenie go o opuszczenie Ukrainy w ciągu 48 godzin w celu przeprowadzenia konsultacji ze swoją stolicą" - poinformował Zełenski.

  Raz jezcze wezwał gruzińskie władze do przekazania Ukrainie Saakaszwilego, który wymaga niezbędnej opieki i leczenia. "Apeluję do naszych partnerów, aby zajęli się tą sytuacją, nie ignorowali jej i uratowali tego człowieka. Żaden rząd w Europie nie ma prawa wykonywać egzekucji na ludziach" - oświadczył ukraiński prezydent.

 • 19:24

  W obliczu wojny na Ukrainie, Rosja zbudowała arsenał nowych narzędzi cyfrowych, pozwalających jej śledzić aktywność internautów i inwigilować obywateli przeciwnych wojnie - informuje w poniedziałek "New York Times", powołując się na pozyskane dokumenty. Dzięki nowym narzędziom rosyjskie służby mają m.in. wgląd w sieć połączeń między użytkownikami szyfrowanych komunikatorów takich jak WhatsApp i Signal.

  Jak pisze amerykański dziennik, generowany przez rosyjskie służby popyt na narzędzia do inwigilacji w internecie wykreował cały przemysł tworzący nowe systemy do śledzenia działalności Rosjan.

 • 19:22

  W poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit. Główny temat rozmowy stanowiła sytuacja polityczna, wojskowa i humanitarną na Ukrainie.

  "Prezydent Zełenski podziękował rządowi federalnemu za wsparcie militarne, w szczególności za wzmocnienie ukraińskiej obrony powietrznej oraz artylerii" – potwierdził rzecznik.

  W trakcje rozmowy kanclerz Scholz potwierdził "stałą i niezachwianą solidarność z Ukrainą w obliczu trwającej agresji ze strony Federacji Rosyjskiej”. Zapowiedział także, że Niemcy będą nadal wspierać Ukrainę - w tym militarnie - w ścisłej współpracy z europejskimi i międzynarodowymi partnerami.

  "Kanclerz Scholz i prezydent Zełenski wezwali do przedłużenia umowy zbożowej pod egidą ONZ poza 17 lipca, co przyczyni się do poprawy sytuacji żywnościowej na świecie" – poinformował Hebestreit.

  Kanclerz Niemiec i prezydent Ukrainy "zgodzili się na kontynuowanie konstruktywnych rozmów, mających na celu także globalne poparcie dla rozwiązań pokojowych" – podsumował rzecznik niemieckiego rządu.

  O "długiej i owocnej rozmowie" z Scholzem poinformował także w mediach społecznościowych Wołodymyr Zełenski.

 • 18:29

  Okupowana przez Rosję Zaporoska Elektrownia Atomowa na południu Ukrainy odzyskała połączenie z jedyną dostępną zapasową linią energetyczną. Zasilanie z tego źródła przywrócono po czterech miesiącach - powiadomiła w poniedziałek Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).

  Zaporoska Elektrownia Jądrowa

 • 18:10

  Ukraińska Narodowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała w poniedziałek, że włączyła korporację Unilever, szeroko reprezentowaną na Ukrainie m.in. przez marki Domestos, Axe, Rexona, Dove, do listy międzynarodowych sponsorów wojny.

  Według NAZK spółka odprowadza znaczne kwoty w podatkach do rosyjskiego budżetu państwa, wspierając w ten sposób gospodarkę Rosji i przyczyniając się do kontynuacji agresji na Ukrainę.

  Według danych Agencji Unilever zatrudnia w Rosji ponad 3000 pracowników. W 2022 roku rosyjski oddział spółki odpowiadał za 1,4 proc. całych obrotów korporacji i 2 proc. jej zysku netto, który w 2022 roku wzrósł o 24,9 proc. w stosunku do 2021 roku i wyniósł 8,03 mld euro.

  NAZK podkreśla, że obroty firmy w Rosji wzrosły do 60,1 mld euro, a sprzedaż produktów Unilever na rynku rosyjskim zwiększyła się we wszystkich kategoriach, najbardziej w branży kosmetycznej.

  Ukraińska agencja przypomina, że po inwazji Rosji na Ukrainę Unilever zobowiązał się do zawieszenia wszelkiego importu i eksportu swoich produktów do i z Rosji, a także do wstrzymania wszystkich wydatków na media i reklamę w tym kraju. Jednak od rozpoczęcia wojny zysk Unilever Rosja podwoił się z 4,8 miliarda rubli (56 milionów euro) w 2021 roku do ponad 9,2 miliarda rubli (108 milionów euro) w zeszłym roku.

 • 17:29

  Ukrainska Prawda: Jewgienij Prigożyn przerwał milczenie

  W nagraniu audio opublikowanym w poniedziałek na kanale o nazwie Szara Strefa na Telegramie lider Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn powiedział, że jego "marsz sprawiedliwości" był wymierzony w zdrajców i miał na celu mobilizację społeczeństwa.

  - Myślę, że w dużej mierze udało nam się osiągnąć zamierzone cele. Jestem pewien, że w niedalekiej przyszłości zobaczycie nasze kolejne zwycięstwa na froncie – zapowiedział Prigożyn. Nie sprecyzował, kogo ma na myśli, mówiąc "nasze".

  Nie wiadomo, kiedy dokładnie nagranie zostało zarejestrowane. Prigożyn nie wspomniał również nic o swoim miejscu pobytu.

  To pierwszy raz od 26 czerwca, gdy Prigożyn zabrał publicznie głos - przypomina Ukrainska Prawda.

  GREY ZONE

  🇷🇺💀 Заявление Евгения Пригожина в ответ на те проявления народа, которые были оказаны за последние дни: — «Сегодня нам как никогда нужна ваша поддержка. Спасибо вам за это. Я хочу, чтобы вы понимали – наш “Марш справедливости” был нацелен на борьбу с предателями и мобилизацию нашего общества. И думаю, что многое из этого нам удалось. В ближайшее время, я уверен, что вы увидите наши следующие победы на фронте. Спасибо, ребята!» @grey_zone

 • 17:18

  Nawiązaliśmy bliską współpracę z przedsiębiorstwem energetycznym Enerhoatom, której celem jest monitorowanie sytuacji w okupowanej przez Rosję Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Naczelny dowódca armii generał Wałerij Załużny spotkał się w tej sprawie z szefem Enerhoatomu Petro Kotinem - powiadomił w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  W rozmowach przeprowadzonych na terenie Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej uczestniczyli również dyrektor tego obiektu Pawło Kowtoniuk i szef sztabu generalnego generał Serhij Szaptała. Celem pogłębionej współpracy armii z Enerhoatomem jest uzyskanie jak najlepszej oceny zagrożeń dla bezpieczeństwa związanych z rosyjską okupacją elektrowni w Enerhodarze. Wymiana informacji pozwoli nam skuteczniej prognozować możliwy rozwój wydarzeń - powiadomił sztab w komunikacie na Telegramie.

  To już druga wizyta generałów Załużnego i Szaptały w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej w ciągu zaledwie trzech ostatnich dni - zauważył portal Ukrainska Prawda.

  Enerhodar, Zaporoska Elektrownia Atomowa

 • 17:00

  Ukraina. Ołeksij Daniłow: Rosja się rozpadnie i świat musi się na to przygotować

 • 16:20

  Ukraińskie wojska walczące z Rosjanami napotykają na linie fortyfikacji o szerokości nawet 30 km. Pokonanie tych zasieków jest bardzo trudne, dlatego Kijów ma prawo przeprowadzać kontrofensywę w ostrożny sposób - oznajmił w poniedziałek przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO admirał Rob Bauer, cytowany przez agencję Reutera.


  Ludzie nigdy nie powinni myśleć, że (kontrofensywa) przyniesie łatwe zwycięstwo. Tak nigdy nie będzie. (...) Ten rodzaj operacji jest niezwykle trudny. Moim zdaniem sposób, w jaki robią to (Ukraińcy), zasługuje na pochwałę. Nie należy wywierać na nich presji ani krytykować ich za to, że nie działają szybciej.


  W ocenie Bauera ukraińskie wojska, próbujące przedzierać się m.in. przez rozległe pola minowe, słusznie starają się uniknąć dużych strat osobowych. Admirał przypomniał w tym kontekście okoliczności związane z lądowaniem sił alianckich w Normandii w czerwcu 1944 roku, podczas II wojny światowej.

  - Widzieliśmy, że alianci potrzebowali w Normandii siedmiu, ośmiu, a nawet dziewięciu tygodni, żeby całkowicie przełamać linie obronne Niemców. Nie dziwi zatem, że taka operacja nie jest realizowana szybko także na Ukrainie - zauważył admirał.

 • 15:52

  Korespondent TVN24 w Ukrainie Ołeh Biłecki przedstawił najnowsze informacje z frontu w Ukrainie. Jak przekazał, na kierunku berdiańskim siły ukraińskie wyzwoliły 37 kilometrów kwadratowych ziemi. Opowiedział także o swojej rozmowie z ukraińskim snajperem walczącym w okolicach Bachmutu.

  Sytuacja na froncie w Ukrainie. Relacja Ołeha Biłeckiego z 3 lipca

 • 15:23

  Spadochroniarze 77. Brygady Powietrznodesantowej zniszczyli skład rosyjskiej amunicji w pobliżu Bachmutu - podaje ukraińska armia.

  ​​

  ​​

 • 15:09

  Rosyjski żołnierz został skazany na siedem lat więzienia za dwukrotną ucieczkę z jednostki wojskowej - poinformował sąd wojskowy w Tomsku na Syberii. Jego ucieczki miały miejsce już po ogłoszeniu przez prezydenta Władimira Putina "częściowej mobilizacji" na wojnę z Ukrainą.

  Rosja, media. Żołnierz dwukrotnie uciekał z jednostki, został skazany na siedem lat więzienia

 • 14:48

  Władze Rosji wprowadziły szczegółowe kontrole bezpieczeństwa przy wjeździe na most Krymski. Kolejka samochodów rozciąga się tam już na 13 km - podały rosyjskie media.

  Rosja. Media o korku samochodów na wjazd na most Krymski. "Filia piekła na ziemi"

 • 14:37

  Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa rozpoczęła tajne rozmowy z amerykańską CIA. Negocjacje dotyczą zmiany władzy na Kremlu i bezpieczeństwa rosyjskiego arsenału jądrowego - powiadomił na antenie ukraińskiej telewizji generał Mykoła Małomuż, były szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy.

  - Nawet na początku wojny (w lutym 2022 roku) wielu znanych (rosyjskich) polityków i generałów FSB sprzeciwiało się inwazji (na Ukrainę). Wówczas nie można było jednak ujawniać tych nastrojów, ponieważ Putin zarządzał swoimi współpracownikami twardą ręką i mógł ich odsunąć. Nikt nie chciał ryzykować. Teraz (Putin) osłabł, sytuacja uległa zmianie i pojawiły się sprzyjające okoliczności do prowadzenia przez FSB rozmów z CIA na temat zmiany reżimu w (Moskwie) - oznajmił Małomuż.

 • 14:18

  Prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do sytuacji na wschodzie kraju, oznajmił, że "ostatni tydzień na froncie był trudny, ale odnosimy sukcesy". - Idziemy do przodu, krok po kroku - stwierdził w opublikowanym nagraniu.

  W rozmowie z CNN Zełenski ocenił, że reakcja rosyjskiego przywódcy Władimira Putina na bunt zbrojny szefa najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna "była słaba". Zełenski stwierdził także, że "dopóki Krym jest okupowany przez Rosję, oznacza to tylko jedno: wojna się nie skończyła".

 • 12:56

  Jedna osoba zginęła w rosyjskim ataku na miasto Sumy w północno-wschodniej części Ukrainy - poinformował szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak. Dron bojowy trafił w pięciokondygnacyjny blok mieszkalny.

  Wcześniej portal Suspilne podał, że w wyniku ataku dronami poważnie uszkodzony został blok w centrum miasta. Dziennikarze informowali o odgłosach eksplozji słyszanych w Sumach.

  Ostrzelany budynek w Sumach

 • 11:33

  Minister finansów Ukrainy Serhij Marczenko w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Financial Times" wezwał sojuszników swojego kraju, w tym USA, by poszli śladem Unii Europejskiej i podjęli wieloletnie zobowiązania w zakresie pomocy finansowej.

  UE ogłosiła w czerwcu czteroletnie zobowiązanie do pomocy finansowej dla Ukrainy o wartości 50 mld euro. Jest ono uzależnione od spełnienia określonych warunków i daje rządowi w Kijowie możliwość sfinansowania długoterminowych reform.

  Marczenko powiedział "Financial Times", że to "dobry sygnał dla wszystkich innych państw G7".

  Von der Leyen o podwojeniu wysiłków na rzecz wsparcia dla Ukrainy

 • 11:25

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o zatrzymaniu mężczyzny współpracującego z Rosją, który planował wysadzenie w powietrze torów kolejowych w obwodzie czerkaskim w środkowej Ukrainie.

  Zatrzymany - podała SBU - gromadził informacje o ukraińskiej armii i planował wysadzenie torów podczas przewozu sprzętu wojskowego. Zbierał też dane dotyczące tras transportu sprzętu wojskowego przekazanego Ukrainie przez zagranicznych partnerów oraz informował stronę rosyjską o lokalizacji systemu obrony przeciwlotniczej w regionie.

  Za przekazywanie danych otrzymywał od 100 do 200 dolarów.

  Rosyjski agent w rękach ukraińskich służb

 • 9:44

  Rzekę Dniepr można łatwo przekroczyć w pobliżu miasta Zaporoże - poziom wody po wysadzeniu przez Rosjan zapory w pobliżu okupowanej Nowej Kachowki nie przekracza pół metra. W niektórych miejscach woda zupełnie opadła - więc można chodzić po piasku - napisał portal Ukraińska Prawda, powołując się na wpis szefa biura prezydenta Ukrainy Andrija Jermaka.

  "Ekocyd. Dniepr w rejonie Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej po wysadzeniu przez Rosjan Kachowskiej Elektrowni Wodnej" - napisał Jermak, dodając zdjęcie.

  Rzeka Dniepr w rejonie Dnieprzańskiej Elektrowni Wodnej

 • 8:22

  Ukraińscy obrońcy posuwają się naprzód na kierunkach bachmuckim, melitopolskim i berdiańskim. W ciągu zeszłego tygodnia zostało uwolnionych 37 kilometrów kwadratowych ukraińskiego terytorium - poinformowała wiceminister obrony Hanna Malar na kanale Telegram.

  "Na wschodzie trwają zarówno działania ofensywne, jak i obronne. Zmierzamy w kierunku bachmuckim. Wróg kontynuuje ataki na kierunkach łymańskim, awdijiwskim i marjińskim" - dodała Malar.

 • 8:11

  W wyniku rosyjskiej inwazji jedna czwarta mieszkańców Ukrainy została zmuszona do opuszczenia swoich domów - przekazało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.

  29 czerwca władze ukraińskie poinformowały, że na mocy nadzwyczajnych przepisów od lipca 2022 roku 139 tysięcy obywateli zostało ewakuowanych ze stref walk na kontrolowanych przez Kijów obszarach obwodów donieckiego, charkowskiego i chersońskiego.

 • 7:58

  Rosyjskie ministerstwo obrony chce wzmocnić kontrolę nad przestrzenią informacyjną w Rosji i zniszczyć reputację części tzw. blogerów wojskowych relacjonujących inwazję na Ukrainę - pisze w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Resort próbuje podważyć reputację tzw. blogerów wojskowych, których doniesienia na temat sytuacji w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy nie były zgodne z wersją ministerstwa. W weekend resort podawał, że rosyjskie wojska odparły ukraiński atak desantowy w pobliżu mostu Antonowskiego. Jednocześnie niektórzy tzw. blogerzy relacjonowali, że walki trwają, a według stanu z 2 lipca ukraińskie siły utrzymują pewne pozycje w okolicy mostu - informuje ISW

  .

  Rosja. ISW: resort obrony chce kontrolować blogerów wojskowych

 • 7:54

  Grupa Wagnera wstrzymała rekrutację najemników - poinformowały kanały na Telegramie, powiązane z tą formacją.

  Powodem tej decyzji - jak podano - jest "czasowy brak udziału Grupy Wagnera w specjalnej operacji wojskowej w Ukrainie i przeniesienie się tej formacji na terytorium Białorusi".

  Najemnicy z Grupy Wagnera na ulicach Rostowa nad Donem

 • 7:48

  Zmarła ukraińska pisarka Wiktoria Amelina, która została ciężko ranna 27 czerwca w rosyjskim ostrzale Kramatorska w obwodzie donieckim - poinformowała w niedzielę organizacja PEN Ukraina. Kobieta zmarła w sobotę w szpitalu w Dnieprze.

  Amelina od początku inwazji rosyjskiej dokumentowała zbrodnie wojenne i podróżowała na tereny blisko linii frontu, gdzie m.in. pracowała z dziećmi - podał PEN Ukraina. Dzięki jej staraniom odnaleziony został dziennik Wołodymyra Wakułenki, ukraińskiego pisarza zabitego przez Rosjan w Iziumie. Dziennik ten jest świadectwem rosyjskich zbrodni wojennych.

  Ukraina, Kramatorsk. Ukraińska pisarka Wiktoria Amelina zginęła w ataku na restaurację

 • 7:35

  W nocy z niedzieli na poniedziałek ukraińscy obrońcy zniszczyli 13 wrogich dronów kamikadze Shahed. Rosja wysłała do ataku 17 bezzałogowców, które nadlatywały z kierunków południowego i wschodniego - poinformowały ukraińskie siły powietrzne.

 • 7:07

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 600 rosyjskich żołnierzy - poinformował w codziennym raporcie sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku agresji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 230 260 żołnierzy.

  Minionej doby w czasie walk Ukraińcy zniszczyli także pięć rosyjskich czołgów, 11 pojazdów opancerzonych i 32 systemy artyleryjskie.

 • 6:50

  Władze Unii Europejskiej powinny zmusić Rosję do wypłaty odszkodowań za zniszczenia wojenne wyrządzone na Ukrainie - uważa rząd Portugalii Antonia Costy, cytowany w niedzielę przez telewizję CNN Portugal.

  Według źródła w portugalskim rządzie gabinet Costy spodziewa się, że Unia Europejska podzielona w kwestii wypłaty przez Rosję odszkodowań dla Ukrainy dojdzie do porozumienia jeszcze w sierpniu.

 • 2:38

  Rosjanie znów zaatakowali Kijów. Atak został odparty

 • 2:37

  Przed szczytem NATO w Wilnie (11 i 12 lipca), w kwestii członkostwa Ukrainy w NATO Francja zbliżyła się do pozycji bronionych przez Polskę i kraje bałtyckie, ryzykując dystansowanie się od Niemiec – pisze w niedzielę dziennik "Le Monde".

  "Kwestia przystąpienia Ukrainy do NATO jest nowym przedmiotem nieporozumień między Paryżem a Berlinem" – dodaje "Le Monde".

  Kanclerz Olaf Scholz dowiedział się o francuskiej zmianie stanowiska podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego w czerwcu w Paryżu, w obecności prezydenta RP Andrzeja Dudy – podkreśla francuska gazeta.

  Emmanuel Macron

 • 2:37

  Holding medialny Patriot należący do Jewgienija Prigożyna poinformował o swoim zamknięciu - podała w niedzielę agencja Reutera. Media tego holdingu zostały zablokowane przez władze po buncie Prigożyna i jego Grupy Wagnera przeciwko ministerstwu obrony Rosji.

  O zamknięciu holdingu poinformował Jewgienij Zubariew, dyrektor wchodzącej w jego skład agencji informacyjnej RIA FAN. W krótkim nagraniu wideo opublikowanym w sobotę wieczorem Zubariew nie podał przyczyn tej decyzji. Oświadczył, że holding Patriot bronił Władimira Putina przed opozycją w Rosji, w tym przed Aleksiejem Nawalnym.

  Rosja. Media: Jewgienij Prigożyn zamyka "fabrykę trolli"

 • 2:36

  Z okupowanego miasta Enerhodar wyjechała część pracowników rosyjskiego koncernu Rosatom przywiezionych wcześniej do Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, a także część ukraińskich pracowników, którzy kolaborowali z Rosjanami - powiadomił w niedzielę mer miasta Dmytro Orłow. Poprzedniego dnia prezydent Wołodymyr Zełenski ostrzegł, że Rosjanie mogą dokonać zdalnej detonacji w siłowni w momencie, gdy znajdzie się już ona w rękach ukraińskich.

Autorka/Autor:pqv

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Dowództwo Sił Powietrznodesantowych Ukraińskiej Armii

Tagi:
Raporty: