Ze względu na to, że rosyjskie lotnictwo taktyczne wciąż wywiera ograniczony wpływ na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji na Ukrainie - ocenił brytyjski resort obrony. Ministerstwo napisało o tym w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Rosja używa w walce irańskich dronów, w tym Shahed-136, co najmniej od sierpnia 2022 roku - poinformował wywiad Wielkiej Brytanii. Włączono je do fali nalotów przeprowadzonej w poniedziałek na terytorium Ukrainy, jednak drony te nie mogą w wystarczający sposób spełniać funkcji głębokiego uderzenia, do jakiego prawdopodobnie chciała ich użyć Rosja - napisano.
"Jedna z największych luk" w zdolnościach bojowych Rosji
- Shahedy mogą przenosić tylko niewielki ładunek wybuchowy - zwrócił uwagę brytyjski wywiad. Stwierdzono, że ze względu na to, że rosyjskie lotnictwo taktyczne wciąż wywiera ograniczony wpływ na terytorium Ukrainy, brak niezawodnych, długofalowych i precyzyjnych zdolności uderzeniowych na poziomie operacyjnym jest "prawdopodobnie jedną z największych luk w zdolnościach bojowych Rosji".
Ukraiński sztab generalny informował, że Rosja użyła łącznie 86 statków bezzałogowych typu Shahed-136 i że 60 proc. z nich zostało zniszczonych w powietrzu - przypomniano w brytyjskiej aktualizacji wywiadowczej.
Jak opisano w informacji brytyjskiego resortu, drony Shahed-136 "są powolne i latają na małych wysokościach, dzięki czemu samotne bezzałogowce są łatwe do namierzenia przy użyciu konwencjonalnej broni przeciwlotniczej. Istnieje realna możliwość, że Rosja odniosła pewien sukces, atakując przy pomocy kilku dronów jednocześnie" - oceniło ministerstwo.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock