Wojna na Ukrainie. W poniedziałek trzecia runda rozmów ukraińsko-rosyjskich. Premier Izraela spotkał się z Putinem

Źródło:
Reuters, PAP
Mikołajów. Ukraińcy zniszczyli rosyjski pojazd opancerzony Tigr (05.03.2022)
Mikołajów. Ukraińcy zniszczyli rosyjski pojazd opancerzony Tigr (05.03.2022)MSW Ukrainy
wideo 2/21
mikolajow

Rosja i Ukraina przeprowadzą w poniedziałek trzecią rundę rozmów na temat zakończenia działań wojennych - poinformował w sobotę na Facebooku negocjator strony ukraińskiej Dawid Arachamija. Tymczasem w sobotę doszło do pierwszego spotkania zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Na Kremlu osobiście pojawił się premier Izraela Naftali Bennett. Szef izraelskiego rządu rozmawiał z Władimirem Putinem o sytuacji na Ukrainie - przekazał jego rzecznik.

Po drugiej rundzie negocjacji, która miała miejsce w czwartek, strona ukraińska przekazała, że nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale dodała, że wkrótce odbędzie się trzecia tura rozmów. Zgodnie z informacją, przekazaną w sobotę przez Arachamija, do kolejnego spotkania delegacji rosyjskiej i ukraińskiej dojdzie w poniedziałek.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Na ostatnim spotkaniu strony zgodziły się m.in. na utworzenie korytarzy humanitarnych, by umożliwić cywilom opuszczenie stref, w których trwają walki. Porozumienia o częściowym zawieszeniu broni, mające umożliwić ewakuację mieszkańców były jednak w sobotę łamane przez Rosjan. W związku z trwającymi ostrzałami wstrzymana została ewakuacja w Mariupolu oraz Wołnowasze. 

Izraelski premier na Kremlu. Spotkał się z Putinem

W sobotę po południu w Moskwie doszło do spotkania premiera Izraela Naftali Bennetta z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Rozmowa dotyczyła "kryzysu na Ukrainie" - przekazał rzecznik szefa rządu izraelskiego. To pierwsze spotkanie zachodniego przywódcy z prezydentem Rosji od czasu rozpoczęcia inwazji na Ukrainę. Spotkanie trwało ponad dwie i pół godziny.

Czytaj też: Walki na kierunku południowym. Mikołajów odpiera rosyjski atak, Odessa szykuje się na desant

Bennett opuścił Izrael w sobotę rano, pomimo szabatu. Jak poinformował rzecznik premiera, naruszenie żydowskiego prawa o zakazie podróży w czasie szabatu jest usprawiedliwione, jeśli celem podróży jest ochrona życia ludzkiego. Bennettowi towarzyszył urodzony w Charkowie, na wschodzie Ukrainy, minister budownictwa Zeew Elkin, który od ponad 10 lat pełni także rolę tłumacza izraelskich premierów. Ponadto do Rosji poleciał doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Ejal Hulata i doradczyni w sprawach międzynarodowych Szimrit Meir.

W środę Bennett rozmawiał przez telefon z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, a kilka godzin później z Putinem.

Izrael od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę proponuje swoje pośrednictwo w kontaktach między Moskwą a Kijowem - przypomina agencja Reutera.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Autorka/Autor:momo\mtom

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty: