Daniłow: Rosja się rozpadnie i świat musi się na to przygotować

Źródło:
PAP

Kreml nie jest w stanie kontrolować tak dużego obszaru, nie ma takiej możliwości – powiedział w rozmowie z niemieckim "Bildem" Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. - Trzeba mieć na uwadze, że procesów, które już się rozpoczęły w Rosji, nie da się zatrzymać. Rosja się rozpadnie i świat musi się na to przygotować - stwierdził.

- Próba zamachu stanu, przeprowadzona przez szefa najemniczej formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna, pokazała, że Federacja Rosyjska "nie jest państwem" – stwierdził Ołeksij Daniłow. - Zachód musi zrozumieć, że Rosja została rozbita i nie ma już siły, która mogłaby ją utrzymać w całości - wyjaśnił.

ZOBACZ TEŻ: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

- Musimy się na to przygotować. Mówimy o tym już od roku. Trzeba mieć na uwadze, że procesów, które już się rozpoczęły w Rosji, nie da się zatrzymać. Rosja się rozpadnie i świat musi się na to przygotować – podkreślił Daniłow. - Widać, że w Rosji każda grupa wojskowa może działać niezależnie, każdą elektrownię atomową czy broń jądrową można przejąć, a sytuacja w Rosji już wymknęła się spod kontroli - wyjaśnił.

Władimir Putin w czasie wizyty w Dagestanie. Zdjęcie z 28 czerwca kremlin.ru

"Imperium Rosyjskie upadło"

Jak dodał Daniłow, sytuacja ta może przerodzić się w bardzo niebezpieczny, całkowicie niekontrolowany proces, bowiem jasne jest, że "Imperium Rosyjskie upadło".

- Zachód powinien pożegnać się z iluzją, że Rosja będzie nadal istnieć w obecnym kształcie. Kreml nie jest w stanie kontrolować tak dużego obszaru, nie ma takiej możliwości. Nawet rosyjskie siły zbrojne nie mogą tego zapewnić, bo druga najsilniejsza armia świata nie istnieje – stwierdził Daniłow.

CZYTAJ TAKŻE: Bunt wagnerowców w Rosji. Co z władzą Władimira Putina? Piechal: scenariuszy jest kilka

Z ukraińskich prognoz wynika, że po upadku Rosji "wyodrębni się Tatarstan, a także Dagestan zostanie odrębnym krajem, który nie ma nic wspólnego z Rosją. To są kolonie Federacji Rosyjskiej" – dodał sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.  

Autorka/Autor:tas / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: kremlin.ru

Tagi:
Raporty: