Rosja potępiona przez 143 kraje. Pięć przeciwko rezolucji ONZ w sprawie bezprawnej aneksji

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Stoltenberg o rosyjskiej, nielegalnej aneksji czterech terytoriów Ukrainy
Stoltenberg o rosyjskiej, nielegalnej aneksji czterech terytoriów Ukrainy
wideo 2/5
Stoltenberg o rosyjskiej, nielegalnej aneksji czterech terytoriów Ukrainy

Środa jest 231. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zgromadzenie Ogólne ONZ przeważającą liczbą głosów przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską bezprawną aneksję części terytorium Ukrainy. Za dokumentem opowiedziały się 143 kraje, przeciwko było tylko pięć - w tym Rosja. Wcześniej ukraińskie dowództwo operacyjne Południe informowało, że odbito pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu kraju. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 14:15

  Na Białorusi przebywa obecnie do tysiąca rosyjskich żołnierzy, a także między innymi sześć samolotów uderzeniowych i cztery stanowiska rakiet krótkiego zasięgu Iskander; w najbliższych dniach z Rosji dotrze jeszcze ponad 800 wojskowych i dodatkowe jednostki sprzętu - powiadomiły ukraińskie siły zbrojne i władze cywilne.

 • 13:23

  Prawie 52 procent Ukraińców uważa, że działalność Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) raczej sprzyja agresji rosyjskiej, a 11 procent jest przeciwnego zdania - wynika z sondażu, którego wyniki ogłoszono w czwartek.

 • 13:13

  Rosyjskie wojska otrzymały od 300 do kilku tysięcy dronów-kamikadzie wyprodukowanych w Iranie; przy pomocy tych maszyn przeprowadzane są ataki na cele oddalone o maksymalnie tysiąc kilometrów - poinformowała rzeczniczka ukraińskiego dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

 • 4:50

  Reuters: Nad ranem doszło do rosyjskiego ostrzału dzielnic mieszkalnych w regionie Kijowa. Na miejsce uderzeń przybyły służby ratunkowe.

  Mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz przekazał, że Rosjanie uderzyli w nocy w pięciopiętrowy budynek mieszkalny.

 • 4:22

  Instytut Studiów nad Wojną: Rosja zintensyfikowała operację propagandową, w której fałszywie przedstawia Ukrainę jako państwo terrorystyczne, prawdopodobnie tworząc warunki informacyjne, aby przeciwdziałać wysiłkom zmierzającym do uznania Rosji za państwo terrorystyczne. Rosyjskie wojsko nadal boryka się z problemami z wyposażeniem swoich żołnierzy w podstawowy sprzęt osobisty.

 • 2:05

  Brytyjski sekretarz obrony Ben Wallace poinformował przed czwartkowym spotkaniem ministrów obrony państw NATO w Brukseli, że jego kraj przekaże Ukrainie rakiety obrony powietrznej zdolne do zestrzeliwania pocisków manewrujących.

  - Ostatnie zmasowane ataki Rosji na obszary cywilne na Ukrainie uzasadniają stałe wsparcie dla tych, którzy dążą do obrony swojego kraju. Dlatego dziś autoryzowałem dostawę przeciwlotniczych rakiet AMRAAM dla Ukrainy - oświadczył Wallace cytowany w czwartek przez agencję Reutera.

 • 1:23

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken z zadowoleniem przyjął wynik głosowania nad rezolucją Zgromadzenia Ogólnego ONZ potępiającą próbę aneksji przez Rosję terytorium Ukrainy. "Dzisiejsze głosowanie jest potężnym przypomnieniem, że świat stoi za Ukrainą, w obronie Karty Narodów Zjednoczonych i w zdecydowanym sprzeciwie wobec niszczycielskiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie i jej mieszkańcom" - napisał na Twitterze Blinken.

 • 0:57

  Zastępczyni burmistrza Orikhowa w obwodzie zaporoskim Switłana Mandrych powiedziała, że w ciągu dnia wojska rosyjskie ostrzelały miejscowość 324 razy. Uderzają w infrastrukturę cywilną: budynki mieszkalne, sklepy. Dziewięć osób rannych.

 • 0:17

  Kolejne spotkanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy, zwanej grupą Ramstein, jest historyczne, ponieważ zapadają na nim decyzje w sprawie zamknięcia nieba nad naszym krajem; potrzeba nam zwłaszcza wzmocnienia sił obrony powietrznej - napisał w środę na Twitterze szef biura prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.

 • 22:45

  Zgromadzenie Ogólne ONZ w środę przeważającą liczbą głosów przyjęło rezolucję potępiającą rosyjską bezprawną aneksję części terytorium Ukrainy. Za rezolucją opowiedziały się 143 kraje, zaś przeciwko było tylko 5, w tym Rosja.

  Przeciwko potępieniu Rosji zagłosowały jedynie Syria, Korea Północna, Białoruś i Nikaragua. 35 krajów wstrzymało się od głosu, w tym Indie i Chiny.

  Zgromadzenie Ogólne ONZ potępiło Rosję ws. aneksji ukraińskich terytoriów przy tylko 5 głosach przeciwko

 • 22:25

  - Im bardziej zuchwały i brutalny staje się rosyjski terror, tym dla świata staje się bardziej oczywiste, że pomoc Ukrainie w obronie nieba to jedno z najważniejszych humanitarnych zadań dla współczesnej Europy - powiedział na opublikowanym w środę wieczorem nagraniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

 • 22:18

  Aktualna sytuacja bezpieczeństwa w regionie oraz działania mające na celu dalsze wsparcie Ukrainy - były głównymi tematami rozmowy wicepremiera i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz ministra obrony Ukrainy Ołeksija Reznikowa.

  O spotkaniu ministrów Polski i Ukrainy MON poinformował w środę na Twitterze.

 • 21:41

  Po rosyjskich atakach rakietowych na ukraińskie miasta USA rozważają nałożenie sankcji na rosyjskie aluminium, które długo nie było objęte restrykcjami ze względu na jego kluczowe znaczenie dla przemysłu ciężkiego, budownictwa czy nawet produkcji iPhonów - podaje w środę Bloomberg.

  Biały Dom bierze pod uwagę trzy opcje: kompletny zakaz importu rosyjskiego aluminium, wprowadzenie bardzo wysokich ceł lub objęcie sankcjami producenta tego metalu, firmy United Co. Rusal International PJSC - pisze agencja, powołując się na osoby znające szczegóły tych planów.

  Rosja jest po Chinach drugim największym na świecie producentem aluminium, a USA rocznie sprowadzają stamtąd około 10 proc. całego swego importu tego metalu.

  Administracja USA obawiała się jak dotąd, że nałożenie restrykcji na rosyjskie aluminium doprowadzi do zakłóceń w globalnych dostawach tego metalu, a także podbije jego cenę, jednak - jak wyjaśnia Bloomberg - zostało już stosunkowo niewiele rosyjskich dóbr eksportowych nieobjętych jeszcze sankcjami.

  Obawy o to, że ewentualna decyzja USA o zakazie lub ograniczeniu importu rosyjskiego aluminium doprowadzi do braków na rynku sprawiły, że na londyńskiej giełdzie metali cena aluminium wzrosła o 7,3 proc. i był to jeden z największych takich wzrostów odnotowanych kiedykolwiek podczas jednej sesji.

 • 21:28

  Rosyjscy kierowcy samochodów ciężarowych muszą oczekiwać przez trzy-cztery dni w kolejce, żeby dostać się przeprawą promową na okupowany Krym. Most Krymski jest wyłączony z użytku po niedawnej eksplozji - powiadomił w środę ukraiński portal TSN za rosyjskimi samozwańczymi władzami Krymu.

 • 21:13

  Francja dostarczy Ukrainie w najbliższych tygodniach broń, radary i systemy przeciwlotnicze do ochrony Ukrainy, zapowiedział prezydent Emmanuel Macron w środę podczas wywiadu dla stacji France 2.

  Mówił przy tym, że "nie chcemy wojny światowej". - Dostarczaliśmy słynne armatohaubice Caesar. Ukraińcy nam dziękują. Będziemy kontynuować (dostawy - red.) – przekazał dalej.

  - Nie możemy dostarczyć tyle, ile proszą Ukraińcy, bo musimy trochę zatrzymać, aby chronić naszą wschodnią flankę. Chronimy nasze terytorium. Od pierwszych dni wysyłaliśmy też żołnierzy i sprzęt do Rumunii. Wzmacniamy naszą obecność (w tej części Europy - red.) – podkreślił Macron.

 • 21:03

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który w środę wziął udział online w spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego, powiedział, że Ukraina potrzebuje 38 mld dolarów, by pokryć deficyt budżetowy w 2023 roku i mieć środki na wynagrodzenia, emerytury i wypłaty socjalne.

  Zełenski poinformował, że Kijów potrzebuje ponadto 17 mld USD na odbudowę krytycznej infrastruktury, szkół, szpitali, sieci transportowej i energetyki, 5 mld USD w postaci kredytów na zakup gazu i węgla na kolejny sezon grzewczy, 2 mld USD na odbudowę sieci elektrycznej i wznowienie eksportu energii do Europy.

  Prezydent wyjaśnił, że Ukraina zabiega o program pomocowy MFW o wartości do 20 mld dolarów - potrzebuje bowiem wsparcia dla inwestycji na Ukrainie, by stymulować gospodarkę i zmniejszać ryzyko inwestowania w kraj, który jest w stanie wojny. - Mam nadzieję, że możemy to zrobić razem z Bankiem Światowym - dodał.

  - Im więcej pomocy finansowej Ukraina otrzyma teraz, tym szybciej nadejdzie koniec wojny z Rosją i szybciej oraz bardziej wiarygodnie będziemy mogli zagwarantować, że ta wojna nie rozleje się na inne kraje - podkreślił Zełenski.

 • 19:56

  Jak dotąd USA zadeklarowały dostarczenie Ukrainie systemów średniego zasięgu NASAMS, z czego dwie baterie mają trafić do kraju w "bliskiej przyszłości". Austin zadeklarował, że USA robią wszystko, co mogą, by przyspieszyć ten proces. Dodał też, że część krajów zgłosiło chęć dostarczenia Ukrainie dodatkowych rakiet do tego systemu.

  - Z pewnością jest wola, by zrobić wszystko, co możemy, tak długo jak możemy. I to zobowiązanie było dziś inspirujące - powiedział szef Pentagonu.

  Pytany, czy nadchodząca zima spowolni ukraińskie postępy na polu walki, Austin stwierdził, że choć zima zawsze stanowi wyzwanie w walkach, to spodziewa się, że Ukraina będzie robić wszystko, co tylko może, by dalej odzyskiwać swoje terytorium. - A my zrobimy wszystko, co możemy, by zapewnić, że będą mieli to, czego potrzebują, by być skuteczni - powiedział sekretarz obrony USA.

 • 19:39

  Odnosząc się do ostatniej fali ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, generał Milley stwierdził, że Rosja z premedytacją obiera za cele infrastrukturę cywilną, by uderzyć w cywili.

  - Obrali za cel ludzi starszych, kobiety i dzieci Ukrainy. Celowe ataki na cywilne obiekty są zbrodnią wojenną według międzynarodowych zasad wojennych - zaznaczył.

 • 19:36

  Najwyższy rangą dowódca wojskowy USA generał Mark Milley wraz z szefem Pentagonu Lloydem Austinem wystąpił na konferencji prasowej w Brukseli po spotkaniu ministrów obrony i wyższych dowódców wojskowych z 50 państw wspierających Ukrainę. Jednym z głównych tematów obrad grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy była sprawa dostarczenia Ukrainie systemów obrony powietrznej, by chronić ją przed rosyjskimi atakami rakietowymi.

  - To, co musimy zrobić, to żeby wszystkie kraje, które były dziś na konferencji, dołożyły się i pomogły im (Ukraińcom) odbudować i utrzymać zintegrowany system obrony powietrznej i rakietowej - oświadczył Milley. Dodał, że Ukraina zwróciła się o przekazanie systemu I-Hawk, który był poprzednikiem systemu Patriot. Według Milleya dostępne są też inne podobne systemy na całym świecie, w tym Patrioty, systemy izraelskie czy niemieckie, jak dostarczone już Ukrainie IRIS-T SLM.

  - A więc wiele krajów, które tu dziś były ma szeroki wachlarz systemów. I naszym zadaniem powinno być zebranie ich razem, rozmieszczenie ich, wyszkolenie (...), więc to jest dość skomplikowane z technicznego punktu widzenia, ale jest osiągalne i w to mierzymy - oznajmił generał.

 • 19:23

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, w środowym komunikacie, że ok. 500 zmobilizowanych z 205. samodzielnej brygady zmotoryzowanej 49. armii ogólnowojskowej przybyło do strefy działań zbrojnych, by uzupełnić straty przeciwnika na tymczasowo okupowanych terytoriach ukraińskich.

  "Charakterystyczne oznaki" zmobilizowanych to - jak relacjonuje sztab - środki ochronne i hełmy z czasów radzieckich oraz automaty AK-12, które nie sprawdzają się w walce.

  Sztab informuje, że siły rosyjskie kontynuują ofensywę na kierunku bachmuckim i awdijewskim w Donbasie.

 • 19:07

  60-letnia Rosjanka Irina Cybaniewa została aresztowana po tym, jak zostawiła na grobie rodziców Władimira Putina notatkę - podał niezależny rosyjski portal Mediazona. Na kartce miało znaleźć się życzenie, by rodzice rosyjskiego przywódcy "zabrali go do siebie".

  Sąd, przed którym w środę stanęła kobieta pod zarzutem "bezczeszczenia ciał zmarłych i miejsc pochówku", ujawnił treść dołączonej do akt sprawy notatki. Cybaniewej grozi do pięciu lat więzienia.

  Rosja. Rosjanka zostawiła list na grobie rodziców Władimira Putina z "obraźliwym napisem". Jest w areszcie domowym

 • 18:51

  Misja Unii Europejskiej zajmująca się szkoleniem Ukraińców pojawi się również w Polsce - poinformował w środę wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak w przerwie spotkania ministrów obrony państw NATO w Brukseli.

 • 18:50

  Rząd w Pradze zdecydował w środę, że od wtorku 25 października nie zostaną wpuszczeni do Czech obywatele Federacji Rosyjskiej posiadający ważną wizę Schengen wydaną przez dowolne państwo członkowskie Unii Europejskiej. Wcześniej przestano wydawać Rosjanom wizy w czeskich placówkach.

  Nowo przyjęty zakaz dotyczy osób podróżujących w celach turystycznych, sportowych lub kulturalnych, którzy już mają wydane wizy w innym państwie należącym do strefy Schengen. Z danych ministerstwa spraw zagranicznych wynika, że do Czech trafia dziennie m.in. przez lotniska około 200 obywateli rosyjskich.

  Po decyzji rządu Republika Czeska dołączyła do państw bałtyckich, Polski i Finlandii, które w poprzednich tygodniach zamknęły granice dla rosyjskich turystów.

  Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę Praga wprowadziła zakaz wydawania wiz dla obywateli Rosji i Białorusi. W innym rozporządzeniu przyjętym przez rząd w środę z zakazu zwolnieni są Białorusini ubiegający się o wizy związane ze studiami. Warunkiem jest otrzymanie stypendium czeskiego, unijnego lub jednej z organizacji międzynarodowych.

 • 18:38

  Ukraina pilnie potrzebuje broni, w tym poradzieckiej, którą potrafią się posługiwać jej żołnierze, więc USA i ich sojusznicy poszukują takich rezerw w wielu krajach, w tym na Cyprze, który posiada obiecujące rezerwy takiego sprzętu - pisze w środę "New York Times".

 • 18:10

  Premier zapewnił, że ukraińskie władze dokładają wszelkich starań, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby obywateli w sezonie grzewczym. Według Szmyhala zakupiono wystarczającą ilość surowców energetycznych, przygotowano sieci przesyłowe, a uszkodzona infrastruktura jest na bieżąco remontowana.

  - Jesteśmy przygotowani na sezon grzewczy w ponad 90 proc. Zorganizowaliśmy specjalne miejsca dla ludności, gdzie będzie można się ogrzać, a także opracowaliśmy plany ewakuacji na wypadek, gdyby nie dało się szybko przywrócić infrastruktury krytycznej do stanu używalności - zadeklarował premier.

  Jak zapowiedział, zimą należy spodziewać się niższej niż zazwyczaj temperatury w mieszkaniach. Najniższa powinna wynieść około 16 stopni Celsjusza, a średnia - 18. - To jest konieczne, to nasz wkład w zwycięstwo. To, w jaki sposób przetrwamy tę zimę, zależy od każdego z nas - dodał Szmyhal.

  Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ataków rakietowych - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN. Celem najeźdźców stały się m.in. elektrownie cieplne i inne obiekty infrastruktury energetycznej w obwodach lwowskim, winnickim i dniepropietrowskim.

  Jak podkreślają komentatorzy, ostrzały przeprowadzone w tym tygodniu przez Rosję były pierwszym od początku wojny tak zmasowanym atakiem na ukraińskie instalacje energetyczne.

 • 17:58

  Tegoroczna zima będzie trudna, dlatego wszyscy powinni się do niej dobrze przygotować. Proszę każdą rodzinę o zgromadzenie zapasu niezbędnych rzeczy, takich jak ciepła odzież, świece i latarki - zaapelował w środę premier Ukrainy Denys Szmyhal.

  - Nie będziemy pudrować rzeczywistości. (...) Musimy być gotowi na tymczasowe przerwy w dostawach energii. To są realia czasu wojny. W razie potrzeby, aby uniknąć przeciążenia sieci energetycznej, światło jest wyłączane zgodnie z ustalonym grafikiem - powiadomił Szmyhal, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Jak dodał, wcześniejsze przygotowanie m.in. ciepłej odzieży i świec to konieczność na wypadek "braku prądu lub ogrzewania w wyniku zmasowanych ostrzałów rakietowych".

 • 17:36

  "Wróg zaatakował obwód winnicki dwoma dronami kamikadze. Siły obrony powietrznej zniszczyły oba bojowe bezzałogowce" - poinformował w środę Serhij Borzow, szef władz tego regionu w środkowej Ukrainie na Telegramie.

  W regionie po południu ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

  ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ ВІННИЦЬКОЇ ОВА 🇺🇦

  Вінниччину ворог атакував двома дронами-камікадзе. Силами протиповітряної оборони обидва ударних безпілотники знищено! 🇺🇦

 • 17:23

  Ukraińskie siły prowadzą na granicy z Białorusią działania obronne, by w razie próby wkroczenia na Ukrainę wrogich wojsk dać im odpór od razu na początku ataku - poinformował wiceszef MSW Ukrainy Ihor Bondarenko, cytowany w środę przez agencję Ukrinform.

  Wiceminister powiedział, że strona ukraińska prowadzi działania na granicy w takim formacie, by siły przeciwnika zdawały sobie sprawę, iż będzie im dany odpór i nie będzie takiej sytuacji jak w lutym.

  Zaznaczył, że obrońcy są gotowi do stawienia czoła wrogowi bezpośrednio na granicy. - I tę gotowość będziemy zwiększać - zapewnił. Poinformował też, że w minionym tygodniu przeprowadzono inspekcję granicy ukraińsko-białoruskiej, liczącej ponad 1000 km długości.

 • 17:09

  - Nawet niektórzy najbliżsi sojusznicy Rosji kwestionują wojnę Putina i odmawiają uznania jego fałszywych referendów. Szczyt w Samarkandzie, na którym Chiny i Indie wyraźnie wyraziły zaniepokojenie wojną, był dla Rosji fiaskiem. Ale nie jest to powód, by popadać w samozadowolenie. Sama porażka Rosji nie uratuje ładu światowego opartego na zasadach. Bo rewizjonizm Kremla nie jest jedynym ani najpoważniejszym zagrożeniem dla ładu opartego na zasadach – mówiła dalej von der Leyen.

  Oceniła, że "bezwarunkowa przyjaźń deklarowana przez Władimira Putina i Xi Jinpinga jest także wyraźnym wyzwaniem dla powojennego porządku, zbudowanego na podstawowych wartościach Karty Narodów Zjednoczonych".

 • 17:06

  - Bezprawna aneksja czterech ukraińskich regionów przez Rosję przenosi wyzwanie rzucone systemowi międzynarodowemu na nowy poziom - oświadczyła w środę podczas spotkania z unijnymi ambasadorami w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

  - Putin zagarnął suwerenną ukraińską ziemię niesprowokowanym aktem agresji. Zmusił ludzi do głosowania pod lufami karabinów. Zagroził nawet użyciem broni jądrowej, jeśli Ukraińcy odzyskają należącą do nich ziemię. Niepokoi to nie tylko sąsiadów Rosji. To atak na całą Kartę Narodów Zjednoczonych - dodała szefowa KE.

 • 16:59

  Rosja w trakcie inwazji na Ukrainę wyczerpała znaczną część swojej precyzyjnie kierowanej amunicji – poinformował w środę wysoki urzędnik NATO, cytowany przez Agencję Reutera.

  Podkreślił jednocześnie, że przemysł rosyjski nie może produkować wszystkich rodzajów amunicji i systemów broni, co jest wynikiem sankcji nałożonych przez Zachód.

  Nie wiadomo też, ile czasu zajmie Rosji zmobilizowanie - według oficjalnych komunikatów - 300 tys. żołnierzy, do czego dąży Kreml, ale w jego przekonaniu może to potrwać nawet kilka miesięcy.

 • 16:49

  Na okupowane przez rosyjskie siły tereny obwodu chersońskiego i zaanektowany ukraiński Krym przybyli instruktorzy z Iranu, szkolą żołnierzy agresora z obsługi dronów kamikadze Shahed-136 - przekazał ukraiński rządowy portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Dodał, że Irańczycy koordynują też ataki wroga przeciwko celom cywilnym w Ukrainie.

  Ukraina. Irańczycy na okupowanych przez Rosjan terenach, szkolą z obsługi dronów - Centrum Narodowego Sprzeciwu

 • 16:36

  "Rozpoczęła się nowa era obrony powietrznej w Ukrainie. IRIS-T SLM z Niemiec już dotarły. Nadchodzą amerykańskie NASAMS. A to jedynie początek. I potrzebujemy więcej. Nie ma wątpliwości, że Rosja to państwo terrorystyczne. Istnieje moralny nakaz, by chronić niebo nad Ukrainą, by ocalić jej mieszkańców" - napisał w środę na Twitterze ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

  Niemcy dostarczyły na Ukrainę pierwszy z czterech obiecanych systemów obrony przeciwlotniczej IRIS-T SLM. Uzbrojenie ma zasięg do 40 km. Może zwalczać cele powietrzne - samoloty, śmigłowce, bezzałogowe statki powietrzne, a także pociski manewrujące i przeciwradiolokacyjne - lecące na wysokości do 20 km.

  Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby przekazał z kolei we wtorek, że w najbliższym czasie USA dostarczą Ukrainie dwa pierwsze systemy NASAMS, a prezydent Joe Biden zapowiedział też przekazanie Kijowowi dodatkowych środków obrony powietrznej.

  NASAMS to zaawansowany norwesko-amerykański system obrony powietrznej średniego zasięgu, głównie używany do obrony miast przed pociskami manewrującymi. W tym charakterze używany jest do obrony nieba m.in. nad Waszyngtonem.

 • 16:25

  Dostarczymy Ukrainie pociski przeciwlotnicze o wartości 15 milionów euro - ogłosiła w środę minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Dodała, że to odpowiedź na ostatnie ostrzały rakietowe Ukrainy przez siły rosyjskie.

  "Te ataki (...) można na nie odpowiedzieć tylko niezłomnym wsparciem dla Ukrainy i jej mieszkańców" - zaznaczyła Ollongren w skierowanym do parlamentu komunikacie niderlandzkiego rządu.

 • 16:19

  Rząd Kanady przekaże Ukrainie wyposażenie dla armii o wartości 47 mln dolarów kanadyjskich – poinformowała w środę minister obrony Anita Anand. To zarówno amunicja, drony, jak i zimowe ubrania dla żołnierzy.

  Nowa pomoc, którą dostarczy Kanada, jest odpowiedzią na listę potrzeb przekazanych przez rząd Ukrainy, a Anand powiadomiła o szczegółach w Brukseli, gdzie bierze udział w spotkaniu ministrów obrony państw NATO – podał publiczny nadawca CBC.

  Ukraińska armia otrzyma z Kanady zimowe ubrania dla żołnierzy szyte w kanadyjskich firmach, od rękawiczek do butów i kurtek, o łącznej wartości 15 mln CAD. Łącznie to pół miliona sztuk wyposażenia.

  - Zima nadchodzi. Kanada ma wyjątkowe doświadczenie, jeśli chodzi o odzież i wojnę w warunkach zimowych. Będziemy przekazywać dostawy w nadchodzących tygodniach - powiedziała Anand w rozmowie z dziennikarzami.

  15,2 mln CAD to wartość dostarczanej amunicji, a 2 mln CAD to usługi komunikacji satelitarnej – podała agencja Interfax-Ukraina dodając, że mają one służyć utrzymywaniu łączności z partnerami w Europie i Ameryce Północnej. Kolejne 15 mln CAD przeznaczono na zakup dronów.

 • 16:01

  Odnosząc się do rosyjskich ataków rakietowych na ukraińskie miasta, stwierdził, że to "niedopuszczalne czyny, które wołają o pomstę do nieba". "Bombardowanie bezbronnych cywilów jest poza wszelką logiką" i wymaga "totalnego potępienia" - zaznaczył kardynał Parolin.

  O zmasowanym rosyjskim ataku na miasta na Ukrainie mówił w środę papież Franciszek podczas audiencji generalnej.

  - W tych dniach moje serce jest zawsze zwrócone ku narodowi ukraińskiemu, zwłaszcza mieszkańcom miejsc, nękanych bombardowaniami – powiedział papież.

 • 16:00

  Ewentualny dialog między prezydentami USA i Rosji, Joe Bidenem i Władimirem Putinem, "wydaje mi się bardzo ważny ze względu na znaczenie, jakie mają Amerykanie we wspólnocie międzynarodowej" - oświadczył w środę watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin. Tak odniósł się do możliwości ich spotkania na listopadowym szczycie G20 na indonezyjskiej wyspie Bali i rozmowy na temat rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

  Podczas rozmowy z dziennikarzami sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej powiedział, że amerykańska administracja musi "zrobić wszystko, co możliwe".

  Kardynał Parolin wyraził przekonanie, że koniec wojny na Ukrainie może być rezultatem tego dialogu. - Musi on zacząć się jak najszybciej - dodał.

 • 15:53

  "Ataki na infrastrukturę cywilną, masowe egzekucje i gwałty, przymusowe deportacje, rozdzielanie rodzin, niszczenie ukraińskiej literatury w szkołach, oficjalne wypowiedzi na temat 'demontażu Ukrainy '. (Demokratyczny kongresmen Steve) Cohen ma rację: Rosja dokonuje na Ukrainie ludobójstwa. Musi to zostać oficjalnie uznane" - napisał na Twitterze Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

  Cohen w czerwcu wniósł do Kongresu USA projekt aktu prawnego, uznającego rosyjskie działania na Ukrainie za ludobójstwo.

 • 15:38

  Rosjanie od dwóch lat do Polski mogą przyjeżdżać tylko w wyjątkowych sytuacjach. Kolejne restrykcje wobec nich wprowadziła nowelizacja rozporządzenia MSWiA, które 19 września zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Nowelizacja dodała osobny przepis, który ograniczył wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej na wszystkich przejściach na granicy zewnętrznej UE. Zmniejszył też zakres wyjątków, aby wykluczyć podróżowanie Rosjan w celach turystycznych, biznesowych, kulturalnych i sportowych.

  Od 26 września nowe restrykcje zaczęły obowiązywać również na lotniskach i w portach morskich. Oznacza to, że Rosjanie podróżujący w wymienionych celach nie przylecą do Polski z żadnego kraju spoza Strefy Schengen.

  Zgodnie z nowymi przepisami, jeśli przewoźnik zabierze na pokład osobę, która nie posiada uprawnienia do wjazdu na terytorium UE przez polskie przejście graniczne, będzie zobowiązany do jej odtransportowania na własny koszt.

 • 15:37

  "W październiku funkcjonariusze SG nie zezwolili na wjazd do Polski 360 obywatelom Rosji, miesiąc wcześniej - we wrześniu w tym samym czasie nie wjechało 100 obywateli Rosji" - poinformowała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

  Jak dodano, w październiku na kierunku wjazdowym do Polski odprawiono 2 tys. 940 obywateli Rosji, a na wyjazdowym z Polski - 4 tys. 151.

  Wcześniej, 4 października rzeczniczka SG por. Anna Michalska przekazała, że od początku roku ponad dwóm tysiącom Rosjan odmówiono wjazdu do Polski. W tym czasie do Polski wjechało 115 tys. 958 Rosjan, a wyjechało 142 tys. 903 obywateli tego kraju.

 • 15:15

  Od 30 września rosyjskie wojska zabiły ponad 70 cywilnych mieszkańców Zaporoża na południu Ukrainy. Tych ataków dokonano z premedytacją, ponieważ rakiety uderzyły dokładnie tam, gdzie zostały skierowane - powiadomił w środę szef władz obwodu zaporoskiego Ołeksandr Staruch.

  "Największe blizny pozostawiły w mieście barbarzyńskie ostrzały celów cywilnych. (...) Doszło do zniszczenia wielopiętrowych budynków mieszkalnych, domów jednorodzinnych i obiektów infrastruktury" - oznajmił gubernator, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

  Rosyjskie siły zintensyfikowały w ostatnich dniach ataki na Zaporoże. 30 września wojska rosyjskie ostrzelały kolumnę cywilnych aut w pobliżu miasta, zabijając 32 osoby i raniąc ponad 90.

  W nocy z 8 na 9 października wojska najeźdźcy wystrzeliły na Zaporoże co najmniej 12 pocisków rakietowych. W dziewięciopiętrowym bloku mieszkalnym pocisk zrujnował kondygnacje od parteru do siódmego pietra, potem zawaliła się wyższa część budynku. Poważnym zniszczeniom uległo jeszcze pięć domów prywatnych, a w sumie uszkodzono 50 bloków wielopiętrowych i 20 domów. Zginęło wówczas 14 osób, a 74 zostały ranne.

  Zaporoże, Ukraina. Cywilne auta ostrzelane przez Rosjan

 • 14:47

  Ponad 120 ciał ekshumowano w wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji części obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy - poinformowała w środę ukraińska policja. W odbitych miejscowościach znaleziono 35 pochówków, w tym trzy zbiorowe.

 • 14:24

  Korea Południowa nie wpuściła grupy Rosjan, którzy dotarli do tego kraju na jachtach, uciekając przed ogłoszoną w ich kraju mobilizacją na wojnę z Ukrainą; spośród ponad 20 mężczyzn tylko dwóm zezwolono na wjazd - podała rosyjska redakcja BBC.

 • 14:24

  Przewodnicząca komisji obrony w Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann nie widzi obecnie szans na wynegocjowane rozwiązanie z Rosją. "To przykre, ale tak właśnie jest". Wojnę na Ukrainie można zakończyć tylko militarnie - powiedziała w rozmowie ze stacją Bayerischer Rundfunk. - Ukraina potrzebuje niemieckich czołgów - podkreśliła.

 • 13:31

  Ministerstwo obrony Rosji wysłało do regionów wytyczne zawierające nowe, dodatkowe liczby osób, które mają zostać zmobilizowane na wojnę z Ukrainą - podała niezależna "Nowaja Gazieta. Jewropa", powołując się na źródło w resorcie.

 • 12:45

  Ukraińskie siły zbrojne odbiły z rąk wojsk rosyjskich pięć miejscowości w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - poinformowało ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.

 • 12:33

  Co najmniej siedem osób zginęło, a dziewięć zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta Awdijiwka w obwodzie donieckim Ukrainy, gdzie w środę rano ostrzelane zostało główne targowisko - poinformował szef obwodowej administracji Pawło Kyryłenko.

 • 12:29

  Zawoalowane groźby Rosji użycia broni jądrowej na Ukrainie są niebezpieczne i nieodpowiedzialne - dodał sekretarz generalny NATO.

 • 11:59

  Rosja zdaje sobie sprawę, że konfliktu atomowego nie da się wygrać - powiedział Stoltenberg.

 • 11:50

  Priorytetem we wsparciu, jakiego kraje NATO powinny udzielać obecnie Ukrainie, są środki obrony przeciwlotniczej - powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg przed rozpoczęciem dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu w Brukseli.

 • 11:49

  Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Atomową na Ukrainie, została ponownie odcięta, uruchomiono awaryjne generatory - poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

 • 11:35

  Kasia Madera z BBC w TVN24 o reakcji Polaków i Brytyjczyków na rosyjską inwazję

 • 10:43

  Prokuratorzy z międzynarodowej misji tak zwanych mobilnych zespołów wymiaru sprawiedliwości (MJT) badają możliwość uznania za zbrodnie wojenne rosyjskich ataków rakietowych na Kijów i inne miasta Ukrainy, w których od poniedziałku zginęło co najmniej 26 osób - przekazał w wypowiedzi dla Agencji Reutera główny prokurator zespołów MJT Nigel Povoas.

 • 9:43

  W ośrodku szkoleniowym w obwodzie swierdłowskim na Uralu zmarł mężczyzna powołany do armii w ramach trwającej w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą. Wcześniej skarżył się na problemy ze zdrowiem - podał niezależny portal Meduza.

 • 9:24

  Mieszkańcy Kijowa zwalili z piedestału najstarszy stojący w stolicy Ukrainy pomnik Aleksandra Puszkina. Na cokole pozostawiono napis "Za Buka". Buk to pseudonim porucznika ukraińskich sił zbrojnych Denysa Antypowa, który zginął w maju 2022 roku na wojnie z Rosją.

 • 9:02

  Otrzymaliśmy od Niemiec system obrony przeciwlotniczej IRIS-T, który pomoże nam w walce przeciwko Rosji - potwierdził minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

 • 8:37

  Bartosz Cichocki, ambasador RP w Ukrainie, mówił w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24, że po serii ostatnich ataków rakietowych na ukraińskie miasta, społeczeństwo oczekuje od władz "kontynuowania walki". - Ukraińcy za dużo stracili swoich bliskich, zbyt wielu Ukraińców straciło swoje domy, by teraz się cofać. Oni nie mają dokąd się cofać, tu panuje nastrój bardzo patriotyczny - dodał.

  Rosyjskie ataki rakietowe w Ukrainie. Ambasador RP Bartosz Cichocki komentuje

 • 7:31

  Nowy dowódca rosyjskich sił inwazyjnych generał Siergiej Surowikin zasłynął z brutalności w Syrii, ale nie doprowadzi raczej do dalszej "syrianizacji" wojny na Ukrainie, bo Rosja nie ma tam wystarczającej przewagi w powietrzu - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Według ISW awans Surowikina nie jest przyczyną zmasowanego ostrzału ani sygnałem zmiany trajektorii rosyjskich zdolności czy strategii. Surowikin służył na Ukrainie od początku wojny jako dowódca rosyjskich wojsk powietrzno-kosmicznych, a później południowego zgrupowania wojsk.

  Możliwe jest natomiast, że mianowanie Surowikina i zmasowane ostrzały infrastruktury krytycznej na Ukrainie miały na celu naprawę wizerunku rosyjskiego ministerstwa obrony. Według ukraińskiego wywiadu ostrzały były przygotowane wcześniej, a Surowikin z pewnością nie zaplanował, nie przygotował i nie przeprowadził ich w dniu objęcia nowej roli 10 października - podkreśla ISW.

  Generał Siergiej Surowikin

 • 7:23

  O sytuacji w Kijowie opowiadał w środę rano na antenie TVN24 dziennikarz Kyiv Independent Aleksander Chrebet.

  Dziennikarz Aleksander Chrebet o sytuacji w Kijowie

 • 7:14

  Z magazynów wojskowych na Białorusi wydzielono 20 czołgów T-72 i część z nich już wysłano do Rosji - podał sztab generalny armii ukraińskiej. W raporcie sztab podkreśla, że Alaksandr Łukaszenka zadeklarował pomoc dla Rosji w wojnie przeciw Ukrainie.

 • 6:37

  W ośrodku wypoczynkowym w Świętogórsku w obwodzie donieckim odkryto kolejną rosyjską katownię i masowe groby - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Śledczy znaleźli na miejscu przedmioty wskazujące na stosowanie tortur. Służby ustalają tożsamość poszkodowanych oraz osób związanych z torturami.

  Masowy grób w Świętogórsku

 • 4:47

  W oświadczeniu odczytanym na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu we wtorek Unia Europejska zdecydowanie potępiła masowe ataki Rosji na ukraińskie miasta i przypomniała, że takie ataki na ludność cywilną są zbrodniami wojennymi - pisze agencja Ukrinform.

 • 4:46

  Arabia Saudyjska poniesie konsekwencje za to, co zrobiła z Rosją - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie z CNN, odnosząc się do decyzji kartelu OPEC+ mającej podnieść ceny ropy naftowej. Zapowiedział też, że zamierza ponownie przemyśleć relacje USA z monarchią.

  Prezydent USA Joe Biden

 • 4:46

  Rosja "po prostu chce zabić naszą populację zimnem i głodem. To ludzie, którzy mentalnie utknęli w latach 30." – napisał we wtorek na Telegramie doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak..

  Według niego władze Rosji chcą, aby w zimie Ukraina nie miała ogrzewania, elektryczności i wody pitnej. "Nie chcą, abyśmy mieli jakikolwiek komfort. W ich oczach jest napisane: Chcemy, abyś umarł w najstraszniejszych mękach. Dziś, na poziomie swojej propagandy i na poziomie elit, Federacja Rosyjska szczerze chce masowych zgonów" – podkreślił doradca prezydenta.

 • 4:45

  Władimir Putin jest racjonalnym graczem, który znacznie się przeliczył, jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie - powiedział prezydent USA Joe Biden w wywiadzie dla CNN. Jak dodał, nie sądzi, by rosyjski prezydent użył broni jądrowej, chociaż przyznał, że istnieje ryzyko niezamierzonego konfliktu.

 • 4:45

  Reżim Łukaszenki postanawia w końcu sprzedać Rosji suwerenność Białorusi - powiedziała podczas specjalnego posiedzenia Rady Stałej OBWE w Wiedniu stała przedstawicielka Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu Jewhenia Cymbaluk, cytowana przez agencję Ukrinform.

 • 4:45

  Federacja Rosyjska swoim głosem w Radzie Bezpieczeństwa ONZ starała się uniknąć odpowiedzialności za naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych, ale to jej się nie uda - powiedziała na specjalnej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield.

  Pod Łymaniem odkryto kolejne masowe groby

 • 4:45

  Niemcy we współpracy z Danią i Norwegią dostarczą Ukrainie 16 samobieżnych haubic Zuzana-2 - poinformowała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na oficjalny komunikat niemieckiego rządu.

  Niemcy zamierzają przekazać także Ukrainie 130 systemów grzewczych i 36 transporterów medycznych. Dostarczą również Ukraińcom 100 000 apteczek i 405 000 suchych racji żywnościowych.

 • 4:45

  Ukierunkowane ataki Rosji na ukraińskie miasta i ich ludność cywilną to zbrodnie wojenne - oświadczył stały przedstawiciel USA przy OBWE Michael Carpenter na specjalnym posiedzeniu Stałej Rady OBWE w Wiedniu.

  Według dyplomaty ostatnie dni nadal pokazują barbarzyński charakter Rosji w wojnie z Ukrainą. - Elektrownie, budynki mieszkalne, parki, place zabaw i urządzenia energetyczne zostały zaatakowane daleko od linii frontu, a ofiary cywilne są w całym kraju. To uderzające, że w tej ostatniej fali ataków tak wiele osób stanowiło cel niemający absolutnie wartości wojskowej. Innym faktem jest to, że ataki te w większości zbiegły się z porannymi godzinami szczytu, co spowodowało maksymalną liczbę ofiar wśród ludności cywilnej, ale prawdopodobnie to było także zamierzone, ponieważ rosyjskie władze oświadczyły, że wszystko poszło zgodnie z planem – powiedział Carpenter.

  Mieszkańcy chronią się na stacji metra podczas alarmu przeciwlotniczego w Kijowie

 • 4:44

  Około 30 procent ukraińskiej infrastruktury energetycznej zostało uszkodzone od poniedziałku w wyniku rosyjskich ostrzałów rakietowych - poinformował minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko, cytowany przez CNN.

  - Wysyłamy tę wiadomość naszym partnerom: musimy chronić niebo – powiedział Hałuszczenko - Rosjanie nie grają w żadne gry zgodne z prawem międzynarodowym. Nie obchodzą ich żadne międzynarodowe umowy czy konwencje - dodał.

 • 4:44

  USA prowadzą zmasowaną ofensywę w celu zmobilizowania jak największej liczby krajów do przyjęcia dyskutowanej w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ rezolucji, potępiającej aneksję ukraińskich regionów przez Moskwę - poinformował rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price. - Uważamy, że czas na neutralność minął – powiedział Price na konferencji prasowej.

 • 4:43

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował na Twitterze, że na Ukrainę przybyły z USA kolejne cztery mobilne systemy artylerii rakietowej HIMARS. "Wspaniała wiadomość przed Ramstein 6, dokąd jadę jutro" - dodał ukraiński minister obrony.

  Systemy HIMARS trafiły na Ukrainę w ramach nowej transzy wartego ponad 12 mld pakietu pomocy dla Ukrainy i zostały przekazane bezpośrednio z amerykańskich magazynów.

  System HIMARS na Ukrainie

 • 4:42

  Sekretarz skarbu USA Janet Yellen wezwała kraje partnerskie i sojuszników Stanów Zjednoczonych do przyspieszenia wypłat finansowych dla Ukrainy i zwiększenia pomocy dla Kijowa. - Wzywamy naszych partnerów i sojuszników, aby przyłączyli się do nas w szybkiej wypłacie swoich dotychczasowych zobowiązań wobec Ukrainy i zintensyfikowaniu wysiłków w tej kwestii – powiedziała sekretarz skarbu USA.

 • 4:42

  Ukraińska Prawda: W Mikołajowie słychać wybuchy. Rosjanie ostrzelali amunicją zapalającą dzielnicę Nikopol.

 • 4:42

  Szef rosyjskiego komitetu śledczego Aleksander Bastrykin powiedział we wtorek, że ciężarówka - powiązana z potężnym wybuchem na moście Krymskim – zanim dotarła w okolice transportowanego drogą kolejową paliwa, przejechała przez Bułgarię, Gruzję, Armenię, Osetię Południową i rosyjski region Krasnodar.

  W odpowiedzi na te zarzuty, bułgarski rząd oświadczył: "Bezspornie ustalono, że ciężarówka wysadzona w powietrzne na moście na Krymie nigdy nie znajdowała się na terytorium Bułgarii".

  "Rząd w żaden sposób nie pozwoli, aby nazwa naszego kraju była kojarzona z jakimkolwiek zaangażowaniem w działalność terrorystyczną" – dodano.

  Wybuch na moście Krymskim. Jak komentują go strona rosyjska i ukraińska

 • 4:41

  Ukraińskie władze wzywają swoich obywateli, aby nie używali urządzeń gospodarstwa domowego, między innymi piekarników i pralek – w ten sposób chcą zaoszczędzić energię elektryczną i uniknąć blackoutów po rosyjskich atakach na infrastrukturę energetyczną.

  Lwów po rosyjskich atakach (11.10.2022)

Autorka/Autor:asty, mjz //now

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Oleksii Reznikov/twitter

Tagi:
Raporty: