Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 463 dni. Ambasady 23 krajów, w tym Polski, wezwały Rosję do współpracy z władzami Ukrainy w celu powrotu dzieci tam, gdzie jest ich dom, na Ukrainę. "Jesteśmy wstrząśnięci wielką nielegalną przymusową deportacją i przesiedleniem ukraińskich dzieci do Rosji oraz na kontrolowane przez Rosję terytoria Ukrainy" – napisano w oświadczeniu. Sygnatariusze apelu wskazali, że władze Ukrainy zidentyfikowały już 19 tysięcy dzieci, które zostały nielegalnie deportowane albo w inny sposób rozłączone z rodzicami lub opiekunami. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:49
Władze wojskowe stolicy poinformowały na Telegramie, że Rosja jednocześnie wystrzeliła drony i pociski manewrujące. "Według wstępnych informacji siły obrony powietrznej wykryły i zniszczyły ponad 30 celów powietrznych różnego typu w przestrzeni powietrznej nad i wokół Kijowa" – napisano w oświadczeniu.
Mer Kijowa Witalij Kliczko, który wcześniej informował o dwóch oddzielnych falach ataków i eksplozjach, napisał na Telegramie, że nie było wezwań służb ratowniczych.
- 4:08
Instytut Studiów nad Wojną: dowódcy i urzędnicy czeczeńscy rozpoczęli skoordynowany atak na Jewgienija Prigożyna, prawdopodobnie próbując osłabić finansistę Grupy Wagnera.
Amerykański think tank zwrócił uwagę, że Prigożyn odpowiedział na ataki, twierdząc, że będzie dalej wyrażał opinie, dopóki rosyjscy funkcjonariusze MON nie zostaną ukarani za błędy w planowaniu inwazji na Ukrainę.
- 3:42
Obrona przeciwlotnicza Kijowa odpiera kolejną falę rosyjskich ataków z powietrzna - poinformowały władze miasta na Telegramie. Alarm przeciwlotniczy ogłoszono na całej Ukrainie.
"W Kijowie dochodzi do wybuchów. Obrona przeciwlotnicza działa" – poinformował mer stolicy Witalij Kliczko, dodając, że do miasta zmierza nowa fala dronów. Kilka minut później napisał na Telegramie: "Więcej eksplozji w mieście".
- 2:32
Klęska Rosji w wojnie na Ukrainie jest coraz bliższa - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym wystąpieniu wideo, odnosząc się m.in. do wsparcia dla Kijowa, jakie zadeklarowali przywódcy blisko 50 państw na czwartkowym szczycie w Mołdawii.
Spotkanie przywódców państw i rządów zostało maksymalnie wykorzystane do tego, by zapewnić Ukrainie dalszą pomoc i przyspieszyć klęskę "terrorystów" - stwierdził Zełenski.
- Przygotowujemy nowe decyzje dotyczące obronności, w tym systemów obrony przeciwlotniczej, samolotów bojowych i naszego uderzenia na lądzie - poinformował prezydent Ukrainy.
Wołodymyr Zełenski
Podkreślił, że także Ukraina powinna więcej robić dla bezpieczeństwa swoich obywateli. - Już nigdy nie może się powtórzyć sytuacja z ubiegłej nocy z Kijowa, kiedy ludzie nie mogli dostać się do schronu, bo był zamknięty - stwierdził ukraiński przywódca.- Boli śmierć tych ludzi. Schrony powinny być otwarte całą dobę - podkreślił Zełenski i dodał, że odpowiedzialni za tak tragiczne w skutkach zaniedbania muszą zostać ukarani.
- 1:13
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:33
Stacja Franceinfo opublikowała fragmenty 200-stronicowego raportu francuskiej komisji parlamentarnej ds. rosyjskich wpływów. "Zjednoczenie Narodowe jest wyjątkowe pod względem ideologicznej bliskości z reżimem rosyjskim oraz powiązań finansowych, które będą przedmiotem szczegółowej analizy" - stwierdziła sprawozdawczyni komisji Constance Le Grip z prezydenckiej partii Renesans.
W raporcie zauważono, że Marine Le Pen wielokrotnie broniła aneksji Krymu przez Rosję. "To była bezpośrednia transmisja oficjalnego rosyjskiego dyskursu", "wyraźnie doceniana w Moskwie" - napisano.
"Wszystkie uwagi Le Pen na temat Krymu z jej przesłuchania przed komisją śledczą powtarzają słowo w słowo oficjalny język reżimu Putina" - uważa Constance Le Grip. "Należy jednak zauważyć, że agresja Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 roku oznaczała osłabienie prorosyjskich stanowisk Zjednoczenia Narodowego" – stwierdziła sprawozdawczyni.
- 23:17
Szkolenie ukraińskich żołnierzy
Szkolenie ukraińskich żołnierzy
Szkolenie ukraińskich żołnierzy
- 22:25
Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak podkreślił, że "prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO" i zapewnił, że jego kraj będzie wspierać Ukrainę nie tylko teraz, lecz także w nadchodzących latach.
"Zgadzam się z sekretarzem generalnym NATO (Jensem Stoltenbergiem - red.), że prawowite miejsce Ukrainy jest w NATO, a to, o czym teraz rozmawiamy z Ukrainą, to upewnienie się, że mają wszelkie wsparcie potrzebne do skutecznej kontrofensywy" przeciwko Rosji - powiedział Sunak dziennikarzom podczas pobytu w Mołdawii na odbywającym się tam w czwartek szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej.
Powiedział, że jest "dumny" z dokonań Wielkiej Brytanii we wspieraniu Ukrainy i dodał: - Chcemy upewnić się, że wprowadziliśmy długoterminowe ustalenia dotyczące bezpieczeństwa dla Ukrainy, więc wysyłamy bardzo silny sygnał do Władimira Putina, że nigdzie się nie wybieramy, jesteśmy tutaj na stałe i będziemy nadal wspierać Ukrainę - nie tylko teraz, ale przez lata w przyszłości".
Podczas pobytu w Mołdawii Sunak odbył m.in. rozmowę z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.
- 21:48
Rząd Holandii chce kupić kilkanaście czołgów Leopard 1 dla walczącej z Rosją Ukrainy - poinformowała holenderska agencja ANP, powołując się na anonimowe źródła.
Czołgi mają zostać kupione od szwajcarskiej firmy, co oznacza, że rząd Holandii musiałby wpierw uzyskać zgodę władz Szwajcarii na takie zamówienie.
Ministerstwo obrony Holandii odmówiło komentarza w tej sprawie.
- 21:34
Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EWP) pokazał naszą jedność, siłę i determinację w obronie pokoju i sprzeciwie wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę - powiedziała prezydent Mołdawii Maia Sandu na konferencji prasowej po zakończeniu spotkania. Mołdawia jest na nieodwracalnej drodze do członkostwa w Unii Europejskiej - podkreśliła.
- Gdyby nie opór i odwaga Ukrainy, Mołdawia byłaby zagrożona - oświadczyła Sandu. Jej zdaniem czwartkowy szczyt pokazał, jak cenna jest europejska wspólnota polityczna i że jesteśmy rodziną.
Wybór na gospodarza tego spotkania Mołdawii, najbiedniejszego państwa Europy, jest wyraźnym sygnałem dla Kremla ze strony UE i prozachodnich władz w Kiszyniowie - komentuje agencja Reutera.
- 21:10
Podczas czwartkowego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Olaf Scholz podkreślili konieczność udzielenia Ukrainie "zdecydowanych, konkretnych, bardzo jasnych" gwarancji bezpieczeństwa.
Macron powiedział dziennikarzom, że Ukrainie należy przedstawić gwarancje bezpieczeństwa podczas szczytu NATO, który odbędzie się w lipcu na Litwie.
- (Szczyt - red.) w Wilnie musi być jasnym sygnałem dla Ukrainy i Ukraińców. Opowiadam się za bardziej zdecydowanymi, konkretnymi, bardzo jasnymi gwarancjami bezpieczeństwa - oznajmił prezydent Francji.
Dodał, że kwestie te będą tematem jego rozmów z Scholzem, które odbędą się 7 czerwca w Poczdamie.
Kanclerz Niemiec powiedział podczas konferencji prasowej, że przyszłe gwarancje bezpieczeństwa, jakich udzielić mają Ukrainie kraje Zachodu, muszą być inne niż te, jakie mają państwa członkowskie NATO.
- Zważywszy na to, jak wygląda obecnie sytuacja, nie chodzi o ustanowienie członkostwa (Ukrainy w Sojuszu - red.). Musimy się wszyscy skoncentrować na tym jak możemy indywidualnie wspierać Ukrainę - oświadczył Scholz.
Jak dodał, gwarancje bezpieczeństwa powinny być tak skonstruowane, by zarazem chronić Ukrainę przed atakami i jednocześnie stabilizować ten kraj.
- 20:52
Tylko 33 statki wypłynęły w maju z ukraińskich portów, to o połowę mniej niż w kwietniu - poinformował na konferencji prasowej rzecznik ONZ Stephane Dujarric. Dodał, że ONZ jest zaniepokojona spowolnieniem działań w ramach umowy zbożowej zawartej pośrednio między Rosją a Ukrainą.
Ukraińskie ministerstwo odbudowy i infrastruktury powiadomiło również, że obowiązywanie umowy zbożowej zostało wstrzymane, ponieważ Rosja zablokowała rejestrację statków we wszystkich portach Ukrainy.
Rosja zgodziła się w maju na przedłużenie umowy o dwa miesiące, ale zapowiedziała, że inicjatywa zostanie wstrzymana, jeśli nie zostanie zrealizowane porozumienie mające na celu usunięcie przeszkód dla rosyjskiego eksportu zboża i nawozów.
"Wspólne Centrum Koordynacyjne w Stambule poinformowało, że nie jest możliwe sporządzenie planu inspekcji (statków - red.) na 1 czerwca z powodu kolejnej nieuzasadnionej odmowy ze strony delegacji rosyjskiej, aby zarejestrować przybywającą flotę do uczestnictwa w inicjatywie" - poinformowało ukraińskie ministerstwo na Facebooku.
"Należy zauważyć, że w okresie dziesięciu miesięcy działania inicjatywy zbożowej eksportowano ponad 30,5 mln ton produktów pochodzących od ukraińskich rolników. Sabotaż ze strony rosyjskiej delegacji i celowe spowalnianie pracy trwały siedem miesięcy, w rezultacie sprawiając, że światu nie dostarczono co najmniej 20 mln ton żywności" - napisało ministerstwo infrastruktury Ukrainy.
Ukraina uważa również, że Rosja blokuje port w Piwdennym koło Odessy, jeden z trzech ukraińskich portów, jakie zostały ujęte w umowie zbożowej.
Rosja zaprzeczała wcześniej jakimkolwiek nadużyciom, ale wezwała wszystkie strony umowy zbożowej do odblokowania tranzytu rosyjskiego amoniaku, aby można było go eksportować rurociągiem biegnącym z Rosji przez terytorium Ukrainy do Piwdennego. Według anonimowego źródła agencji Reutera Kijów rozważa zezwolenie na tranzyt rosyjskiego amoniaku pod warunkiem, że umowa zbożowa zostanie rozszerzona o kolejne ukraińskie porty oraz pozwoli na eksport szerszej gamy produktów niż obecnie.
- 20:30
Szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii
- 20:15
Prezydenci Francji i Ukrainy, Emmanuel Macron i Wołodymyr Zełenski, podpisali na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Kiszyniowie wspólną deklarację w sprawie szkolenia pilotów myśliwców – poinformował Pałac Elizejski. Ukraina oczekuje od Zachodu dostaw samolotów bojowych, które pomogą jej odpierać inwazję Rosji.
"My, prezydenci Ukrainy i Republiki Francuskiej spotkaliśmy się dziś w Kiszyniowie na marginesie drugiego szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej i potwierdziliśmy nasze porozumienie, osiągnięte podczas spotkania bilateralnego w Paryżu 14 maja 2023 roku, że Francja przyczyni się do ochrony ludności ukraińskiej przed rosyjskimi uderzeniami za pomocą sprzętu obrony powietrznej" - napisano w deklaracji.
"Zgodnie z ustaleniami na dwunastym spotkaniu w formacie Ramstein 25 maja 2023 roku potwierdziliśmy, że jesteśmy gotowi wprowadzić niezbędne ramy do rozpoczęcia szkolenia ukraińskich pilotów myśliwców zgodnie z potrzebami Sił Powietrznych Ukrainy" - stwierdzono.
"Biorąc pod uwagę równoległe konsultacje ze Stanami Zjednoczonymi i innymi krajami, poleciliśmy naszym ministrom obrony przygotowanie formalnych ram i mechanizmu szkolenia pilotów i mechaników lotniczych" - wskazano w dokumencie.
- 19:51
Otrzymałem od sojuszników sygnał mocnego wsparcia w sprawie samolotów bojowych dla Ukrainy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymy Zełenski na konferencji prasowej po czwartkowym szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii. Zełenski spotkał się tam z przywódcami ponad 40 państw europejskich.
Zełenski zaznaczył, że w czasie poprzedzającym przekazanie Ukrainie nowoczesnych myśliwców potrzebna jest jednak pomoc w dostarczeniu większej liczby systemów obrony powietrznej Patriot, by bronić się przed rosyjskimi nalotami.
Potrzebujemy nowoczesnych myśliwców, jestem wdzięczny naszym partnerom za to, że "usłyszeli" tę prośbę, ale na te myśliwce będziemy musieli trochę poczekać - mówił ukraiński prezydent, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Zapewnił, że samoloty na pewno zostaną przekazane, ale do tego czasu potrzebne są dodatkowe środki do ochrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej."Dopóki nie będziemy mieli samolotów potrzebujemy więcej Patriotów. Dlaczego Patriotów? Ponieważ są w stanie zestrzelić wszystkie rodzaje rosyjskich rakiet. Mamy wiele innych rodzajów uzbrojenia, ale Patrioty to Patrioty".
- 19:36
Szef NATO Jens Stoltenberg: musimy zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w długoterminowej perspektywie
- 18:38
Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że w czwartek odparło trzy transgraniczne ataki proukraińskich bojowników w pobliżu miasta Szebekino obwodzie biełgorodzkim. Moskwa oskarżyła Ukrainę o wykorzystywanie "formacji terrorystycznych" do przeprowadzania ataków na rosyjską ludność cywilną.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego przekazał z kolei, że siły zbrojne Ukrainy ostrzelały Szebekino rakietami Grad 122 mm produkcji radzieckiej, podpalając akademik i uszkadzając budynek administracyjny. Według niego co najmniej dziewięciu cywilów zostało rannych w ostrzale.
- 18:25
Minister obrony RFN Boris Pistorius poinformował, że nie ma jeszcze decyzji w sprawie skierowanej do Niemiec prośby Ukrainy o dostawę pocisków manewrujących typu Taurus. Jesteśmy bardzo powściągliwi - podkreślił minister podczas wizyty w Federalnym Urzędzie Zarządzania Personelem Bundeswehry w Kolonii.
Ukraina zwróciła się do Niemiec o dostarczenie pocisków manewrujących Taurus. Zgodnie z informacjami ministerstwa obrony RFN wniosek strony ukraińskiej nadszedł 26 maja.
Taurus to pocisk manewrujący opracowany przez szwedzko-niemiecką firmę o tej samej nazwie. Ze względu na zasięg 500 kilometrów, byłby w stanie trafić w cele daleko za obecną linią frontu we wschodniej Ukrainie.Rakieta Taurus odpalana z niemieckiego Tornada
- 18:24
Wzywamy Rosję do współpracy z władzami Ukrainy w celu powrotu dzieci tam, gdzie jest ich dom, na Ukrainę – napisano w oświadczeniu ambasad 23 krajów, opublikowanym na Facebooku ambasady RP w Kijowie 1 czerwca, gdy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziecka.
"Jesteśmy wstrząśnięci wielką nielegalną przymusową deportacją i przesiedleniem ukraińskich dzieci do Rosji oraz na kontrolowane przez Rosję terytoria Ukrainy"
Sygnatariusze apelu wskazali, że władze Ukrainy zidentyfikowały już 19 tys. dzieci, które zostały nielegalnie deportowane albo w inny sposób rozłączone z rodzicami lub opiekunami. Liczba deportowanych dzieci rośnie w ostatnim czasie w związku z przymusowym przesiedlaniem ludności z obwodu zaporoskiego.
- 18:21
Firma Elona Muska SpaceX wygrała przetarg resortu obrony USA na dostawę terminali internetowych Starlink dla Sił zbrojnych Ukrainy - podaje w czwartek agencja Bloomberg, powołując się na komunikat Pentagonu.
W grudniu ministerstwo obrony USA ujawniło, że będzie dostarczać Ukrainie "terminale oraz usługi" gwarantujące jej dostęp do komunikacji satelitarnej - pisze Bloomberg. - 18:20
Wojna na Ukrainie. Komisja Europejska przygotowuje plan finansowego wsparcia
- 17:42
Polska będzie pomagała Ukrainie przeszkolić pilotów myśliwców F-16 - powiedział w czwartek w Kiszyniowie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że wobec Warszawy nie ma oczekiwań, by przekazała Kijowowi te maszyny, ponieważ Polska sama ma ich za mało.
"Mamy za mało samolotów F-16, więc na ten moment, dzisiaj, nie ma wobec nas takich oczekiwań. My przekazaliśmy nasze MiG-i - dobre samoloty, dobre myśliwce i jest to bardzo docenione (...) Prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski bardzo mi podziękował dzisiaj tutaj za nasz udział w organizowaniu koalicji"
Prezes Rady Ministrów wypowiedział również o systemie obrony powietrznej Patriot.
- Podczas tego spotkania wskazywałem na to, jak ważne jest żeby inne państwa, które mają systemy Patriot jak najszybciej się nimi podzieliły z Ukrainą i mogę powiedzieć, że to spotkanie było bardzo, bardzo konstruktywne, pozytywne - stwierdził. Zauważył, że Polska ma tych systemów za mało, by je przekazać Ukrainie. - Kilku premierów, którzy mają systemy Patriot obiecało szybką ich dostawę dla Ukrainy - poinformował Morawiecki. - 17:39
Biełsat donosi, powołując się na rosyjskie media, że w Biełgorodzie doszło do eksplozji. Przyczyna wybuchu nie jest znana.
- 15:53
Wszyscy zdają sobie sprawę, że przyszłość Ukrainy jest w NATO. Ukraina jest częścią zachodniej architektury bezpieczeństwa. Wszyscy praktycznie zgodzili się, że trzeba powołać radę NATO-Ukraina - powiedział w Oslo szef MSZ Zbigniew Rau po nieformalnym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO.
Zbigniew Rau
- 15:19
Nie atakujemy celów na terytorium Rosji, w tym kompleksów pocisków balistycznych Iskander, przy użyciu uzbrojenia otrzymanego od zachodnich partnerów. Zobowiązaliśmy się do tego w kontaktach z tymi państwami i pozostajemy konsekwentni - oświadczył rzecznik sił powietrznych Ukrainy pułkownik Jurij Ihnat.
- Sięgniemy jednak po wszystkie dostępne zasoby, jeśli trzeba będzie odpowiedzieć na ostrzał agresora, przeprowadzony z okupowanych terenów naszego kraju - dodał wojskowy, cytowany przez agencję Ukrinform.
- 14:57
Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu biełgorodzkiego graniczącego z Ukrainą, poinformował, że w mieście Szebiekino zapalił się hostel. W budynek trafił pocisk.
Urzędnik twierdzi, że ukraińskie wojsko ostrzeliwuje miasto z wyrzutni Grad.
Rosyjskie miasto Szebiekino po ataku dronów
Atak na rosyjskie miasto przy granicy z Ukrainą. Gubernator potwierdza, że są ranni
- 14:36
NATO skupia się teraz na dostarczaniu niezbędnej pomocy Ukrainie, by była w stanie odbić swoje terytorium i przetrwać jako państwo, ale Sojusz musi też zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo w perspektywie długoterminowej, po zakończeniu wojny - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po spotkaniu szefów MSZ państw NATO w stolicy Norwegii Oslo.
- Kiedy wojna się skończy, musimy być pewni, że mamy plan, by zapewnić, że to nie będzie przerwa w działaniach Rosji przeciwko Ukrainie. (...) Musimy zatrzymać to błędne koło agresji przeciwko Ukrainie - mówił Stoltenberg.
Spotkanie szefów MSZ państw NATO w Oslo
- 14:15
W czwartek po południu rosyjskie wojsko ostrzelało obiekt przemysłowy w Charkowie. Spod gruzów uratowano kobietę - przekazał szef obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Wcześniej urzędnik poinformował o wybuchach w Charkowie i zaapelował do mieszkańców miasta, by udali się do schronów.
Ostrzelana dzielnica w Charkowie
- 13:41
O ograniczonych atakach lądowych Rosjan w pobliżu Bachmutu napisał także w swoim sprawozdaniu amerykański Instytut Badań nad Wojną.
- 13:39
Wojska rosyjskie znacznie zmniejszyły aktywność na odcinku bachmuckim. W ciągu doby odnotowano tam tylko cztery starcia - powiedział rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
Ponadto Rosjanie nadal aktywnie osłaniają ogniem artyleryjskim swoje działania dotyczące rotacji oddziałów w tym regionie - przekazał Czerewaty i dodał, że w ciągu minionej doby okupanci przeprowadzili 436 ataków artyleryjskich. Ukraińskie siły zbrojne przeprowadziły ataki odwetowe - zabito 59 żołnierzy wroga, 103 zostało rannych.
- Zniszczono również dwie jednostki walki radioelektronicznej, drona typu Zala, działo Hiacynt, dwa pojazdy z amunicją, dwa składy amunicji i przeciwpancerny system rakietowy - dodał rzecznik.
- 13:33
Dowódca ukraińskich wojsk lądowych Ołeksandr Syrski przekazał, że na kierunku bachmuckim nastąpiła "zmiana formatu operacji", spowodowana wycofywaniem się pododdziałów najemniczej formacji Grupa Wagnera, które są zastępowane przez żołnierzy rosyjskiej armii.
- Obecna sytuacja może sprawiać wrażenie zacisza, ale niestety to zacisze jest tylko chwilowe - powiedział Syrski w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda.
Ukraińscy żołnierze w rejonie Bachmutu
- 12:36
Parlament Europejski poparł projekt prawa w celu zwiększenia europejskiej produkcji amunicji i pocisków rakietowych. Dzięki temu UE ma zwiększyć ich dostawy dla Ukrainy.
Akt o wspieraniu produkcji amunicji (ASAP) ma na celu przyspieszenie dostaw amunicji i pocisków na Ukrainę oraz pomoc państwom członkowskim w uzupełnieniu ich arsenałów. 500 mln euro ma zapewnić zwiększenie zdolności produkcyjnych UE, aby zaradzić obecnemu niedoborowi amunicji, pocisków i ich komponentów.
- 12:23
Mer Kijowa Witalij Kliczko w miejscu, gdzie spadły fragmenty zestrzelonej rosyjskiej rakiety
Mer Kijowa Witalij Kliczko w miejscu, gdzie spadły fragmenty zestrzelonej rosyjskiej rakiety
Mieszkańcy Kijowa przed blokiem, uszkodzonym w wyniku rosyjskiego ataku
Mieszkańcy Kijowa w miejscu, gdzie spadły fragmenty zestrzelonej rosyjskiej rakiety
Alina Makarczuk i Ołeh Biłecki o sytuacji w Kijowie
- 12:17
W Centralnym Szpitalu Klinicznym w Moskwie, gdzie leczeni są najważniejsi politycy w Rosji, powstanie schron przeciwbombowy - powiadomił niezależny rosyjski portal Meduza, powołując się na informacje z państwowego portalu zamówień publicznych.
Wstępny koszt budowy tego obiektu jest szacowany na 35 mln rubli, czyli niespełna 2 mln zł. Zgodnie z założeniami administracji Putina schron, wyposażony m.in. w sale operacyjne, specjalne środki łączności i miejsca przeznaczone do przetwarzania informacji niejawnych, powinien powstać do 20 grudnia 2023 roku - czytamy na łamach Meduzy.
- 12:09
Legion Wolność Rosji - jednostka ochotnicza Rosjan walczących w składze formacji obrony terytorialnej Ukrainy - opublikował film, w którym twierdzi, że wspierający Ukrainę partyzanci rosyjscy znajdują się na granicy rosyjskiej i "wkrótce" wejdą na jej terytorium.
"Wyzwolimy całą Rosję" - twierdzą w apelu cytowanym przez ukraińską agencję UNIAN.
- 11:34
Po raz pierwszy od napaści na Ukrainę w rosyjskiej sankcjonowanej przez państwo telewizji zakwestionowano rządy Władimira Putina. Ostra nacjonalistyczna retoryka ośmiela opozycjonistów do podejmowania tematów tabu - przekazało w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony.
Resort przypomniał, że 27 maja opozycyjny polityk Borys Nadieżdin wystąpił w rosyjskim kanale NTV i wezwał do wyboru nowego prezydenta w 2024 roku w celu odbudowania normalnych stosunków z Europą.
- 10:50
Na froncie na wschodniej Ukrainie Rosjanie zużywają średnio około 30 tysięcy pocisków artyleryjskich na dobę – oznajmił rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk armii ukraińskiej Serhij Czerewaty.
Jak mówił rzecznik, Rosjanie nie są już w stanie prowadzić ostrzałów "bez przerwy, na całej linii frontu, jak robili to zeszłego lata". Wciąż jednak mogą "atakować dość mocno" na tych odcinkach frontu, na których koncentrują swoje działania - dodał Czerewaty.
Najemnicy Grupy Wagnera opuszczają Bachmut
- 10:33
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę wszczęto ponad 2,9 tys. postępowań karnych w sprawie przestępstw popełnionych przez wroga na ukraińskich dzieciach - powiadomiła w Międzynarodowym Dniu Dziecka Prokuratura Generalna Ukrainy.
"Zbrodnie agresora wobec dzieci to przypadki morderstw i spowodowania obrażeń ciała, przestępstwa o charakterze seksualnym, ataki na szkoły i inne placówki oświaty, a także nielegalne deportacje osób niepełnoletnich z Ukrainy" - wyjaśniła prokuratura w komunikacie na kanale Telegram.
- 10:25
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 460 rosyjskich żołnierzy - poinformowałw sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Straty rosyjskiej armii w ludziach od początku agresji zbrojnej wynoszą 208 370 żołnierzy.
- 10:15
Dziecko i dwie kobiety, zabite w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, zginęły przed drzwiami zamkniętego schronu przeciwbombowego – poinformował szef MSW Ukrainy Ihor Kłymenko.
"Dziś w Kijowie zginęły trzy osoby – dwie kobiety i 9-letnia dziewczynka, które starały się dostać do zamkniętego schronu przeciwbombowego" – napisał Kłymenko na Facebooku. "Zamknięte schrony podczas wojny to nie obojętność. To zbrodnia" – podkreślił.
Minister oświadczył, że policja wszczęła śledztwo z artykułu kodeksu karnego, mówiącego o zaniedbaniu służbowym, które doprowadziło do ciężkich następstw. Zapowiedział także kontrolę schronów w całym kraju.
- 10:13
To nie jest wojna, to ludobójstwo - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w rozmowie z korespondentem brytyjskiego serwisu Sky News po kolejnym nocnym ostrzale ukraińskiej stolicy, w którym zginęły trzy osoby.
- Ludzie są wściekli (...) To wywodzące się z Rosji ludobójstwo przeciwko narodowi ukraińskiemu - powiedział Kliczko i opowiedział, że minionej nocy wskutek ostrzału Rosjanie zniszczyli przedszkole i trzy szkoły.
- 10:02
Rzecznik ukraińskiego lotnictwa wojskowego Jurij Ihnat poinformował, że rakiety Iskander, którymi Rosjanie zaatakowali w nocy ze środy na czwartek Kijów, zostały wystrzelone z obwodu briańskiego.
Ihnat wyjaśniał, że w przypadku ataku Iskanderami czasu na reakcję, w tym ukrycia się cywilów w schronach, jest "bardzo niewiele".
Kolejny atak Rosjan na Kijów
- 9:24
Tragiczny Dzień Dziecka w Kijowie – oświadczył ambasador Unii Europejskiej w Ukrainie Matti Maasikas, komentując kolejny rosyjski atak rakietowy na ukraińską stolicę, w wyniku którego zginęły trzy osoby, w tym dziewięcioletnia dziewczynka.
"Rosyjscy terroryści świętują Światowy Dzień Dziecka, zabijając ukraińskie dzieci i atakując kliniki pediatryczne. Dziecko zginęło w nocy w Kijowie w wyniku ostatnich rosyjskich ataków rakietowych" - napisał na Twitterze ukraiński resort obrony.
Ukraina. Atak na Kijów, nocny rosyjski ostrzał - zabici i ranni. Rosjanie użyli Iskanderów
- 8:48
Rosjanie nadal przekształcają okupowany Enerhodar, miasto na południu Ukrainy, w bazę wojskowo-logistyczną - ostrzega w czwartkowym komunikacie z frontu ukraiński Sztab Generalny. W pobliżu miasta znajduje się Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa w Europie.
"Pomimo licznych apeli ze strony Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej i światowych przywódców okupanci nadal przekształcają tymczasowo zajęty Enerhodar w obwodzie zaporoskim w bazę wojskowo-logistyczną" - podał sztab w komunikacie na Facebooku. Miejscowe zakłady przemysłowe używane są do napraw sprzętu wojskowego i jako magazyny broni, sprzętu i amunicji - podkreśla sztab.
Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan
- 7:44
W mieście Szebiekino, w południowo-zachodniej części Rosji, w obwodzie biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą, ostrzelano wiele budynków - podał Reuters, powołując się gubernatora obwodu biełgorodzkiego Wiaczesława Gładkowa.
Pięć osób zostąło rannych, dwie z nich trafiły do szpitala.
- 7:37
W wyniku rosyjskiego ataku na Kijów w czwartek nad ranem zginęły trzy osoby, w tym jedno, a nie dwoje dzieci, jak wcześniej informowano – podało MSW Ukrainy. 12 osób zostało rannych – uściślono w komunikacie.
"Zginęły trzy osoby, w tym jedno dziecko. 12 osób zostało rannych, w tym dziecko, dziewięć osób hospitalizowano, a pięciu kolejnym udzielono pomocy na miejscu" – powiadomił resort.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Kijów został zaatakowany rakietami Iskander. "Według wstępnych informacji siłami i środkami Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy dziesięć z dziesięciu (odpalonych) rakiet zostało zniszczonych" - oświadczył.
Według MSW odłamki zniszczonych pocisków spadły w Kijowie w rejonie Dnieprowskim i Desnianskim. "Uszkodzone zostały bloki mieszkalne, wybite okna w przychodni, przedszkolu, spalone samochody; część odłamków upadła na jezdnię" – ogłoszono.
Rosjanie ostrzelali Kijów około godziny 3 (2 czasu polskiego). Alarm trwał ponad godzinę. Kolejny alarm ogłoszono ok. godz. 7.30 (6.30 w Polsce), jednak po pół godziny został odwołany. - 7:23
Wojska rosyjskie próbowały zająć Chromowe na zachód od Bachmutu; prawdopodobnie pod Bachmut ściągane są teraz nieregularne oddziały rosyjskie spod Awdijiwki w obwodzie donieckim – ocenia w najnowszym raporcie Instytut Badań nad Wojną (ISW).
Amerykański think tank, opisując sytuację wokół Bachmutu, informuje, że 31 maja wojska rosyjskie prowadziły wokół miasta ograniczone ataki lądowe. Według ukraińskiego Sztabu Generalnego niepowodzeniem zakończyła się rosyjska próba ataku koło miejscowości: Orichowo-Wasyliwka (11 km na północny wschód od Bachmutu) i Biła Hora (12 km na południowy zachód).Źródła rosyjskie twierdzą zaś, że Rosjanie próbują zająć Chromowe, leżące tuż pod Bachmutem na zachód od miasta. W ten sposób miałyby stworzyć dogodne warunki do dalszych działań w kierunku Kramatorska, miasta leżącego około 30 km od Bachmutu.
Nagrania opatrzone danymi geolokalizacyjnymi wskazują na obecność 31 maja w rejonie miejscowości Zaliznianske (9 km na północny zachód od Bachmutu) nieregularnych formacji rosyjskich, które poprzednio działały w rejonie Awdijiwki. "Obecność tej jednostki (...) potwierdza ocenę ISW, że siły rosyjskie prawdopodobnie przenoszą ugrupowania nieregularne i elementy (wojsk) tak zwanej donieckiej republiki ludowej z okolic Awdijiwki w rejon Bachmutu" - zaznacza ośrodek. - 6:05
Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin - 31 maja 2023 roku
- 5:28
Odłamki strąconych rakiet spadły między inymi na przychodnię oraz uszkodziły jezdnie. Doniesienia mówią także o samochodzie, który spłonął na jednej z ulic Kijowa.
- 5:27
"Według wstępnych informacji służb ratunkowych w Rejonie Desnianskim odnaleziono trzy zabite osoby, w tym dwoje dzieci oraz czworo poszkodowanych (…). Według służb medycznych w Rejonie Dnieprowskim i Desnianskim na razie (rannych zostało ogółem) 14 osób. Dziewięć hospitalizowano. Pięć osób otrzymało pomoc na miejscu" - przekazał w serii wpisów w Telegramie mer Kijowa Witalij Kliczko, informując o nocnych rosyjskich atakach na ukraińską stolicę.
- 4:57
Ministerstwo obrony Ukrainy zamówiło w niemieckiej firmie Quantum-Systems GmbH 300 dodatkowych dronów rozpoznawczych średniego zasięgu typu Vector - poinformowała strona internetowa spółki.
Firma wskazuje, że Vector jest szeroko stosowany i intensywnie testowany na polu walki na Ukrainie, gdzie "udowodnił swoją skuteczność w operacjach wywiadu wojskowego, obserwacyjnych i rozpoznawczych".
- 4:38
Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie nakazało siłom szefa Republiki Czeczeńskiej Ramzana Kadyrowa rozpoczęcie operacji ofensywnych na Ukrainie po wycofaniu sił Grupy Wagnera z Bachmutu.
- 4:20
Jednym z priorytetów polityki administracji prezydenta Joe Bidena w kontekście pełnej inwazji Rosji na Ukrainę jest zapobieżenie wybuchowi III wojny światowej - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby.
John Kirby
- 3:33
Trzy osoby, w tym dwoje dzieci, zginęły, a 14 zostało rannych w wyniku rosyjskiego ataku rakietowego na Kijów, do którego doszło w czwartek nad ranem – poinformowały władze stolicy Ukrainy. W mieście słychać było głośne wybuchy, a na niebie widoczne były zestrzeliwane, płonące pociski.
- 3:25
Co najmniej 2150 dzieci z okupowanych przez Rosję terenów Ukrainy zostało przymusowo wywiezionych na terytorium Białorusi, gdzie narzucono im antyukraińską narrację i rasistowską ideologię - powiedział białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
Wyjaśnił, że ustalono, iż zbrodnie te były finansowane z budżetu państwa związkowego Rosji i Białorusi w kwocie co najmniej 29 mln rubli rosyjskich. Relokacja dzieci odbywa się przy pomocy Fundacji Delfin z okupowanego obwodu donieckiego oraz białoruskiej Fundacji Ołeksija Tałaja. Wiadomo o czterech miejscach pobytu ukraińskich dzieci - trzech w obwodzie mińskim i jednym - w obwodzie homelskim.
- 3:17
Stany Zjednoczone przedłużą o kolejny rok tymczasowe zawieszenie ceł na ukraińską stal - poinformował departament handlu USA. "Dzisiaj sekretarz handlu Gina Raimondo ogłosiła, że Stany Zjednoczone przedłużą o rok tymczasowe zawieszenie ceł na ukraińską stal zgodnie z art. 232 ustawy o rozszerzeniu handlu z 1962 r." – poinformował resort w komunikacie.
- 2:09
Co najmniej 204 cywilne osoby, w tym czworo dzieci, zginęły w Bachmucie w obwodzie donieckim od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował mer Bachmutu Ołeksij Rewa.
Według niego przed inwazją Rosji na Ukrainę na terenie gminy Bachmut mieszkało ok. 80 tys. osób, w tym 70 tys. w mieście Bachmut. Według stanu na 29 maja w mieście nadal przebywało około 500 osób.
- 2:01
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 0:41
Brytyjski premier Rishi Sunak na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Mołdawii będzie przekonywał, że bezpieczeństwo granic musi być priorytetem Europy i ogłosi dalszą pomoc finansową dla Mołdawii, zmagającej się ze skutkami wojny na Ukrainie - przekazało jego biuro.
W komunikacie wydanym przez Downing Street poinformowano również, że Sunak wraz z polskim premierem Mateuszem Morawieckim poprowadzą dyskusję na temat sposobów radzenia sobie ze zorganizowaną przestępczością imigracyjną i wspierania krajów takich jak Ukraina i Mołdawia, które znajdują się na pierwszej linii rosyjskiej agresji.
- 0:33
Rosyjskie działania ofensywne na odcinku bachmuckim w Donbasie są wstrzymane, ale nie oznacza to, że panuje tam spokój. Rosyjskie wojska zwiększyły liczbę ostrzałów - poinformowała w środę wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.
Autorka/Autor:red.
Źródło: PAP, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu