Doradca Wołodymyra Zełenskiego: Rosja może dążyć do otwarcia nowego kierunku ataku na Ukrainę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Zełenski: wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu
Zełenski: wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasuTVN24
wideo 2/22
Zełenski: wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasuTVN24

Ukraina walczy z rosyjską agresją już 62. dobę. Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz stwierdził, że wtorkowe ostrzały rakietowe na południu Ukrainy mogą świadczyć o tym, że Rosja chce dodać do wszystkich kierunków ataku jeszcze region ukraińskiej Besarabii. Ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Człowieka otrzymało dotychczas prośby o poszukiwanie 16 tysięcy osób zaginionych podczas wojny - poinformowała rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. W tvn24.pl relacjonujemy kolejny dzień rosyjskiej inwazji.

> Kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieszcza się z Symferopolu w okolice Chersonia - poinformowały na Telegramie Siły Zbrojne Ukrainy

> Rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzjanyk poinformował, że na Morzu Czarnym znajduje się osiem rosyjskich okrętów. Powołując się na dane ukraińskiego wywiadu, przekazał, że okręty te uzbrojone są w pociski manewrujące.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że do tej pory spod rosyjskiej okupacji wyzwolonych zostało już 931 miejscowości, i choć wiele miast i mniejszych miejscowości znajduje się pod czasową kontrolą armii rosyjskiej, to "wyzwolenie naszej ziemi jest tylko kwestią czasu".

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 5:12

    Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar poinformowała, że od czasu rozpoczęcia inwazji rosyjska armia wystrzeliła na Ukrainę ponad 1300 rakiet. Ukraiński polityk zauważyła, że sankcje nałożone na Kreml mają znaczący wpływ na możliwości bojowe rosyjskiego wojska - podała ukraińska agencja informacyjna UkrInform.

    Wiceminister Maylar dodała, że są to pociski wystrzelone zarówno z baz lotniczych, morskich, jak i naziemnych. - W wyniku sankcji, które są teraz egzekwowane, Rosjanienie będą mogli otrzymać podzespołów, więc przez jakiś czas będą mogli korzystać z tego, co kupili wcześniej - powiedziała Malyar.

    Według ukraińskiej polityk zasoby, które rosyjskie wojsko do tej pory zużyło nie mogą być szybko uzupełnione. Zdaniem wiceminister, proces ten będzie trwał latami. Jednocześnie Malyar zaznaczyła, że Rosja rozważa obecnie szereg scenariuszy oprócz tradycyjnego użycia wojsk lądowych, ataku lotniczego lub rakietowego. Konkretnie, według ukraińskiej polityk, chodzi o użycie broni chemicznej lub jądrowej.

    Wiceszefowa resortu obrony podkreśliła wolę walki Ukrainy i odrzuciła możliwośc kapitulacji. - Nikt nie zamierza się poddać - oświadczyła Malyar i dodała: "Dziś widzimy, że Ukraina może liczyć na pomoc świata zachodniego, a to wcześniej niż później bardzo poważnie zmieni scenariusz wojny".

  • 4:32

    We wczesnych godzinach rannych słychać było serię wybuchów w rosyjskim mieście Biełgorod w pobliżu granicy z Ukrainą - poinformował gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow w wiadomości na Telegramie. Jak podały władze rosyjskie w płomieniach stanąl regionalny skład amunicji znajdujący się niedaleko wsi Stara Nelidowka w pobliżu miasta.

    - Trwają prace nad ustaleniem przyczyny eksplozji - poinformował rosyjski urzędnik. Gładkow poinformował, że żadna osoba cywilna nie ucierpiała w pożarze.

  • 4:07

    W regionie Donieckim , w trzech oddzielnych incydentach zginęło trzech cywilów, a co najmniej sześć osób zostało rannych - poinformował na Telegramie we wtorek wieczorem gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.

    W Charkowie na wschodzie kraju zginęły trzy osoby, a kolejne siedem zostało rannych w wyniku ostrzału, oświadczył we wtorek wieczorem na Telegramie szef regionalnej administracji wojskowej Ołeg Sinehubov.

    W obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju podano, że we wtorek miejscowości na granicy z Rosją zostały ponownie ostrzelane przez armię rosyjską. W ostatnich dniach ostrzał z użyciem ciężkiej artylerii prowadzono praktycznie na całym obszarze przygranicznym - poinformował szef obwodowej administracji wojskowej Dmytro Żywycki.

    Burmistrz Połtawy, miasta położonego w środkowej części Ukrainy, powiedział, że w nocy z wtorku na środę w mieście słychać było eksplozje. Mer miasta zaapelował do mieszkańców o niepublikowanie zdjęć z ataków.

  • 3:55

    Czeski premier Petr Fiala napisał na Twitterze, że wstrzymując dostawy gazu do Polski, Rosja łamie porozumienia. Według Fiali konieczne jest stopniowe odchodzenie od uzależnienia od rosyjskich surowców.

    "W ten sposób Rosja jeszcze bardziej eskaluje sytuację i narusza istniejące umowy. To kolejny dowód na to, że musimy stopniowo pozbywać się uzależnienie od rosyjskich paliw kopalnych" – stwierdził premier.

  • 2:03

    Ukraińskie wojsko pod Ługańskiem

    Ukraińskie wojsko pod Ługańskiem

    Ukraińskie wojsko pod Ługańskiem

  • 1:40

    - Nie jestem na miejscu kanclerza Olafa Scholza. Mogę tylko powiedzieć, co ja bym zrobił na jego miejscu: Dostarczyłbym czołgi - powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Niemcy zapowiedziały we wtorek pierwszą dostawę ciężkiej broni na Ukrainę, aby pomóc jej odeprzeć rosyjskie ataki. Krok ten nastąpił po tygodniach nacisków w kraju i za granicą, by podjąć takie działania.

    - Niezwykle ważne jest, aby Ukraina otrzymała sprzęt wojskowy, którego potrzebuje teraz. Nie jutro czy pojutrze, wtedy może być za późno - powiedział litewski przywódca. Nauseda dodał, że Niemcy zmierzają we właściwym kierunku, ale jeśli chcą być konsekwentne, nie mogą zatrzymać się w połowie drogi.

  • 1:01

    Zdaniem doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowicza rosyjska inwazja na Ukrainę może trwać jeszcze przez wiele miesięcy - poinformowała ukraińska agencja informacyjna Unian. Zdaniem Arestowicza nie będzie oznaczało końca wojny zakończenie obecnej ofensywy w Donbasie, gdy zakończą się aktywne działania bojowe i zajęte zostaną pozycje.

    - Musimy być przygotowani na długą historię - oświadczył Arestowicz. Według doradcy ukraińskiego prezydenta, nowe uzbrojenie, które otrzymała Ukraina, będzie miało istotny wpływ na sytuację na polu walki pod koniec maja i na początku czerwca.

  • 0:06

    Papież Franciszek powiedział, że każda wojna i każdy konflikt "rodzi się z niesprawiedliwości". - To smutne, że ludzkość nie jest w stanie myśleć zgodnie z wzorami i planami pokoju- podkreślił w przesłaniu na katolicki kongres, odbywający się w Waszyngtonie. W orędziu, rozpowszechnionym w Watykanie papież stwierdził: "Wszyscy myślimy schematami wojny. To egzystencjaliny kainizm". Tak nawiązał do postaci Kaina, który zabił brata Abla.

  • 22:48

    W Rzeszowie trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z wracającym z Rosji sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem - poinformowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Tematem spotkania - sytuacja w Ukrainie.

  • 22:37

    Od środy, 27 kwietnia Gazprom przestanie dostarczać gaz do Bułgarii - podały wieczorem media. Wcześniej PGNiG poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw rosyjskiego gazu do Polski.

  • 22:28

    Dzisiejsze ostrzały rakietowe na południu Ukrainy mogą świadczyć o tym, że Rosja chce dodać do wszystkich kierunków ataku jeszcze region ukraińskiej Besarabii – powiedział podczas briefingu Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.Arestowycz nazwał wydarzenia w separatystycznym Naddniestrzu w Mołdawii "terrorystyczną działalnością Rosji".

  • 22:27

    Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkewycz powiedział, że miasto, którym kieruje - ważny port na południu Ukrainy - przygotowuje się do rosyjskiego ataku bądź oblężenia. Mer powiedział, że Rosja przerzuca uzbrojenie w ten rejon z anektowanego Krymu.

  • 22:11

    Jeśli oni zapomnieli, czym jest Czarnobyl, to znaczy, że potrzebna jest globalna kontrola nad rosyjskimi obiektami jądrowymi i technologiami – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w rocznicę katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. - Po tym co Rosjanie zrobili w naszych elektrowniach atomowych nikt na świecie nie może czuć się bezpiecznie, wiedząc, ile obiektów atomowych, broni jądrowej i technologii ma Rosja – stwierdził Zełenski w wieczornym wystąpieniu.

  • 22:10

    Brytyjski premier Boris Johnson powiedział we wtorek, że nie spodziewa się, by prezydent Rosji Władimir Putin użył taktycznej broni jądrowej na Ukrainie, gdyby ponosił dalsze porażki militarne w tym kraju.

  • 21:44

    Pracownicy misji dyplomatycznej USA na Ukrainie, którzy przenieśli się do Polski z powodu inwazji Rosji, udali się we wtorek do Lwowa - poinformował amerykański Departament Stanu. Podkreślono, że to początek powrotu dyplomatów USA na Ukrainę.

    W pierwszej grupie amerykańskiego personelu powracającego na Ukrainę znalazł się zastępca szefa placówki i członkowie personelu ambasady w Kijowie.

  • 21:32

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził we wtorek w szpitalu dwoje dzieci z Mariupola, które straciły rodziców i zostały ranne w rosyjskich atakach.

    "Dwoje małych Ukraińców z Mariupola - Illja Matwijenko i Kira Obedinska. Dzieci straciły rodziców i same zostały ranne. Okupanci wywieźli je na niekontrolowane przez Ukrainę terytoria. Ale udało się wydostać Illję i Kirę i przekazać ich krewnym. Zdrowiejcie jak najszybciej!" - napisano w opisie nagrania przedstawiającego spotkanie Zełenskiego z dziećmi.

    Wideo udostępniono na profilu prezydenta Ukrainy na Facebooku.

  • 21:21

    We wtorek, gdy przypada 36. rocznica katastrofy w elektrowni czarnobylskiej, rozpoczął w tym miejscu wizytę dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi. Zapowiadano, że towarzyszyć mu będzie zespół ekspertów, który ma przeprowadzić kontrole radiologiczne. Według AFP podczas wizyty eksperci mają "naprawiać systemy zdalnego monitoringu, które niedługo po wybuchu wojny na Ukrainie przestały przesyłać dane do siedziby" MAEA w Wiedniu.

    Wojska rosyjskie zajęły nieczynną już czarnobylską elektrownię jądrową 24 lutego i utrzymywały nad nią kontrolę przez pięć tygodni. Wycofały się 31 marca.

  • 21:18

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przypomniał na Twitterze o przypadającej we wtorek 36. rocznicy katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej oceniając, że dziś działania Rosji w ukraińskich elektrowniach jądrowych "grożą ludzkości nową katastrofą".

    "Mija 36 lat od tragedii w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej. (...) Zmusiła ona świat, by uświadomił sobie groźbę, jaką jest niedbałe obchodzenie się z pokojowym wykorzystaniem energii jądrowej" - napisał Zełenski.

    Dodał następnie, że jednak "nie wszyscy to sobie uświadomili". "Dzisiaj działania Rosji w elektrowniach ukraińskich grożą ludzkości nową katastrofą" - oświadczył.

  • 21:06

    - Przeszliśmy do absolutnie nowego etapu, o jakim nawet nie myśleliśmy dwa miesiące temu (...), do przestawiania sił zbrojnych Ukrainy na uzbrojenie NATO, na natowskie standardy. To już się dzieje - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w wystąpieniu na Facebooku.

    - Na początek pojechały do nas haubice, ale to tylko początek, trafi do nas znacznie więcej. To jest moment historyczny, to jest przełom – ocenił.

    O pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy rozmawiali we wtorek przedstawiciele resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu, na spotkaniu w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

  • 21:03

    W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyło się we wtorek wieczorem spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami rządu, wojska i służb specjalnych dotyczące sytuacji w Ukrainie - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezydenta.

  • 20:51

    Według rzeczniczki Ukraińcy przekraczają granicę rosyjsko-estońską, jednak nie ma danych, ilu ludzi wyjechało w taki sposób. - Oni nie liczą tam Ukraińców. Policzenie byłoby możliwe, gdyby (Ukraińcy) zwracali się do urzędów konsularnych, ambasad Ukrainy w innych państwach, ale większość naszych obywateli się nie zwraca. (...) Nie wszyscy nasi obywatele zwracają się potem o schronienie w tych państwach, oni po prostu tam są - powiedziała Denisowa.

    Władze Ukrainy niejednokrotnie informowały o wywożonych do Rosji obywatelach. Według władz Mariupola 308 mieszkańców zostało wywiezionych do Władywostoku. Denisowa informowała, że 27 sierot ukraińskich zostało przywiezionych do obwodu moskiewskiego, gdzie Rosjanie przysposabiają je do swoich rodzin. Przytaczała też doniesienia o trzech obozach w obwodzie penzeńskim dla deportowanych z Ukrainy i o Ukraińcach wywożonych do Czuwaszji.

    Ukraińska rzeczniczka podawała też dane ogłaszane przez rosyjskich urzędników wysokiej rangi, którzy twierdzą, że do Rosji przemieszczono już 808 tys. mieszkańców Ukrainy.

  • 20:46

    Rzeczniczka przyznała, że jej biuro nie ma własnych danych o Ukraińcach wywiezionych do Rosji. Dane, które podaje Moskwa pochodzą od rosyjskich dowódców wojskowych, a tamtejsza rzeczniczka praw człowieka Tatiana Moskalkowa je potwierdza.

    Denisowa wyjaśniła, że Rosjanie wywożą obywateli Ukrainy przez te odcinki granicy, gdzie Ukraina nie ma swoich przejść granicznych. Chodzi przede wszystkim o granicę między rosyjskim obwodem rostowskim i - po stronie ukraińskiej - terenami kontrolowanymi przez prorosyjskich separatystów.

    - Tylko w tym miejscu, według ich danych, granicę przekroczyło ponad 700 tysięcy ludzi - powiedziała. Poza obwodem rostowskim, Ukraińcy są wywożeni do obwodu biełgorodzkiego i na anektowany przez Rosję Krym.

    Zdaniem Denisowej są osoby, które wyjechały dobrowolnie. To głównie ci, którzy opuścili Ukrainę własnymi samochodami. Wyraziła przypuszczenie, że pojechali oni do Rosji, bo granica zachodnia Ukrainy była zatłoczona i że z Rosji mogli potem pojechać dalej, do któregoś z państw UE, zwłaszcza Estonii.

    Denisowa powołała się na fakt, iż rzecznicy praw człowieka z innych krajów informowali ją, że zgłaszali się do nich Ukraińcy z Mariupola czy Charkowa.

  • 20:39

    Ukraińskie Biuro Rzecznika Praw Człowieka otrzymało dotychczas prośby o poszukiwanie 16 tys. osób zaginionych podczas wojny, w tym 2 tysięcy żołnierzy. Wiele próśb dotyczy cywilów z obleganego przez Rosjan Mariupola - poinformowała we wtorek rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

    - Szukamy już ponad 16 tys. osób, w tym dwóch tysięcy żołnierzy, pozostali to cywile. Jedna czwarta spośród tej ludności cywilnej to osoby z Mariupola - powiedziała Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.

  • 20:31

    Rząd Holandii dostarczy Ukrainie "ograniczoną liczbę" opancerzonych haubic, by wesprzeć jej wysiłki w wojnie z Rosją - poinformowała we wtorek agencja ANP powołująca się na holenderską minister obrony Kajsę Ollongren.

    Jak podano, haubice zostaną dostarczone we współpracy z Niemcami, które zapewnią szkolenie i amunicję.

  • 19:59

    Rządząca w Bułgarii czteropartyjna koalicja nie porozumiała się we wtorek w sprawie dostaw broni dla Ukrainy. Rozmowy mają być kontynuowane w przyszłym tygodniu.

  • 19:49

    Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób Polska i Niemcy mogłyby razem jak najbardziej pomóc Ukrainie - powiedział we wtorek w Berlinie premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że to, czy Ukraina wygra, zależy od odważnych decyzji, m.in. dotyczących dostaw broni.

  • 19:34

    Sztab Generalny dodał w wieczornym komunikacie, że w graniczącym z Ukrainą rosyjskim obwodzie biełgorodzkim wciąż działają obozy polowe, gdzie Rosja stara się odbudować zdolności bojowe swych oddziałów. "Bezpośrednio w pobliżu granicy ukraińskiej w tym obwodzie przebywa do pięciu batalionowych grup taktycznych przeciwnika" - ocenił sztab.

  • 19:20

    "Na terytorium regionu naddniestrzańskiego Republiki Mołdawii oddziały grupy operacyjnej wojsk rosyjskich zostały postawione w stan pełnej gotowości bojowej. Struktury siłowe przestawiono na wzmocniony reżim pełnienia służby" - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie, opisującym sytuację na froncie.

  • 19:00

    W podziemnych stacjach metra w stolicy Ukrainy nadal mieszkają ludzie. To przede wszystkim kijowianie, którzy stracili mieszkania wskutek ostrzałów rosyjskich. Za dnia, gdy kursują pociągi, przebywają w wydzielonych częściach stacji. Nocą mogą korzystać z całej ich powierzchni.

    Kijowianie, którzy mieszkają na stacjach metra nie mają statusu wewnętrznych uchodźców, dlatego nie przysługują im związane z tym świadczenia finansowe, a nie wypracowano jeszcze innych form wsparcia. Miasto natomiast nie dysponuje wystarczającą liczbą mieszkań komunalnych, by udostępnić każdej pozbawionej dachu nad głową osobie osobny lokal.

    W Kijowie od początku wojny zostało zniszczonych bądź uszkodzonych 208 budynków mieszkalnych.

  • 18:41

    Według Denisowej jeńcy przetrzymywani są też w dwóch zakładach karnych w obwodzie rostowskim, na południu Rosji. "Są to faktycznie obozy koncentracyjne dla jeńców wojennych" - oceniła. "Kontrolą nad jeńcami wojennymi zajmują się funkcjonariusze służby więziennej, FSB, gwardii narodowej (Rosgwardii – red.) i tajni agenci z szeregów skazanych aktywistów, z których wielu przeniesiono z katowni innych zakładów karnych" - oświadczyła rzeczniczka.

    Dodała, że jeńcy mają być przetrzymywani także w areszcie śledczym w Wiaźmie, w obwodzie smoleńskim, który "jest wyposażany do torturowania i wydobywania zeznań od jeńców wojennych". Ukraińcy "będą przetrzymywani w małym szpitalu psychiatrycznym przy tym areszcie śledczym, znanej poza granicami Rosji katowni dla 'niepokornych'" - oświadczyła. Obrońcy praw człowieka, na których powołuje się rzeczniczka, "informują o umieszczaniu Ukraińców w areszcie śledczym nr 2 w obwodzie briańskim (Nowozybkow), w areszcie śledczym nr 2 w Taganrogu i w areszcie w Moskwie".

    Denisowa podała, że zakłady karne w Rosji nie zostały przeprofilowane w obozy jenieckie, co stanowi naruszenie konwencji genewskiej z 1949 roku o traktowaniu jeńców wojennych.

    W połowie kwietnia władze ukraińskie informowały o około 700 ukraińskich żołnierzach i ponad tysiącu cywilów w niewoli rosyjskiej.

  • 18:31

    Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa powiadomiła we wtorek, że żołnierze ukraińscy, którzy trafili do niewoli, są przewożeni do zakładów karnych w Rosji. Według niej jeden z aresztów jest wyposażany do torturowania i wydobywania zeznań od jeńców.

    W oświadczeniu opublikowanym na komunikatorze Telegram Denisowa napisała, że otrzymała te dane od "partnerskich organizacji obrony praw człowieka".

    W kolonii karnej w osiedlu Komsomolski, w obwodzie tulskim, zwolniono pomieszczenia do przetrzymywania tam około 100 jeńców ukraińskich - powiadomiła Denisowa. "Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) przeprowadziła z administracją dogłębny instruktaż, oprócz tego funkcjonariusze służb ulokowali się w tej placówce w celu 'pracy' z jeńcami" - napisała rzeczniczka.

  • 18:17

    12-letnią Kirę, córkę zabitego w Mariupolu mistrza Ukrainy w piłce wodnej Jewhena Obedyńskiego udało się połączyć z dziadkami w Kijowie – poinformowały władze Mariupola.

    Rosjanie w marcu wywieźli ranną dziewczynkę do Doniecka.

  • 18:06

    Odnosząc się do wojny w Ukrainie, gen Milley stwierdził, że po porażce pod Kijowem, celem Rosji jest okrążenie i "zmiażdżenie około połowy ukraińskiej armii" znajdującej się wzdłuż linii frontu w Donbasie.

    Zastrzegł jednak, że Ukraińcy są okopani i gotowi do walki. Ocenił, że Rosjanie mieli dotąd "potężne problemy" z dowodzeniem walką, szczególnie w nocy, ustanawianiem dominacji w powietrzu i z logistyką. Jego zdaniem to w dużej mierze zasługa dzielnej postawy Ukraińców, którzy walczą zgodnie z tym, jak zostali wyszkoleni przez lata przez państwa NATO.

    - Naszym zadaniem w NATO i na Zachodzie jest kontynuowanie wsparcia Ukrainy w jej walce o wolność - zaznaczył generał Milley. Amerykański wojskowy ocenił też, że stawka obecnej wojny wykracza daleko poza samą Ukrainę i jest nią przetrwanie systemu międzynarodowego ustanowionego po II wojnie światowej.

  • 18:02

    - Za każdym razem, kiedy wysoki rangą przedstawiciel państwa zaczyna wymachiwać nuklearną szabelką, wszyscy muszą to brać na poważnie. Jest to kompletnie nieodpowiedzialne, by przywódca mówił w ten sposób w dzisiejszym świecie - powiedział we wtorek w telewizji CNN generał Mark Milley, najwyższy rangą amerykański dowódca wojskowy, pytany o słowa szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa. Ławrow mówił wcześniej, że ryzyko wojny jądrowej jest "poważne i realne" oraz ocenił, że NATO w praktyce prowadzi wojnę z Rosją.

    Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów zaznaczył w rozmowie z CNN, że USA uważnie monitorują ruchy rosyjskich wojsk.

  • 17:53

    W Kijowie rozpoczęto we wtorek demontaż pomnika Przyjaźni Narodów, usytuowanego pod łukiem o tej samej nazwie. Monument składa się z rzeźb dwóch robotników: Ukraińca i Rosjanina trzymających sowiecki Order Przyjaźni Narodów.

    Sam rozpościerający się nad usuwanym pomnikiem łuk otrzyma nową nazwę. W trakcie demontażu 8-metrowego monumentu, z rzeźby przedstawiającej rosyjskiego robotnika odpadła głowa.

    Na liście kijowskich pomników, rzeźb i płaskorzeźb, które mają zostać zdemontowane znajduje się około 60 obiektów - powiedział mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko, przypatrujący się demontażowi pomnika Przyjaźni Narodów.

    W Kijowie do 1 mają będą przyjmowane propozycje zmian nazw ponad 460 ulic, których obecne imiona są w pośredni lub bezpośredni sposób związane z Rosją.

  • 17:39

    Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło we wtorek rezolucję, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, kiedy jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa użyje swojego weta. Rezolucja ma na celu wywarcie nacisku na ograniczenie wykorzystywania weta m.in. przez Rosję.

  • 17:37

    Wojsko ukraińskie potrzebuje pilnych i znacznych dostaw ciężkiej broni. Wzywamy sojuszników i partnerów do zwiększenia wsparcia wojskowego i technicznego oraz przyspieszenia dostaw dla Ukrainy - podkreślili we wspólnym apelu szefowie Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów Polski, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy i Czech.

    Inicjatorami tego oświadczenia byli przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej Senatu Bogdan Klich (KO) oraz przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy Oleksandr Mereżko. Oświadczenie podpisał też przewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Marek Kuchciński (PiS).

  • 17:21

    W poniedziałek i wtorek odnotowano szereg incydentów w separatystycznej republice Naddniestrza na terytorium Mołdawii. Doszło tam do serii eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenia dwóch przekaźników radiowych i "ataku" na jednostkę wojskową. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to rosyjskie prowokacje, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

    Kontrolowana oraz wspierana politycznie i gospodarczo przez Rosję "republika" na wschodzie Mołdawii jest miejscem stacjonowania około 1,5 tys. rosyjskich żołnierzy. W miejscowości Cobasna w Naddniestrzu, przy granicy z Ukrainą, mieści się posowiecki arsenał z około 20-21 tys. ton amunicji, która w ponad połowie jest przeterminowana.

  • 17:20

    Jeśli Ukraina nie wytrzyma i ulegnie Rosji, to jutro wróg stanie u bram Kiszyniowa - ocenił we wtorek na Twitterze doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak. Moskwa chce zdestabilizować sytuację w separatystycznym Naddniestrzu i wysłać Mołdawii sygnał, że powinna oczekiwać "gości" - dodał.

    "Są też jednak dobre wieści - Ukraina definitywnie zagwarantuje strategiczne bezpieczeństwo całego regionu. W tym celu musimy jednak zgodnie współpracować jako zespół" - napisał Podolak.

  • 17:12

    Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podkreślił we wtorek w rozmowie telefonicznej z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem znaczenie osiągnięcia rozejmu, skutecznego stworzenia korytarzy humanitarnych i przeprowadzenia bezpiecznych ewakuacji na zagrożonych działaniami wojennymi terenach Ukrainy - podały służby prasowe szefa państwa tureckiego.

    "Turcja będzie nadal robić wszystko, co w jej mocy, by powstrzymać obecny rozwój wydarzeń, który niszczy wszystkich, i aby doprowadzić do trwałego pokoju" - oznajmił Erdogan.

    Przypomniał, że jego rząd w ramach mediacji między stronami konfliktu chce zorganizować w Turcji spotkanie Putina z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

  • 16:52

    Zgromadzenie Ogólne ONZ obraduje we wtorek nad rezolucją, która automatycznie nakaże debatę na forum Zgromadzenia za każdym razem, kiedy jeden ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa użyje swojego weta. Rezolucja ma na celu wywarcie nacisku na ograniczenie wykorzystywania weta m.in. przez Rosję.

  • 16:45

    Most przez Liman Dniestru - zatokę rzeczną, głęboko wcinającą się w ląd, był jedyną przeprawą łączącą historyczny Budziak (m.in. miasta Białogród nad Dniestrem, Izmaił i Kilia) z Odessą i pozostałą częścią Ukrainy.

    Przerwanie możliwości swobodnej komunikacji w tym regionie nastąpiło równolegle z szeregiem incydentów w sąsiedniej separatystycznej republice Naddniestrza na terytorium Mołdawii. W poniedziałek i wtorek doszło tam do serii eksplozji nieopodal ministerstwa bezpieczeństwa w Tyraspolu, zniszczenia dwóch przekaźników radiowych i "ataku" na jednostkę wojskową. W ocenie ukraińskiego wywiadu wojskowego są to rosyjskie prowokacje, które mają na celu wciągnięcie Naddniestrza w trwającą wojnę.

  • 16:33

    W wyniku rosyjskiego ataku rakietowego zniszczona została ważna drogowa i kolejowa przeprawa przez Liman Dniestru w obwodzie odeskim na południu Ukrainy. Jedyna trasa łącząca historyczną krainę Budziak w Ukrainie z resztą kraju wiedzie obecnie przez Mołdawię - przekazała we wtorek gazeta internetowa Ukraińska Prawda.

    Wstrzymano ruch na moście w okolicy miejscowości Zatoka, dlatego kierowcy samochodów powinni wybrać alternatywne połączenie przez Palankę w Mołdawii. Na razie brak informacji o osobach poszkodowanych - podała Ukraińska Prawda za lokalnymi mediami odeskimi, a także władzami obwodu odeskiego i Kolejami Ukraińskimi (Ukrzaliznycią).

  • 16:19

    Policja ukraińska zatrzymała dotąd ponad 1200 obywateli podejrzanych o szabrownictwo, są to w większości ludzie z przeszłością kryminalną - poinformował we wtorek komendant główny policji Ihor Kłymenko.

    W komentarzu opublikowanym na Facebooku Kłymenko oskarżył o grabieże wojska rosyjskie, dodając, że są też jednak i obywatele ukraińscy, którzy wykorzystują tę sytuację. "Są to przeważnie ludzie z przeszłością kryminalną. (...) Domy ludzi, którzy w pośpiechu uciekali przed okupantami, stały się złotą żyłą dla cynicznych szabrowników. Wielu złodziei zatrzymują policjanci, jak i sami miejscowi mieszkańcy" - napisał szef policji. Zapewnił, że winni zostaną pociągnięci do odpowiedzialności.

  • 15:55

    Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował we wtorek, że rosyjskie lotnictwo i artyleria zburzyły niemal 70 procent miasta Rubiżne, ale Ukraińcy trzymają obronę, niszcząc rosyjskie oddziały lądowe i sprzęt.

    "Wojskowi rosyjscy zrujnowali bombardowaniami lotniczymi i ostrzałami wielkiego kalibru prawie 70 proc. miasta. Żołnierze ukraińscy utrzymują obronę i aktywnie niszczą sprzęt ofensywny i piechotę wroga" - napisał Hajdaj na komunikatorze Telegram. Podkreślił, że walki w Rubiżnem toczą się od 18 marca tego roku i kilka razy strona rosyjska zapewniała, że zajęła miasto.

    Rubiżne w Ukrainie

  • 15:33

    Funkcjonariusze FSB mają sporządzać bazy danych o takich osobach, zawierające m.in. dane personalne, adresy zamieszkania, numery telefonu, adresy e-mail oraz numery IP urządzeń wykorzystywanych do komunikacji internetowej. Według ukraińskiej służby przymusowa mobilizacja obejmuje nie tylko osoby odsiadujące wyroki za przestępstwa, ale też skazanych na kary w zawieszeniu.

    "W ocenie czeczeńskich działaczy opozycyjnych ten proceder służy dwóm celom. Chodzi o uzupełnienie strat bojowych formacji, które zostały zdziesiątkowane na Ukrainie, ale także o ukaranie rodzin opozycjonistów i wysłanie ich na najtrudniejsze odcinki frontu" - poinformowano w komunikacie wywiadu.

    Ukraińska służba przekazała doniesienia o przymusowej mobilizacji brata opozycjonisty Chasana Chalitowa. "Jego pozostałych krewnych uprowadzono i wywieziono w nieznanym kierunku" - dodano.

  • 15:15

    Departament Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Rosji w Czeczenii zbiera informacje na temat osób skazanych i osadzonych w tamtejszych zakładach karnych, w tym rodzin opozycjonistów. Następnie więźniowie są przymusowo wysyłani na wojnę z Ukrainą - przekazał we wtorek na Facebooku ukraiński wywiad wojskowy HUR.

  • 15:00

    Narody zjednoczone są gotowe do pełnej mobilizacji swoich zasobów, aby ratować życie w oblężonym Mariupolu nad Morzem Azowskim - oświadczył sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres w czasie swojej wtorkowej wizyty w Moskwie, gdzie spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oraz szefem MSZ Siergiejem Ławrowem w ramach starań o zakończenie wojny na Ukrainie.

  • 14:28

    W nocy z poniedziałku na wtorek siły rosyjskie przeprowadziły 35 nalotów bombowych na zakłady Azowstal w oblężonym Mariupolu. Ucierpieli cywile - przekazał we wtorek na Telegramie broniący miasta ukraiński pułk Azow. Udzielamy pierwszej pomocy i wydostajemy ludzi spod gruzów - poinformowali wojskowi.

  • 13:40

    Rosyjskie wojska próbują stworzyć iluzję, że kontrolują Mariupol, dlatego opracowano nawet wzór medalu za zdobycie miasta - poinformował we wtorek na Telegramie doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko. W tym samym czasie okupacyjna rosyjska administracja ma siedzibę poza miastem - dodał.

    "Wzór takiego odznaczenia pokazał szef samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej Denys Puszylin. (...) Jednocześnie okupacyjna administracja Mariupola pracuje w Manhuszu, w budynku dawnych władz rejonowych. Pseudomer, wyznaczony przez Rosjan, pojawia się w Mariupolu wyłącznie w asyście wojskowych i w celu nagrania propagandowych materiałów" - przekazał Andriuszczenko.

  • 13:23

    Dwie osoby zginęły, a sześć odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ostrzałów we wtorek w obwodzie donieckim – poinformował szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko na Telegramie. - Na chwilę obecną wiadomo o co najmniej 2 zabitych – w Nju-Jorku i Trawnewem – a także o 6 rannych (w Marjince, Wełykiej Nowosiłce, Nju-Jorku i Łymanie) – oznajmił Kyryłenko.

    Dodał, że we wtorek trwają ostrzały na całej linii frontu. W Krasnohoriwce siły rosyjskie uszkodziły transformator, pozbawiając miasto prądu, ale po dokonaniu naprawy dostawy energii elektrycznej zostały przywrócone

  • 13:09

    Rosja wydala troje szwedzkich dyplomatów.

  • 13:08

    Mieszkańcy separatystycznej, prorosyjskiej republiki Naddniestrza masowo wyjeżdżają na tereny Mołdawii, kontrolowane przez rząd w Kiszyniowie. Na linii rozgraniczenia utworzyły się kolejki samochodów - poinformowała we wtorek gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

    Mołdawia i Naddniestrze

  • 12:55

    Administracja nieuznawanego przez społeczność międzynarodową prezydenta separatystycznej, kontrolowanej przez Rosję republiki Naddniestrza na terytorium Mołdawii poinformowała o "ataku terrorystycznym" na jednostkę wojskową w pobliżu Tyraspola - przekazała gazeta internetowa Ukrainska Prawda.

  • 12:45

    Brytyjski rząd uważa za uzasadnione, by broń przekazywana Ukrainie przez kraje zachodnie była używana do legalnych ataków na cele wojskowe na terytorium Rosji - oświadczył we wtorek wiceminister obrony James Heappey.

    "Pytanie brzmi: czy dopuszczalne jest, aby nasze systemy uzbrojenia były używane przez Ukraińców przeciwko legalnym rosyjskim celom wojskowym? Po pierwsze, to Ukraińcy podejmują decyzje dotyczące celów, a nie ludzie, którzy produkują lub eksportują dany zestaw. Po drugie, całkowicie uzasadnione jest atakowanie celów wojskowych znajdujących się w głębi terytorium przeciwnika, aby zakłócić jego linie logistyczne i zaopatrzeniowe".

  • 12:44

    Ukraina to państwo europejskie i jej przyszłość leży w rodzinie europejskiej – powiedział na Europejskim Kongresie Gospodarczym wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej ds. gospodarki służącej ludziom Valdis Dombrovskis.

  • 12:40

    Trzy osoby poniosły śmierć w Popasnej w obwodzie ługańskim na skutek zawalenia się budynku mieszkalnego, w który trafiła rosyjska rakieta – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

  • 12:28

    Brytyjski rząd poinformował, że zniósł cła i kwoty ilościowe na wszystkie towary z Ukrainy oraz wprowadził zakaz eksportu do Rosji produktów i technologii, które mogą być używane do przechwytywania i monitorowania komunikacji.

  • 12:23

    Żołnierze rosyjscy grożą kobietom w mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim zastrzeleniem ich dzieci, jeśli nie przekażą informacji o ukraińskich pozycjach – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na briefingu.

    "Straszne rzeczy odbywają się w Rubiżnem. Orki uprowadzają dzieci, a potem zmuszają kobiety, ich matki, żeby poszły na pozycje ukraińskich żołnierzy po jakąś pomoc humanitarną czy produkty, a po powrocie opowiedziały, jak wygląda wyposażenie. Jeśli tego nie zrobią, grożą zastrzeleniem dzieci".

  • 12:06

    W tym roku z powodu wojny z Rosją poza granice Ukrainy ucieknie 8,3 miliona obywateli kraju - podała na konferencji prasowej Shabia Mantoo, rzeczniczka Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

    Mantoo poinformowała także, że ponad 12,7 miliona osób opuściło swoje domy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. 7,7 mln z nich pozostało na terytorium Ukrainy, a ponad 5 mln już wyjechało z kraju.

    "Jest to taka skala kryzysu, a na pewno gwałtowność ucieczek, jakiej nie widzieliśmy w ostatnich latach" - przekazała Mantoo, cytowana przez agencję Reutera.

  • 12:04

    Prezydent Rosji Władimir Putin i jego turecki odpowiednik Recep Tayyip Erdogan odbyli rozmowę telefoniczną w sprawie Ukrainy - poinformował Kreml, nie podając dalszych szczegółów.

  • 12:03

    Norwegia przekaże Wielkiej Brytanii 400 mln koron (około 40 milionów euro) na zakup broni i sprzętu wojskowego dla Ukrainy - poinformował w norweskim parlamencie premier tego kraju Jonas Gahr Store.

  • 11:32

    Rząd federalny Niemiec chce dostarczać ciężką broń na Ukrainę, już wkrótce ma zostać umożliwiona dostawa samobieżnych dział przeciwlotniczych Gepard – podał portal dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (FAZ).

    Federalna minister obrony Christine Lambrecht (SPD) ma formalnie poinformować o tym we wtorek, w trakcje spotkania resortów obrony krajów NATO i spoza Sojuszu Północnoatlantyckiego w amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech.

  • 11:16

    Trzy osoby zginęły w wyniku ostrych walki w hromadzie dergaczewskiej w pobliżu Charkowa. Niektóre wioski są odcięte od świata – poinformował szef władz hromady Wjaczesław Zadorenko na Facebooku.

  • 11:11

    Dwie anteny radiowe zostały zniszczone przez wybuchy w autonomicznym, graniczącym z Ukrainą regionie formalnie należącym do Mołdawii – przekazały miejscowe władze.

  • 11:02

    Jedność Europejczyków to najlepsza broń, by zatrzymać prezydenta Rosji Władimira Putina - powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" szef MSZ Hiszpanii Jose Manuel Albares. Jego zdaniem broń należy dalej wysyłać na Ukrainę.

  • 10:58

    Rosjanie urządzili w cerkwi we wsi Łukasiwka na północy Ukrainy bazę dla swojego sztabu i skład amunicji. Dziś pozostały z niej jedynie zgliszcza.

  • 10:51

    Działania rosyjskich wojsk na Ukrainie stoją w sprzeczności z podstawowymi zasadami sztuki wojennej, z militarnym abecadłem - ocenił doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w rozmowie z rosyjskim opozycjonistą Markiem Fejginem.

    "Wojska najeźdźcy rozpoczęły ofensywę na wszystkich odcinkach frontu w Ukrainie. Ataki Rosjan mają miejsce nie tylko w Donbasie, lecz również w obwodzie chersońskim, w kierunku Krzywego Rogu. Nie rozumiem tego, ponieważ jest to niezgodne z elementarnymi zasadami prowadzenia działań na polu walki. Piszą o tym we wszystkich podręcznikach, to skutkuje nierównomiernym rozłożeniem sił na linii frontu".

  • 10:45

    Mikołajów na południu Ukrainy szykuje się do ataku sił rosyjskich albo oblężenia – powiedział mer miasta Ołeksandr Sienkewycz w wywiadzie portalu Ukrainska Prawda.

    - Widzimy, że Rosja przerzuca przez Krym broń i żołnierzy. Zauważyliśmy też, że (Rosjanie) gromadzą siły w obwodzie chersońskim. W związku z tym oczekujemy ataku albo oblężenia Mikołajowa – powiedział.

  • 10:45

    Twierdzenia Rosji, że to Zachód, dostarczając broń Ukrainie może sprowokować szerszy konflikt, są kompletnym nonsensem - oświadczył brytyjski wiceminister obrony James Heappey.

  • 10:44

    Prokuratura obwodowa w Charkowie na wschodzie Ukrainy ogłosiła, że rosyjscy najeźdźcy stworzyli w okupowanym Wołczańsku obóz koncentracyjny, w którym torturują mieszkańców – przekazała stacja Sky News.

  • 10:43

    Spotkanie szefów resortów obrony w Ramstein

  • 10:18

    W amerykańskiej bazie wojskowej Ramstein w Niemczech rozpoczęło się spotkanie przedstawicieli resortów obrony kilkudziesięciu krajów NATO i spoza Sojuszu Pónocnoatlantyckiego, które zostało zwołane przez sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

  • 10:10

    Szef MSWiA Mariusz Kamiński o sankcjach na Rosję: na pierwszej liście sankcyjnej znalazło się 50 pozycji, nazwiska rosyjskich oligarchów i podmiotów gospodarczych, w tym Gazprom.

  • 10:09

    Co najmniej jedna osoba zginęła, a kolejna została ranna w wyniku uderzenia rakietowego w lokal handlowy w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy - poinformowały lokalne władze.

    Administracja obwodowa podała, że dwie rakiety trafiły w lokal, a trzecia rakieta eksplodowała przed osiągnięciem celu.

  • 10:08

    Obwód chersoński jest na granicy katastrofy humanitarnej, trwają walki na wschodzie kraju, atakowano także Mikołajów – poinformowały media ukraińskie, powołując się na informacje z obwodów Ukrainy.

    Napięta sytuacja panuje w obwodzie chersońskim na południu, który zdaniem miejscowych władz jest na granicy katastrofy humanitarnej. Niemal na całym terytorium obwodu słychać były w nocy wybuchy.

    Niespokojna była także noc z poniedziałku na wtorek na wschodzie kraju. W obwodzie donieckim rannych zostało trzech cywilów: dwóch w Marjince, a jeden w Wełykiej Nowosiłce. Trwają walki w pobliżu Łymanu. W Mariupolu odpierają ataki obrońcy Azowstalu.

  • 9:45

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 22,1 tysiąca żołnierzy, a także 918 czołgów, 2308 pojazdów opancerzonych, 184 samoloty i 154 śmigłowce – ogłosił w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Od 24 lutego do 26 kwietnia siły rosyjskie straciły również 416 systemów artyleryjskich, 149 wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet, 69 systemów przeciwlotniczych, 1643 samochody, osiem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 205 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu.

  • 9:33

    Rosyjscy żołnierze na Ukrainie są zdania, że jeśli któryś z nich zostanie ranny, to najprawdopodobniej umrze na froncie - przekazał na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk. Dodał, że najeźdźcy mają duży problem z jakością opieki medycznej.

  • 9:07

    Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy ostrzegło w nocy, że rosyjskie wojska mogą wysadzić w powietrze tamę na zbiorniku wodnym w Karliwce w obwodzie donieckim i oskarżyć o to Ukrainę. Sześciu miejscowościom zamieszkanym przez ponad 10 tys. osób grozi zatopienie - przekazano.

  • 8:55

    Od 24 lutego do Polski z Ukrainy wjechało 2,96 miliona osób - poinformowała na Twitterze Straż Graniczna.

  • 8:53

    Dwa pociski manewrujące przeleciały na niskiej wysokości nad Zaporoską Elektrownia Atomową na południu Ukrainy – poinformowała ukraińska spółka Enerhoatom na Telegramie.

    Rakiety kierowały się w stronę Zaporoża.

  • 8:46

    Uzbrojeni rosyjscy żołnierze przejęli kontrolę nad siedzibą rady miejskiej okupowanego od kilku tygodni Chersonia na południu Ukrainy – poinformowała stacja CNN, cytując dwóch przedstawicieli władz lokalnych.

  • 8:45

    W ciągu jednej doby wojska rosyjskie siedemnaście razy ostrzelały miejscowości w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w mediach społecznościowych szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj.

    Najbardziej ucierpiały hromady Popasna, Lisiczańsk i Hirske.

  • 8:22

    Wojska rosyjskie uszkodziły centralny wodociąg w mieście Stanisław w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy i mieszkańcy zostali pozbawieni wody – poinformowały władze stanisławowskiej hromady na Telegramie.

  • 8:11

    Już 217 dzieci zginęło, a ponad 391 zostało rannych w Ukrainie w wyniku agresji Rosji – podała ukraińska prokuratura generalna. Minionej doby po bombardowaniu budynków mieszkalnych w obwodzie donieckim od ran zmarło dwoje dzieci w wieku 9 i 13 lat.

  • 8:10

    Lachowski: Rosjanie prowadzą zmasowane ostrzały artyleryjskie. Oni nie liczą się z tym, ile wystrzelą. Stosują metody z I wojny światowej.

  • 8:08

    Lachowski: W Donbasie Ukraińcy pilnują, żeby nie przedostawały się konkretne informacje. Rosjanie powoli posuwają się do przodu po ostrzałach, ale nie są w stanie z racji na morale i obronę Ukraińców przeprowadzić dużej ofensywy.

  • 8:02

    Lachowski: Im dalej Rosjanie są odsuwani od Charkowa, tym mocniej ostrzeliwują miasto.

  • 8:02

    Lachowski: Kolejnych pięć miejscowości pod Chersoniem zostało odzyskanych przez siły ukraińskie.

  • 8:00

    Sytuację w Ukrainie relacjonuje w TVN24 dziennikarz i dokumentalista Mateusz Lachowski, który przebywa w Charkowie.

  • 7:50

    Miasto Zaporoże na południowym wschodzie Ukrainy zostało we wtorek rano ostrzelane przez siły rosyjskie – poinformowały władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

    Doradca ministra spraw wewnętrznych Anton Heraszczenko, cytowany przez BBC, powiedział, że "wiadomo o trzech wybuchach".

  • 7:49

    Rosjanie posuwają się we wschodniej strefie operacyjnej, aby pokonać ukraińskie siły, ustanowić pełną kontrolę nad obwodami donieckim i ługańskim oraz zabezpieczyć korytarz lądowy między tymi terytoriami a okupowanym Krymem - podał ukraiński sztab generalny w podsumowaniu sytuacji operacyjnej.

    "Na kierunku wołyńskim i poleskim stan, położenie i charakter działań wroga nie uległy istotnym zmianom" - czytamy w komunikacie sztabu.

  • 7:35

    Władze Kijowa ogłosiły nocną godzinę policyjną od poniedziałku do piątku w tym tygodniu, by chronić ludność przed "prowokacyjnymi działaniami" Rosji – podała stacja CNN, cytując szefa władz obwodu kijowskiej Ołeksandra Pawluka.

    Zakaz wychodzenia na ulice i przebywania w miejscach publicznych bez specjalnego zezwolenia obowiązuje w godzinach 22-5 – poinformował Pawluk na Telegramie.

  • 7:29

    Ponad 10 tysięcy dzieci potrzebujących pomocy ewakuowano od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, przy czym prawie 6900 za granicę – poinformowało Ministerstwo Polityki Społecznej na Telegramie.

    Ewakuowane są m.in. dzieci osierocone, dzieci z całodobowych zakładów opiekuńczych oraz z rodzin zastępczych.

  • 7:20

    Kreminna w obwodzie ługańskim

  • 7:20

    Siły rosyjskie prawdopodobnie próbują okrążyć silnie ufortyfikowane pozycje ukraińskie na wschodzie kraju i zajęły miasto Kreminna w obwodzie ługańskim - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    "Siły rosyjskie prawdopodobnie próbują okrążyć silnie ufortyfikowane pozycje ukraińskie na wschodzie Ukrainy. Według doniesień padło miasto Kreminna, a na południe od Iziumu toczą się ciężkie walki, podczas gdy siły rosyjskie próbują posuwać się w kierunku miast Słowiańsk i Kramatorsk od północy i wschodu. Siły ukraińskie przygotowują obronę w Zaporożu na wypadek ewentualnego rosyjskiego ataku z południa" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

  • 7:08

    Minionej doby Rosjanie wzmogli ostrzał na południu Ukrainy i przeprowadzili tam dwa ataki, ale zostały one odparte i wróg musiał wycofać się do zajmowanych wcześniej pozycji – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

    "Poprzedniego dnia w obwodach chersońskim i mikołajowskim wróg, któremu nie udało się wprowadzić w życie planów podejścia w stronę Mikołajowa, nasilił ostrzał miejscowości i naszych pozycji z artylerii i moździerzy" - przekazało dowództwo Południe.

  • 7:04

    Wojska rosyjskie całkowicie blokują wyjazd z Melitopola poprzez przymusową mobilizację – poinformowały władze obwodu zaporoskiego na Telegramie.

    Władze poinformowały też, że okupanci rozwieszają swoje flagi na budynkach administracji zajętych terenów. W poniedziałek uczynili tak np. w Wasylówce, gdzie według lokalnych mieszkańców Rosjanie mianowali swojego mera.

  • 6:48

    Minionej doby Rosja nasiliła ostrzał rakietowy, a ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła kolejne trzy wrogie samoloty, trzy rakiety manewrujące i cztery drony – poinformowała agencja Ukrinform, cytując ukraińskie siły powietrzne.

    "25 kwietnia rosyjscy okupanci nasilili swoje agresywne działania, wystrzeliwując wiele pocisków manewrujących w różnych częściach Ukrainy, szczególnie w stronę infrastruktury i węzłowych dworców kolejowych. Na wschodnim i południowym kierunku Ruscy przeprowadzili kilka nalotów i jak zwykle stracili trzy samoloty" – napisano w komunikacie.

  • 6:41

    Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres spotka się we wtorek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w ramach starań o zakończenie wojny w Ukrainie. Plan Portugalczyka był krytykowany m.in. przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który przyjmie go dwa dni później.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: DSNS.GOV.UA

Tagi:
Raporty: