Wołodymyr Zełenski: nigdy na naszej ziemi nie będą powiewać cudze flagi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 442 dni. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział w codziennym wieczornym nagraniu, że Ukraińcy "nigdy nie będą oddani zniewoleniu", a w kraju nigdy "nie będą powiewać cudze flagi". - Wytrwałość w walkach, moc naszych aktywnych działań, odwaga i precyzja naszych wojskowych każdego dnia, każdej nocy to niepodległość Ukrainy, która będzie zawsze - dodał. Wcześniej tego dnia minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził doniesienia o przekazywaniu Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:25
  • 4:25

    ISW: rozmieszczenie sił rosyjskich niskiej jakości na flankach wokół Bachmutu sugeruje, że rosyjskie ministerstwo obrony w dużej mierze porzuciło cel okrążenia w tym miejscu wojsk ukraińskich.

  • 3:48

    Instytut Studiów nad Wojną: siły ukraińskie prawdopodobnie przedarły się przez niektóre rosyjskie linie w lokalnych kontratakach w pobliżu Bachmutu, co wywołało reakcje finansisty Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna i rosyjskiego ministerstwa obrony.

    Ukraiński pułkownik Ołeksandr Syrski poinformował, że siły rosyjskie wycofały się do dwóch kilometrów za rosyjskimi linia w bliżej nieokreślonych sektorach frontu pod Bachmutem – dodał amerykański think tank.

  • 2:51

    Sekretarz obrony USA wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok, że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni - poinformował Ukrinform.

    Lloyd Austin dodał, że ukraińskie wojsko ma już do dyspozycji kilka czołgów w celach szkoleniowych, które po zakończeniu szkoleń będą przekazane do użytku bojowego.

  • 2:04

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 1:08

    Europa i Rosja - historia i przyszłość, były tematem dyskusji w Bibliotece Vaclava Havla w Pradze. Zastanawiano się, czy wartości europejskie" i "świat rosyjski" są w opozycji, której nie da się przezwyciężyć i czy w wojnie na Ukrainie chodzi tylko o suwerenność i integralność Ukrainy, czy także o przyszłość Europy.

    Poruszając temat przyszłości Rosji, rosyjski historyk Andrej Zubow zauważył, że bardzo wiele zależy od koalicji państw wspierających Ukrainę politycznie i militarnie.

    - Mają one do wyboru albo postąpić z Rosją podobnie jak z Niemcami po pierwszej wojnie światowej i zbudować coś w rodzaju Republiki Weimarskiej, albo przypomnieć Poczdam, w którym zdecydowano się na denazyfikację, demokratyzację, demilitaryzację i dekartelizację - stwierdził.

  • 23:49

    Blokady antyczołgowe w Kijowie

    Plakat antywojenny w Kijowie

    W Kijowie usuwane są blokady antyczołgowe

  • 22:59

    Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.

    Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.

    - Wróg kontynuuje ostrzały mimo tego, że odczuwa wypieranie z naszej strony; próbuje zajmować pozycje bardzo ostrożnie, bo czuje się niespokojnie na tym paśmie, nad którym pracujemy - powiedziała Humeniuk.

  • 22:18

    "Nigdy na naszej ziemi nie będą powiewać cudze flagi. Nasi ludzie nigdy nie będą oddani zniewoleniu. Wytrwałość w walkach, moc naszych aktywnych działań, odwaga i precyzja naszych wojskowych każdego dnia, każdej nocy to niepodległość Ukrainy, która będzie zawsze. Którą wzmacniamy i będziemy wzmacniać" - powiedział w codziennym wieczornym nagraniu prezydent Wołodymyr Zełenski. Przywódca dziękował ukraińskim wojskowym za obronę kraju.

    Prezydent poinformował też, że w czwartek przeprowadził rozmowy z dowódcami i z wywiadem wojskowym. Zapowiedział, że wkrótce będzie mógł ogłosić ważne informacje dla ukraińskiej obrony i stosunków Ukrainy z partnerami.

  • 21:24

    Szczyt NATO w Wilnie powinien być ważnym etapem przygotowania dla pełnego członkostwa Ukrainy w Sojuszu. Ukraina powinna otrzymać znacznie więcej niż dotychczasowe deklaracje. Apelujemy, by objąć ją podobnymi procedurami jak Szwecję i Finlandię - głosi przyjęta w czwartek uchwała Senatu.

  • 21:02

    Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

    "Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami. Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo" (z ang. storm - burza, shadow - cień) - napisał.

  • 18:58

    Od początku roku Ukraina otrzymała pomoc zagraniczną w wysokości 16,7 mld USD - poinformował w czwartek ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podczas spotkania z ministrami finansów i szefami banków centralnych państw G7 oraz przedstawicielami międzynarodowych instytucji.

  • 18:30

    Europejska komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson odwiedziła w czwartek Kijów. Powitał ją szef ukraińskiego MSW Ihor Kłymenko. Resort zamieścił na Twitterze krótkie zmontowane wideo z tej wizyty.

  • 18:15

    "Bardzo szanujemy i doceniamy to, że Polska zawsze była i jest niezawodnym partnerem i przyjacielem naszego kraju oraz to, że jako jedni z pierwszych wyciągnęliście rękę z profesjonalną pomocą oraz wystąpiliście z inicjatywą w sprawie powołania międzynarodowego zespołu śledczego mającego badać zbrodnie agresji i zbrodnie wojenne na terytorium Ukrainy" - podkreślił prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin, cytowany w komunikacie jego biura.

    W czwartek Kostin spotkał się w Warszawie z ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym Zbigniewem Ziobrą.

  • 17:44

    "Ukraińska delegacja po raz kolejny oświadczyła, że inicjatywa zbożowa powinna być przedłużona na dłuższy okres i rozszerzona" - oświadczył w czwartek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow dodając, że w Stambule zakończyły się negocjacje na ten temat.

    Kubrakow poinformował, że ONZ i Turcja zaproponowały, by dalsze konsultacje dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne były prowadzone online. Umowa w tej sprawie obowiązuje do 18 maja.

    Niedawno resort infrastruktury Ukrainy oskarżył władze Rosji o ponowne de facto zablokowanie działania inicjatywy zbożowej. Kijów poinformował, że Moskwa odmawiała rejestracji statków z produkcją rolną i przeprowadzania ich inspekcji.

  • 17:26

    Ambasador USA w RPA Reuben Brigety oskarżył RPA o dostarczanie broni Rosji - poinformowała w czwartek agencja AP, powołując się na lokalne media.

    Podczas spotkania z dziennikarzami w Pretorii ambasador powiedział, że jeden z transportów broni został zrealizowany w grudniu, kiedy statek "Lady R" zawinął do bazy marynarki wojennej leżącej na południowym wybrzeżu w rejonie Kapsztadu i cumował tam przez trzy dni. USA są pewne - powiedział ambasador - że po załadunku broni i amunicji statek ruszył w powrotny rejs do Rosji. W owym czasie do ministra obrony RPA zostało skierowane w tej sprawie pismo, jednak odpowiedzią - stwierdził ambasador - była gwałtowna krytyka relacji Stanów Zjednoczonych z Afryką.

    Bridgety powiedział, że jego rząd traktuje sprawę skrajnie poważnie i liczy, że Afryka Południowa "zacznie realizować politykę neutralności, którą głosi".

    - Uzbrajanie Rosjan jest niezwykle poważne i nie uważamy tej kwestii za rozwiązaną - oświadczył dyplomata.

    Na pytanie o pewność co do danych wywiadowczych Brigety stwierdził, że "dałby sobie za nie głowę uciąć".

  • 17:09

    Sąd w Petersburgu skazał na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu emerytkę za to, że zostawiła na grobie rodziców Władimira Putina notatkę z życzeniem, by "zabrali go do siebie" - pisze w czwartek niezależny rosyjski portal "Nowaja Gazieta. Jewropa".

    Kobietę uznano za winną profanacji miejsc pochówku z powodu nienawiści na tle politycznym. 60-latka potwierdziła, że zostawiła notatkę na grobie, ale podkreśliła, że nie kierowała się nienawiścią polityczną.

  • 16:51

    "Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem. A na pakcie z diabłem, jak wiadomo, korzysta diabeł" - ocenił w czwartek na Facebooku Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy, komentując decyzję Moskwy o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji i przywróceniu połączeń lotniczych.

    Jak dodał, Kijów ocenia decyzję Rosji jako "polityczną rekompensatę za odmówienie przez obecne gruzińskie władze nałożenia sankcji na Rosję". "W 2008 roku rosyjskie samoloty już przylatywały do Gruzji, by bombardować cywilów. Teraz planują bombardować europejską przyszłość Gruzinów" – dodał Nikołenko.

    MSZ Ukrainy wzywa władze gruzińskie do zsynchronizowania polityki wobec Rosji z polityką UE oraz powstrzymywania się przed działaniami, które oddalają europejskie perspektywy Tbilisi.

  • 16:38

    Szef Ministerstwa Sprawiedliwoci, prokurator generalny Zbigniew Ziobro spotkał się z prokuratorem generalnym Ukrainy Andriym Kostinem.

    "Osądzenie wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, których wojska Federacji Rosyjskiej dopuszczają się na terytorium Ukrainy – to główny temat dzisiejszej (11 maja br.) rozmowy" - podał resort w komunikacie.

    "Przesłuchanie 1700 ukraińskich świadków przez polskich prokuratorów, traktujemy właśnie jako pomoc w śledztwie" – powiedział Ziobro, cytowany w komunikacie.

    "Zebrane w Polsce zeznania ukraińskich uchodźców wojennych będzie można wykorzystać do pociągnięcia do odpowiedzialności konkretnych zbrodniarzy" – dodał.

  • 16:21

    Służby specjalne Białorusi i Rosji zintensyfikowały kontrole białoruskich przedsiębiorstw strategicznych. Szukają partyzantów wśród robotników - podał portal ukraińskich sił zbrojnych Centrum Narodowego Sprzeciwu.

    "Wiadomo, że na terenie strategicznych przedsięwzięć, w szczególności obronnych, wzmocniono reżim kontrwywiadowczy. Jest kontrolowany przez agentów KGB Białorusi i Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji. Służby specjalne dokładnie sprawdzają pracowników fabryk, w szczególności tych, którzy mają krewnych w Ukrainie" - napisał portal.

    Funkcjonariusz Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji

  • 14:49

    Do Kijowa przybyła pierwsza partia wagonów metra z Warszawy - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wagony, które w Warszawie wycofano z eksploatacji będą użyte do napraw kijowskiego metra, ponieważ należą do tej samej serii.

    Warszawa przekazuje je bezpłatnie, a do Kijowa trafi łącznie 60 wagonów. "Jest to znacząca pomoc dla metra w Kijowie, bowiem 80 procent składu wyprodukowano w ZSRR; analogiczne wagony używane są w metrze warszawskim" - napisał Kliczko na kanale Telegram.

    "Pomoc naszych polskich przyjaciół zapewni sprawną pracę metra kijowskiego, bezpieczeństwo ruchu pojazdów i przewozów pasażerskich" - dodał Kliczko.

    Warszawa przekazała Kijowowi partię wagonów metra

    Wagony z warszawskiego metra są już w Kijowie

    Wagony z warszawskiego metra są już w Kijowie

  • 14:00

    Wielka Brytania potwierdziła, że dostarcza Ukrainie pociski dalekiego zasięgu. Ogłosił to w Izbie Gmin minister obrony Ben Wallace. Pociski manewrujące powietrze-ziemia Storm Shadow mają zasięg do 300 kilometrów.

    "Storm Shadow to prawdziwy 'game changer', który znacząco zmieni sytuację na froncie, jeśli chodzi o możliwość dosięgnięcia bardziej oddalonych celów. Właśnie o takie pociski Kijów prosił swoich sojuszników od samego początku wojny" - informowało CNN.

    Brytyjskie pociski Storm Shadow pod kadłubem samolotu Tornado. Zdjęcie ilustracyjne

  • 12:50

    Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała amerykańska telewizja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie.

    "Storm Shadow to prawdziwy "game changer", który znacząco zmieni sytuację na froncie, jeśli chodzi o możliwość dosięgnięcia bardziej oddalonych celów. Właśnie o takie pociski Kijów prosił swoich sojuszników od samego początku wojny. Co ważne, to uzbrojenie zostało dostarczone Ukrainie przed zapowiadaną kontrofensywą przeciwko rosyjskim wojskom" - podała CNN, powołując się na swoich informatorów w amerykańskiej armii.

  • 11:45

    Rosyjskie wojsko przypuściło atak rakietowy na Słowiańsk w obwodzie donieckim - poinformował szef administracji wojskowej tego miasta Wadym Lach.

    "Niestety, nasze miasto ponownie zostało ostrzelane. Z systemów S-300. Trafili w prywatny dom. Ranna została kobieta. Uszkodzone zostały również dwa budynki przy ul. Switłodarskiej" - napisał na Facebooku Lach.

    Miasto Słowiańsk po rosyjskim ostrzale

  • 11:33

    Rosyjscy okupanci wywożą kolaborantów i grabią mienie z Enerhodaru, miasta satelickiego Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Pozostali jego mieszkańcy czekają na wyzwolenie przez Siły Zbrojne Ukrainy – powiedział w rozmowie z PAP mer Enerhodaru Dmytro Orłow.

    Przed inwazją zbrojną Rosji na Ukrainę położony na lewym brzegu Dniepru Enerhodar liczył ponad 50 tysięcy mieszkańców. Został zajęty przez wojska rosyjskie na początku marca ubiegłego roku. Ze względu na okupację mer Orłow urzęduje w Zaporożu, które znajduje się na terenach będących pod kontrolą ukraińskich władz.

    - Ewakuacja, którą prowadzą Rosjanie, nie jest przymusowa i nie ma masowego charakteru. Ci, którzy zdecydują się na wyjazd, transportowani są do innych miejscowości, będących pod okupacją – wyjaśnił. Według wcześniejszych doniesień mieszkańcy Enerhodaru ewakuowani są do miejscowości nad Morzem Azowskim, gdzie znajdują się bazy turystyczne, w których są osiedlani.

    Rosyjska armia wywozi z Enerhodaru nie tylko ludzi. Grabiony jest też sprzęt, należący do instytucji państwowych i firm prywatnych.

  • 11:25

    Nauczyciel historii z Republiki Komi w Rosji został skazany na 5,5 roku kolonii karnej za komentarz w internecie, w którym nazwał eksplozję na rosyjskim moście na zaanektowany Krym prezentem dla "Putlera" (określenie to bywa używane jako umowne połączenie nazwisk "Putin" i "Hitler") - podał niezależny rosyjski portal Mediazona.

    Sprawę Nikity Tuszkanowa sąd rozpatrzył w ciągu jednego dnia i wydał wyrok tylko pół roku niższy niż wymiar kary żądany przez prokuratora. Nauczyciel został oskarżony o "usprawiedliwianie terroryzmu" za pośrednictwem internetu i "dyskredytację armii" rosyjskiej.

    Do silnej eksplozji, która uszkodziła most Krymski, łączący zaanektowany półwysep z kontynentalną cześcią Rosji, doszło w październiku 2022 roku.

    Jak ogłosił wówczas prezydent Władimir Putin, wybuch był "aktem terroryzmu" zaplanowanym przez ukraińskie służby specjalne.

    Zniszczony most Krymski

    Most Krymski uszkodzony. Relacja Andrzeja Zauchy

  • 11:12

    Rosjanie, okupujący Zaporoską Elektrownię Jądrową, odbyli kilka ćwiczeń szybkiej ewakuacji z obiektu - przekazał szef koncernu Enerhoatom Petro Kotin.

    Zdaniem Kotina, rosyjski Rosenergoatom przeprowadził takie szkolenia, aby "okupacyjna załoga" mogła się szybko zebrać i opuścić elektrownię. Wcześniej ukraińskie władze informowały, że Rosjanie wywożą z elektrowni sprzęt i dokumenty.

    Wcześniej koncern Enerhoatom poinformował, że rosyjscy okupanci zamierzają wywieźć z elektrowni blisko trzy tysiące pracowników.

    Zaporoska Elektrownia Jądowa została zajęta przez wojsko rosyjskie na początku marca ubiegłego roku.

    Zaporoska Elektrownia Jądrowa

  • 10:15

    Ukraina ma kilka możliwości prowadzenia działań kontrofensywnych. Ostateczna decyzja w tej sprawie będzie zależała od bieżących okoliczności - powiedział na antenie publicznej telewizji Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.

    - Ostateczna mapa (kontrofensywy – red.) zostanie zatwierdzona w biurze prezydenta Zełenskiego, zwierzchnika ukraińskich sił zbrojnych - dodał Daniłow.

  • 9:39

    Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Po jednej ofierze śmiertelnej odnotowano w regionach chersońskim i charkowskim, na południu i północnym wschodzie kraju - poinformowały w czwartek rano władze tych jednostek administracyjnych.

  • 9:15

    Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że jego kraj potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko Rosji, ponieważ wojsko wciąż potrzebuje obiecanej zachodniej pomocy - podaje BBC.

    - Możemy iść naprzód i odnieść sukces. Ale stracilibyśmy wielu ludzi. Myślę, że to niedopuszczalne - dodał ukraiński przywódca w rozmowie z nadawcami publicznymi, którzy są członkami Eurovision News. - Więc musimy poczekać. Potrzebujemy trochę więcej czasu - dodał Zełenski.

    Wołodymyr Zełenski odwiedza tereny odbite z rąk rosyjskich okupantów

  • 8:46

    Od początku 2023 roku rosyjskie ministerstwo obrony zintensyfikowało program rekrutacji rosyjskich więźniów do walki w Ukrainie. W kwietniu zaciągnęło się prawdopodobnie do 10 tysięcy skazańców - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przypomniał, że od lata 2022 roku więźniowie byli kluczową pulą rekrutów dla operacji prowadzonych w Ukrainie przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, która jednak z dużym prawdopodobieństwem utraciła dostęp do rosyjskiego systemu penitencjarnego w lutym tego roku, gdy eskalował jej publiczny spór z ministerstwem obrony.

    "Prowadzona przez ministerstwo obrony kampania rekrutacji więźniów jest częścią szerszych, intensywnych działań rosyjskiego wojska, mających na celu zwiększenie jego liczebności, przy jednoczesnej próbie uniknięcia wprowadzenia nowej obowiązkowej mobilizacji, która byłaby bardzo niepopularna wśród rosyjskiej opinii publicznej" - podano w analizie brytyjskiego ministerstwa obrony.

  • 8:30

    W ciągu minionej doby Rosjanie 90-krotnie ostrzelali obwód chersoński, wystrzeliwując 461 pocisków z ciężkiej artylerii, wyrzutni Grad, czołgów, atakując z użyciem dronów i lotnictwa - poinformował szef regionu Ołeksandr Prokudin.

    Miasto Chersoń zostało ostrzelane 10-krotnie.

    W wyniku ataków zginęła jedna osoba i jedna została ranna.

    Okolice Chersonia po rosyjskim ataku

  • 7:45

    Okupacyjni zarządcy z nadania Moskwy, stojący na czele samozwańczych administracji na południu Ukrainy, przestali otrzymywać wynagrodzenia. Władze Rosji postanowiły "ukarać" w ten sposób swoich podwładnych za brak sukcesów na froncie - powiadomił portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

    Zaległości płacowe w "administracjach wojskowo-cywilnych" na podbitych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego sięgają od jednego do dwóch i pół miesiąca. Okupacyjne władze z nadania Kremla utrzymują, że dzieje się tak z powodu "trudności o charakterze biurokratycznym".

    Jak jednak dowiedzieliśmy się od naszych informatorów, jest to celowe blokowanie wypłat przez Moskwę - czytamy na łamach rządowego serwisu.

    Również w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu chersońskiego Jurij Sobołewski przekazał doniesienia, że podobna sytuacja ma miejsce na Chersońszczyźnie. Lokalni ukraińscy kolaboranci, którzy podjęli tam współpracę z wrogiem, mają się czuć "porzuceni" przez swoich mocodawców i starać się za wszelką cenę wyjechać do Rosji.

  • 7:44

    Turcja ocenia, że umowa dotycząca eksportu zboża ukraińskiego przez Morze Czarne, która wygasa 18 maja, może być przedłużona co najmniej o dwa miesiące - oświadczył szef tureckiej dyplomacji Mevlut Cavusoglu po rozmowach w Moskwie.

  • 7:18

    Ukraiński sztab opublikował najnowsze dane dotyczące rosyjskich strat na froncie. Według tego raportu okupanci w ciągu ostatniej doby stracili między innymi 610 żołnierzy i cztery czołgi.

  • 7:03

    Środowa wizyta doradcy prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silva, który próbuje mediować w wojnie Rosji z Ukrainą, może przysłużyć się procesowi pokojowemu - tak brazylijskie media oceniły podróż Celso Amorima do Kijowa. Przypomniały, że w kwietniu odbył on podróż do Moskwy, gdzie spotkał się z władzami Rosji.

  • 6:49

    W przypadku reelekcji prezydent Recep Tayyip Erdogan będzie kontynuować swoją politykę mediacyjną w sprawie wojny w Ukrainie. Cieszy się zaufaniem obu przywódców, Wołodymyra Zełenskiego i Władimira Putina - powiedział PAP prof. Talha Kose z tureckiego ośrodka analitycznego SETA. Jak dodał, inny prezydent Turcji nie miałby tej wiarygodności i relacji osobistych.

  • 6:43

    Ukraiński sztab przekazał, że minionej doby rosyjskie wojska zaatakowały pojedynczą rakietą S-300 Konstantynówkę w obwodzie donieckim. Odnotowano też 45 ataków lotniczych i 53 ostrzały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych.

  • 6:39

    Główne wysiłki rosyjska armia koncentruje na kierunku łymańskim, bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim w Donbasie. Zacięte walki toczą się o Bachmut i Marjinkę. Na tych odcinkach minionej doby wojska ukraińskie odparły 39 wrogich ataków - podał w porannym komunikacie ukraiński sztab generalny.

  • 6:10

    Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

  • 4:43

    Instytut Studiów nad Wojną: wszechobecne problemy z rosyjskimi zdolnościami bojowymi, zaostrzone przez ciągłe ataki wyniszczające w rejonie Bachmutu, prawdopodobnie znacznie ograniczają zdolności sił rosyjskich w tym rejonie do obrony przed lokalnymi ukraińskimi kontratakami.

  • 4:39

    Rząd Mołdawii premiera Dorina Receana zrezygnował z zamiaru ograniczenia importu ukraińskich zbóż - podał minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Vladimir Bolea. Zapowiedział też, że władze zwiększą monitoring transportów zboża z Ukrainy, aby te opuszczały tranzytem terytorium Mołdawii.

  • 4:34

    ISW: ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjskie władze okupacyjne nakłaniają Ukraińców do ewakuacji w Berdiańsku i Kyryliwce w obwodzie zaporoskim, ale przywożą ich do "miasteczek namiotowych" w obwodzie rostowskim w Rosji.

  • 3:37

    Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

  • 3:01

    Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.

    Fundusze sięgające 5,4 mln dolarów pochodzą z rachunku Konstantina Małofiejewa, który został uznany za winnego łamania sankcji. Sąd okręgowy w Nowym Jorku zajął je w początkach roku. Prokurator generalny zapewniał wówczas, że przejęte od oligarchy kwoty "mogą być pierwszym transferem rosyjskich środków na Ukrainę, ale nie będą ostatnim".

  • 2:31

    - Nasz blok odpowiedzialny za współpracę międzynarodową bardzo aktywnie, w szczegółach opracowuje z partnerami nowe pakiety obronne dla Ukrainy. Nowe decyzje są już na biurku – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu opublikowanym w środę wieczorem w sieciach społecznościowych.

    - Więcej ochrony dla naszego nieba, więcej możliwości dla obrony i działania na ziemi – stwierdził Zełenski, dodając, że kroki ze strony partnerów oczekiwane są już w najbliższym czasie. Wyraził też podziękowania dla wszystkich, którzy wspierają Ukrainę wojskowo.

    Ukraiński przywódca poinformował również, że rząd przygotowuje programy powojennej odbudowy kraju "w nowym formacie bezpieczeństwa".

  • 1:26

    W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych – informuje sztab generalny ukraińskiej armii.

    W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.

  • 1:13

    Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak, szef organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.

    Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny

    Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. - Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie – powiedział Badrak.

  • 0:29

    Krajowa Prokuratura Antyterrorystyczna (PNAT) wszczęła w środę śledztwo w sprawie zbrodni wojennej w związku ze śmiercią dziennikarza agencji AFP Armana Soldina. Zginął on na Ukrainie w czasie ostrzału rakietowego we wtorek.

    Śledztwo powierzone zostało Centralnemu Urzędowi do Walki ze Zbrodniami przeciwko Ludzkości i Zbrodniami z Nienawiści (OCLCH). Według źródła zaznajomionego ze sprawą OCLCH przygotował już zespół ekspertów do wyjazdu na miejsce zdarzenia - miejscowości Czasiw Jar w pobliżu Bachmutu.

    32-letni Arman Soldin, francuski dziennikarz urodzony w Sarajewie, koordynator wideo AFP na Ukrainie, zginął w ostrzale rakietami z wyrzutni Grad. Został trafiony, gdy leżał na ziemi, próbując się chronić przed atakiem. Nikt z reszty ekipy nie został ranny. Soldin był członkiem zespołu pięciu reporterów AFP, którzy towarzyszyli ukraińskim żołnierzom na najbardziej gorącym froncie wojny.

    Wojna w Ukrainie. Francuski dziennikarz Arman Soldin zginął w rosyjskim ataku

Autorka/Autor:red.

Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: