Rosjanie rozstrzelali Ołeksandra po słowach "Chwała Ukrainie", jest symbolem oporu narodu wobec agresora

Źródło:
TVN24, Reuters
W mieście Niżyn odsłonięto pomnik Ołeksandra Macijewskiego, żołnierza brutalnie zamordowanego przez Rosjan
W mieście Niżyn odsłonięto pomnik Ołeksandra Macijewskiego, żołnierza brutalnie zamordowanego przez Rosjan
Reuters
W mieście Niżyn odsłonięto pomnik Oleksandra Matsiewskiego, żołnierza brutalnie zamordowanego przez RosjanReuters

W sobotę w ukraińskim mieście Niżyn odsłonięto pomnik Ołeksandra Macijewskiego, żołnierza brutalnie zamordowanego przez Rosjan. Nagranie z jego egzekucji w marcu obiegło świat. Prezydent Wołodymyr Zełenski, odznaczając go pośmiertnie, mówił, że Macijewski stał się "symbolem oporu" narodu ukraińskiego wobec rosyjskiego agresora.

"Ten pomnik wygląda jak Ołeksandr. Ale jego znaczenie jest dużo większe, ponieważ reprezentuje siłę, odwagę, wolę zwycięstwa i miłość do ojczyzny, do Ukrainy" - powiedział, cytowany przez Reutera, Andrij Gomeljak, towarzysz broni zamordowanego przez Rosjan żołnierza.

Agencja, opisując postać Macijewskiego, przypomina, że w marcu tego roku nagranie z jego rozstrzelania obiegło cały świat.

Widać na nim stojącego i palącego papierosa mężczyznę w mundurze, który trafił do rosyjskiej niewoli. Gdy wypowiada słowa "Chwała Ukrainie", niewidoczny w kadrze człowiek strzela do niego serią z karabinu maszynowego. Ukraiński żołnierz ginie. Chociaż początkowo były problemy z ustaleniem kim był mężczyzna, to - jak podaje Reuters - zidentyfikowano go właśnie jako Ołeksandra Macijewskiego.

CZYTAJ TEŻ: Oburzenie po nagraniu z egzekucji. "Rosja powinna się wstydzić".

"Nie rzucał słów na wiatr"

Paraska Demczuk, 68-letnia matka Macijewskiego, cytowana przez Reutera, wspomina jak jej syn przysięgał, że nigdy się nie podda. "Nie rzucał słów na wiatr" – dodała.

Żołnierz został pośmiertnie odznaczony orderem Bohatera Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że Macijewski "stał się symbolem oporu narodu ukraińskiego wobec rosyjskiego agresora".

Wyrażenie "Chwała Ukrainie” i odpowiedź "Bohaterom chwała", są od początku wojny charakterystycznym pozdrowieniem w życiu publicznym Ukrainy.

Prokurator generalny Ukrainy zarejestrował zastrzelenie żołnierza jako sprawę karną na mocy części krajowego kodeksu karnego, która obejmuje naruszenia prawa i zwyczajów wojennych.

Autorka/Autor:mjz/gp

Źródło: TVN24, Reuters

Tagi:
Raporty: