Walki na kierunku południowym. Mikołajów odpiera rosyjski atak, Odessa szykuje się na desant 

Aktualizacja:
Autor:
tas
Źródło:
tvn24.pl
Mikołajów: Ukraińcy odbili od Rosjan lotnisko Kulbakino (04.03.2022)
Mikołajów: Ukraińcy odbili od Rosjan lotnisko Kulbakino (04.03.2022)Twitter / @GeneralStaffUA
wideo 2/21
Twitter / @GeneralStaffUAMikołajów: Ukraińcy odbili od Rosjan lotnisko Kulbakino

Wojska rosyjskie zostały wyparte przez Ukraińców na przedmieścia ​​Mikołajowa. Na miejscowym lotnisku znów powiewa niebiesko-żółta flaga, choć - jak informuje Witalij Kim, szef mikołajowskiej administracji obwodowej - trwa tam kontrofensywa Rosjan. Półmilionowy Mikołajów, położony na południu Ukrainy, to miasto portowe i ważny ośrodek stoczniowy.

Przed południem Witalij Kim, szef mikołajowskiej administracji obwodowej, informował, że wojsko rosyjskie zbliża się od strony dzielnicy Żółtnewe, ale - jak podał - "sprzęt jeszcze nie jeździ po ulicach". Przedstawiciel władz poinformował także, że z wrogiem walczą żołnierze 123. brygady armii ukraińskiej.

Kim apelował do kobiet i dzieci, by ukryły się w schronach, do mężczyzn - by wraz z oddziałami obrony terytorialnej walczyli w obronie miasta.

Po południu Ukraińcom udało się odeprzeć atak wroga. - Walki toczą się na przedmieściach - przekazał szef mikołajowskiej administracji obwodowej cytowany przez Reutersa.

Odparty atak na lotnisko

Jak podawał po godzinie 17 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, żołnierze ukraińscy odbili lotnisko Kulbakino w Mikołajowie i podnieśli tam flagę państwową Ukrainy.

Przed godziną 18 Witalij Kim przekazał jednak, że rosyjskie wojska przeszły do kontrofensywy. Ta jednak nie przyniosła skutku.

"Wróg opuścił lotnisko" - napisał po godzinie 21. Jak dodał, w samym mieście także nie ma Rosjan. "Możemy spać spokojnie, tak myślę" - napisał.

Jednocześnie zwrócił się do mieszkańców oddalonego o 70 kilometrów Chersonia, który został zajęty przez Rosjan. "Trzymamy za Ciebie pięści. Dzisiaj pokazaliście wszystkim, że Chersoń to Ukraina. Nie poddawajcie się!".

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ 

Władze w Kijowie przyznają, że sytuacja na kierunku południowym pozostaje trudna. Sekretarz rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow przekazał w piątek około godziny 12 czasu ukraińskiego (godzina 11 w Polsce), że rosyjskie wojsko "koncentruje środki w celu podjęcia aktywnych działań mających na celu okrążenie Odessy".

Portal RBK-Ukraina poinformował w tym samym czasie, że oddziały rosyjskie próbują zająć Odessę od strony Morza Czarnego, ale są odpierane przez siły ukraińskie i obronę terytorialną.

Wołodymyr Zełenski: chcą zniszczyć naszą Odessę, ale zobaczą tylko dno Morza Czarnego
Wołodymyr Zełenski: chcą zniszczyć naszą Odessę, ale zobaczę tylko dno Morza Czarnego

Przygotowania do desantu

W piątek rano sztab generalny w Kijowie podał, że rosyjskie wojsko przygotowuje się do desantu morskiego w rejonie miast Zatoka i Czarnomorsk (obwód odeski).

"Aby zniszczyć system obrony przeciwlotniczej Ukrainy na wybrzeżu Morza Czarnego, odnotowano zaangażowanie rosyjskich bombowców Su-24M i zarejestrowano zrzut bomb kasetowych RBC-500. Osłonę zapewniły rosyjskie myśliwce Su-30SM" - poinformowali ukraińscy wojskowi.

"Dla Odessy nie ma bezpośredniego zagrożenia. Wojsko kontroluje sytuację. Ukraińska artyleria tłumi próby ostrzału prowadzone z rosyjskich okrętów" - przekazał około godziny 13 czasu ukraińskiego doradca biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Ołeksij Arestowycz.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Ministerstwo Obrony Ukrainy

Pozostałe wiadomości